Pinguini, randunici, tavane si diete

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu habar nu aveam de aceasta procedura a lui rufus.
pai daca pierzi atitia cm.in citeva min, ce mai treb dieta si gym?
dar aceasta pierdere de grasimi e permanenta sau se pun iar la loc, mai repede?
la cat timp treb repetata procedura?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

seara buna pe ghetar

asa asa doamna buflea, multumesc de laude. halal detoxifiere daca nu probam traiam cu impresia ca cine stie ce comoara am scapat printre degete. boabe am vrut sa spun.

acuma ma pus Rufus pe ganduri cu metodele alea de electrostimulare. poate ar fi mai indicate decat cura de boabe.

Baiii.. ai dreptate, bine ca ai spus tu inaintea mea ...ca dupa ce ne-a trimis pe drumul boabelor de te-am aduc ametita inapoi in lumea celor care mustesc de toxine si mananca serios, acum ne excita cu electrostimularea asta ...care in scris pare foarte interesanta.
Cum mai 6 cm in 20 min ? Ca deja imi tremura talia ... in plus, incep sa o privesc altfel pe prietena mea, despre care rad ani de zile cu "electrocutarile" ei ... oare aici cum s-or numi electrocutarile astea si cat or costa. La coreenii mei nu cred ca am vazut, sau poate au si nu am stiut eu cum se cheama ...spuneti repede ca in 2 sapt am sesiune acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu habar nu aveam de aceasta procedura a lui rufus.
pai daca pierzi atitia cm.in citeva min, ce mai treb dieta si gym?
dar aceasta pierdere de grasimi e permanenta sau se pun iar la loc, mai repede?
la cat timp treb repetata procedura?

michelle

Pai daca are efectele unui gym dar fara efort serecomanda ca si gymul. Amica mea se duce cel putin o data la 2 sapt, cateodata si saptamanal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

fiecare carte are un numar de points, de la 0.5 points...pana la peste 10...nu stiu maximum. scrie la fiecare carte cati points are.

o carte mai usoara are mai putzini points decat alta...deci nu conteaza doar numarul de teste, de carti citite conteaza si # points(asa mi-a spus doamna).

una e sa citeasca o carte cu 3 pagini si sa stea la minimum level-ului lui si alta e sa citeasca la un level ridicat, o carte grea, mai complexa si cu multe pagini, si care are 4 sau 6 +... points...si astfel cistiga multi points la o carte.

treb sa mai stii ca fiecare copil are un range de citit(min-max), in urma testarilor primite la 2-3 luni, si treb cartile care le citesc sa fie in acest range. acest range creste , scade in functie de performantza.
unii copii mai smecheriutzi aleg nivelul scazut,citesc mai multe carti si dau multe teste si iau procent mare.
altii isi complica viatza si vor points, si citesc mai putzine carti dar grele si se mai intimpla sa ia un procent mai scazut.
acum depinde de fiecare copil din care categorie alege sa fie....

al meu e cel care isi complica viatza, vrea si points si carti multe...si e innebunit dupa competitzie.

si lui ii place sa scrie dar nu in cursive, de astea se plange...dar oricum el mai bine face math decat sa scrie.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

kari, asta e de scris in jurnal...ce gest frumos!
eu ma topesc cand aud/ vad copiii ca au consideratzie pentru cei din jur

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Fiu-meu citeste de placere, ceea ce inseamna ca sint carti care-i plac si carti care nu-i plac. Aici vorbim de cartile pe care le alegem noi de la biblioteca. Are si lecturi obligatorii de la scoala - niste romane (diverse genuri: realist fiction, mystery, detective) si pe care le-a citit cu spor. Fac tot felul de dicutii pe marginea textelor la scoala, scriu mici compuneri.

La momentul asta incercam sa diversificam gusturile si sa exploram.

Cu AR-ul - noi ne-am gindit cam asa. El e capabil sa citeasca carti cu naratiune mai complexa, mai lungi, asa ca e in avantajul lui daca citeste carti din categoria asta, pentru ca asa poate avansa catre idei, personaje, texte complexe. Are insa colegi care aduna multe puncte (deci multe teste) citind multe carti cu punctaj mic si complexitate redusa. Isi mai ia si el din astea, si le citeste in autobuz spre casa. In vara i-a palcut la nebunie Harry Potter asa ca le-a citit pe toate.

La el singura conditionare la alegerea cartilor AR este legata de nivelul minim. La nivelul maxim nu e limita. Nu li se impune un numar de teste; au un goal personalizat pe care trebuie sa il atinga.

