Pinguini, randunici, tavane si diete

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Multumesc, Viviana.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Viviana stii care e remediul, da? de la seinfeld citire - trebuie sa dormi cu virgula cuvertura bagata sub saltea. am zis

Andre_ea cat de bestiala e Ilinca cu grebla in zapada!! crima!!!

allinta, sanatate!!!!

deci va jur ca de azi is cuminte cuminte cuminte. nu ma mai suport in niciun fel :((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

neata, pingu.... nicilor? asa ai spus, alinuk ? :) e comic

eu fara poze, dar trebuie sa ma credeti pe cuvant ca a venit iarna cea grea. peste weekend ger rau, vant in rafale, peste 60 km la ora, sambata noaptea ori vineri ca nici nu mai stiu facea asa urat afara de zici ca era sandy al lui buflea si nu am putut dormi deloc. date fiind acestea, in weekend am avut activitati de interior.

si ia sa va mai povestesc eu din experiente de peste ocean.

sambata am reinceput scoala ... cah. un nene instructor care se vroia in fel de moderatorul de la showul acela vechi, lantul slabiciunilor. mi s-a parut de prost gust, adica eram oameni in toata firea, profesionisti, platim scoala aceea si ne rupem timpul nostru ca sa ne faca cineva o poliloghie de prost gust despre cat de vai de f...ndul nostru o sa fie daca lipsim sau intarziem. cand ar fi putut spune f simplu ca in timpul sesiunilor suntem evaluati si evaluarea conteaza pt a primi acreditarea.

ce inseamna sa ramai la mentalitatea de supervisor/ amenintare si sa nu fi evoluat un pic. adica asta se da ditamai corpul profesional si cu asa ceva vine (ca textele sunt standard, difera doar instructorul care le serveste). in fine, cred ca uneori eu astept prea mult de la oameni si nu ma pot obisnui cu mentalitatea asta mica mica mica de a face numai de frica, de amenintare si in final de a face tot posibilul sa te "fofilezi". cred ca si cel mai bine intentionat om si plin de avant in timp se dilueaza si se pierde in masa mare daca nu reuseste sa plece dintr-un altfel de mediu, si iaca asa nulitatile si barfa sunt la mare trecere.

asta e exact cam ce scria buflea, cu cucoana ei sefa. mentalitatea muncii e execrabila la foarte multi localnici. - BTW buflea te-au mai sunat de la dept of labor, ca pe mine m-ai facut curioasa rau.

tre' sa fac un disclaimer si sa spun ca eu sunt norocoasa rau, am un magnet la un anume fel de oameni, in departamentul meu sunt niste pesroane demne de toata admiratia. si VPul, seful meu, e super ok, insa exista toleranta asta fata de putoare si probabil prin cultura se evita confruntarea incompetentei. toti stim ca x, y, z sunt niste freaca-menta, dar nu numai ca nu facem nimic (si daca VP nu ar putea s-o faca, cine altcineva?), ci doar coboram vocea si susotim ca stim ca asta e de fapt situatia, iar in sedintele interdepartamentale nimeni nici nu clipeste cand aceiasi x,y, z sunt pusi pe lista champions si a oamenilor de promovat...

ma rog, ca sa nu fiu iar acuzata de generalizare, astea sunt experientele mele si ale jumatatii si vineri stateam si cugetam daca asa o fi peste tot sau am nimerit doar noi in niste locuri cu o cultura sa spunem perimata. dar pana la urma urmei, avem scoli de facut, ipoteci de platit asa ca musai sa mergem inainte asa cum e...

o sa mai revin si cu chestiile cool cu care ne-au tratat locul si weekendul, dar nu in mesajul asta ca deja e prea lung :D




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Buenos de dimineata la mine,

Am avut un weekend bun ...
Sambata am ratat hockey-ul pentru ca a avut antrenament la 5:50 A.M. si nu s-a uitat nimeni pe programul lipit in bucatarie pe perete ... drept urmare ne-am pregatit pentru 11:30 A.M. si nororc ca s-a uitat Alex si ne-a spus ca nu e bine, altfel ne duceam pana acolo ... ni s-a mai intamplat, nu ar fi fost o surpriza. Fara hokey, am avut timp mai mult sa gatesc si am facut o friptura de vita cu sos si masline si o tocanitza de cartofi. Presimt ca numai barbatul o sa manance conform traditiei ...
Tot sambata am reusit sa stric pernele de pe canapeaua din sufragerie ...le-am spalat si nu stiu frate ce au in interior, dar s-au facut numai galme. Barbatul a zis sa cumparam unele noi ... mie imi pare rau ca nu o sa mai gasesc perne invelite exact in husa canapelei ... in fine, poate le las asa, cu galme.
Apoi am fost intr-o vizita unde a fost foarte bine, n-am stat mult dar am mancat sushi si am cunoscut oameni noi.

