Sezatoarea canadiana (221)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna seara! Vad ca se aduna lumea si tare imi place.

Eu pun o intrebare rapida, ca sa nu uit: cine stie in Montreal un ginecolog bun? Dana, mai lucreaza 'al nostru', mai esti la el? Ca eu de la Ziegler (care mi-a urmarit sarcinile si dupa) nu am mai avut altul si acum nu mai am de ce sa ma duc la el, ca nu mai am de gind sa ramin insarcinata, asa ca, am nevoie de unul la care sa ma duc regulat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna
Copilul la 14 ani e tot minor neinsotit pe avioane, nu? De fapt ar tb. sa intreb la o agentie... Da' va intreb pe voi ca mi-e mai usor! :)

Kisses,
S.






http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


Depinde de companie. La aia la care am lucrat, obligatoriu era pana la 12 ani. De la 12, pe responsabilitatea parintilor, adica ii iei bilet normal si apoi daca vrei, platesti serviciu de acompaniator suplimentar. La cum il stiu eu pe R. descuraret, eu zic ca nu se merita sa dai taxa aia suplimentara care pe vremea mea era 200 CAD.
La alte companii limita e de 14 ani, am mai spus depinde cu cine iei biletul. Poate gasesti pe cineva care pleaca in aceeasi perioada, si luati biletele pe aceleasi zboruri.

Au mai scazut biletele pentru Ro, un Montreal Bucuresti si retur, cu plecare in iulie, 1,152 CAD (KLM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Podeanu, da Pierre Boucher din Longueuil.
Nelia, sper sa gasesti ginecolog bun, pe-a mea n-o recomand nici dusmanilor.
Frig tare, suntem arestati la domiciliu cu febra si muci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nutmeg spune:

Buna ziua! Sau mai bine zis bonjour!

Primiti si persoane noi printre voi?

V-am descoperit recent si de cateva zile citesc din urma si citesc si citesc; si asa tare-mi place atmosfera de aici de la voi!!!!
Donc, au loc p-aci si persoane noi?
Promit sa fiu cuminte, sa nu pun intrebari imposibile si sa imi dau silinta sa pricep din prima ce mi se spune (ok, din a doua, am si zile mai aiurea) . Stiu ca-s fresh meat, da' va rog sa dati cu mila!

De incadrat zic eu ca ma incadrez....acuma sa vad dc mai e loc de musafiri in casuta voastra ; da' musafiri care nu se dau dusi...
A, da, ziceam mai sus de intrebari pt ca nu-s noua numai la voi, sunt noua pe forum, sunt noua in Canada - ma rog, noua de doua luni.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Un gand cald de la noi de aici (unde e mai frig decat de obicei) pentru doamne friguroase
Si sanatate la bolnaviori.
Un weekend cat mai frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Oanagabriela ma bucur ca ti-e de folos!

De sport, in imita timpului pe care mi-l lasa scoala, fac 2xpe saptamana zumba da' bine si escalada 1x.
Alergat, n-am mai alergat de ceva vreme...Sper sa gasesc timp sa ma reapuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Nutmeg, bine ai venit! ai vreun prenume? suna ciudat sa te apelam pe nickul ales. spune-ne cite ceva despre tine, ai aterizat in plina iarna canadiana din Romania, sau via Europa? cum ti se pare?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

La multi ani pe 2013 si din partea mea! Sa aveti un an minunat!

Ma bucur sa vad ca a reinviat sezatoarea (si eu tot de pe FB am aflat ) si sper sa ramana animata cat mai mult timp.

Azi sunt insomniaca, dupa cum se vede, desi ar trebui sa dorm, caci maine ma asteapta o tura de zugravit (ne mutam). Dar mai arunc un ochi pe aici si tare ma bucur sa vad cat s-a scris in ultima vreme.

Pentru cine este interesata de bilete de Ro, eu am luat de pe flighthub cu pret foarte bun (plecare cu AF si intoarcere cu KLM).

Simonna, ai curaj sa-l trimiti pe baiat singur cu avionul? Intreaba mama vultur care nu stiu cum si cand isi va lasa puii sa zboare singuri. Bravo tie! Sa-mi dai si mie reteta, ca poate ma antrenez si eu incet incet (as mai avea pana implineste Luca 14 ani, dar cum timpul zboara...ar trebui sa incep cat de curand antrenamentul :)) ).

Va pup si va doresc o zi excelenta! Cum va petreceti weekendul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Buna dimineata!

Baiatul meu si-a cumparat bilete pentru Romania cu 875$, cu KLM, e drept ca pentru perioada 1 mai- 15 iunie, dar am vazut specialuri si pentru vara cu 1100$ si ceva. Cu Teo Travel.

Pleaca cu prietena sa-i arate patria-muma, plus un circuit de 2 saptamini in Europa. Tinerete!

Daca cineva e interesat, pot sa va dau telefonul de la Teo Travel.

Week-end placut!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Bun venit, Stefany, Nutmeg si cine a inceput sa mai scrie. Nu zic fete noi ca nu nu-mi place ideea asta. Vorba poetului, toate-s vechi si noua-s toate ... Voi puneti intrebari, cine stie raspunde. (nu arunca nimeni cu rosii, si daca arunca, aruncati si voi, punem de-un ketchup :)

Nelia, eu iti raspund cu o intrebare. Exista ginecologi care primesc paciente noi daca nu sunt insarcinate ? De ce nu te duci tot la medicul care ti-a urmarit sarcinile. Stiu ca in principiu trebuie sa te duci la el in fiecare an dupa ce ai nascut ca sa ramai pacienta. Eu la a mea am fost doar la un an ca sa intreb de sterilet. Si cum m-am dus, asa m-am intors A, ba nu, mi-a facut un pap test si ar fi trebuit sa ma duc din nou la doi ani, dar n-am mai ajuns. Daca te duci la walk in si ceri trimitere la un gine ? Eu asa as face. Sper sa nu fie probleme si sa mai ajung la gine doar cand o fi sa apara mezinul.

