Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *457*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Azi, dupa ce ne-am jucat cu masini, cu carti, cu tableta, cu creionul fermecat, am pictat, Ian a cerut carti. Cum nu prea am voce, nu aveam tocmai dispozitie buna de lectura, asa ca am scos un caiet de activitati pentru prescolari. Spre surprinderea mea, desi era trecut de ora 13 cind am inceput, a vrut sa facem tot ce era acolo si nu era tocmai subtirel caietul. Am vazut ca-i face o placere deosebita sa raspunda cerintelor, ca e mindru nevoie mare de performantele lui. Ma si distra ca ma intreba mai mereu: corect, mama, corect?
Stie mult mai multe decit imi imaginam si sigur la gradinita a invatat. De fapt, mi s-a spus in mai multe rinduri ca participa cu placere la activitati, ca e atent si foarte implicat.


"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis



Felicitari lui Ian !!

De curiozitate ce carti cu activitati potrivite pt ei ai gasit ? noi din astea chiar nu avem , decat ceva reviste unde Ada e pasionata sa parcurga labirinturile



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Citat:
citat din mesajul lui novus

Inapreda, dar nu mananca nicio mancare gatita ? sau are preferatele lui ?
Ce mananca cu drag ?

Mami lui Alexandra (03.03.09)



Nu, nu maninca gatit. Adica, omleta si ochiurile nu imi par tocmai "mincaruri gatite". Extrem de rar maninca supa acasa. La gradinita mi-au spus ca incepuse sa manince zilnic supa. Azi-vara mai minca, pe terase, cartofi prajiti. De 2 ori a mincat cascaval pane. Dar astea 2 nu mi se par mincaruri potrivite pentru copii (fie vorba intre noi, nici pentru adulti ), desi, recunosc, in disperare de cauza, i-as da si din astea.
Refuza, pur si simplu. Azi, de exemplu, am facut ficatei cu mazare. I-am dus in dormitor, pe intuneric, cind se uita la desene, sa nu vada ce e. Nu a vrut nici macar sa deschida gura, desi imi spusese cu 5 min inainte ca ii e foame. Am zis ca-i dau piine goala. A fost de acord. Am rupt o bucatica de piine si in spatele ei am ascund un SINGUR bob de mazare pe care i l-am virit in gura, in acelasi timp cu piinea. A scuipat automat si mi-a spus: mama, de ce-mi dai asta ca nu-mi place?

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis



Si ce ii dai atunci sa manance, la pranz de exemplu ?

La noi ciorbele sunt in top si constituie baza pt pranz, apoi piureul de cartofi unde pot amesteca diverse pe care le refuza daca sunt prezentate ca atare, de ex ficatei, peste, galbenus de ou


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Eu am cumparat in vara mai multe de la librarie. Le-am luat pentru zilele lungi de iarna dar...uitasem de ele. Intrebi la librarie si iti arata "doamna" de acolo. Sint si "generale", numite "pentru prescolari" dar si "speciale", de matematica, de cunostinte despre natura sau "pentru grupa mica/mijlocie" etc. Au specificata virsta pe coperta.
Pina acum, am mai lucrat din unul de matematica si dintr-unul pentru grupa mica dar asta, ultimul, e mult prea usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Fructe, legume crude, oua, iaurt, pizza, gem de topoloveni, mozzarella, pateu , fistic, migdale, caju, fructe uscate, piine goala. Asta e tot ce maninca Ian.
Si diverse tarte sau cozonac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Ina, dar nu mananca putine, zic eu. In plus, daca nu e sub minimul de greutate pentru varsta lui si analizele-i ies ok, nu vad de ce te-ai ingrijora, mai ales ca ei sunt foarte fixisti si greu ii scoti din obiceiurile alimentare.

In legatura cu "foamea care-i cel mai bun bucatar", nu pot sa zic ca pot contesta asta, fiindca Andrei, care-i tatal fixurilor in ceea ce priveste mancarea, a mancat chestii pe care in alte conditii mi le-ar fi pus in cap atunci cand i-a fost foame. Asadar, sfatul medicilor alora nu mi se pare atat de hazardat. Metoda e radicala, ce-i drept, eu n-am aplicat-o premeditat, doar ca, la un moment dat, s-a creat un context in care copilului i-a fost cu adevarat foame (ramasesem fara lapte si fara preferatele lui culinare, nu puteam sa merg sa-i iau, H. era la serviciu etc.) si a mancat ce i-am dat - chiar cu placere!, dupa ce a vazut ca nu avem ce voia el in momentul acela.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Ina, dar nu mananca putine, zic eu. In plus, daca nu e sub minimul de greutate pentru varsta lui si analizele-i ies ok, nu vad de ce te-ai ingrijora, mai ales ca ei sunt foarte fixisti si greu ii scoti din obiceiurile alimentare.

