Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**7**

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Nu stiu ce s-a inteles, dar eu nu am judecat pe nimeni #61514;
Si toate suntem mame bune pt copiii nostri numai pentru simplu fapt ca vrem numai binele copiilor nostri.
Bineinteles ca mai gresim, nah, nimeni nu e perfect.
Eu una doar expun cum fac eu lucrurile. Nu ma dau mama perfecta. Daca vreuna dintre voi gaseste ceva care ar putea aplica si ea bine, daca nu, nu.
Intr-adevar nu-mi place sa fiu trasa de maneca fiindca as gresi doar fiindca alta mamica face in alt fel. La asta iau foc :D
Eu de pe aici am preluat multe chestii si le-am pus in aplicare.
Ultima de care imi amintesc e prima intrebare care i-o pun bonei: ce ati mai invatat? In loc de: cum ati mancat? :D asta de la Lalli.

Pe de alta parte nu-mi place sa tac daca simt ca am ceva de spus :D
Asta s-a intamplat vis-à-vis de mersul fortat al copilului, fiindca sunt convinsa ca multe mamici m-au vazut cu fii-mea de manute si s-au gandit ca fortez copilul.

Anyway, ne explicam prea mult.
Ideea e ca timpul si memoria :d nu prea imi permit sa raspund la fiecare in parte si eu folosesc topical asta mai mult pentru a impartasi experiente/cunostiintele/retetele mele, de a prelua ce cred ca ni se potriveste, de a intreba una alta si de a-mi lauda copilul #61514;)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

Klau, am baut un ness, un espresso lung, trec pe ceai!
pe mine m-a terminat noaptea trecuta. cu amandoi mataiti ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

A mea de 3-4 zile nu mai bea noaptea laptic, adica il bea dupa 7.30 si-apoi se culca la loc. mai maraie de vreo 2-3 ori dupa suzeta pe timp de noapte, dar nu se trezeste. sa-i tina Dzeu obiceiul. ceea ce va dorim si voua, of course.

E mucioasa. Vorbeste pe nas

Incepe sa amestece romana cu spaniola(romana ce-a mai ramas de la bunica-sa). eu ii zic: Noa te caes!!(cazi), ea raspunde: Noa pici!!(se aude un fel de `pishi`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Observatie:d cat mai obiectiva cu putinta. suntem unele fete care sarim in sus (cum zice si may).la ce sarim in sus? Cu siguranta nu la posturi in care sunt laudati copiiii pt ca ei sunt copii si sunt lumina ochilor nostri!

Ci la posturi de genul " uite ce am facut eu bun si tu prost"

Propun sa ne tragem de maneca atunci cand o ia vreuna pe aratura ca sa scapam de meteahna asta...

acum astept rosiile. daca ma excudeti de aici nu ma supar. inteleg..

Daca ma vedeti ca fac ce am scris mai sus sa imi ziceti ca ma dau balena in borcan si eu inteleg.


Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

dbunny si noi la fel cu somnul de vreo 2 saptamani. acum, cu mucii a fost marait azi-noapte, dar nu a cerut lapte, de la muci se trezea.
oana nu suntem aici sa dam cu rosii, sau sa ne excludem, ci sa impartasim gandurile si experientele noastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna.
Fetelor eu nu mai inteleg nimic.Care si cine a aratat cu degetul in cele ce s-a discutat pana acum.Fiecare ne impartasim experientele.La unele se potrivesc experientele noastre la unele nu............dar cel putin eu n-am citit ca cineva sa spuna tu faci gresit, eu fac bine.
Si noi desenam pe hartie dar cand are chef mazgaleste si patul chiar daca stie ca pe hartie se deseneaza.........asta e ne facem noi mari.
V-am mai spus ca va invidiez pe cele a caror copii dorm noaptea in patutul lor, camera lor?La amandoi copiii am incercat metoda dormit in patut in camera noastra si am ajuns pana la urma sa dorm cu ei in pat.Cu Razvan am dormit in pat pana la clasa I ( 7 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata la pranz !!!!

Ma,voi stiti ca eu va iubesc si nu judec pe nimeni da ? Chiar pe nimeni ! Si eu ca si May, impartasesc ceea ce fac eu,spun cand nu sunt de acord cu ceva,cand cineva are o idee gresita,cum a fost treaba cu "necredinta" Alaynei(Alayna te pup ,sa nu te superi pentru mesajul de aseara ). Homeopatia este o stiinta paralela cu medicina alopata si naturista,care exista si se aplica aproximativ din aceeasi perioada cu medicina alopata. Nu este voo-doo,nu sunt descantece, nu sunt farmece cu ochi de broasca si coada de soparla ( desi s-ar putea sa existe remedii facute din unele dintre ele ) , este stiinta pura si studiu intens de la planta/organism viu /mineral pana la produsul finit.

Legat de copii fortati sau nefortati sa faca anumite chestii, noi nu ne-am pus mintea sa ii fortam,dar sunt oameni care forteaza pe principiul "da' ce,al aluia de ce poate?" si au impresia ca daca te trage de maini la 2 luni copilul vrea in fund,si ii tin in capul oaselor de zici ca se prabusesc,dar sunt foarte mandri ca stau copiii in fund.Si copiii aia atarnati in hamuri pentru a invata sa faca pasi,cum mai dadea cineva exemplu,tot fortat inseamna,chiar daca nu plange copilul,daca acesta nu se poate tine singur in picioare,nu are tendinta de a merge sprijinit sau nu te ia de mana sa mergeti impreuna.Una este cand il pui in acel ham ca mori de spate la cat stai aplecata,ca te ia si te plimba,si alta este sa il pui acolo numai sa invete sa faca pasi,ca al celei de la trei a mers de la 6 luni pentru ca la 3 il spanzura in ala [D:].
E cu totul alta mancare de peste cand copilul face pasi singur ,se tine bine pe picioare si il tii de mana "sa nu cada" , nu sa il tii in picioare cu forta ta.

