Sezatoarea canadiana (221)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


So, gagici, ne vedem pe 8 sau 22 februarie, cum va convine, joi sau vineri-seara? nu zic 14 pentru ca ma gindesc ca poate o petreceti in familie.

Intilnire Montréal, 14 sau 22 februarie, amatori si data preferata, va rog! sunt fete pe care nu le-am vazut de-un veac, sunt de care mi-e dor sa le vad zilnic (Simo, vezi, zimbesc frumos:), nu rinjesc)

saptamina buna!

Diana, thks de raspuns. vezi ca pantaloni de fis captusiti cu finetul ala subtire, eu tot am luat de la Gap si la place des enfants.




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ladies, ce mai faceti?

In Laval tot frig! Ca sa nu mai zic de Saint laurent, unde n-a mers caldura prin birouri trei zile saptamina trecuta, asa ca am ajuns sa ma car din biroul meu ca sa ma caute VP-ul prin firma si sa incerce sa ma convinga ca nu mi-e frig! Intr-o prima faza i-am spus ca eu nu pot sa stau pe un scaun 8 ore la 17 -18 grade, p-orma i-am explicat ca mi-a intrat frigul in oase, si, cum o tinea pe-a lui ca 17 grade de fapt feels like 21 daca nu bate vintul, i-am zis ca pot sa-i desenez exact unde mi-s ovarele si l-am intrebat daca plateste pentru repararea/intretinerea lor dupa valul frig din birouri...

Asa ca cica au reparat incalzirea... adica functioneaza la parter, unde e biroul meu, si la etaj le ingheata tururile... acela cu ovarele nu-i la servici sa-i inghete si lui nu spun ce-ul... sper sa fie la fel de stricat si miine si sa i se faca mica-mica-mica-mica... cea mai mica (sic)!

Diana, si la noi medicalul e asigurat de la job, dar numai in North America. Am crezut ca e pt orice vacanta, noroc ca am dat telefon la asigurator, sa ma lumineze aia :)
Plus ca vorbim de-un copil de 14 ani care se intoarce singur, fara insotitor, asa ca am preferat sa-i fac asigurarea de toate alea: medical/cancelation etc etc etc. Un pic scump, cred ca a fost 160.00, dar ce-am salvat de pe insotitor, plus ca biletele au fost mai ieftine la Lufthansa decit la AirFrance (cu care nu aveam curaj sa-l las singur de nebun prin aeroportul din Paris) asa ca tanda pe manda we're good. (Initial am ezitat, ca doar e Romania, un doctor se gaseste, da' daca-si rupe-un picior sau asa ceva... asa ca ca decartat banu' si gata.

Hihihi, eu maninc intr-una la job, de altfel asta imi si e raspunsul standard pentru intrebarea aia imbecila: ce minusuri ai. Le zic ca grignotez intr-una :)

Ana, mama, Matilda scrie pe tine... cica nu zic 14 ca poate o petreceti in familie... ce scrie pe rindul imediat urmator? 14 sau 22!

Eu n-am nimic pe nici o lista, 8 sau 22 mi-e egal, cred ca 8 as prefera joi ca vineri e zi de tenis/piscina si cam greu pe husband singur. Dar ma pliez dupa majoritate, no problem.

gata lunch, kisses and hugs!
S.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Diana, si sa vezi ce turnover e la firma ta, asta daca stai mai mult pe acolo. asiaticii invadeaza peste tot, nici eu nu sunt rasista, la ultima firma ii angaja in masa ptr impozite personale, lucrau aia zi lumina. Greu sa te pui cu ei.

Simo,mortala cu ovarele tale. Cu asigurarea - cred ca ai tu asig proasta, eu am sunat si e "travel" all over the world. Ce-o aia in North America only? Deci nu a-ti fi acoperiti nici in sud? Aiurea rau...

Eu zis pas de data asta la intilnire, nu pot in nici una din zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Simonna, te inteleg cu frigul. Dar tu macar poti sa iei o atitudine :) La clientul asta unde ma duc acum au birourile amenajate intr-o fosta hala, e ciment pe jos si bate vantul printre cubicule. De azi voiau sa ne mute in sala de conferinte unde cica e si mai frig, doar am bagat nasul si era cam ca la mine in garaj brrrr. Si eu ce sa fac ? ma inghesoi in asiaticul meu grignotant, care si plescaie si e si plin de firimituri la gura dupa ce termina ... Li s-a facut mila pana la urma de noi (controloarea e romanca si ca orice fata desteapta a gasit o solutie) si ne-au bagat intr-un birou a unui sef plecat toata saptamana.
Asta e, meserie ingrata, toti ne vor cat mai repede pe usa de cand intram. Dar mi-e imi place tare, ei ne dau afara pe usa, noi ne intoarcem pe geam.
Buna LH-ul !!! Dupa clasamentul soacrei mele pe care am plimbat-o pe rand cu AF, KL, BA si LH, cea din urma este pe primul loc. Asta pana au facut greva asta toamna cand era sa se intoarca cucoana acasa si nu mai avea zbor de la Munchen la Bucuresti. Si, surpiza, am sunat la call center (din Ro, nu aici, ca aici Air Cacanada are in grija rezervarile) si mi-au raspuns ! Si mi-au gasit si zbor, in aceeasi zi ! Nemtii tot nemti domne, jos palaria !