In legatura cu "foamea care-i cel mai bun bucatar", nu pot sa zic ca pot contesta asta, fiindca Andrei, care-i tatal fixurilor in ceea ce priveste mancarea, a mancat chestii pe care in alte conditii mi le-ar fi pus in cap atunci cand i-a fost foame. Asadar, sfatul medicilor alora nu mi se pare atat de hazardat. Metoda e radicala, ce-i drept, eu n-am aplicat-o premeditat, doar ca, la un moment dat, s-a creat un context in care copilului i-a fost cu adevarat foame (ramasesem fara lapte si fara preferatele lui culinare, nu puteam sa merg sa-i iau, H. era la serviciu etc.) si a mancat ce i-am dat - chiar cu placere!, dupa ce a vazut ca nu avem ce voia el in momentul acela.

IULIA va invinge CANCERUL


Pe foamea lui am mizat si eu azi cind l-am servit cu mazare.
Dimineata, nu i-am dat lapte. A mincat o jumatate de ou cu piine, castravetii nu i-a vrut. Apoi, intr-o vreme, a micat citeva felii de banana, mar si portocala. Si o vitamina C
Miw mi se pare ingrijorator ca nu poate sa ia masa "ca oamenii": nu maninca piure, pilaf, sufleuri, conopida, brocoli, fasole, pastai, varza, carne DELOC.
Voi stiti ca eu gatesc frecvent si lumea zice ca nu gatesc rau Am facut si mincare sofisticata, si simpla, cu putine ingrediente. Nu vrea sa guste. Nici macar mincare preferata de multi copii, cum ar fi...snitzel.
Ma rog sa nu fie o problema -am citit ca ar fi un simptom pentru...autism (tulburari din spectrul autist)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Inapreda, vad ca Ian mananca bine fructele si probabil impreuna cu celelalte mancaruri preferate, ii asigura necesarul de vitamine

Asa de ex Ada nu mananca deloc fructe sau legume crude, si nici meniul ei nu e foarte diversificat plus ca ea e reticenta la nou, daca nu cunoaste mancarea ,nu gusta

Cu simptomul de autism, sper ca e o gluma,nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ina, Ian nu mananca carne, dar mananca branza, oua, lapte, ceea ce mi se pare foarte de baza. Plus fructe si legume.
La noi painea cu unt si laptele, sunt o constanta. Pe langa astea, acum e in faza pizza ( http://www.supermarktcheck.de/mini-pizza-tiefkuehl/produkte/ )si peste ( http://www.ciao.de/product_images_view.php?ProduktId=703446&CurrentImage=11491856 ). Cand se satura de astea, mai schimba cu snitel si cremvusti. Si cartofi prajiti uneori. La fructe si legume intra merele, ardeii si maslinele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Asta e si pizza lui Ian. Nu maninca "de casa", nici la pizzerie.
Lapte bea praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda
Ian de la o vreme are o fascinatie pentru cuvintul "caca". Nici la noi ignoratul nu functioneaza dar nu am nici alta idee. Pe el il amuza copios acest cuvint, habar nu am de ce.

Keutu maninca mincare gatita? Ian o refuza cu inversunare si, sincer, incep sa ma ingrijorez. Ai fost cu el la medic special pentru problema ne-mincatului? Mie toti medicii imi recomanda acelasi "tratament": flaminzitul. Sa-l las flamind si sa nu-i dau alternativa. Adica, la prinz se serveste tocana cu cartofi. Daca vrea, bine, daca, nu, sa arunc mincarea in fata lui si sa nu-i dau nimic altceva pina la urmatoarea masa cind procedez identic. Daca plinge, nu e o problema. Sa-l ignor. Cel putin 5 medici mi-au recomandat calduros aceasta solutie.



La noi ignoratul a functionat la toate "akizitiile" lingvistice... mai dubioase.

Cu mancatul... nici la noi nu a functionat mai nimic, dupa cum bine stiti... Aseara m-a scos de-a dreptul din sarite cu suceala, asa ca m-am hotarat sa o las sa manance fix cat vrea. Nu mai insist deloc!(bine, nici inainte nu o obligam, dar mai insistam, ma mai rugam de ea...) Sper sa ma tina... e clar ca pana acum ceva am facut gresit, ca altfel nu vad cum naiba... O sa incerc si asa.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 37+ cu

Mergi la inceput