Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Scuze fetelor, dar am avut o seara...... dezastru. Am reusit azi sa il fac pe sot bona si am faut curat la etaj. Maine sper sa fac parterul.
Am facut baie cu pitica in seara asta si cred ca a obosit prea tare ca aplans la san de oboseala saraca de m-a zapacit.

Asa, sa va zic ce a zis bioloaga si doctora (profa de la neonato de la Cluj) - o iubesc [pe femeia asta asa-i de faina!
Deci avem colonizare cu Klebsiela, preponderenta. Nu mi-a zis exact cat. Dar a zis asa, ca dupa parerea ei, este clar un dezechilibru de flora cauzat de antibioticele din spital si ca daca-i dau acum antibiotic, fac mai rau ca distrug si ce e rau si ce e bun, si ca ea imi propune sa vorbesc cu un dr sa imi faca tratament de reechilibrare. Asta a fost bioloaga.
Dr de la Cluj, a fost pe sufletzelul meu si a zis ca daca fata creste, nu-i dam antibiotic ci mergem pe reechilibrare de flora, cum a zis bioloaga. Adica facem 10 zile cu Linex dupa care trecem pe Enterolactis si dupa ainca 10 zile pe PRotectis (1 sticlutza) si vedem dupa aia cum arata scaunul. Dar daca fata nu creste, atunci incercam cu antibiotic de tip cefalosporina. Problema e ca trebuie musai sa-i schimb si laptele praf, ca si daca ii dau doar 60 ml / zi, cica trebuie unul HA.
Ah, si mi-a zis ca neaparat sa incep sa-i fac diversificare, ca cica Klebsiella e legata si de tipul de alimentatie (adica laptele - mai precis lactoza din lapte) are o legatura cu dezvoltarea Klebsielei. A zis ca imi trimite pe mail o schema potrivita de diversificare. Astept ca sunt curioasa.
Acum trebuie a astept doar pana dupa vaccin. Mergem pe 23 la vacin - sper sa ne primeasca.

Noapte buna fetelor1 Eu sunt praf si in curand ma ia fii-mea de buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

pai am inlocuit mesele de lapte. ii dadeam cat piure sau cat fruct voia ea-si atunci nu-i mai trebuia lapte.
adik papa intre 50-125 fruct si 100-125 gr piure.problema e ca nu-si creste cantitatea de lapte-ea s-a setat la 120.

fleur- se trezeste si dupa cereale-pe la 2 noaptea ( dar am vazut ca papa mai putin lapte60-70ml)-inainte de cereale manca tot 120-150 si la 5-6 dimineata-papa 120 ml. ca o medie si cu cerealele face 500-600 ml lapte in general.
ce-i drept cereale seara ii dau doar de 2 seri.poate pana se regleaza ...mai dureaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

citisem ca dupoa 5 luni-trebuie sa ramana doar cu o masa noapte.a mea inca mai are 2 mese noaptea,de aceeea ma gandesc ca mi-a spus dr sa-i bag cerealele la ultima masa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata, dau eu azi cafea, ceai sau fresh, dupa.preferinte.

Laura ma bucur ca Andrei e mai bine.
Ile Lml pt.micuta Irina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Maria,eu o sa beau un ceai,multumesc
Lml sarbatoritilor zilei,Aurora,Antonica,Maya,Sara,Robert si Zachary!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Buna dimineata,

Maria, eu servesc tot un ceai, multumesc.

Lml piersicutelor sarbatorite azi!

Valy, dar de ce i-ai inlocuit mesele de lapte? Stiu ca s-a mai discutat aici ca pana la 1 an, laptele e de baza si solidele sunt doar ca supliment, mai mult sa se obisnuiasca cu gusturile, texturile...

Ioana, imi zicea o mamica de bobocel cu Klebsiella tot o "reteta" similara data de o doctorita de la Regina Maria: Protectis 30 zile, Linex 14 zile, Enterolactis 21 zile. La ea dupa 12 zile de Enterolactis bb a inceput sa faca kk normal. Cred ca o sa incep si eu cu Linex si apoi Enterolactis. Protectis nu stiu daca sa-i mai dau ca pana acum o luna bagasem 2 sticlute in ea.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata

Multumim Maria de cafea . Acum ma pregatesc sa o fac Da , Andrei este mai bine , aseara am vazut ca nu i-au mai revenit petele. Problema este ca sotul e groaznic de racit si dimineata am obs ca si lui Andrei ii curge nasul la greu . Urasc iarna si frigul si virusii astia care se inmultesc de la an la an .
Astept sa-si revina si sa caut un homeopat sa-l bag pe un tratament , ca pe mine ma dispera racelile astea .