DanaP, eu credeam ca am cazut eu la un moment de turnover total. Din ianuarie de cand am inceput, pana la sfarsitul anului, din echipa in care am intrat nu am ramas decat eu si o managera. Restul s-au schimbat de la vladica pana la opinca, restul de 5 oameni. Pentru mine e intr-un fel bine ca s-a facut loc :) Dar nici nu mai am de la cine invata cum am invata pana acum, gen stat langa senior si furat meserie. Acum invat din suturi, fac cum ma taie capul si apoi invat din notele de revision ale managerului. Dar stiu si ei situatia si nu "dau" prea tare.
La noi seful de la taxe e tot orezar. Si cred ca doarme la birou. Treaba lui.
Asta cu care lucrez in echipa e mai "domn". In primele zile imi zicea ca ritmul e cam alert pentru el, ca inainte (a lucrat intr-un big4 la departamentul de taxe) avea un program mai lejer, mai lucra o jumate de ora, mai isi lua o pauza de cafea zece minute, si tot asa. What !?!?! Eu i-am zis ca la client nu se ia decat o pauza, si aia daca avem timp, dar daca nu poate altfel, sa-si ia cate pauze vrea atata timp cat isi termina lucrul la timp.
Asa ca sunt oameni si oameni, indiferent de culoare.
Eu stiu ca plec cu un handicap in fata celor tineri si fara obligatii, dar incerc sa eficientizez la maxim timpul petrecut la serviciu. Sunt unii care stau acolo zi lumina dar si pierd timpul la greu cu tot felul de discutii inutile, si apoi se vaita cat stau ei la servici.
Eu o sa raman atata timp cat imi fac stagiul, cel putin, de fapt cei din specialitatea mea asta si vor, sa-si ia titlul si apoi se cara in industrie unde salariile sunt mai mari si conditiile mai bune. Habar nu am ce o sa fac, oricum in situatia mea nu am aspiratii la cine stie ce cariera (de piatra :)).
Un lucru insa il stiu, atata timp cat imi place ce fac, o sa raman. Iar acum, cu tot frigul si chinezul grignotant, simt ca ma asez dimineata la birou si ca au trecut cinci minute pana am terminat lucrul si trebuie sa plec acasa, timpul trece extraordinar de repede cand faci ceva interesant.
Gata, ca ma aberez, ma duc la culcare.
(dar bine ca am scris ca sa citesc cand nu o sa mai gasesc totul atat de interesant :)

Noapte buna,

Diana

P.S. Eu nu stiu in ce colt al Montrealului o sa fiu, mai departe de saptamana asta, asa ca daca o sa se nimereasca sa fiu in zona o sa vin la resto, daca nu, intalnire placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Cum spuneam eu, mathilda , 8 sau 22 februarie.

deci pina acum suntem ca de obicei, Simo si cu' subsemnata:), si daca e in zona, Diana.

hellio, fetelor, n-aveti chef de un bailey si-o poveste intre gagici nici una??


Diana, pai daca pe voi va trateaza asa...io...norocul lor ca nu pot sa povestesc nimic , prietenii stiu de ce:))

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ana, si io vin la intalneala.
E ok si 8 si 22 feb.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


pina acum suntem trei!

fetelor, cine mai are chef sa ne vada, sa ne vedem?

sapte/opt sau 21/22 februarie, de Valentine!!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Eu, eu
Doamnelor, mai am si eu o intrebare, la viza multipla: expira la anul in martie sa zicem, mai poate intra o data in ianuarie sau trebuie sa aiba una valabila pe toata perioada care sta?
E ok sa reaplice pt alta daca cea care o are nu e expirata?
Multumim
Si intalneala faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daiopri

Eu, eu
Doamnelor, mai am si eu o intrebare, la viza multipla: expira la anul in martie sa zicem, mai poate intra o data in ianuarie sau trebuie sa aiba una valabila pe toata perioada care sta?
E ok sa reaplice pt alta daca cea care o are nu e expirata?
Multumim
Si intalneala faina

“Wisdom is learning what to overlook”. William James


Dani, uite:
http://www.canadainternational.gc.ca/romania-roumanie/visas/trv-after-receiving_vrt-apres-recevoir.aspx?view=d#What_does_the

si copy paste:
What does the expiry date on my visa mean?

The expiry date on the top line of the visa is the date by which you must arrive in Canada, not the date by which you must leave Canada. You must arrive in Canada on or before the date printed under "Expiry date" which is read DAY-MONTH-YEAR (DD/MM/YY).

Eu deduc ca nu-i problema, darpoate e mai bine sa suni!

S.

PS: Cum sintem numai west island si Laval, propun sa mergem la ceva resto la mallurile des Sources sau St John... Bine, nu Excelsior :)

Personal, pe mine ma aranjeaza mai bine joi, Roxana zicea si ea ca joia are mai multa sansa sa ajunga...

Daca aminam ca sa sarbatorim 8 martie va convine mai mult?
7/8 martie?

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Eu prefer vinerea in loc de joi si in februarie in loc de martie :)
Dar voi stabiliti si vad si eu cum pot sa apar.

Joia seara e inainte de dictarea de vineri, nu prea imi vine sa dau bir cu fugitii de acasa.

Mergi la inceput