Ma rog,azi sunt rea si intepata ,si apoi iar se crede ca judecam ].
Si ca sa explic de ce sunt rea,poate ma luminati si pe mine,ca nu mai stiu ce sa fac. Stiti voi ca am o sora de 17 ani,care in loc sa mearga la scoala s-a maritat. E,acum sora mea mai are putin si naste. Dar mintea ii e tot ca de 12 ani. Vrea ceva de la mine,dar o intreaba pe matusa "oare are Lali cutare chestie ? " ... Vrea sa ii spuna la multi ani sora'mii mijlocii, dar ma abordeaza ceva de genul " tu mai vorbesti cu Oana? I-ai spus la multi ani pentru ziua ei si a lui Dragos? Ca eu nu am credit,ii spui tu sa ma sune sa ii spun la multi ani? " AM intrebat daca au nevoie de ceva ce pot da eu,ca patut, hainute de nou-nascut , leagan ,carucior... A spus ca nu,ca vor sa ia totul nou,acum m-a luat cu "da' ca voi va ajutati intre voi,tu cu Oana,si pe mine m-ati dat la o parte,ca pe mine nu ma ajuta nimeni nicodata ! " . O suna pe "duamna" tatei si o intreaba daca a mai vorbit cu mine ,ca eu nu ii raspund la telefon, si noi vorbim la cateva zile, ma suna pe mine si imi spune acelasi lucru despre tata, dar la fel,si cu el vorbeste des... I-am spus mereu sa ma intrebe direct si sa nu mai dea subiect de barfa altora. Zilele trecute am sunat-o cu numar ascuns, ca s-a jucat PAul cu pisica vorbitoare,si dand aiurea l-a setat asa. Panan u mi-a spus cineva ca sun cu numar ascuns nici nu am stiut, si nici nu stiam sa il dau inapoi . Aseara a intrebat-o pe matusa noastra daca mi-am schimbat numarul cumva,ca am sunat-o cu numar ascuns, fara sa ma intrebe atunci "dar de ce ma suni asa ?" ,sau sa incerce macar sa ma sune.
Of, ma plang si eu aici la voi, desi stiu ca minte nu ii poate nimeni baga in cap,si va mai si schimbati parerea unele dintre voi , ca doar neamurile mai si seaman intre ele .
Dupa faza cu numarul ascuns i-am spus ca daca mai intreba pe cineva orice chestie despre care ar trebui sa vorbeasca direct cu mine,pentru ca ma priveste, nu o mai caut pana nu ii vine mintea la cap. Stiu ca am fost rea,nu imi place asa,dar pe mine o chestie de asta ma da peste cap cateva zile,si chiar nu mai vreau sa fiu posomorata si ingrijorata pentru ea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ideea era ca eu vreau sa ma judecati,si sam a puneti la zid,si sa ma scuturati bine spunandu-mi unde si ce gresesc.Ea in ochii mei este o copila , o vad ca atunci cand era mica si o apuca rasul la masa si primea cate o lingura in frunte de la tata, si desi stia ca nu ii place sa rada cu mancarea in gura , macar se prostea,si tot il intarata pana ii mai dadea o lingura . Am fost prea rea? Am fost prea dura ? Unde gresesc Cum sa o abordez ? Of, m-am saturat sa imi rada femeia aia in nas si sa imi spuna " dar tu si Cristina v-ati certat ? Ca mereu se plange ca nu ii raspunzi ! " . La inceput am zic ca minte ea,femeia, apoi m-au intrebat acelasi lucru matusa si sora cealalta . I-am spus ca pe oricine deranjeaza asta,ca cel mai bine este sa intrebi ce ai de intrebat fix pe ala a carui parere iti trebuie ... Ea s-a suparat pe ceilalti,in special pe matusa , ca de ce mi-au spus . E puerila ,dar eu ce fac? SA nu o mai caut ma doare,sa o caut ma enerveaza ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Eu am fortat-o pe Nasti sa manance de fapt am insistat si ea scuipa si tot nu ma lasam stiu ca nu era/este bine dar daca ma-sa este nebuna.....Pana la urma incepe sa urle si gata ma las pagubasa....



Ei am mai vazut eu in parc o mamica care nu o lasa pe fiica-sa sa mearga pe jos si fata plangea.Si ea nu o lasa ca sa nu ia microbi si asa face si acum.Are fata 1 an si 9 luni si nu o lasa singurica pe jos sa nu cumva sa atinga vre-un copil sau leagan sau mai stiu eu ce.


Alayna exact asa face a mea cu piesele de la puzzel sau lego.Le arunca prin toata casa.



Dbuny, a mea nu bea deloc lapte de cand am intarcat-o.Nici noaptea...nici ziua.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Sei, am vazut acum pe F ce caciulite frumoase are Ela.Doamne, ce mamica talentata are.
Lali, are totusi 17 ani.Cred ca si noi faceam nebunii la varsta asta.Plus ca ea si-a pierdut mama cand avea nevoie tare de ea.Tu aveai familia ta.............ma rog.Cert este ca trebuie sa incerci s-o intelegi, ca e micuta .

Mergi la inceput