Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *457*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Abia acum mi-am amintit ca deja 2 ghiocei au si implinit 4 ani. La multi ani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Silvia si Gina, daca al meu ar manca tot ce mananca Crina si Calin, as zice ca mananca de toate.



Aham! Ba mai mult, eu la sarmale, de exemplu, as renunta complet!

E clar ca ne referim aici la lucruri diferite. De fapt eu nici nu ma vait ca nu mananca de toate, nu mi se pare o problema, nici eu nu mananc "de toate", nici ta'su. Disperarea ma apuca atunci cand nu le mai vrea nici pe-alea care le mananca (cu greu...), adica "ii plac". Cand imi spune ca ea vrea "maaaaaaaar, iaurteeeeeeeeel si apaaaaa, nu AIA!". A-propos, stiati ca "apa are fliptamine?" De-aia nu luam noi catina, ca bem multa apa.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Citat:
citat din mesajul lui novus

Neata !!

Va astept cu o cafea sa mai dezbatem cate ceva

Inapreda, la noi a fost taman invers, adica la kk in pampers a renuntat Ada destul de devreme, in schimb cu pipi a durat pt ca ii era mai comod in pampers si drept e ca nici noi nu am insistat mai deloc cu olita pana pe la 3 ani


Mami lui Alexandra (03.03.09)



'mneata!



1. Ce si cum faceti pentru aniversarea de 4 ani? Sincer, as...fura niste idei

2. Activitati preferate in casa

3. Recomandati o carte usor de citit.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







1. Aniversarea de 4 ani- de la mine n-ai ce fura idei, cuscra:)) Ca si anul trecut, intai la gradinita cu toti copiii, ducem un tort buuun si copiii se distreaza 20-30 de minute in sala de mese:). Apoi la locul de joaca, cu vreo 8-10 copii, preferatii de la gradi si inca vreo 2 mai maricei. Pizza si tort pentru copii. Pizza si pentru adulti si niste beri:)) Neamuri n-am ce chema.
2. Activitati preferate in casa:
- plastilina din greu (cu asta se joaca si singura dar prefera cu noi);
- dat drumul la apa in chiuveta si distrat acolo cu o galeata, o stropitoare, forme de nisip etc (neaparat singura, de obicei zilnic;));
- fugit prin casa cu "bu" sau "gadi-gadi"- astea-s inventate de ea si foarte ostenitoare pentru grasa de mine:((
- pictat/desenat destul de rar, maximum 15 minute;
- alte inventii proprii, adevarate ritualuri pe care le repeta zilnic, nu stiu de unde le scoate, nici nu stiu sa le descriu:))
- you-tube :D

3. Presupun ca pentru adulti...hmmm...pentru mine toate care-mi plac sunt usor de citit, nu stiu la ce te referi exact prin asta. Ai citit John Kennedy Toole- "Conjuratia imbecililor"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Silvi,

Nu ne cunoastem suficient de bine nici ca sa ma atac , nici sa ma sfatuiesti cite sarmale maxim ar trebui sa manince Ian.
In rest, toate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

La capitolul mancat ,Isabella manaca doar miercurea si vinerea ..si atunci de post...nu am mai cantarit-o ca "sa nu ma ia capul".Are zile cand mananca (nu 3 trei mese pe zi ..dar doua da si fruct,biscutiti pe langa -aceste zile sunt happy ) si f posibil ca a doua zi sa raspunda" nu-i bun ","nu-mi place"...m-am obisnuit...dar asa sunt si eu la capitolul mancare,daca mi se "nazare" prefer sa stau nemancata o zi decat sa inghit ceva "ce mi se pare ca..." .Bogdi manca orice ca si D.

1-nu stiu daca o sa putem sa-i facem ziua...dpdv financiar...si daca fi ok va avea tortulet si cativa copii cu care se joaca ea si la gradi bomboane si suc...daca nu...nu
2-nu are un joc preferat...are zile cand coloreaza,altele cand decupeaza ,face "scoala" si ea-i doamna si le tine "ole"si mai nou,"caiate"=karate cu Bogdi(nu stiu de unde stie ,probabil de la gradi)
3-pentru copii Prima carte a lui Apollodor de Gellu Naum

all


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

In acceptiunea mea ACTUALA (care dureaza de vreo juma' de an ca, inainte cu vreo 3, lectura era de-a dreptul o utopie), o "carte usor de citit" este o carte care poate fi citita pe buda, adica, ocazional si cu pauze de citeva zile si care sa nu-mi forteze neuronul de "aproape forty" (ca pe lahuzie nu mai pot da vina ) sa se intoarca inapoi cu citeva pagini sa-si aduca aminte care-i subectu'. Momentan, imi capteaza atentia in momentele de...detoxofiere Calomniile mitologice ale lui Paler.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dodo-pui

