Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:


Back. Da, a slabit. Nu mi s-a parut. 3800 are si 53 de cm. Suntem in grafic dar la limita inferioara. Continui cu fortifiantul inca o luna. Facut coprocultura, maine la prof Anca facem eco transfontanelara, cord, abdomen. Poimaine ma trimite la neurologie cu el. E prematur si mi-l cauta si-n fund, ma scuzati. Anemia mi-a zis ca e ciudata pt ca toti indicii sunt ok , sideremia e ok dar ca e hemoglobina mica si ca e posibil sa aiba o talasemie dar asta e genetica si eu si ak meu nu avem asa ceva... Are si un tremurat din barbita de la sistemul nervos... Sunt din e in ce mai stresata.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

coca din partea unui medic nu ma asteptam la asa un sfat: sa dai un supozitor in doua. Orice medic ar trebui sa stie ca medicamentul nu e imprastiat in egal masura in supozitor si de aceea nu e recomandat sa-l tai. Daca trebuie neaparat e de preferabil sa se taie pe lungime si nu pe latime.
Am mai avut discutia egata de medicamente date preventiv si in sarcina si mi-m exprimat si atunci parere: sunt total impotriva. Mai ales la un bebe sub 3 luni.

Cellena eu stiam ca nu e recomandat sa fierbi laptele matern pentru ca isi pierde proprietatile. Nici macar incalzit nu trebuie ci lasat la temperatura camerei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Tnicoleta , am intrerupt fierul dar trebuie sa il reiau. Ii dau probiotice si cantitate mai mica de fier.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Angiuta, se pare ca pana la urma e ok sa-l incalzesti pana la 180 de grade. Nu stiu, probabil si aici sunt impartite parerile ca in orice tine de sarcina si copii...
Cat despre medicamente date preventiv -> si eu sunt de acord cu tine. N-am luat nici in sarcina si nici Emei nu i-as da

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Mena si al meu are un tremurat al barbitei si al piciorusului (de cateva ori pe zi chiar la piciorus)..mi s-a zis si la pediatrie si la ortopedie ca e normal..ca pana la 6 luni sa le mai tremure barbia si picioarele pt ca inca nu bine dezvoltat sistemul nervos..abia dupa 6 luni se impune consult neuro daca aceste tremuraturi persista..deci stai tranchila ca puiul tau e perfect normal!
Angiuta asa credeam si eu despre laptele matern ca nu e bine sa-l fierbi, dar se pare ca e o chestie normala pt mamele care au lipaza in exces in lapte si vor sa il congeleze, altfel nu merge, am citit aici: http://forums.llli.org/showthread.php?297-Scalding-breastmilk-due-to-excessive-Lipase

oricum nu cred ca mai congelez nik..o sa ma rog sa am in continuare lapte ca acum pana la 6 luni macar si aia e....mi-e ciuda doar ca arunc o tona de lapte :))
ps: il congelasem in recipiente de urina sterile, luate de la farmacie din plastic..cica nu e bine sa pastreaz laptele matern in sticla de sticla ca isi pierde proprietaile la congelator asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mami_de2

Mena si al meu are un tremurat al barbitei si al piciorusului (de cateva ori pe zi chiar la piciorus)..mi s-a zis si la pediatrie si la ortopedie ca e normal..ca pana la 6 luni sa le mai tremure barbia si picioarele pt ca inca nu bine dezvoltat sistemul nervos..abia dupa 6 luni se impune consult neuro daca aceste tremuraturi persista..deci stai tranchila ca puiul tau e perfect normal!



Stiam ca e normal pt ca sistemul neurologic nu e definitivat la nou nascuti. Controlul neuro il face ca e prematur si ttrebuie sa ne asiguram ca e bn bb.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna dimineata,
azi dimineata, la ora 5 dupa masa irina avea chef de joaca...zambea si cu urechile...am crezut ca nu mai doarme.ea, care noaptea nici nu isi deschide ochii cand mananca..asa ca am pus-o in patut,pe spate sa se poata uita la papusile de pe perete...la lumina unei veioze...dupa vreo jumatate de ora a inceput sa se foaiasca, am intor-o pe o parte, i-am dat suzeta si la vreo 20 de minute visa...acum, ce credeti ca face¿¿¿doarme, mai fetelor....

medicamente luate preventiv..NU. nu mi se pare ok, nici mie. eu am fost o balnavicioasa de mica...cu reumatism, cu analize facute lunar, vitamine cu pumnul...nu asimilam mai nimic.slaba foc...am primit si sange.ceva de o groaza. faceam rosu in gat de cateva ori pe an...antibiotic la greu..pana cand, in israel fiind, mi-am descoperit un chist la sanul drept...atunci mi-a intrat frica de cancer....si am inceput sa imi curat organismul...de atunci nu mai iau altceva in afara de paracetamol...si ala numai cand e musai.am lasat si cafeaua cativa ani... asa ca nu i-as da la irina nimic preventiv. daca e cazul, da, insa asa sa fie numai nu...

eu am o prietena care congeleza lapte si acum.dar are recipiente de sticla, de la nuk si bebele il bea.a zis, ca intr-adevar isi schimba putin gustul, dar ca e ok....eu una habar nu am...mi-a dat si mie sticle pentru congelat, insa nu a fost cazul, din pacate...

MENA linisteste-te. multa sanatate la Gabriel!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Epopeasca,mami cred ca e important sa fie ceva rece pe locul intepaturii,nici la Stefanut nu se cunoaste nimic.
Bioana ai fetita cuminte.Si al meu ar dormi bine noaptea daca nu ar avea colici,azi noapte a fost agitat din cauza lor,ar fi dormit mititelul dar atipea singurel si il trezeau crampele.El adoarme la tzitzi sau in brate rar sa adoarma singur,insa azi noapte i se inchidea ochii si adormea singurel.Oricum cel mai bun remediu pentru el este sa doarma pe burtica mea,acum doarme dus dupa o repriza de dureri de burtica il tin pawna trece perioada aia critica dupa care elimina gazele #351;i am scapat.Azi noapte l am culcat la el in patut dupa multa vreme,de acum inainte asa il culc.

Mena te asteptam cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Mena Asteptam vesti de la doc. Cu siguranta totul e bine. Gabriel e un luptator. sa nu mai fie probleme cu fierul.

Ioana Bine ca e cumintica Irina si n-a protestat singurica in pat.


Corina a inceput sa zambeasca. Mor dupa ea cand trage cate un zambet cu toata gurita. Zambeste chiar si la Bia. Acum am pus-o la nani. Am inceput sa o invat sa adoarma singura. Ma joc cu ea si stam la vorbe dupa supt si apoi o pun in patut. Daca protesteaza ii dau suzeta. Ieri a functionat. Sper si de acum incolo.

Eu i-am dat Biei preventiv doar pentru imunitate si atunci doar homeopat. In rest, dupa vaccinuri, am asteptat sa vad daca face o reactie si abia atunci i-am dat.
O docotrita mi-a spus ca nu e nimic de speriat daca copilul face febra dupa vaccin, sau daca raceste sa ma ingrijorez doar daca face febra mai mult de 3 zile consecutiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

laptele matern nu se fierbe si nu se incalzeste...si nu se congeleaza nimic in recipieent de sticla...pt congelat exista pungi speciale sau un plastic pt congelator
supozitorul intotdeauna se taie pe lungime
medicament preventiv-nu sunt de acord deloc ,,stiu ca unii doctori asa rtecomanda

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput