nastere naturala in apa

nastere naturala in apa | Autor: teodora.naf

Link direct la acest mesaj

As dori foarte mult sa aduc in discutie subiectul nasterilor in apa.
Noi am hotarat deja in proportie de 90% sa optam pentru aceasta varianta, dar nu am semnat inca un contract de nastere in sensul asta.
Probabil multe dintre mamicile care frecventeaza"oceanul de date si informatii" (n.r. internetul) stiu deja ca la noi in tara se practica acest gen de nasteri doar ia Bucuresi, Brasov si Cluj (cred).... desi din cate am inteles nu necesita dotari extraordinare.
Din ce am putut afla pana acum am otinut doar "recenzi" pozitive in ceea ce priveste acest tip de nastere.
Este oarecum logic sa fie mai usor pentru bebe, avand in vedere ca trecerea din mediu "aquatic" intr-unul similar este mai putin traumatizant pentru el. Si, cel putin din punct de vedere fizic , contractiile se resimt mai usor de mama, daca aceasta se afla in apa. Adaugam pe aceasi lista "pro" si detaliile legate de pozitia coloanei, presiunea si lipsa greutatii in apa, Rezultatul pare chiar foarte promitator.
V-as ruga dragi mamici, cu mai multa/mai putina experienta sa ne impartasiti experiente, pareri sau opinii documentate sau nu....Eventual poate aflu de la o mamica fericita, posesoarea unei astfel de experiente, ceva detalii tehnice si nu numai.
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

O prietena de-a sora-mii a nascut in apa acum vreo 2 ani la Timisoara, la o clinica privata. Deci si acolo se practica dar tu fiind din Bacau nu cred ca te ajuta prea mult. Am scris in ideea ca poate ajuta pe alte mamici interesate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu am nascut in apa acum 5 ani...ce-i drept in Germania...si a fost o experienta Zen - daca o nastere poate fi numita asa.

Durerile s-au declansat la 1:30 noaptea, la 2:30 eram la spital si la 5:27 s-a nascut piticania.

Comparativ cu nasterea clasica (pe o masa de nasteri, cu picioarele in sus) a fost mult mai relaxant. Apa a fost atat de calda cat simteam eu nevoia (moasa a fost cu mine tot timpul si imi spunea cum sa respir) faptul ca ma puteam intoarce cum vroiam m-a ajutat mult. La um moment dat, moasa a golit cada de apa pentru ca nu mai vroiam sa stau in apa - am ramas in cada goala vreo 30 de minute si apoi am cerut sa mi-o umple din nou.

M-a relaxat faptul ca nu era lumina multa in sala ci o lumina difuza, ca nu aveam senzatia neplacuta de umed (da, stiu suna stupid pentru eram compet in apa).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora.naf spune:

Multumesc pentru relatare Miriluta....Suna foarte incurajator Sper din suflet sa ma bucur si eu de o experienta "zen"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si in Constanta se naste in apa, la Isis.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Si la Oradea, la Pelican, dar incerc si eu sa aflu cum e acolo.

Mergi la inceput