Duminica am fost la hockey,, fiu-meu a castigat cu 14-10, apoi am venit acasa, le-am comandat o pizza si la 15:00 am plecat la ski. Eu, copiii mei si un adolescent ... huh ! numai eu puteam sa spun DA la cererea unei amice de a o lua si pe fi-sa de 14 ani, dupa ce deja am 2 copii dupa mine. Mi-a fost cam frica, fata asta de 14 ani s-a suit pe skiuri anul trecut, ai mei alearga ca gandacii de bucatarie pe partie, dar sa stiti ca cu reguli stricte, cred ca pot sa imi deschid si tabara de ski . P

1. Prima regula - trebuie sa ma duc seara, asa cum am fost ieri, de la 16:00-20:00 pentru ca nu mai e lume pe partie si ii vezi pe toti la vale.
2. Nu mai inscriu pe nimeni in club fara ceva stralucitor-tziganesc pe ei - geaca, casca, manusile, claparii ... am vazut pe partie si skiuri din alea de culoare bec sau cu talppa bec ... asta pentru ca fata asta de 14 ani a venit imbracata complet in negru . My God, m-am oprit de vreo 2 ori langa niste persoane "negre" cazute pe partie, crezand ca e ea ...
3. Fixat locuri de intalnire / asteptare - caci daca cineva cade (me included), dureaza ceva pana ajung la el, il ridic, o ia iar la vale ... si ceilalti se duc prea mult inainte.
4. Dat fiecaruia sansa sa-si aleaga partia - fie ca este cea de incepatori, sau ceva mai avansate

Desigur, ca am mancat acolo minunata supa de pui, pe care numai resortul o face atat de buna si eu nu o pot copia acasa deloc si minunata supa chilli soup, la niste preturi frate de zici ca mancam icre negre ... in fine, ce conteaza, au vrut supa calda, cu legume, puteam eu sa spun NU.

Cel mai mult, dupa ski, imi place ca sunt atat de anesteziati ca nu mai au putere sa se impotriveasca la nimic - adusi acasa le-a facut barbatul baie la par si nici nu am mai apucat sa le tai unghiile si sa ii usuc, ca deja dormeau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld



Julia, tu nu mai spui nimik? ce face gasca voastra?


Eu va citesc, intru zilnic pe forum, dar nu-s in dispozitia necesara sa scriu.
A nins mult la noi, aproape 60cm, am mai iesit cu copiii la sanius in sat, e un loc de joaca intre case si e partie buna pe dealul cu toboganul...
Am inscris-o pe cea mare la scoala, a fost deja primul interviu, mai e unul, cand se va face si o scurta evaluare a ei si voi avea si eu de raspuns la ceva intrebari. Am picat putin in butoiul cu melancolie atunci si tot acolo am ramas, de vreo zece zile incoace, cu variatiunile de rigoare.
Am dantura la pamant, in ultimul an mi s-au macinat efectiv cateva masele, e incredibil ce galopant.Mai ales dupa ce l-am nascut pe bebe (anul trecut in martie), s-a accentuat... asa ca de saptamana viitoare incep sa lucrez dantura, va fi muuult de lucru. Sarcinile si alaptatul m-au terminat cu calciul si sper sa nu fie nevoie sa renunt la alaptat, ca inca sug ultimii doi pitici. Anne, de 2 ani si-un pic, e maestra tragediilor, in 3 secunde plange cu lacrimi siroaie, daca ii spun ca nu am, ca nu pot sa o mai alaptez. Vreau ghighi inseamna ca vrea alaptata, eu sunt singura cu ghighi valabil din casa si ma topesc cand o aud cum se tanguie si se plange prin casa, zicandu-mi Mami, eu nu am ghighi in guia...(adica in gura) Daca nu ar fi inconvenientul asta cu dantura si ultimii mei dinti :)) inainte de proteza, as putea alapta pana la adanci batranete :)), desi tare ma tem ca inainte de 3 ani ma uita si ea, asa cum a fost cu frate-su mai mare...

Altfel... mult de munca,'ca cum mereu', vorba unei prietene cacofone :)). Ma bantuie gandul unei vieti minimaliste, frugal living, cu putine haine, putina mobila, putine lucruri de care te legi ca puncte de referinta, ce iti ajung poveri apoi... Sa vad ce-mi iese, oricum m-a castigat ideea. Am de lupta, insa, cu omul meu, ca el e tipul furnicutei strangatoare, ca poate ne-or folosi la ceva toate lucrurile si mai bine le strangem, ba in pod, ba in garaj, ba hai in cutiuta asta, ba in aialalta. Si ma oboseste, si ma enervez, mai arunc, mai cedez, de dragul pacii...

