Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mickyyy, eu vad cateva probleme, care, cumulate, au dus la depresia de acum :

- datoriile financiare
- timpul petrecut in familie, mult prea putin
- sotul isi face simtita prezenta doar seara

Singura prezenta constanta pe parcursul a 8 ore, este bona. In rest, mama doar cateva ore si alea pline de nervi. Iar tata, doar seara, inainte de culcare. Cum sa fie armonie in familia voastra ?
Eu cred ca ar fi bine sa discuti cu sotul tau si sa intoarceti problemele voastre pe toate partile si, impreuna, sa ajungeti la un consens.
Comunicarea cu fiecare membru al familiei este esentiala pt armonia intregului.

MagneB6 te-ar ajuta sa-ti echilibrezi emotiile/sistemul nervos.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

- sotul isi face simtita prezenta doar seara

a stat 2 ani de zile acasa, are voie


Glumesc, evident. Dar sunt constienta ca problemele apar (si) din cauzele enumerate de tine. El nu cred ca are ce sa schimbe la programul pe care-l are la job, asa ca lui ii ramane doar duminica pentru familie. Eu sunt cea care poate schimba, dar vorba cuiva, probabil asta-i inceputul unei noi depresii, nu mai am forta necesara acum.

Ieri mi-am luat liber de la munca sa rezolv cu permisul care-mi expira, si prima parte a zilei, pana la 12, in loc sa merg la politie, am stat si-am trandavit acasa, uitandu-ma la un film (copii erau la scoala, era primul moment de "singuratate" in lunii de zile). Un lucru absolut banal pentru majoritatea oamenilor, dar pentru mine ziua de ieri a fost "superba", chit ca apoi am stat la cozi la politie de mi s-a acrit (probabil daca mergeam la prima ora, in loc sa stau sa ma uit la filme, scapam mai repede).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui allinta

- sotul isi face simtita prezenta doar seara

a stat 2 ani de zile acasa, are voie


Glumesc, evident. Dar sunt constienta ca problemele apar (si) din cauzele enumerate de tine. El nu cred ca are ce sa schimbe la programul pe care-l are la job, asa ca lui ii ramane doar duminica pentru familie. Eu sunt cea care poate schimba, dar vorba cuiva, probabil asta-i inceputul unei noi depresii, nu mai am forta necesara acum.

Ieri mi-am luat liber de la munca sa rezolv cu permisul care-mi expira, si prima parte a zilei, pana la 12, in loc sa merg la politie, am stat si-am trandavit acasa, uitandu-ma la un film (copii erau la scoala, era primul moment de "singuratate" in lunii de zile). Un lucru absolut banal pentru majoritatea oamenilor, dar pentru mine ziua de ieri a fost "superba", chit ca apoi am stat la cozi la politie de mi s-a acrit (probabil daca mergeam la prima ora, in loc sa stau sa ma uit la filme, scapam mai repede).




Asa e, are voie. Dar tu ai scris cu nemultumire despre programul lui.

In fine, mai mult timp pt tine insati si MagneB6 te va repune pe linia de plutire. Vei avea mai multa rabdare cu copiii.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

acum ce-ai vrea, sa topai de fericire ca petrece atat de mult timp la munca ? il inteleg, il sustin, dar asta nu face lucrurile mai usoare pentru nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

acum ce-ai vrea, sa topai de fericire ca petrece atat de mult timp la munca ? il inteleg, il sustin, dar asta nu face lucrurile mai usoare pentru nimeni.


Exact.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Micky, daca spun tampenii, ignora-ma. Uite ce as face eu: daca am inteles bine, ai 3 fete. Fa program, in fiecare sambata cu cate una dintre ele si a 4-a sambata ptr. tine. Sambata fiecareia faci cu ea orice vrea ea. In a 4-a sambata a lunii, uiti ca ai copii si faci orice vrei tu! In felul asta, ai o zi pe luna alocata fiecarui copil, o zi speciala, numai a lor si o zi numai ptr. tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

acum ce-ai vrea, sa topai de fericire ca petrece atat de mult timp la munca ? il inteleg, il sustin, dar asta nu face lucrurile mai usoare pentru nimeni.



Micky, eu te inteleg atat de bine. Sotul meu lucreaza zilnic pana la 17. Cand el vine acasa, mancam pe la 6 (18), apoi in pat; eu in pat cu Victoria, el mai lalaie la tv. Pe cand adoarme Victoria, el e in pat. Sunt zile cand nu stam de vorba nici macar 5 minute singuri. Si sunt zile cand si el lucreaza parca non-stop. Cand el pleaca la serviciu, noi inca dormim, pana vine el, noi dormim deja... dar, serviciul e serviciu; are destul stres acolo, ca sa-l mai stresez si eu acasa ca lucreaza prea mult. Nici mie nu-mi vine sa tzopai, dar asta e. Fara serviciul lui, nu am avea nimic. Fara serviciul sotului tau, stii cat de greu a fost 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Micky, daca spun tampenii, ignora-ma. Uite ce as face eu: daca am inteles bine, ai 3 fete. Fa program, in fiecare sambata cu cate una dintre ele si a 4-a sambata ptr. tine. Sambata fiecareia faci cu ea orice vrea ea. In a 4-a sambata a lunii, uiti ca ai copii si faci orice vrei tu! In felul asta, ai o zi pe luna alocata fiecarui copil, o zi speciala, numai a lor si o zi numai ptr. tine.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Eu as face, dar iti dai seama ce tragedie va fi pentru celelalte 2 cand o sa petrec prima sambata cu una din ele? Copii mei stau incredibil de prost la capitolul rabdare, i daca-i spun ca in 2 saptamani vom face doar ce vrei tu, i se va parea o vesnicie.

