oala minune ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

am gasit si cumparat oala sub presiune de 12 litri, turceasca, marca Zilan. 90 de lei

am inaugurat-o, cu o gaina ptr. supa si legume ptr. salata boeuf
este perfect manevrabila, nu foarte grea.
supapele functioneaza perfect.
dupa ce a fiert partial gaina am deschis-o, am adaugat legumele si a fost aprox. la capacitate maxima

sunt oale mai mici, dar si oale mai mari, 14 litri, 15 litri si nu sunt profesionale, adica ptr. cantine, restaurante etc.
sunt de uz casnic obisnuit.
cea care am luat-o are capacul flexibil dar se presurizeaza perfect si e sigura la utilizare. o voi folosi ptr. fiert fasolea, ciolanele, rasoalele, burta, limba de vita si cred ca la supe si ciorbe nu voi transfera zeama in alta oala

o consider extrem de utila pentru ca se reduce considerabil timpul de fierbere al carnii, cel putin la carnea de vaca

p.s. ca volum, am avut 1,2 kg gaina + 6 farfurii de apa + legume ptr. salata aprox. 1 kg = morcov, telina, patrunjel, cartofi si aproape a ajuns la nivel maxim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Sunt si eu in cautarea unei oale sub presiune. Daca la brand m-am decis deja, nu stiu inca ce capacitate sa aleg. Pentru o familie cu 2 copii ce recomandati ? Am de ales, intre 4/5/6/7/8 litri.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

9 litri...cam asa ....
Mai nu stsiu unde ati gasit voi 12 litri la 90 de lei ca mama si-a luat de 9 litri cu 140...daca e doar atat(90 ron)ma duc si eu...dar unde?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

sambata am facut ciorba de burta de vita

in oala de 12 litri au intrat: 2 kg fix de burta de vita, 1 os mare cu maduva, un os lung, 1 os cu sita, mare.
si cam 4 litri si ceva de apa probabil, ca dupa ce am asezat toate oasele si burta am turnat apa in oala, lasind cam 12 cm spatiu liber.

Mergi la inceput