Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata si bine v-am gasit!

Dau un cappuccino si un ceai de musetel

Fetelor, sunt la capatul puterilor cu pingu mic. Ieri de la 17.00 a dat afara tot ce a mancat, pana la 21.00 cand a papat nitel tzitzi si somn. Azi dimineata a dat afara iarasi tot ce a mancat, cu jet. Sa nu credeti ca noaptea fuse una linistita, nuuu, a adormit la 21.22 cu treziri la: 22.22, 00.20, 02.15, 03.40, 06.40 - de cand nu a mai dormit pana la 10.00 cand i-am dat de papa... Zombie? Nuuu. Prastie? Nuuuu. Sunt un fel de creier ambulant. Imi ia 10 secunde sa scot o fraza coerenta. Vorba lui Oli, refuz ca si-a schimbat in asa fel somnul de noapte si incerc sa o pun in seama norului negru din sapt 15-16.

Oli, la voi cum fu?
Stelutz, ce mai face Matei? Sper din tot sufletul ca doarme!
Andreiuta cu ANdreiut, ce mai faceti voi doi?
mami.ilinca, sincer ma ingrijorezi nitelus asa. Haide, da-ne macar un semn, oricat de mic!
Dani, tu ce mai faci? Ce mai face Emma?
Carina, multumesc de sfat, asa este, voi incerca sa vad cum fac rost de vaccin sa i-l fac. Voi cum mai sunteti astazi?
Carmen, ce mai fac fetele si dl Paul?
Corinuka, ma tot gandesc la tine si inceerc sa iti trimit forta de la mine - aia care a mai ramas Pup Daviducul
Mirabela am gasit ceva aici despre in general. Nush cat de mult te ajuta...
Norma, ce baietel cuminte ai tu acolo!
Moro, cum mai sunteti? Ce mai face micul nostru grec?
Paula, cum mai este dl. Roli?
Bobuuuuleeee!! Ce face dragonita? Asa ocupata de tine?!
Oana, cand ma gandesc la tine, te vad ca pe un sef de trib, cu pipa-n gura Nu ma intreba de ce, poate unde mereu dai sfaturi bune si fix cum trebe. Voi ce mai faceti?

Haideti ca m-am apucat sa strig ca la catalog

Bine ai venit Papelusca! Incerc sa fac update pe prima pagina cu datele pe care ni le-ai dat Ma bucur ca te-ai decis sa ni te alaturi!
Vorba Mirabelei, daca mai sunt mamici care ne urmaresc, haideti, curaj! Nu muscam, poate mai maraim doar cateodata Glumesc

Incerc sa imi termin si eu masa si poate mai atipesc nitel. De dimineata in timp ce il alaptam intinsa in pat, am simtit cum cad (acea senzatie oribila cand ametesti si te ia cu calduri) Culmea, eu eram in pat. Macar pingu mic e vesel nevoie mare. Desi, ca si ai vostri, baleste pe tot si ma roade de umaar si nu mai vrea sa stea deloc nicaieri decat brate si nu stat pe scaun, plimbat peste tot! Ah, se tot impinge in picioare, vrea sa stea in fund, sa mearga. Ce mai, un intreg arsenal de dorinte are el Deci Corinuka, hai sa ne luam de manitza, ca nici eu cateodata nu mai stiu ce sa ii fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am ramas datoare cu un raspuns pentru Alina: noi am mai postat poze pe contul comun de gmail. User-ul este sept.oct2012, parola ti-o dau in privat.

Pentru a accesa contul comun, te loghezi pe gmail cu datele de mai sus, apoi cauti pe randul de sus, la Mai Multe > Poze > Album

Sper ca nu te-am incurcat prea tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Multumesc mult Kytana, am pus si eu niste poze pe contul comun.
In alta ordine de idei am si eu o intrebare...i-am luat bebitei premergator care se face si balansoar...de la cate luni se recomanda folosirea lui? Noi o punem si acum in el, dar nu o lasam mai mult de 5 minute, cam de 2-3 ori pe zi. Ea isi doreste cu ardoare sa stea in fundulet, insa nu poate nesustinuta. In plus am citit ca nu se recomanda asezarea bebeilor in fund pana la 6 luni. Acum nu mai inteleg ca vorbeam si cu mama mea....marsupiul nu merge pe acelasi sistem? tot in fundulet se lasa toata greutatea cand sunt tinuti in marsupiu; si am vazut ca multi parinti il folosesc cand ies in oras, deci copiii sunt tinuti cateva ore bune in aceea pozitie.... Voi ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata! pupici la fete
raportam un bebe la fel, fara febra, dar cu mucisori, mai tuseste si dimineata avea ceva galben, uscat sub geana de jos de la ochiul stang..l-am spalat cu ser..
multumim mult pentru sfaturi, fetele mele dragi
kytanutz ne luam de mana
norma cum poti sa ai un copil asa cuminte?? wow, as vrea sa fie si david asa, dar parca-i argint viu..
aseara a luat somn dupa lp, pe la 11,30, s-a trezit la 2,30 i-am dat iar lp, iar eu m-am muls 125ml pe care i-a papat la 5 jumate...de pe la 7 am inceput sa-l pun la san...unde ar tot sta..
ce mai gatiti?
pupici, o zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mirabela, nu stiu daca sunt definite categoriile pentru care e obligat sa vina acasa. Dar stiu ca toti ar trebui sa aiba program ''pe teren'' doua ore pe zi - la noi de exemplu are program la cabinet ori pana la 1 ori de la 3 incolo si in fiecare zi are program pe teren de la 1 la 3.
Deci cu siguranta sunt cazuri in care trebuie sa vina acasa. Dar nu cred ca e limitat doar la bebelusi si persoane nedeplasabile - noi la David il chemam si la raceli ca sa il consulte acasa, decat sa mergem la cabinet. Nu ne-a refuzat niciodata...