Oricum, am incercat ceva de genul in trecut, un pic diferit, erau 2 mari si una micuta care nu avea neaparat nevoie de ziua ei, asa ca sambata era a uneia, duminica a celeilalte. In ziua respectiva facea ea programul intregii familii si noi trebuia sa-l respectam. Cred ca am si povestit pe-aici pe forum ce esec a fost atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Mickyyy .....parca as fi scris eu primul tau mesaj.

Dupa "afurisitul" de 2012 cum l-a numit baiatul meu cel mare, a inceput afurisitul de 2013 care e in aceleasi note.

Si eu am 36 de ani, 2 baieti cu diferenta de 2 ani intre ei. Anul trecut am mai si ramas cu ei 5 luni singura in tara, sotul plecand in strainatate, s-a intors si dupa o luna in care am apucat sa luam o gura de oxigen, ca cei care se ineaca si ies pt 2-3 secunde la suprafata, a avut accident de masina....acum inca isi cauta loc de munca.

Ma trezesc dimineata la 5 si trebuie sa ies din casa la maxim 6,52 ca eu sa fiu la 8 fix in sala de clasa, cu escala la gradi cu baietii, intre 2 autobuze, la diferenta de 10 minute....pe care-i zoresc ca si un antrenor:hai!hai! mai repede!Pana la 14.50 cand intru in casa toata activitatea mea e cronometrata si se desfasoara pe minute. Ma deplasez cu autobuzul

In vacanta, cand am avut si eu timp de stat cu picioarele in sus si ochii pe pereti, asa printre tipetele baietilor si stupoarea sotului "tu nu-i auzi?" mi-am facut un plan pe hartie numit:CUM SA TRAVERSEZ 2013.....

1. Nu mai tip dimineata (organizez totul de seara)
2. Cand ies din casa pun castile in urechi
3. Mi-am facut o lista cu obiectivele lui 2013 (ale mele)

Si caut in fiecare zi sa am o bula de respiro a mea....fie ea si calatoria cu autobuzul si castile pe urechi, glumele pe care le fac cu baietii, o postare pe blog, 10 minute la tel. cu o prietena, o discutie cu un coleg intr-o pauza.....

La fel ca si tine acel maine linistit......nu stiu cand va fi si pana la urma nu vreau sa pierd acest azi, fie el si petrecut in casa, in harmalaia baietilor care trag pisica sa o imparta , se imping in bratele mele care ma iubeste mai tare, nu recunosc in ruptul capului unul in fata celuilalt care a facut o prostie, dar confidential, ca o marturie sfanta se toarna unul pe celalalt

Bunica mea care are 85 de ani mi-a spus ....nimic nu e de netrecut, decat pierderea cuiva drag!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Micky, daca spun tampenii, ignora-ma. Uite ce as face eu: daca am inteles bine, ai 3 fete. Fa program, in fiecare sambata cu cate una dintre ele si a 4-a sambata ptr. tine. Sambata fiecareia faci cu ea orice vrea ea. In a 4-a sambata a lunii, uiti ca ai copii si faci orice vrei tu! In felul asta, ai o zi pe luna alocata fiecarui copil, o zi speciala, numai a lor si o zi numai ptr. tine.




Eu as face, dar iti dai seama ce tragedie va fi pentru celelalte 2 cand o sa petrec prima sambata cu una din ele? Copii mei stau incredibil de prost la capitolul rabdare, i daca-i spun ca in 2 saptamani vom face doar ce vrei tu, i se va parea o vesnicie.

Oricum, am incercat ceva de genul in trecut, un pic diferit, erau 2 mari si una micuta care nu avea neaparat nevoie de ziua ei, asa ca sambata era a uneia, duminica a celeilalte. In ziua respectiva facea ea programul intregii familii si noi trebuia sa-l respectam. Cred ca am si povestit pe-aici pe forum ce esec a fost atunci.


Eh, acum sunt mai mari; explica-le ca fiecarei ii vine randul si decat sa nu aiba deloc ziua lor speciala, mai bine sa astepte o saptamana- doua. Si eu ma refeream o zi numai tu si una dintre fete. AI ocazia sa le (re)descoperi pe fiecare in parte. Sa inveti ce le place si ce le face triste, ce sperante si ce visuri au; ca una e sa vb. in fata intregii familii, alta e sa aiba timp 1-la-1 cu mami lor.

Mergi la inceput