bebe 2 luni scaun cu mucus roz si firicele de sang

bebe 2 luni scaun cu mucus roz si firicele de sang | Autor: angelique_19

Link direct la acest mesaj

Bebele meu de 2 luni are scaun cu mucus roz si firisoare mici rosii,am fost pana acum la 2 medici si in continuare are acelasi scaune.Prima data am primit ercefuryl,hidrasec,protectis si mucilagiu de orez.Am oprit tratamentul deoarece de la ercefuryl i-au aparut bubite pe fata.Ni s-a spus ca nu se stie de la ce este.A doua oara mi s-a spus ca posibil sa fie de la ceva ce am mancat eu pentru ca bebe e hranit numai cu san si sa nu ii mai dau sa pape des sa las sa treaca cel putin 2 ore intre mese.Nu ni s-a dat sa facem nici o analiza,bebe e vioi,papa, nu are febra,unele scaune sunt normale insa cele mai multe sunt cu mucus si au un miros diferit.Chiar nu mai stiu ce sa mai cred,situatia dureaza de o saptamana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Ce mananci si ce bei tu? Dar bb? in afara de laptele tau nu i-ai mai dat nimic?
Cate scaune pe zi are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

eu nu beau decat apa plata si ceai de fenicul,anason si chimen,nici nu am gustat altceva,nu pap carne dd porc,mai mult de vita si pui,peste de cateva ori si curcan dar numai la cuptor si la gratar,am pus în papa ceapa si usturoi dar doar dd gust si am introdus si bulion,ca fructe doar banane si pana acum o saptamana papam si lactate,mai putin lapte dulce.In rest mancarica de cartofi,pilaf,piure si legume permise la cuptor.Iar bebe are pana la 5 scaune maxim pe zi.
Mai pap si nu fhert sau omleta si ficat de pui,dulciuri facute in casa si am mai papat si eugenii.La bebe nu i am dat nimic in afara de san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

scuze de greseli am scris de pe telefon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

In primul si in primul ramd bravo pentru ca alaptezi exclusiv!

In al doilea rand nu e Ok regimul tau, e din categoria regimului strict in alaptare o mare tampenie dupa parerea mea. Mananca fructe si legume si lasa eugeniile, crema lor contine margarina. Numai bananele nu sunt suficiente. Poti manca mere, portocale, mandarine cat si legume crude din ce se gaseste acum. Ai nevoie de vitaminele lor.

Dar problema cu copilul nu se trage de la ce mananci tu. In locul tau as cauta un pediatru bun sau un gastroenterolog pediatru, nu e in regula ce se intampla. 5 scaune pe zi e OK, dar nu e OK sa fie firisoare de sange. Poate sa aiba probleme la intestine, du-te neaparat la dr.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

1. i-ai facut lui bb recent vreun vaccin ?

2. bb este botezat ? daca da, cand a avut loc evenimentul ?

3. in perioada in care a debutat problema, a avut si altcineva grija de bb, in afara de tine ?

4. suzeta folosesti pentru bb ?

5. dar lui bb, in afara de alaptat, ii dai apa sau ceai cu biberonul ? daca da, cine si cum sterilizeaza biberonul si tetinele ? ce fel de apa folosesti pentru bb ?

pana atunci, iti recomand sa ceri medicului sa-ti dea o trimitere sau sa faci din proprie initiativa (la un laborator privat) coprocultura si/sau coprocitograma pentru kk lui bb. si neaparat sa ceri si opinia altui medic pediatru sau gastroenterolog pediatru, poate inainte de a face analizele, desi ar cam trebui sa le faci, problema dureaza de o saptamana si nu e normal sa faca kk cu mucus si firisoare rosii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Lavi multumesc de sfat

Corina nu i-am facut bebelului recent nici un vaccin urmeaza cel de 2 luni.Bebe nu e botezat,in februarie o sa fie botezul si de bebe nu are nimeni grija in afara de mine.Nu folosesc suzeta si nici nu i-am dat nimic in afara de laptic.Dupa scaunele cu mucus i-am dat mucilagiu,biberoanele i le-am sterilizat eu sau sotul si le-am tinut cate 5 minute in sterilizator spalate bineinteles inainte.Apa am folosit fiarta si racita.Peste 2 zile merg la medicul la bebe si o sa ma mai consult si cu dansa.Mai devreme avut un scaun normal,dar a mai avut si inainte scaune normale intre cele cu probleme.

Va multumesc mult pentru raspunsuri si mai stept si alte pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

si baietelul meu a avut cam tot la 2 luni aceleasi simptome. Ne-au internat cu diagniostic dezinterie si tratament cu antibiotic. M-am externat la cerere si am consultat si alti medici - copilul meu nu avea nici o problema de acest fel, dar cum nici un medic nu s-a uitat la funduletul lui nu au avut cum sa stie :( . A avut fisura anala si s-a rezolvat cu unguent. A confirmat acest lucru un medic chirurg. Este deci posibil sa fie si asa ceva asa ca verifica (la medic)

sanatate puiului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Tala asta m-a intrebat si pe mine una din pediatre dar bebe nu a facut niciodata kk tare,nu a fost constipat,a avut in fiecare zi cate 4-5 scaune.Nu stiu ce sa mai cred,acum iar a avut un scaun normal.Sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

nici baietelul meu nu avea scaune tari ca tot sugar era, exclusiv pe san. Poate sa fie si megacolon (din putinul pe care il stiu), dar chiar daca face de mai multe ori pe zi, cu aspectul specific pt sugar si aparent fara efort...totusi la noi asta a fost explicatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Pe langa ce s-a enumerat anterior, ar fi bine sa intrebi pediatrul si despre posibila intoleranta alimentara. Scaunul cu mucus la bb poate aparea si la alergia alimentara.
In cazul unei intolerante se restrictioneaza alimentatia mamei. De ex: fara gluten; se consuma iaurt si nu lapte dulce sau chiar se scot total lactatele, f-tie de situatie(proteinele laptelui de vaca/capra, etc...se transmit prin laptele matern) - f-tie de alim. la care se face alergie.

Incearca sa-ti scrii ce papi si sa vezi daca scaunul cu mucus are legatura cu alimentatia ta.

Mergi la inceput