Kytana, valeu...daca iti imaginai un sef de trib peste 70 kg, eu eram .Sa nu fie de aia mici si pricajiti .
David e bine...mai plange el ca ii e dor de casa dar ii trece repede.Il tine ocupat buni si au facut tot felul de rachete si piste de lansare si altele asemenea (e un program pentru copii la tv cu astfel de chestii si se uita amandoi si le pun dupa aia in aplicare).Maine vine acasa!!! Yupiiii!!Nu mai are bubite noi de vreo doua zile si o sa incerc sa ii tin cat mai separati, dar oricum o sa fie mai bine cu el acasa.

De vaccinul contra hepatitei.Banuiesc ca este un motiv pentru care in Anglia nu e obligatoriu. Asa ca daca se pune problema sa va intoarceti in tara, cred ca se poate face si separat (probabil Romania este considerata tara cu risc crescut in privinta asta).Daca nu, eu as merge pe schema lor.
Ma uitam acum pe net- vaccinul pentru hepatita B pentru copii se numeste EngerixB Junior si e produs de GSK (ca si Infanrixul). Si e o schema de vaccinare pentru copii pana la 15 ani. Deci daca te intorci poti sa il faci oricand.


Legat de pozitia copilului - stiu ca mf ne spusese la David ca parca de la 6 luni sa il punem intre perne sa stea in fund cu sustinere. Dar David nu era asa de dornic ca Sophia sa stea in fund. Deocamdata pe Sophia nu o punem decat in leagan, bouncer sau scoica unde sta inclinata.Deci nu sta cu coloana dreapta.
Cand era David mai mic citisem ca nu se recomanda premergatorul. Acum exista doua chestii care am vazut ca se numesc pe net premergator. E premergatorul ala de aveam si noi cand eram mici - de ala un un chilot in care se baga copilul si se deplaseaza de colo colo intr-un suport cu rotite si mai este un premergator pe care copilul il tine singur, cand invata sa mearga, si se sprijina de el.Au si niste jucarii pe ele, dar nu are chilotul ala si e doar pentru copiii care merg singuri, sau care oricum se ridica singuri in picioare.
Stiu ca au fost si niste emisiuni la tv cum ca premergatorul (in varianta aia cu chilot) ala ar facilita displazia de sold,ca invata copilul sa mearga pe varfuri, ca nu trebuie copilul lasat acolo mai mult de x minute - o sa caut sa vad daca mai gasesc vreo emisiune de aia.



Sa vad ce imi mai aduc aminte..

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am gasit doua filmulete:
filmulet 1 , filmulet 2
Poate va ofera alta perspectiva asupra premergatorului.

Diferenta dintre a pune copilul in premergator sau in marsupiu este cea pe care o spune si in filmulet - in premergator sta copilul ''in capul oaselor''.Adica presiunea exercitata pe coloana este mare . In marsupiu are sprijinita coloana, sta in pozitia de ''broscuta' si se aloca altfel greutatea corpului.

Mai sunt pe acelasi site alte filmulete interesante.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Alina_loca, am gasit www.hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the-hip/prevention/baby-carriers-seats-and-other-equipment/" target="_blank"> aici o chestie care cred ca te poate ajuta.
In josul articolului sunt niste poze. Doua pozitii in doua marsupii diferite(Baby Harnesses). In cea ''not recommended'' greutatea corpului se duce pe coloana/fund.In cea 'better'', greutatea se distribuie altfel datorita dispozitivului aluia mai lat dintre picioare si datorita faptului ca picoarele ''imbratiseaza'cumva adultul...poti sa gasesti mai multe despre asta pe net - se numeste ''frog position''
Sub pozele astea sunt si doua poze cu pozitia oaselor in ambele cazuri si explicatiile aferente.

Pozitia din premergatorul ala clasic, cu ''chilot'' sau ceva pe care sa stea este asemanatoare cu cea din prima poza.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

oli unde gasesc continuarea articolului la care ai pus ieri link-ul, cu dezvoltarea pe saptamani? merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Woohooo! We're baaaack!!

Mi-a fost dor de voi! Haideti la raport suratelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna fetelor ...
Multumesc Tzitziri, acum vad ca ceea ce facem eu, punand copilul in premergator asa devreme, nu faceam bine...filmuletete si imaginile sunt foarte explicite. Merci mult

Mergi la inceput