Fetita mea plange la mine,iar la tatal ei rade si

Fetita mea plange la mine,iar la tatal ei rade si | Autor: Natashaaa

Link direct la acest mesaj

Buna dragi mamici.Bebelusha mea are 3 luni,iar acum 1 sapt am inteles de unde episoadele ei de rautate,iritabilitate si chiar nervi cu plans continuu.Am ramas amandoua intr-un week-end ptr k tati a fost plecat si nu am reusit sa ne intelegem deloc.Astazi m-am suparat tare rau:eram toti 3 langa ea,se juca si radea cu tatal ei...a iesit din camera si am ramas amandoua...a urmat o sesiune intreaga de plans isteric pana cand a intrat iar tati pe usa.Ce sa inteleg din atitudinea ei?Nu reusesc sa o calmez cu nimic.App:e alaptata la san.Mc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Rautate?! la 3 luni!??!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

what?!!??!!! are trei luni !!!!nu-mi vine sa cred. daca acum are rautate iti dai dai seama la 1 anisor, 2 cand sunt acele"terrible tows" o sa fie malefica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natashaaa

Buna dragi mamici.Bebelusha mea are 3 luni,iar acum 1 sapt am inteles de unde episoadele ei de rautate,iritabilitate si chiar nervi cu plans continuu.Am ramas amandoua intr-un week-end ptr k tati a fost plecat si [b]nu am reusit sa ne intelegem deloc.[b]


In ce sens ar trebui sa te inteleaga un bebe de 3 luni? Imi scapa ideea.
Mie mi se pare bizar sa cred ca un copil de 3 luni ar trebui sa ma inteleaga pe mine. Pai nu am pretentii de la oameni adulti...
Poate reformulezi.
In plus dupa modul in care scrii vad o oarecare ostilitate si dorinta de comparatii. Pai daca asa incepi ce te astepti sa faca? Aaaa trebuie sa rad la comanda? Apasa butonul albastru. Vrei sa tac? Apasa butonul rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

La aceasta varsta nu este nimic din cele enumerate. Pur si simplu asa poate sa-l aduca(sa comunice) pe tati inapoi la joaca.
In timp o sa intelegi ca faci parte din micul ei univers, la egalitate cu tati in topul preferintelor. Poate ca tati este mai calm si este linistita langa el.

"Am ramas amandoua intr-un week-end ptr k tati a fost plecat si nu am reusit sa ne intelegem deloc."
Esti agitata, nervoasa, suparata? daca da: transmiti starea ta copilului si in consecinta este plangacios(pe langa problemele de bebelus).

Haide mami, e doar un puisor de 3 luni De la cine vine lapticul? cine o iubeste in restul timpului? pe tine te are mai mult timp, e normal sa-l ceara si pe tati.
Priveste invers: bucura-te ca se joaca cu tati. Ar fi fost mai bine sa nu vrea la el si sa te vrea doar pe tine? sa nu poti merge nici macar la baie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Care toti 3 langa ea? tu, tati, si...???
Cine sta cu copila?
Copii pot avea preferinte, intradevar... Eu stiu cum este sa fii parintele "preferat": mami face aia, mami imi da.. mami, mami si numai mami stie sa le faca. Obosesti si asa.
Presupun ca nu e comod nici sa fii "respins"... dar cu tact si joc se poate obtine orice de la un copil.
Iar la 3 luni copilul nu are decat nevoi...

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natashaaa

Buna dragi mamici.Bebelusha mea are 3 luni,iar acum 1 sapt am inteles de unde episoadele ei de rautate,iritabilitate si chiar nervi cu plans continuu.Am ramas amandoua intr-un week-end ptr k tati a fost plecat si nu am reusit sa ne intelegem deloc.Astazi m-am suparat tare rau:eram toti 3 langa ea,se juca si radea cu tatal ei...a iesit din camera si am ramas amandoua...a urmat o sesiune intreaga de plans isteric pana cand a intrat iar tati pe usa.Ce sa inteleg din atitudinea ei?Nu reusesc sa o calmez cu nimic.App:e alaptata la san.Mc


Linisteste-te tu in primul rand pentru ca esti foarte obosita. Esti mamica ei, bineinteles ca te iubeste foarte mult.
Te-ai gandit la posibilitatea sa ai o mica depresie dupa nastere? Poate ar fi bine sa discuti cu cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Si, in plus de ce ti s-a spus pana acum, daca tu esti agitata, incordata, stresata in preajma ei, ii transmiti starea. Poate tocmai de aceea rade cu tati si plange cu tine.
Cum sa fie un copil rau la 3 luni??? Ooof...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Poate ce faci tu cu copilul nu e la fel de placut ca ce face tati cu copilul. Poate tu ii faci baie si o schimbi de haine si pampers pe cand cu tati doar rade, se joaca si zambeste. Atunci pe tine te asociaza cu mai putina distractie (unii copii nu iubesc de la bun inceput baia si nu le place sa fie dezbracati/schimbati de hainute). Daca crezi ca poate fi asta, incercati sa schimbati rolurile putin.
Daca nu e asta atunci asteapta si o sa ii treaca. E normal sa fie mai topita dupa tati daca cu tine petrece mai mult timp decat cu el. Imi imaginez ca nu e foarte placut sa observi ca copilul tau e mai atasat de celalat parinte decat de tine dar cred ca se intampla frecvent acest lucru si chiar nu e o tragedie. O sa mai creasca si o sa se inverseze lucrurile (si mie cand eram bebe imi placea mai mult de tati si cand m-am facut mai maricica, adica 7-8 luni, am ajuns sa fiu topita dupa mami si toata copilaria tot dupa ea am fost).

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Mi-aduc aminte cand erau copii mici, ii gadilam, ma strambam la ei, ii invarteam ii plimbam cu "avionul" si dupa vreo juma de ora de efort reuseam sa-i smulg un zambet. Si apoi intra tati in camera si-i arata un deget, si incepea copilul sa rada in hohote, de zici ca cine stie ce minunatie vazuse! Al naibi deget, il ridicam si-l miscam si eu la fel dupa ce iesea tati din camera, da' se uita la el c-o privirea de-aia "mami, esti plictisitoare, lasa-ma in pace si cheama-l inapoi pe tati"!
Doar ca la noi era subiect de gluma asta, nu motiv de stres.

Si da, starea ta se transmite copilului. Cu cat esti tu mai agitata, cu atat e el mai nervos! De asta se si distreaza asa bine cu tati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

exact ca si ceilalti mi se pare ciudata ca sa nu zic altfel formulare de cum uraste un copil de 3 luni. da' al meu de 2 ani jumate care spune ca nu o iubeste pe mami ci pe tati, si rade de nu mai poate cand zice asta..nici macar asta nu e rautate ci ma tachineaza, desi, nu stiu cum poate face asta un copil de 2 ani jumate, dar tot timpul radem si eu si tati mai ales ca avem si noi momentele noastre tandre. Intr-o vreme la 1 an si 5 luni cand am revenit la munca nu a mai zis mami 3 luni de suparare...si nici atunci nu era rautate. se uita la mine si imi zicea tati, era o frustrare ca l-am lasat singurel o zi intreaga..dar cu rabdare, fara stres si nervi, rezolvi

ca sa revin la problema, bebelusul simte starea de spirit a mamei..asa ca putina muzica, putina plimbarica prina aer liber, putin alintat, jucat , strambat orice poti ajuta. si al meu plange cand pleaca tati..asta e, trebuie sa-i explici, chiar daca e mititel si nu intelege ce zici, dar intelege cum zici ceva. calm si cu rabdare..

Mergi la inceput