Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dupa schema din primul link si noi suntem la inceput de puseu la 14 saptamani si jumatate

Conform schemei de imunizare de aici, Luca va mai face vaccin peste 4 sapt si apoi abia la un an. In schema lor nu au vaccin si contra hepatitei B. Sa ma interesez si sa i-l fac totusi? Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Si pentru ca astazi ma chinuie intrebarile, voi la cat timp le schimbati suzetele? Citisem undeva ca la max 4 sapt ar trebui schimbate. Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Daca tot m-am apucat sa vorbesc de una singura, mi-am amintit ca intrebati de mancare, ce mai gatim. In ultimele zile am facut asa: supa crema de ceapa, supa crema de ciuperci, orez cu legume si curry, piept de pui la cuptor cu piure, varza calita (eu nu am mancat, desi mirosea asa biiineee) si acum ma uitam sa fac un humus sau ceva cam www.thekitchn.com/recipe-couscous-159922" target="_blank">asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Pana acum mi-am facut ceai de chimen cu fenicul, dar pt ca nu aveau chimen am luat chimion si mi-am adus aminte de o www.epicurious.com/recipes/member/views/FUL-MEDAMES-50107643" target="_blank">reteta libaneza destul de buna, acum nush daca o puteti incerca acum daca alaptati, fiind tot din familia fasolicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la fete!
stellutz cum e? si david plange mult in ultimele zile, m-a terminat... noaptea ar suge non-stop, sut capie de cap, parca-s somnambula peste zi..
oana tare dulce david!
carmen cum sunt copiii?
norma si eu ma tot gandesc daca papa suficient...
kytana ce de bunatati!!!!

am fost la vaccin pentaxim ne-a facut, david a fost cumintel, a trebuit s-asteptam dupa 2 bebei si mi-a adormit in brate...initial m-am gandit ca va face circ...
are 6700g si 64cm, foarte bine tinand cont ca la ultima masuratoare (2 luni) avea 4850g...dr mi-a zis ca fara calciu, fara fier sau vitamina c, e o moda acuma sa vitaminizezi copiii fara analize...david e sanatos, asa ca fara medicamente...
diversificarea s-o-ncepem pe la 4,5-5 luni cu suc de morcov si mar (asta n-ar fi diversificare propriu-zisa, ci s-ar obisnui cu alt gust..apoi sa-ncep sa-i diversific cate o masa: dimineata fructe, la amiaz legume (mai tarziu carnita si ou) si seara cereale...o sa-ncepem cu masa de legume..
dr mi-a zis ca e tare bine ca-i dau san, dar sa nu-l tin flamand...ar trebui sa aiba cam 6 mese/zi a 180ml/masa..cum aflu eu cat san papa si cat sa-i dau lp?? pfffffffffff.........
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Corinuka, super vestile de la doftor!! Avem amandoua baieteii vaccinati Bune si info pe care ti le-a dat despre diversificare!

Si eu sunt curioasa cat mananca acum la o masa... Am auzit de fete care ii cantareau inainte si dupa ce papau san sa vada cat au luat. Mie una nu mi se pare o metoda f buna de a vedea cat papa la san. Din cate am inteles, daca nu ii mai e foame ar trebui sa refuze bibe. Daaar daca este ca al meu caruia i-am dat la 3 zile 50 ml de LP (atunci cand nu aveam laptica si habar nu aveam nici cat sa ii dau ) si i-a lapait imediat, atunci cum mai stii cand e satul sau doar lacom (cum e pingu mic )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si eu am facut proba suptului o vreme dar e f stresant. Cantarul e digital, f sensibil la orice miscare a bebelului, Andrei uraste cantaritul si plinge si se zbate........deci e f complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor nu va mai stresati cu cat mananca, daca ar fi ceva v-ati da seama. Eu nu ma iau dupa reguli, nici noi nu mancam dupa program. La completare zic eu ca e pe incercate, daca vjarea inseamna ca nu e satul, aici nu vb din experienta. Va pup, vb maine.
Edit: acum is mai mari si stiu sa ceara. Un copil nesatul nu sta linistit, plange mult. Al meu avea cateva zile si avea icter si papa f rar si a luat 1,4 kg. Acum de 3 sapt imi arata aceasi valoare dar il vad ca a crescut, de asta cred ca e stresant sa tot cantaresti.
*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

corinuka, fetele sunt bine. Multam de intrebare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Hai ca de la 5 la 7 am crezut ca-mi iau campii, brotacul a plans neconsolat, l-am pus la san, i-am dat degete sa suga, i-am dat suzeta, nimic, nimic. Acum face in patul lui. Il trezesc pt baita in 10 min.

Am vb cu pediatrul si mi-a dat sa-i dau gel pt gingii, Gengigel, care observ ca miroase nasol rau. O sa-i dau inainte de baita, sper sa-l accepte. Voi ati mai folosit? Va spun care-s efectele maine.

Kytanutz, eu tocmai am luat ceai babycalm de la farmacie, pt burtica, i-l dau cu lingurita. In felul asta zic eu ca ne pregatim si pt diversificare, adica sa se invete cu lingurita. Tot azi am inceput cu fiolele de Ca, cum ne-a zis doctorul.

Mirabela, multumesc mult pt linkuri, noi suntem in sapt 19, pe dreptunghi negru. Deci ni se potriveste. Suzeta sa stii ca ziua o mai accepta asa rareori, dar noaptea nici vorba. Se prinde ca nu-i sanul si o scuipa si scanceste. Ce bine ar fi fost daca puteam rezolva si noi cu suzeta. Sigur il deranjeaza gingiile pe Matei, ca la un moment dat isi baga doua degete si-si freaca efetiv gingia de jos, il vad ca se scarpina sau ce-o face el acolo, dar poate, colac peste pupaza, o fi si la puseu. Oricum, saracutul e irascibil si vrea numai la san. E asa de vreo 5 zile, daca-i puseu, doamne ajuta sa treaca odata!

Kytanutz, avand in vedere ca si pingu jr se trezeste atat de des noaptea, nu cred ca-i o pb daca il adormi si fara papa. Daca el adoarme si altfel, nu cred ca-i e foame. Cum zicea si Mirabela, acum stiu sa ceara de papa si n-ar fi ei asa linistiti daca ar face foamea. Chiar azi-noapte la una dintre treziri l-am luat in brate sa- i dau papa si mi-a adormit inainte sa-i dau sanul, deci l-am pus usurel in patut. Am incercat si eu sa-l legan fara sa-i mai dau san noaptea de vreo 2 ori (ca la fel, mi se parea ca se trezeste des si poate nu de foame), dar scancitul a devenit tot mai puternic si l-am pus la san. N-am vrut sa se enerveze mai tare.

Corinuka, felicitari pt greutatea lui David! Poate o fi si el la puseu?

Merg sa pregatesc baita. Culmea ca acum doarme, asa ca-l mai astept. N-as vrea sa-l trezesc. Va pup si sper sa avem cu toatele o noapte cat mai linistita!

Ah, sa nu uit, Oliviiiaaaa, hai ca si eu intru la idei, ce faceti tu si printesica? Da-ne un semn, ceva

Mergi la inceput