Zmotocel, mult noroc cu ce intreprinzi, nu te descuraja. Where there's a will, there's a way !

Try, welcome back. Sigur nu ai recunoscut nick-ul, l-am schimbat dupa o pauza de forum, din diana2007. Dana are amintiri legate de zid, eu de sleep training :) Atat de bine l-am trained pe primul ca al doilea s-a nascut sleep trained.

Simonna, pai tu te vaiti ca ai Adonis-ul aproape ??? Si noi astia de trebuie sa facem 30 de minute doar pana la locul cu pricina unde trebuie sa mai asteptam 20 ca sa parcam, ce sa mai zicem. Eu din motivul asta am renuntat la Adonis. Ma multumesc si cu Akhawan, nu atat de multe produse ca la Adonis, si nu au acelasi rulaj la marfa, dar e mai accesibil pentru noi.
Sanatate lui Addison, noi am avut doua sticle de sirop din ala cu echinacea din Ro pentru copii, si sunt incepute amandoua. La noi cred ca au ajutat doar pentru confortul meu psihologic, nu mai mult. Cand e sa se imbolnaveasca, se imbolnavesc si gata. Dar recunosc ca nici nu m-am tinut sa fac o cura, asa cum scrie pe cutie, inainte de sezon, sa le dau in fiecare zi. Amandoi au fost bolnavi in decembrie, inainte de vacanta, pe rand (bineinteles, lucky me !) ea a facut cateva zile febra cu intermitente, iar el o otita care s-a manifestat doar cu dureri la o ureche, nu tu muci, nu nimic.
Acum ma rog sa nu se mai imbolnaveasca pana vine socrul, la sfarsitul lui februarie, dup-aia pe S. o sa o tina acasa vreo luna jumate, cat sa iesim din iarna si sa mai stea inlaturi de virusi.

Apropo de cumparaturi, vecinii mei merg sa-si faca aprovizionarea cu mancare, in America (nu sunt romani asa ca pot sa barfesc aici :) . Mie mi se pare deplasat. Imi tot zic ca dureaza doar o ora drumul pana acolo si ca e mult mult mai ieftin. II intreb cam ce cantitati cumpara, si-mi spun, pai, cam sase pachete de unt . Cica le pun la congelator. Am dat un exemplu cu untul, dar cumpara cam tot ce inseamna mancare fara fructe si legume. Eu acum inteleg sa te duci ca ai chef sa te mai plimbi, dar sa te duci sa faci piata in America ?!?! Anyway, mai am ceva pana o sa ma obisnuiesc cu ce se intampla aici, de multe ori mi-e dor de piata aia unde ma trimitea mama cu cosul (aveam un cos din ala de rachita de piata frumos impletit) sa mai cumpar ce ne lipseste prin frigider. Congelatorul nu-l foloseam decat pentru porcul taiat de craciun si ceva visine pentru iarna. Auzi, sase pachete de unt !!!!

Alina023, sa va fie de bine cu mutatul, trebuie sa fie greu iarna cu zugravitul.
EU l-as trimite pe-al meu baiat de-acum singur cu serviciu de insotitor (are cinci ani jumate), m-am tot gandit cum sa fac, dar nu vreau sa-l despart de sora-sa care are doar trei ani jumate, la vara patru. Am tot vorbit cu el, am tot luat carti de la biblioteca (da, exista si pe tema asta, copii care calatoresc singuri), el e innebunit dupa avioane, ultima oara a fost in Ro la patru ani si-si aduce aminte tot ce a facut in avion si isi doreste deja sa mearga singur.
Pentru ei este o experienta, in toate aeroporturile de conexiune exista o camera pentru UM cu tot felul de jocuri, unde nici nu simt cum trece timpul.
Cand lucram la aeroport, aveam o groaza de UM pe zboruri, si stiu ca este o prioritate pentru companie aeriana ca totul sa fie cat mai sigur cu putinta. Locurile de UM in avion sunt doar unele anume, echipajul este informat si are grija sa treaca in mod regulat pe la copii, le dau jucarii, vorbesc cu ei, cateodata ii duc in cabina echipajului in timpul zborului, este intr-adevar o experienta.
La un moment dat am avut un pusti de vreo 10 ani ai caror parinti erau divortati, si de la cinci ani facea naveta Montreal - Franta (undeva in provincie, deci avea conexiune la Paris), avea card de fidelitate gold, si cunostea atat de bine totul ca atunci cand a trebuit sa-i schimb zborul de conexiune pentru ca aveam intarziere de la Montreal, imi spune, sa nu ma puneti pe zborul cutare, ca aparatul este un Airbus 320 care e vechi, vreau mai bine sa astept la salon urmatorul zbor care este un Airbus 318. Si sa-mi dati locul nu stiu care, pentru ca este dupa aripa si nu aud zgomotul de la motoare. Eu am ramas interzisa, pentru ca tot ce spunea era real. Super tare pustiul !

Gata, trimit, si mai revin weekend-ul asta cu ceva news,

Diana

Mergi la inceput