La capitolul mancat ,Isabella manaca doar miercurea si vinerea ..si atunci de post...nu am mai cantarit-o ca "sa nu ma ia capul".Are zile cand mananca (nu 3 trei mese pe zi ..dar doua da si fruct,biscutiti pe langa -aceste zile sunt happy ) si f posibil ca a doua zi sa raspunda" nu-i bun ","nu-mi place"...m-am obisnuit...dar asa sunt si eu la capitolul mancare,daca mi se "nazare" prefer sa stau nemancata o zi decat sa inghit ceva "ce mi se pare ca..." .Bogdi manca orice ca si D.

1-nu stiu daca o sa putem sa-i facem ziua...dpdv financiar...si daca fi ok va avea tortulet si cativa copii cu care se joaca ea si la gradi bomboane si suc...daca nu...nu
2-nu are un joc preferat...are zile cand coloreaza,altele cand decupeaza ,face "scoala" si ea-i doamna si le tine "ole"si mai nou,"caiate"=karate cu Bogdi(nu stiu de unde stie ,probabil de la gradi)
3-pentru copii Prima carte a lui Apollodor de Gellu Naum

all


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta si lumineaza!



Dodo, nu stiu daca te ajuta dar eu cred ca poti sa o serbezi pe Isabella frumos si...economic.
Poti face asa:
-o tarta mare cu mere pe care o decorezi festiv
- aperitive cruditati: morcov rondele, telina cubulete, felii de mar, citeva smochine sau caise uscate + chec aperitiv sarat sau niste tarte sarate
-idee nr 2 de aperitiv: mere coapte cu scortisoara, acadele din zahar ars cu nuci si clatite
-pizza de casa ca fel principal
-fel principal varianta 2: "sarmalute" cu umplutura vegetariana, toate fierte, nimic calit (ardei rosu, verde, ceapa, morcov, ciuperci, nuci macinate, rosii, orez si verdeturi) servite cu smintina
-limonada facuta in casa servita cu pai in pahare ornate cu felie de fruct sau citeva frunze de menta

Le poti propune un mini-atelier de impletit, cu materiale ramase de la lucrusoarele tale hand-made.
Decoratiunile, in afara de baloane, le puteti face in casa, de pe acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Anastasia are momente cand haleste tot ce prinde si momente cand nu se atinge. A cules ea niste mofturici de pe la alti copii de la gradi. Vaaai, supa asta e dezgustatoare!!! si unori peste5 min o haleste toata. Sau imi spune: am crescut deja! Cl: nu mai tr sa manance ca-i deja mare. De cand am terminat cu alaptatul, am avut apropae 2 ani fara lapte, dar cu iaurt si branza. De pe la 3 a baut destul de rar si doar cu ciocolata. La influenta lui frati-su, a inceput sa-l mai vrea cu cereale,dar rar. Tin minte, ca dir de la cresa o tot linistea pe tanti a ei, cand se arata disperata ca nu mananca fata lapte, spundu-i ca nici fisa n-a mancat. Eu nu-s deloc ambalata pe subiectul asta, pentru ca nici eu nu-s prietena cu laptele. Am grija doar sa le alternez o apa plata normala cu una foarte bogata in calciu.

Aniv....cred ca-i iau prietenii si ii duc pe undeva. Nu-mi bat capul cu inchiriat loc de joaca pentru ea, ca oricum ii facem in febr chef de genul asta lui Alex si va avea si ea 2 prieteni invitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!

Pun de-o cafea ,ca e vineri azi !!

Mada, sper ca esti ok si in ca 2 in 1


Inapreda, tu ce planuiesti pt aniversarea lui Ian ?

Tot pe tema asta, aseara cand eram la baie, pe olita unde stateam la o sueta ca fetele, Ada mi-a explicat cum si unde trebuie sa aducem noi cadoul: ''la locul de joaca, frumos ambalat, ca doar asa se aduce un cadou, ca sa fie surpriza ''



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Rapid, ca treb s-o sterg: dodo, cumnata-mea, facea mini pizza impreuna cu copiii invitati, adica avea ea aluatul deja facut cand veneau, dar copiii puneau umplutura. Si stiu ca le placea mult, ba chiar mancau mai cu placere.

Mergi la inceput