Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Elena,sper sa treaca tusea si sa se rezolve si cu ochiul la bb. Daca sta la masaj e bine.Multa putere iti doresc sa te descurci cit timp esti alone,te inteleg ca si eu sint toata ziua singura cu el. Il iau si il plimb p afara,ii place dar cum intru prin vreun magazin nu ii mai convine. Restul trebilor le fac la sf de sapt. Asa acum..... La al meu i a mai aparut in vreo 2 zile ochiul inlacrimat dupa o lu ga perioada cind a fost bine. Am fost la oftalmolog si aici sapt trecuta pt ca inca mai are un pic de strabism uneori si i am zis si de treaba asta. A spus ca nu tre ochelari iar la ochiul respectiv sa ii fac masaj iar si ca ei pina la un an nu facinterventie cchirurgicala. Ma bucur acum ca din anumite motive nu l am operat la 5 luni cum recomanda dr Pop de la sp de ochi.
Virgi,frumusel rau pletosul tau,a facut falcute bine Ce de probleme si pe la voi pee acolo. Bafta la toate si sanatate sa fie! Uite ca eu pina sa am bb nu stiam ca bebelusii asa mici trebuie spalati pe dinti,ba chiar cik pe gingii,iin cazul nostru.O fi buna si treaba asta la ceva,sa se obisnuiasca de mici. Apropo de obisnuit,mi e asa drag de asta mic cum deschide gurita cind ma vede cu sticla de vigantol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neata si de la noi.
Eu ca si Virgi, ce sa mai intru sa ma plang... Am zis ca mai bine imi plang singura in pumni.
Cu muci garla, febre, frichineala noaptea, fara dintzi... Ce sa mai ma ia nebuneala. Uneori ma intreb cum de a fist totul atat de usor la Eva si acum e totul atat de "ingozitol" vorba Evei! Parca nimic nu imi iese, of!
Virgi felicitari pt bona! Sa stii ca o bona buna e mina de aur! Dar de ce zici de 5 ani, nu o sa il dai pe frumos la gradi?
Eu chiar ieri am gasit o cresa care imi face cu okiul, vreau sa merg sa o vad, pare f misto. E cam devreme dar acusi se duc si astea 3 luni ramase! Sapt viit merg la sv o zi sunt curioasa cum o sa stea cu tasu ca e mega dependent de mine fir-ar!
Ieri seara a varsat cred ca de la mucii din gat m-a luat cu nebuneala eram oricum nervoasa... Facuse si temp 38,7 of toata noaptea m-am perpelit, abia astept sa treaca iarna! Eva a fost si e muuuult mai puternica, rezistenta, asta una doua muci si il tiiiiiiin de ma satur eu......
De mancare am mai facut: fasole batuta si scazuta, somon la cuptor cu legume (asta a si papat Lucas ieri - a ras 50 gr de peste plus legume amestecate inca pe atat). Eu inca blenduiesc la maxim pt ca Lucas nu are inca niciun dinte :( Asta apropo de ceea ce intreba Elly daca imi aduc aminte bine.
Am primit kindle deja de sf valentin dar nu ma mobilizez deloc sa citesc mai ales ca L trece prin perioada asta mucioasa... Eu i-am comandat o camasa de la yn designer roman - nu dam nume sa nu facem reclama, dar i se mai zice su Dezbracatu' :))))) azi trebuie sa ajunga.
Fetelor va inteleg ca sunteti suparate cu papa asa ma xhinuiam la Eva el papa ceva nai bine macar atat ca oricum prea ma chinuie...
Gian, Elena pup ochisorii puiutilor!
Fug sper sa mai gasesc timp sa scriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Pfiuuu, mai fetelor!
Ziceam ca dupa ce trece perioada colicilor, o sa fie mai bine, dar vad ca...of of.

De azi, am hotarat ca cel putin 3 zile sa-l tin pe Mihnea numai pe lapte/cereale/iaurt. Sa-i iasa o data din cap prostia asta cu refuzul solidelor.
Deci o face la ambitie, mai fetelor. Indiferent de ce-i ofer, el o tine pe-a lui. M-a innebunit, nu mai rezist

Virgi, frumoaso, iarta-ma ca iti spun, dar nu stiu cum de ai iesit tu asa minunata, cu o astfel de mama. :( Din ce spui, nu stie sa ofere deloc suport si intelegere, calitati esentiale la orice mama.
Imi pare rau ca ati ajuns iar la cutite, desi va vedeti asa rar.
Foarte trist.
Dar ma bucur ca ai pus piciorul in prag si n-ai mai suportat tortura psihica. Macar sunteti linistiti acum.
Felicitari pt bona!!!
De ce plange Lucaselul?

