scoala generala 62 sector 2

scoala generala 62 sector 2 | Autor: georgeta72

Link direct la acest mesaj

Buna, mamici.

Baiatul meu trebuie sa inceapa scoala in septembrie ( inca nu stiu daca v-a fi acceptat in clasa I sau daca v-oi fi obligata sa-l dau in clasa 0 ; este nascut in noiembrie 2006 ). Ma intereseaza aceasta scoala deoarece eate aproape de casa.
As vrea cateva pareri, despre aceasta scoala.Este o scoala buna? Cum sunt educatoarele ? cum sunt salile de clasa pentru prichindei ?.... orice informatie mi-ar fi de mare ajutor.
Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgeta72 spune:

nu are nimeni copilul inscris la aceasta scoala?
nu sunt pareri deloc despre scoala 62?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_b spune:

Si pe mine ma intereseaza informatii despre aceasta scoala. Cum este comunicarea cu parintii, avem voie sa intram in scoala pentru a vorbi cu invatatoarea/profesorul? Putem intra in curtea scolii, pentru a duce si lua copiii? Cum este atmosfera in clase, pe coridoare si la bai? Se bat, se vorbeste urat, etc. Cum sunt dotate clasele, ce fel de activitati se fac?
Si mai ales ce rezultate au, desi pentru asta voi cauta listele de admitere.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutza spune:

Fetita mea este la aceasta scoala, in clasa a II-a. Eu sunt foarte multumita, are o invatatoare super. Nu se poate intra in scoala, nici in curtea scolii, copiii au cartele de acces, ponteaza cand vin si pleaca, zilele in care se poate intra la invatatoare sunt stabilite de aceasta (la noi sunt orele cand copiii au sport), iar accesul este permis cu prezentarea cartii de identitate la poarta.
In clasa I, in prima luna, a fost permis accesul parintilor pentru ca copiii sa invete drumul spre clasa.
Exista after-school, e ok, eu am lasat-o pe a mea in clasa I, mancare buna adusa de o firma de catering, iar de lectii nu am stiut tot anul, le termina acolo.
Nu stiu nimic de clasa 0, nu am avut tangente, este motivul pentru care nu am mai lasat-o la after-school si anul acesta, pentru ca urma sa faca lectii in timp ce clasa 0 se juca.... naspa. Am preferat sa si le faca singura acasa, o mai ajut eu cand vin de la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_b spune:

Multumesc pentru raspuns.
Baiatul meu cel mare este la o alta scoala. Si acolo se intra pe baza de cartela. Dar directoarea nu a putut raspunde la intrebarea: Daca un copil bifeaza cartela si nu intra in scoala la ore, este considerat absent sau prezent? In acelasi timp, cand baiatul meu iesea de la ore, un altul mai mare a iesit pe langa el, spunand ca si=a uitat cartela(deci, evident chiulea, totusi este prezent conform cartelei sau absent?). Intrebare: la ce serveste cartela? directoarea noastra nu a putut raspunde evident la cazurile acestea.

Alt fapt care se intampla: avand multe carti, culegeri, isi lasa din ele la raft si aduc doar cartile dupa care isi fac tema (si asa ghiozdanul este prea greu si nu-l poate ridica). Dar, se mai imbolnaveste si avem nevoie de cartile de la raft pentru tema. Nu suntem lasati in scoala desi vin doar in pauze la sfarsitul programului. Si la noi este accesul doar cu buletinul, teoretic, afisat pe usa la intrare, practic trebuie sa te rogi de toti ca sa poti lua cartile pentru lectii. La fel si daca vrei sa vorbesti cu invatatoarea.

Cum se intampla la sc 62? V-ati lovit de astfel de probleme?

Personal, la inceput nu mi-a venit sa cred ca mult trambitata legatura pe care parintii trebuie sa o aiba cu scoala este anihilata de directoarea scoalii. Chiar am crezut in aceasta relatie. Acum am ramas doar cu sila fata de sistemul educational.
In continuare copiii se bat in clase intre ei, chiar cu raniri, arunca cu mere, lapte, in continuare cei mari ii necajesc pe cei mici la baie, etc.
Niciuna dintre masurile luate de directoare (intrarea cu cartele, lipsa parintilor din scoala) nu a stopat aceste batai.
De aceea, as dori mai multe informatii despre sc. 62, din aceste puncte de vedere, de care m-am lovit personal si despre care as dori sa stiu cum sunt solutionate in sc. 62.
Multumesc si astept un raspuns.

Mergi la inceput