Tot omul meu ma ameninta ca de la toamna imi ia un harb de masina, care sa fie doar a mea si pe care sa o conduc zilnic. Asta in situatia in care ma tem de condus, am permis de 13 ani si nu am condus decat 4 km anul trecut, cu mari rugaminti si insistente... Ma tem, ma bate gandul ca, daca fac vreo prostie la volan, ajung prin puscarie si copiii cresc fara mama, na! De cand s-au nascut copiii, am o teama teribila sa conduc cu ei in masina. Atentie distributiva, ba urla, ba se ineaca, ba striga MAMIIII!!!! si tot asa...ajung ori in sant, ori in alta masina, si prefer sa raman in dreapta soferului. Am dreptate, n-am, iaca fluturii cu care ma lupt.Or fi pilule pentru asta!? :))

Pun si poze, sa ne vedeti la sanius.Le sterg apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Gata, am citit din urma ...

Alinuk - imi place asta cu pingunicile ... eu totusi, cu ingaduinta, ma declar pingu-nea ... adica un fel de randunea pinguinata fara acordul meu ... randunica in my 20s, pingunica in my 30s si oricat incerc sa intind definitiile, cred ca e cazul sa las locul altora. Dar retineti termenii, ca sa-i folosim la urmatorul titlu

Andreea bine ai venit, nu imi pare zapada mare in poza aia, pai ia de citeste-o pe Aqai ... zapada aia este cazuta in Romania sau in Belgia, ca sa stiu unde te localizez ...

Carma, inima ta pe unde mai bate ? Ai ajuns in Romania ?

Viv, cum se mai iese din lifturile romanesti ?

Kari, intreb si eu ca si Rufus ...cum mai, iar concediu ? Ca iar mi se urca invidia pe amigdale si trebuie sa ma automedicamentez ...

Rufus, uite cum imi suna mie finalul povestii tale - cand a aparut noua familie pe agenda ownerului Rufus, trebuia doar sa slow down nu sa lasi totul balta. Daca cabinetul ala a mers bine administrat de fete, daca businessul mergea din inertie, daca personalul era de incredere, poate o idee era sa fi lasat pe cineva de incredere la butoane si tu sa te fi ocupat de investitii ... asa cum povestesti despre business-ul ala, aproape ca imi pare mie rau ca ai renuntat la el ... e clar insa ca nu am eu toate detaliile. Oricum esti intr-o pozitie foarte nefericita acum, pentru ca ai experienta de manager intr-un domeniu exclusiv feminin, deci nu vad cum te-ai putea intoarce decat ca si owner sau partener intr-un asemenea business. E pacar de cei 10 ani de experienta ... 10 ani e mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Tot eu :

Aqai, aia de la Dep of labor m-a sunat, mi-a lasat un mesaj pe tel de la serviciu, am sunat-o inapoi si i-am lasat si eu mesaj si nimic nu s-a mai intamplat. Nu stiu ce vroia si mi-e si frica sa aflu.
Atmosfera din birou este ok - noi ne intelegem foarte bine in departament, iar The Bitch, vad ca se poarta acum de ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Nici macar nu stiu daca si-a cerut iertare si subiectul nu s-a mai discutat ...baiiii, sunt lasa rau, mi-e si frica sa intreb, pentru ca mi-e frica ca ma baga astia in cine stie ce proces unde trebuie sa spun adevarul si dupa aia trebuie sa imi caut alt job ...

Julia, sunt frumosi rau copiii tai, frumosi, frumosi ... stiu, in poze nu se aude cum plang, cum se cearta, cum se miorlaie ...etc. Dar o sa vezi ca odata intrati la scoala, o sa fie mai simplu ...
Cu alaptatul nu rezonez cu tine , pe la 2 ani mi se pare deja alint si nu necesitate ... mie si la 1 an mi se pare tarziu, sper sa nu ma citeasca militantele alaptatului de pretutindeni ca parca vad cum se pune de un scandal pe aici.
Dar imi rezonaeaza dintii cu ai tai - si eu trebuie sa ma duc la dentist si mi-e o fricaaa ...de fapt, eu am o problema psihica in legatura cu dusul la doctor, rau de tot ... fac efectiv panik atak in sala de asteptare, Mi s-a intamplat la mamograma, la ginecolog ...pur si simplu am plecat de acolo ca ma sufocam de frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Andreea bine ai venit, nu imi pare zapada mare in poza aia, pai ia de citeste-o pe Aqai ... zapada aia este cazuta in Romania sau in Belgia, ca sa stiu unde te localizez ...