Ioana ma bucur ca esti mai linistita . Doamne Ajuta sa fie bine ! Poate o sa dispara problemele astea de sanatate de la odiseea noastra

L-am bagat pe san de aseara ca in ritmul asta cu lp se stafidea copilul de tot si asa au scazut falcile , bine ca a avut de unde , mai rau cand nu ai ce sa mai dai jos .
Bineinteles ca suntem in casa si azi . Ce ma pune pe ganduri , este ca doarme destul de multisor . El pana la ep asta cu virusul , imi dormea 2 somnuri pe zi de 2 ore si mai fura cate o jumatate de ora inainte de baie . Acum i-mi doarme din 2 in 2 ore cate aprox 2 ore Oare inca nu se simte bine ?! Sau zyrtecul asta o da somnolenta ... trebuie sa ma uit pe prospect . Oricum este ft marait si plangacios , nu prea ii intri in voie cu nimic . Mi-e groaza ca mi-am facut programare maine dimineata la salon si nu stiu ce o sa faca cu taica-su acasa cred ca-l gasesc super nervos pana ma intorc .

Eu sunt prin zona la taclale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna dimineata,

Multumim, Maria! Vreau si eu un ceai de lactatie! Chiar ma intrebam, ce mai faceti voi? Cum e cu reintoarcerea in campul muncii?

Oli, tare faza cu Socola! Am ras....

Muraturica, multumesc pt sustinere! Eu am renuntat la tzatza a 3-a zi de cand m-am intors din spital, mi-a facut un icter destul de puternic, abia se trezea, adica trageam de ea ca sa se trezeasca, ce sa mai zic sa suga. In a 3-a zi, am chemat 2 pediatre la fata canu reuseam sa o trezesc si amandoua mi-au zis sa-i dau cu orice pret sa manance si i-am bagat biberonul, ii dadeam si din capac ca obosea si la biberon. O trezeam eu la max 3 ore, manca cate 15-30 ml. Am fost cu ea la fototerapie, ne-a primit la Municipal unde am si nascut si abia pe urma a inceput sa-si revina un pic. Si colac peste pupaza am si niste sfarcuri mari de nu putea sa apuce cu gurita ei mica, am folosit silicoanele de la Avent, tragea, ce tragea si se enerva .... si pana la coada am ramas pe bibe. Am fost si la un consilier pe lactatie care a ajuns la concluzia ca tot cu protectiile din silicon ar fi solutia pt mine. Rezultat: bibe!
Dar totusi sunt mandra ca pana la 6 luni a mancat cam 90% lm, lp am bagat pt ca imi vomita si nu aveam fabrica de lapte. Intentionez sa-i dau in continuare lm cat o sa am. Oricum bag galafor la greu, galactogil si ceai de lactatie. Am stricat o pompa de san, darnu conteaza...

Laura, ma bucur ca e mai bine Andrei!

Ada, shaorma! Ce-i aia?

Ioana, ma bucur ca ai dat peste niste medici cu capul pe umeri.

Fetelor, am uitat, aseara am bagat fata la inot in cada cu colacul pt prima oara. Era ca la olimpiada, facea ture ture, se si intoarce pe burta, pe spate, iar cand oboseste sta cu fundul la suprafata! E haioasa rau! Dar intradevar, vorba Ioanei, cam oboseste! Aseara nu si-a facut norma de lapte.,.. in schimb a dormot bine, o singura trezire de paoa si atat, doar eu m-am dus pe urma la pompat!

O duminica placuta va doresc si LA MULTI ANI sarbatoritilor zilei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Olivette, ai grija ca si la probiotice poate capata rezistenta daca ii dai prea mult acelasi lucru... Si asta cica e mai nasol daca capata rezistenta la antibiotice.
Nu-i mai da numai unul.

Ada, ai reusit sa vorbesti cu fata aia?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Laura, lasa-l sa doarma ca asa face in perioada de refacere. Asta e semn bun dupa boala. Cu cat doarme mai mult si mai bine cu atat se reface mai repede

Si noi am facut baie din nou cu colacul dar nu a avut rabdare mai mult de 5 min ca a obosit si in plus, dupa baie, adoarme repede dar la un mom dat s-a trezit dupa vreo juma de ora si a inceput circul - ca era obosita si nu reusea sa adoarma. De-abia pe la 12 a adormit


Mergi la inceput