Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (16)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Salut fetelor ... vad ca sunt discutii serioase despre nasterea la stat vs la privat. Eu cred, asa cum mai zicea careva dintre voi, ca fiecare isi analizeaza posibilitatile, limitele si decide in functie de asta. Eu probabil ma voi indrepta catre privat (Gynia) pentru ca imi cunosc limitele, n-am fost bolnava deloc, n-am avut contact cu spitalele de stat decat acum 16 ani cand am nascut ultima data si alta optiune nu aveam si acum la DT unde am ramas efectiv traumatizata de principiul "bandei rulante" si m-am gandit ca daca tot m-am incumetat sa fac inca un bebelus la maturitate iar dpdv material nu sunt probleme, sa imi permit confortul de a fi tratata ca un om nu ca un obiect neinsufletit care n-are emotii, sentimente sau alte nevoi.

E foarte adevarat ca daca ar fi existat problema banilor ma gandeam poate de doua ori iar daca dpdv al sigurantei sanatatii lucrurile stateau cat de cat rezonabil poate alegeam sa strang din dinti cateva zile si sa fiu cu banii in buzunar, bani atat de necesari altor nevoi, asa am posibilitatea ca aleg varianta la privat mai ales ca eu deja consider ca ma costa din start cu 2500 ron mai putin cat eram deja pregatiti sa dam pentru vasectomie ...

In rest, vb Paulei, Doamne ajuta la fiecare dintre noi sa ajungem sanatoase acasa cu puisorii in brate.

Maria si tu ai renuntat la dr. Surcel? Eu am fost la el de 2 ori si mi s-a parut un medic corect dar mult prea ocupat pentru nevoile mele, cred ca v-am scris mai demult cum mi-am ales medicul pana la urma. Aveam nevoie de altceva, eu imi cunosteam organismul (doar suntem impreuna de 41 ani ) si stiu ca e sanatos, se adapteaza usor la orice schimbare deci nu ma vedeam (si pana acum nici n-a fost cazul) o gravida cu risc si mari probleme care sa necesite cunostinte deosebite si experienta in sarcini cu probleme din partea unui medic asa ca am avut in acest caz o plaja mult mai larga de unde sa pot alege.

Olimp e ok rezultatul la TT, ai toate valorile sub cutoff, felicitari!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

betty multam , ce e ala cuttof ? ce reprezinta ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bety inca nu am renuntat , dar voi renunta . Daca Dr Mihu ma va trimite la TT , ce fac? O sa dau peste Dr Surcel, in Gine 1 doar Surcel si Kovacs fac TT. Eu nu stiu sa se faca TT si in privat . Concluzie : o sa ma duc in paralel cu Surcel si Mihu pana trec de TT, apoi o sa renunt la Dr Surcel.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Olimp, e limita de la care statistic se considera testul pozitiv adica de la care te incadreaza in categoria cu risc crescut, pt Sindrom Down cutoff-ul e 1:250, pt 13 si 18 e 1:100. La tine sunt mai mici toate valorile.

Maria, am inteles. Tot pe motivul faptului ca-i ocupat ai renuntat si tu? TT stiam ca se face si la privat, suna la Medlife si intreaba dar mi s-ar parea ciudat sa nu faca.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

betty




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Olimp ai rezultate bune. Bravo!!!
Eu azi am fost la ginecolog (ala care nu ma coafeaza deloc). Acum mi-a zis maine sa il sun sa ma vada un alt medic ca el nu se pricepe, si eventual sa imi zica daca e de amnio sau nu.

Acum sa va mai zic...sa va dati cu parerea.
Azi dupa rezultat, sa facem eco, pe burta. Isi da cu stangul in dreptul, se chinuie cu masuratorile ...
Si pb mea ea: eu am card la medlife , am mai zis. Nu ma costa consult, eco , analize, iar la unele am reducere 20%. De ce ma trimite sa fac eco in alta parte sau morfo in alta parte daca toate lucrurile astea le fac si la astia de am cardul??

Oricum in loc sa ma linisteasca , a inceput sa imi zica ca dr la care ma trimite vede la eco tot si daca nu e bine, am voie sa fac intrerupere pana la 21 sapt.

Offf, tre sa iau o decizie..imi vine sa imi....iau campii.
Sotul ma impinge sa ne hotaram: stat, privat si sa schimb medicul.


Elena & Denisa (26.10.2004)
16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

of Doamne Ele dar ce-i cu dr astia au capiat !

si eu sunt de acceasi parere cu sotul tau , schimba medicul , oricum nu cred ca te-ai simti confortabil cu el pana la final.
cat tupeu auzi sa te gandesti ca pana la 21 de saptamani....ce nemernic

ele
refa testul unde crezi tu de cuvinta si mergi la intrepretare la altcineva , cum adica nu stie daca e de amnio sau nu , da ce ar trebui sa stie ...e hilar




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bety renunt pt ca Surcel nu a vrut sa imi creasca doza de Clexane , el a spus 0,2 mg . Eu am dat fuguta la Dr Nicorici si ea mi-a spus 0,4 mg . Cand am fost la eco la Surcel mi-a spus ca mi-a dat Clexane doar preventiv ( doar 10% din cazurile cu mutatiile mele au nevoie mai mare de Clexane) , iar eu nu vreau sa risc . Dr Mihu cand i-am spus de Clexane ca am inceput sa fac el mi-a spus sa ma duc pe indicatie Dr Nicorici ca ea stie ce face

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul.aug2013 spune:

Pt doamnele vorbarete capitol nou!!!

Mergi la inceput