Ylari sanatate multa puiului! Oare de la ce face atatia mucisori? Pediatrul ce zice?
Sa stapanesti sanatoasa cadoul de Sf V.

Elena uf, ce rau imi pare sa va aud si pe voi cu probleme de mancare.
Eu nu stiu ce sa mai zic cu puii astia, chiar nu inteleg cu se pot schimba asa, de la o zi la alta.

Va pup tare dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

ziua buna,

vaz ca is numai probleme pe aici

nici eu nu sunt mai stralucita, am o usturime in gat si in capul pipetului de vb soptit sa nu ma zgandere acolo.
azi tb sa plecam la bucuresti, cam intr-o ora maxim, ca altfel nu mai prind lumina pana la capat.
mi-e cam teama de drumul asta dar nu am ce sa ii fac, sper sa ajung cu bine. teama pt ca sunt cam ametita de la virusii astia si ca nu stiu ce efect au medicamentele asupra condusului. iau o caciula de medicamente. modafen, oscilo, nistatina, trachisan (m-am potcovit iar cu o colpita orala). plus cele pe care le luam de obicei pt circulatia mea si aseara am luat si teraflu dar cred ca ala a iesit de mult ca am transpirat si azi noapte intr-o veselie, ca noaptea trecuta.

virgi, deci acum inteleg de ce nu mai reuseai sa dai pe aici. ma bucur de ultimile realizari si ca totul pare sa intre de acum pe un nou fagas, mai linistit.

elena, mult ajutor si putere de la Domnul, ca nu e usor sa fii singurica. condoleante pt cumnata ta.

ylari, suna interesant cresa in 3 luni de zile, numai ca stiu ca astia sunt cam pretentiosi, tb sa stie copilul sa faca de toate inainte sa il primeasca. asta din auzite. multa bafta!

elly, deci se pare ca o sa aveti de furca, puiul are o personalitate de fier si va trebui sa munciti mult sa il dati dupa cum vreti voi. pe de alta parte, poate in viitor ii va prinde bine si incapatanarea
:D, dar sa fie una constructiva.

nu mai stiu acum ce am citit, dar va doresc multa sanatate la toate mamicile si la toti puiutii mititei si maricei!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Mirelush sa ai drum bun si sanatate multa multa!
Asa e, Mihnea e un tauras autentic! Sper sa ne descurcam cu el, sa-l modelam frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor


Pfiuuu, mai fetelor!
Ziceam ca dupa ce trece perioada colicilor, o sa fie mai bine, dar vad ca...of of.

De azi, am hotarat ca cel putin 3 zile sa-l tin pe Mihnea numai pe lapte/cereale/iaurt. Sa-i iasa o data din cap prostia asta cu refuzul solidelor.
Deci o face la ambitie, mai fetelor. Indiferent de ce-i ofer, el o tine pe-a lui. M-a innebunit, nu mai rezist

Ylari sanatate multa puiului! Oare de la ce face atatia mucisori? Pediatrul ce zice?
Sa stapanesti sanatoasa cadoul de Sf V.


Va pup tare dulce!

Elly de Babyboom minunat! - 23 Aprilie 2012


Hahahaha, nu mai Elly mai, nu o face dinadins, stai lnistita, of-of, e frustrant, stiu... nu ne ramane decat sa continuam, or sa pape ei. Dar rad ca s eu ca si tine ma gandeam ca odata ce trece timpul ar trebui sa fe mai usor. Pe naiba mai usor...

Legat de muci, nu zice nmc pediatria hahahaha ei de unde sa stie? Dau vina pe Eva si ma sfatuiesc sa fac Prevenarul. Uite acum :))) Lasa ca trece iarna si e gata imunizat.

Si Lucaselul meu adora iaurtul. Restul papa dar nu e mega incantat. si are zile s zile, de ex ier nici el nu a papat prea grozav. asta e... ieri nu, dar az e ok pana acum.

Deci nu im merge tasta I sper ca se intelege ce scriu.

