Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Andreea, pai pune si tu undeva liste de preturi, produse, etc... Eu iau cosmetice Weleda de exemplu de la farmacia Tei. Dar daca ies mai bine la pret din alta parte....Acum folosim Topfer, dar si ala tot nemtesc e...
Dar sa stim unde sa ne uitam

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Am un site care e inca in constructie ...
in scurt timp o sa va dau linkul...

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata
fetele oficial nu mai pot!!!!!! sunt terminata si gata si nu stiu nimic...plang si-mi vine sa ma dau cu capul de pereti...copilul meu are 4 luni si eu inca nu stiu ce-i trebuie
plange neconsolat, uneori vrea tzitzi, alteori nici sa n-o vada, cand o vrea in sfarsit, nu-i lapte...
a petrecut toata noaptea la san, a papat si bibe cu lm muls...dupa toaleta de dimineata au inceput urlete si zbierete, nu leagan, nu carucior, doar in brate..intr-un final, pe la 10,30 i-am facut un bibe cu lp, ca i-o fi foame si tampita de mine il tin flamand..a papat si-a continuat sa planga...dupa 11 a-nceput sa vomeze, cred ca a dat afara, in reprize, tot ce-a papat...habar n-am ce gresesc si ce naiba ar trebui sa fac..cum sa combin lp cu lm..imi vine sa renunt la lm si sa-i dau lp, pe ceas si stiu o treaba..dar vad ca ala il vomeaza..
deci nu-mi vine sa cred ca nu reusesc sa-mi cunosc copilul, sa stiu ce si cand vrea..

stella de ce gengigel? ies dintisorii? david ia de mult medicamente sau ceai cu lingurita...of draga de tine ce nopti ai si tu ..de cand scriu mesajul asta david a adormit...si s-a si trezit
mirabela merci de sfaturi! ce m-as face fara tine? ..despre diversificare mi-a zis ca recomanda la copiii cu lp 4,5-5 luni, iar la cei cu lm 5,5-6...eu ma gandisem sa-ncep pe la 5 luni...dar vreau sa stea bine in fundic si sa-si tina capul..
si david tuseste, in general dupa ce plange..
andreea sa ne dai si noua o listuta cu ce ai..aaa, astept link-ul..
oli unde esti?

aseara am vazut ca david avea 37,4..dr ne-a zis sa-i pun supozitor daca face 37,5..am zis ca-i pun sa n-apara surprize peste noapte...n-am reusit...il tot bagam si tot iesea..dupa ce s-a topit am renuntat..azi-noapte pe la 1 urcase la 38,3...i-am dat ibalgin sirop..si-am repetat si dimineata...la piciorus i-a ramas o galma mare si tare, era alta asistenta, nu-mi place...

pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

am si eu niste date pentru tabel:
N-2600g-51cm
1L-3500g
2L-4850g
3L-nu stiu
4L-6700g-64cm
tot nu-s linistita ca acu' 3 saptamani avea 6800g si cu dorinta mea de a-i da san david n-a mai luat in greutate..in acelasi timp nu stiu cat de bun mi cantaru'...offfff Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Corinuka, mai nou se pare ca si copiii pe lp (si deci cu atat mai multi cei cu alimentatie mixta, ca voi), incep diversificarea la cei ca cei cu lm.
Sophia are 5 luni implinite ieri si nu ma grabesc. Nici nu am discutat cu doctorul ce si cum, cred ca arunc o intrebare peste vreo saptamana, doua.
David a stat bine (adica singur) in fund la 7 luni.Dar in scaunul de masa statea bine...Cred ca la asta te refereai cu statul in fund- adica sa stea bine sustinut.

De restul imi pare rau ca nu te pot ajuta decat spunandu-ti ca sper sa fie o perioada, un puseu, si sa se linisteasca (eventual dintisori?Vezi ceva in gingie?)

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Of fetelor cate probleme cu bebeii astia, va doresc tuturor putere de a trece peste toate problemele. Eu ma lupt de 2 saptamani cu regurgitatul la aproape fiecare masa, mananca f agitat deci nu ma mir ca da afara. De doa zile si caca iese pana in gat prin haine pampersi, e tare lichid, dar e galben grunjos, sper ca e ok. Astept sambata sa vad cat a luat in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

da oana, la statul in fundic sustinut ma gandeam..si nu ma grabesc cu diversificarea, avem timp si vorba aia, va manca solid toata viata..
dintisori nu mi-a zis dr ca s-ar vedea..eu ma tot uit, am bagat si degetul, dar nimic..
norma noi am scapat de regurgitat in preajma anului nou..in schimb al meu vomeaza ..se poate ca regurgitatul sa fie din cauza ca papa agitat si inghite si aer..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata fete dragi!