Buflea, te iei de codul portocaliu al belgienilor? La 10-15 cm de zapada la ei e ALERTA!. Io ma mir ca a fost si atata.
Azi am ajuns in timp record la serviciu cu masina ca belgienii si le-au lasat acasa si fu liber. Bine au facut ca si asa nu servesc cauciucuri de iarna.

M-am prins de ce m-a apucat cheful sa ma inscriu acum in clubul vostru. Imbatranesc si nu-mi place deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Buflea, cred ca daca nu te-au mai sunat aia inapoi nu are legatura cu THE BITCH si ai scapat... sper sa nu mai aveti parte prea curand de experiente din astea tumultoase

Asa, si sa stii ca daca-ti faci tabara de schi imi trimit si io pruncimea la tine :) la instructie

Andre-ea, ca vroiam sa intreb, din pozele tale deduc ca ai un baiat si o fata, da? Ilinca si... ? mai spune-ne despre voi sa va cunoastem mai bine

Julia, cute rau copiii tai. si aveti derdelusul cumva in curte in spatele casei? asta sa inteleg din poze?

Astept sa revina Kari sa ne spuna cum si daca a dat iama in mancarea normala dupa atatea graunte.

Si acu' sa va povestesc si partea buna din weekend, in afara cugetarilor noastre filozofice de familie.

Sambata am dus copiii la un spectacol al simfoniei - Drums drums Drums. a fost un program grozav de bine gandit si realizat in care au prezentat familia instrumentelor de percutie si exemplificari prin piese scurte. oarecum interactiv, la obiect, cu o trupa de tobosari pe langa simfonie... copiii din sala au fost im marea lor majoritate captivati. al meu al mic a fost prin minoritatea necaptivata total, ca attention spanul lui mai are de crescut un pic. Dar pe ansamblu s-au bucurat de spectacol.


duminica ne-am piscinit cu muci la nas, deci nu prea mult fiindca nu stiu de ce mi s-a parut si mai rece apa in piscina de copii - mai ales ca eu acolo nu fac decat sa stau locului in apa si sa-i supraveghez, m-au luat niste friguri. asta dupa ce in prealabil ne-am piscinit noi oamenii mari si am facut niste ture bune, cand inoti te incalzesti, n-am avut probleme.

apoi copiii au vrut la restaurant, avem noi un bufet asiatic unde au si somon si sushi, pe lista de favorite in frunte si mai ales un bar imens de deserturi de toate felurile si natiile. plansete cand ne-am dat seama ca lunch-ul s-a terminat pe cand am iesit si noi din apa, asa ca am facut maraton culinar acasa:

somon, creveti, sos de iaurt cu nuci si masline, key lime pie (de la magazin, da?:D) si pepene galben

si seara, sa ma mandresc si sa-mi fac statuie, am reusit sa produc fara nici un incident notabil o supa de pui cu ciuperci de padure si un papricas unguresc. sa-i vad ca nu mananca, ca flamanzi ii las :D




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cum se face papricas asta ? E ceva rosu cu galuste ? Reteta simpla daca vrei sa te mai iubesc ...

Ah ! Ca tot vorbi Aqai de asiatici - copii mei, in vizia cu sushi nu au mancat nimic . Au gustat sushi, le-am spus ca au pui in interior, degeaba ... inca mai sper ca le-am pus prea mult wasabi pe rolul ala, ca Alex a zis ca e iute ... ciudat este ca orez gol mananca. E ceva ciudat cu copiii astia ai mei, parca nu le plac aromele amestecate - mananca mamaliga goala, orez gol, pastele goale, cartofii simpli - fara nimic pe ei ... sa vezi diseara ce scandal am cu tocanita de cartofi, de vaca mea cu sos si masline nici nu le pomenesc.

Am uitat sa va spun ca la noi e liber azi - este Martin Luther King Day ...eh, vorba vine e liber, numai cei destepti si sofisiticati au liber si scolile. Noi ceilalti, lucratorii pe plantatii, suntem pe plantatie. Copiii, avand liber, i-am plasat la YMCA la campul lucratorilor de pe plantatii.. cica ii duce ma muzeu azi in cinstea zilei libere. As putea sa spun ca azi muncesc pe gratis, caci campul copiilor se plateste suplimentar fata de after care ... daca imi luam liber, castigam bani de fapt ...dar pierdeam zile.

Mergi la inceput