plita ceramica si podea laminata

plita ceramica si podea laminata | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

cum dam luciu plitei de ceramica?? am incercat diverse produse dar tot patata ramane, cu urme urate.

la fel si cu podeaua laminata, care este mega pretentioasa, un wengw cu dungulite subtiri, vagi crem. am incercat chiar si cu ceara de lustruit. nu am realizat mare lucru din contra alunca si este foarte periculoasa pt copii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pentru plita stiu ca exista substante speciale de curatat, de asemenea se gaseste o racleta (un fel de razuitoare, daca vrei) care indeparteaza fara urme micile depuneri.

asa ceva ti-ar trebui, daca nu ai si nu ai folosit pana acum:

http://www.mediagalaxy.ro/kit-de-curatare-plite-vitroceramice-wpro-29993
http://newsroom.electrolux.com/ro/2012/04/06/prelungeste-viata-electrocasnicelor-tale-cu-solutiile-speciale-de-curatare-si-intretinere-de-la-electrolux/


pentru podea ai incercat pana acum pronto ceara pentru parchet, aplicata nediluata, dupa care lustruiesti imediat podeaua cu o laveta uscata ? se formeaza un strat protector destul de lucios, din cate imi amintesc eu cand am facut ultima data aceasta operatiune, parca nu aluneca foarte tare. mai rau imi aluneca dupa ce spal parchetul cu o solutie marca proprie carrefour.
ce-i rau in varianta de mai sus : trebuie sa te sacrifici (tu sau altcineva ), sa stai in genunchi si sa lustruiesti cu nadejde cm cu cm tot parchetul...
pentru copilasi - ia-le sosete cu buburuze antiderapante sau papucei/cipici de casa, cu talpa din piele intoarsa...bine, ramane riscul sa alunece cu tot cu covoare, daca ai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

corina multumesc pt raspunsuri.
am sa caut solutia la media galaxy sa vedem daca lasa plita lucioasa. nu am probleme cu depuneri ci raman urme, pete de la sters.
...cu statul in genunchi si curatat....stiu cum este, tocmai am terminat de lustruit podeaua cu ceara de la Sano, aluneca ca naiba acum podeaua. si am dat minimul-minim. si nici nu arata grozav am incercat si pronto. citisem undeva ca pt mobila (!) se poate lutrui cu ulei de masline+ suc de lamaie....oare merge si la podea??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pfoai, nu mi-am dat seama sa-ti spun ca cea de la sano aluneca, din aceasta am avut si eu, nu stiam daca folosesti produse sano...acum folosesc pentru spalare o solutie multi-purpose de la sano, pentru mai multe tipuri de pardoseala, nu da luciu, nu aluneca, miroase demential. e intr-un bidon alb mare de 1 litru, eticheta e roz, cred ca are aroma de mosc...
cat despre ulei de masline+suc de lamaie nu stiu ce sa zic, incearca undeva, pe o mica portiune de parchet, in spatele unui fotoliu/canapea, sa vezi ce rezulta. poate merge sa dai lustru doar cu uleiul de masline...cred ca zeama de lamaie devine lipicioasa in timp, nu-mi dau seama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu plita ceramica o curat numai cu CIF si cu un burete pentru tigaile de teflon. Are o parte mai dura dar care nu zgarie si e perfecta. Apoi sterg totul cu o carpa cu apa si cand se ususca e fara pete.

Am si solutie speciala, dar nu curata mai bine ca CIF-ul in plus e mai scumpa.

Podeaua laminata o sterg cu mop cu apa calda in care pun putin detergent universal, dar poate tu esti mai pretentioasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

oooo mihaela...de unde atatea pretentii cu 2 copilasi mici??

cu cif am incercat la plita (cif cream original microparticule) dar nu este ok. sa incerc sa explic ce inseamna pete, urme pe plia: ca si cum ai sterge un geam dar raman semne urate pe el....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

curios...e plita vitroceramica? La mine se usuca perfect cu CIF...da, din acela cu microparticule am si eu. Eventual incearca sa stergi la final cu o carpa din microfibra. Sau cu hartie de bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

bb_yasmi, nu merge sa dai la sfarsit, dupa ce ai curatat plita, cu solutie pentru geamuri? zic si eu, n-am incercat pe plita d eceramica, dar pe plita mea de inox eu asa fac, dupa ce o curat o sterg cu solutie de geamuri si straluceste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Asta voiam sa zic si eu, de solutia de geamuri... si daca ai si carpe speciale de sters geamuri...e si mai bine.Se gasesc destul de ieftine , in set de 2 buc, la Kaufland.

Mergi la inceput