Multumesc de coffee Carmen si dau si eu cateva clatite cu gem de ananas

Stelutz, m-am trezit cu gandul la tine. Daca Matei se trezeste asa des, poate vrea sa te simta langa el. Cum spune bine Mirabela, unele pusee se manifesta altfel, nu doar cu papa mai des. In linkurile de aici si www.drmomma.org/2011/07/study-finds-breastfeeding-cosleeping.html#uds-search-results" target="_blank">aici se vorbeste despre co-sleeping si related issues. Decat sa renunti la laptica, mai bine il iei langa tine in patuc. Nu ai nicio garantie ca daca ii dai biberon va dormi mai bine, din contra, va trebui sa pregatesti bibe, sa il sterilizezi, fetele care fac deja asta stiu cata munca implica. Parerea mea doar

Pingu mic a dormit bine azi noapte dar tind sa cred ca din cauza vacciunului. A adormit la 21.40, s-a trezit la 22.00 a marait nitel, nu m-am dus sa il mangai, l-am primit de la distanta sa vad ce face si a adormit la loc. Urmatoarea trezire a fost la 03.37 (evident ca eu la 00.00 am facut ochi si il verificam sa fie bine, la fel si la 01.30, am visat sa plange si eu nu il aud, ca ma duceam la el si era mititelul inghetat ca eu nu ma dusesem la timp ) apoi la 06.20 si trezirea finala la 09.00. Dupa papa de la 6.20 a adormit mai greu, dar l-am lasat tot asa singurel si a atipit in voie dupa ce a vorbit cu caruselul. Nu ma bucur inca pentru ca stiu ca la el este mereu totul schimbator

Mirabela, daaa, fac papa pentru ca am ajutor bucatar (mama mea sarmana) care curata legumele, eu doar ma ocup de chestiile importante si dau directive.

Corinuka, cum sunteti dupa vaccin?

Oli, pup fetili!

Sunt in continuare ametita, parca mi-a dat cineva cu ceva in cap... Cred ca imi voi face un cappuccino f slab inainte de a ma procopsi cu vreo migrena.

Andreiuta si noua ne e dor de tine! Te asteptam macar acolo 3 randuri cand poti sa ne scrii. Ce bine ca si Dl Andrei creste asa frumos, iar in poza de la avatar e un frumos foc!

Carmen, motatele ce au facut la scoala? Paul cum se mai simte?

Mirabela, ati ajuns la doftor? Ce au zis de Calin?

Va imbratisez si va puuuuuup pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Corinuka, nu te descuraja! Sunt sigura ca tu stii ce este mai bine pentru Daviduc, cel mai important este sa te linistesti un pic. Din calculele mele, ar trebui sa fie la puseu, poate asa se manifesta el. Nici Luca nu mai vrea sa stea deloc pe spate, numai in brate daca se poate, altfel se pune pe plans.
Este posibil sa fi dat afara pt ca a papat prea mult si pentru ca se agita. Eu zic, daca poti, sa nu renunti inca la tzitzi. Probabil ca ai si multe pe cap, te agiti, el e plin de energie. Iti mai aduci aminte cum plangea pingu mic? Sigur este doar o faza! Haide, capul sus, incearca sa il lasi un pic cu cineva, macar jumatate de ora, fa o baie fierbinte sa te relaxezi si bea un ceiut bun, ai sa vezi altfel lucrurile.

Stiu ca nu sunt cea mai in masura sa dau sfaturi, in locul tau as fi zis la fel. Dar tocmai pentru as face si eu la fel stiu de asemenea ca avem nevoie de incurajari si de o mica pauza pentru a vedea lucrurile alfel.

Cat despre vaccin, nici mie nu mi-a placut aici, l-am tinut in brate sa i-l faca, s-a dat ea pe maini cu spirt si apoi cu mainile ei lui pe picioruse, dupa ce i le-a facut nu i-a pus nici macar vata ca in dispensarele noastre... iar inainte nu l-a vazut un dr sa isi dea okay-ul pt vaccin, m-a intrebat pe mine daca consider ca e sanatos


Te imbratisez si iti trimit de la mine un morman de forta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ah Corinuka, legat de greutate, poate nu a mai luat in greutate dar de crescut in lungime, nu a crescut deloc? Poate de aceea pare ca nu a luat in greutate.

Mirabela, zi-mi ca sunteti bine, da?

Mergi la inceput