Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**7**

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Raluca, parerea mea e sa incerci sa-i faci numai un somn ziua de o ora jumate - doua si nu asa tarziu.
pe la 3 sa se trezeasca.
cum il adormi dimineata?
a mea se trezeste pe la 7-8 dim si se culca pe la 12 - 1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

Raluca, parerea mea e sa incerci sa-i faci numai un somn ziua de o ora jumate - doua si nu asa tarziu.
pe la 3 sa se trezeasca.
cum il adormi dimineata?
a mea se trezeste pe la 7-8 dim si se culca pe la 12 - 1


...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


Am incercat si cu un singur somn pe zi pe la ora 13 si a dormit si mai prost pentru ca era rupt de oboseala seara chiar daca am incercat sa-l culc mai devreme. Ziua adoarme si singur si leganat depinde de cum reusesc bunicii sa-l culce sau noi cand suntem acasa in week-end.
Parerea mea este ca se suprasolicita ziua ca e tare agitat, alearga mult, se zbenguie mult,nu sta locului insa asa e el, asta-i este caracterul ce sa-i fac... Asa am fost si eu, nu am dormit bine noaptea pana am inceput sa vobesc.
Sau poate ii mai ies alte masele ca mai are cateva de iesit si gata.
Astept sa treaca timpul sa vedem ce ne mai asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Raluca exact asa doare si Eva cu diferenta ca al doilea somn il are de pe la 15 pana la 16, 16.30.Si eu am incercat sa n-o culc dim dar e cheauna de somn, scancita si la pranz nu doarme mai mult, iar noptile au fost la fel de crunte.
Concluzia mea este : cand unui copil ii e felul sa doarma, doarme noaptea si daca ziua doarme cu orele.Am exemplu o prietena.
Eu m-am consolat.Asa a fost si Razvan pana la 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare

Raluca, asa pateam si eu, daca nu dormea al doilea somn era si mai mult chin la somn noaptea
acum asa avem programul:
se trezeste la 8-8:30 (inainte era 10-10:30)
somnul de amiaza 12-13:00 (da, o ora :)))
seara la 9 suntem in pat (aseara chiar la 8:30.. intotdeauna o urmaresc pe ea), cateodata 10 adoarme, dar nu mai tarziu (inainte adormea la 12-1 noaptea).
bine, eu nu am avut probleme niciodata cu trezitul noaptea. acum o mai alaptez o data la 12-1 cand ma bag eu in pat si apoi dimineata pe la 6-7 cred...
a durat un pic tranzitia dar merita tot efortul (desi nu prea a fost efort) au fost cateva seri in care am culcato mai devreme si am stat toti 3 in pat pana a adormit (de vreo 2 ori ne-a adormit ea si ne-am trezit pe la 3 dimineata :) )
Dimineata ma ridicam din pat si se trezea mai repede si asa era mai obosita seara... nu o puteam trezi fortat ca era mogorogea toata ziua...
inca o chestie, Maia se matzaie cand vrea pisu. daca o puneam sa faca pisu se culca imediat la loc... poti incerca sa vezi daca atunci se uda, pipaie scutecul, ar trebui sa fie cald si mai umflat :D
Acum face in scutec, nu o mai pun...
Oricum, somnul de la 9-12 eu stiu ca e cel mai odihnitor, de aceea am vrut sa schimbam putin macazul

Cum zicea May, ar fi bine sa scoti un somn,
pentru agitatia din timpul zilei poate reusiti sa faceti ceva spre seara care sa il relaxeze, un masaj, o poveste... ceva care sa il linisteasca




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

La noi ajuta urmatoarele:
- cel mai tarziu sa se trezeasca la 16.30 din somn
- sa manance ultima masa cu o ora-o ora si jumatate inainte de culcare
- ultima masa nu e lapte ci cereale cu lapte (sa ii tina de foame)
- chiar inainte de culcare sa nu se agite (dupa ce a mancat de seara nu facem nimic care sa-l agite, dimpotriva, ne straduim sa il linistim)
- sa nu il luam la culcare fix cand facea ceva ce-i placea pe cat posibil ci sa-l lasam sa termine
- sa fie proaspat schimbat inainte de culcare
- temperatura in camera in care doarme sa fie cam de 22 grade maxim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

A, si pe Dani fructele il agita. Consuma doar in prima parte a zilei fructe pt ca au vitamina C si fructoza care agita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Lena , Mihaela si multumesc pentru sfaturi.
O sa mai incerc si metodele spuse de voi cu toate ca 99% deja le aplicam.
Seara e greu sa-l linistesc pentru ca sotul meu ajunge acasa pe la 20:30, destul de tarziu, iar el se bucura ca-l vede, se precipita, vrea sa se joace cu el....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da, uite asta uitasem poate ii displace temperatura, prea cald, prea frig...
dimineata cand se trezeste tati e plecat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

raluca asa avem si noi programul, si tot asa se trezeste noaptea minim de 2 ori . Ideea ca nu pot sa ii scot nici un somn ziua , ca el se culca singurel isi i-a pernuta se pune pe canapea si se culca(si chiar nu exagerez). De dormit a a vut si nopti in care a dormit toata noaptea , dar nu pt ca a avut un alt program ziua.Cred ca acum ii ies dintii si asta ar fi explicatia, mai astept cateva luni poate se va schimba situatia. Cand o sa doarma Iancu toata noaptea o sa apara Ilinca, deci nu mai are nici un sens sa ma agit, trebuie doar sa imi pastrez rabdarea.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 17+ Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Lena Foarte rar gasesc pampersul ud dimineata, de obicei e uscat si atunci il pun cum se trezeste pe olita si face f mult. Oriucm nu cred ca s-ar trezi atat de des ca sa faca pipi.
Caldura in camera e constanta, cam 21,5 -22 grade de cand s-a nascut, mai putin perioada de vara cu caldurile acelea toride. Si v-am povestit ca de la 6 la 10 luni a dormit bustean noaptea. Nu doarme invelit iar de imbracat il imbrac cu pijama subtire. Am incercat si varianta imbracat mai gros, cu sosete, fara sosete, cu caciulita, fara caciulita, invelit, dezvelit.... tot asa se manifesta. Sa speram ca e de la maselute. Am fost cu el si la doctor ca poate o avea ceva, i-am facut si analiza de paraziti..... e sanatos tun.

Cand se trezeste tati e inca acasa, se mai joaca si atunci putin cu el

Anca tu ai un baiatel tare cuminte, se joaca singur, doarme singur... o bucurie. Te admir pentru ca ai avut curajul sa mai faci inca un copil atat de repede, eu sunt lasa recunosc.

Camady si eu incerc sa ma consolez dar e atat de greu cu oboseala....



Mergi la inceput