Va pup s eu pe voi, of of mai mai ne facem no mari.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Ah Elly s fetele cu bebelaci care nu papa, ce mai fac eu, daca nu sunt multumita cat piure de legume a papat atunci il las cu cat a papat si cand il culc somnul de dupa masa de pranz (adica cam acum) pun piure de legume in bberon cu zeama n care au fiert legumele si il fac asa cremos precum cerealele de seara s mai papa asa 25-30-40 ml. Stiu, ideea e sa pape solide, la lingurita. Dar macar asa m vad scopurile (sa aiba ceva n burtik dar s sa se obisnuiasca cu gusturile legumelor) ah s combinat diverse, cat ma diverse, mai multe, mai putine legume. ce am observat eu ca ce im place me nu ii place lui si ce mi se pare me oribil el mananca cu 7 gur hahahaha. Ah doar ieri si mie mi-a placut i-am facut somon blenduit cu dovlecel si morcov mmmmmm nebunie.............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Seara buna!
vad ca s-a mai animat un picushor atmosfera pe aici...chiar daca pt valea plangerii
ELENA,de ce zici ca nu te-ai intelege cu o femeie in casa?Cu timpul tre sa inveti sa-ti mai reduci asteptarile(fara a renunta insa la principii) si mai ales dorinta de perfectiune(dar nu si de mai bine).Stiu ca nimeni nu face lucrurile asa cum le-am face noi,nimeni nu ne poate ingriji puii ,mai bine decat o facem noi,dar noi suntem oameni si nu le putem face singuri pe toate la infinit.Pe dinti e mai bine sa-i spalam doar cu periuta si apa pana invata sa scuipe(chiar daca e pasta fara fluor).Asta inseamna fara pasta pana inspre 3-4 ani.Lui Lucas nu-i cantaresc nicodata portia de papa si cand zic de el ca papa bine,ma refer ca inca nu refza nik din ce-i ofer...ca-s legume,fructe,ca-i carne,ou,lapte,branza...el vrea de toate.Papa undeva intre 100-200 g de papa solida cam de doua ori pe zi,mai ciuguleste cate un biscuite plasmon,cate un iaurt seara...lapte in continuare 120 ml tot la 3-4 ore,...de curand a inceput si bea si apa dupa mesele solide.Ceai,nu.
ELLY,sotul meu zice mereu ca am fost adoptata,ca nu seman nici cu mama ,nici cu tata,nici fizic,nici la caracter.Cu adevarat nu simt nici un suport din partea mamei,decat verbal....si asta nu numai ca nu ma ajuta ,ba din contra a inceput sa ma irite.Desi ma doare situatia asta,caci am fost crescuta in spiritul crestin,cu respect fata de parinti,nu mai suport santajul sentimental si batutul inutil la cap...Am fost nevoita sa tai raul de la radacina.Lucaselul,ne freaca cu dintii,presupun ,ca altceva nu are...nu-i racit,nu-i prea cald,nu-i prea frig,am incercat cu lapte cu cereale,fara cereale,Osanitul a devenit si asta apa de ploaie....baleste saracul de zici ca-i caine turbat si sta numai cu degetele in gura.
Si stai linistita ,ca Mihnea nu face dragul de el ambitii.dar o pauza zic si eu ca e binevenita de la papa care nu-i convine.
YLARI,si eu tot soc,la Lucas fata de Ioana...tot asa,ma asteptam sa fie mai usor...da ,de unde..ne-a pus printzu kelea-n batz.Asta e,o sa treaca...primii 18 ani is mai grei
Vrei sa-l lasi pe Lucas la cresa asa micut?Eu era sa nenorocesc fata cand am dus=o la un an si o luna la cresa..a facut o infectie f urata(etmoidita acuta)de-i cugea puroi din cap ,valuri,nu exagerez...Nu gasesti sa-l lasi cu cineva acasa?Si ma gandesc ca tu esti mai atentasi mai restrictiva si la alimentatia copilului...ce-o sa-i dea alea de mancare acolo si sa-ti sune si tie bine?
GYAN,ELENA,pupam ochisorii puiutilor!
MIRELUS,si sanatate maxima si tie!
E frumoasa viata,asa cum e ea!
ANITU,MAMITU,ALBINUTU,receptie.....
Aaaa,... si la multe lunite Tudorica si Eric!
Va tzuc pi toati!Fug ca vine nana in vizita la Luc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Aaa,Ylari..ziceam ca vreau sa stea bona macar vo5 ani,nu ca nu-l dau la gradi...ci ca sa-l duca la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata fetele... frumoaselee!
Virgi, bine ai revenit! Multumim de pont cu spalatul pe dinti. Si eu imi faceam probleme cu pasta de dinti, nu mi se pare in reg sa inghita tot soiul de prostii, inclusiv LSS (Lauril Sulfat de Sodiu).
Elena, dupa cum zice si Virgi, mai bine mai scazi din pretentii si ce nu-ti place faci tu, tot nu e ca si cum le iei de la zero.
Va pup!
Virgi, baga un vot la tovarasa Elly! O vrem miss odiseea sarcinii!

Mergi la inceput