La scoala au un panou pentru AR readers cu o padure. Pozele lor cu numarul de AR points sint afisate de la un numar nimim (10 puncte parca) in sus si copilul se plimba prin padurea asta in functie de cum avanseaza cu punctele. Participa si doamnele lor, daca le intrec primesc nu stiu ce mici stimulente. Panoul e pe scoala. Se face o competitie intre copii cu panoul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ieri m-a facut varza o mamica, cand astepatam pe william la karate. e asiatica-chinezoaica, f. de treaba.i-a murit sotzul de 60 de ani, a lasat-o cu 3 copii mici(12 ani,8 si 2 ani).
spunea ca a facut atac de cord si a murit pe loc...desi a dus o viatza f. controlata (mancare, sport),niciodata probleme de sanatate...
stai sa te gindesti cum ne stresam in viata cu diete, cu scoli,servici si tot felul de alte prostii...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

seara buna pe ghetar

asa asa doamna buflea, multumesc de laude. halal detoxifiere daca nu probam traiam cu impresia ca cine stie ce comoara am scapat printre degete. boabe am vrut sa spun.

acuma ma pus Rufus pe ganduri cu metodele alea de electrostimulare. poate ar fi mai indicate decat cura de boabe.

Baiii.. ai dreptate, bine ca ai spus tu inaintea mea ...ca dupa ce ne-a trimis pe drumul boabelor de te-am aduc ametita inapoi in lumea celor care mustesc de toxine si mananca serios, acum ne excita cu electrostimularea asta ...care in scris pare foarte interesanta.
Cum mai 6 cm in 20 min ? Ca deja imi tremura talia ... in plus, incep sa o privesc altfel pe prietena mea, despre care rad ani de zile cu "electrocutarile" ei ... oare aici cum s-or numi electrocutarile astea si cat or costa. La coreenii mei nu cred ca am vazut, sau poate au si nu am stiut eu cum se cheama ...spuneti repede ca in 2 sapt am sesiune acolo.


chiar acuma ii spuneam la barbat ca vreau electrosocuri pe burta, e metoda eficienta verificata de Rufus. barbatul a concluzionat intelept 'daca spune Rufus...trebuie sa fie asa'.
Rufus, ai incurcat-o!

chiar 6 cum asa tac pac? hmmm.....

nu stiu cate grade m-am detoxifiat. anul trecut cineva ma tot imbiat sa cumpar produse de detoxifiere, da costau bani nu gluma. am luat doua luni, apoi cand am ajuns la momentul sa beau apa cu argint....bleah mi s-a taiat. le-am returnat inapoi, dupa ce am avut o discutie cu o dama desteapta care mi-a spus ca dau banii pe prostii. si avea dreptate.


edit sa intreb, ce cauta Viviana pe tavan?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

chestia cu AR testele din cate am auzit eu, scolile cu teste multe date si cu procentaj ridicat primesc mai multe fonduri(bani de la stat)...de asta se pune presiune, se face competitie in scoala.

la noi e panoul in clasa si in fiecare vinere se transmite la interfon, clasa cu punctajul cel mai bun cistiga un numar de points /clasa
cand fac 100 de points in clasa se da premiu: party ,games sau timp liber in care se joaca toata ziua.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

mai, ce mi-a placut faza cu papucii...kari, sa-i zici fetei ca are un admirator in plus!
Asaaaaa...deci v-am excitat cu electrostimularea...vedeti ce simplu este sa vinzi marfa, daca te pricepi?
Sa va zic cum functioneaza (acum dau din casa...): in general, probele se fac pe abdomen, pentru ca raspunde cel mai iute la tratament. Dupa 17 minute musculatura isi schimba forma; nu inseamna ca slabiti, in prima faza, ci se tonifica. E ca si cum iti sugi burta, incordand musculatura. E logic ca dispare, cu cat e burta mai mare, cu atat rezultatul e mai mare. Cel mai bun rezultat (6 cm) l-a avut o doamna cam...plinuta (mai, era nevasta ambasadorului Frantei, da? aud?). Stia la ce vine, mai facuse prin lume pe unde mergea. Daca nu mai faci nimic, musculatura revine cum a fost. Daca mai faci, adica daca faci o serie de 10 sedinte (minim), intervin doua chestii: im afara de tonifiere, contractia musculara sparge capsula de grasime din jurul fibrei si o "mananca" in perioada de relaxare (sedintele se fac cu o zi pauza). Masa musculara creste, dar nu ca la culturisti, ci isi reface volumul in detrimentul grasimii care a atrofiat-o in timp. De aceea, estetica corporala nu inseamna musai scadere in greutate, pentru ca musculatura e mai grea decat grasimea...ci in tonus si aspect. Adica ceva ce stiti: degeaba ai kg putine, dar musculatura e flasca, decat sa fi mai "plinuta", dar cu toate cele armonioase pe tine. Aspectul si nu kg conteaza la doamne.
Daca vreti, va povestesc si de celulita...ca nu-i musai de la grasime. Si nici nu trece definitiv.
Dupa 10 (20, 30) sedinte, poti face una saptamanal, pentru intretinere. Ani de zile. Asta este ce face prietena lui buflea.
De ce si boabe? Pentru ca kg in plus inseamna suferinta altor organe, in primul rand inima. Aspect beton nu inseamna si sanatate...de aceea miscarea libera, dieta echilibrata nu sunt si nu trebuie sa fie excluse.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput