Am nevoie urgent de un avocat capabil

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Sunshine_me ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunshine_me spune:

Noutati nu am.
Am revenit doar sa va spun ca, dupa ce a fost de acord sa mergem, la unul din mediatori, a doua zi a revenit asupra deciziei, spunandu-mi ca s-a gandit mai bine si nu are sens sa mai pierdem timpul la mediator.
Sa mergem direct la notar( unul la care lucreaza matusa lui) si sa facem actele acolo.
A fost de acord sa ii lase copilului dreptul de uzufruct permanent asupra casei (sau cam asa ceva) si mie o suma de bani...foarte mica.
Astea-s conditiile lui...
Ma bate gandul sa accept si sa scap de toate astea...
Sunt tare bulversata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci pentru a se pronunta divortul la notar trebuie sa cadeti de acord la toate capitolele. Daca nu se va intampla asta, ajungeti la tribunal. Dupa ce depuneti dosarul si platiti tot ce este de platit (nu putin) o sa fiti obligati sa ajungeti ghiciti unde? La mediator.
Insa nu uitati ca deja pana sa ajungeti tot la mediator au trecut un numar de zile si bineinteles ati platit frumusel niste bani (deloc putini).
Acuma cum vreti voi. Banii vostrii timpul vostru, nervii vostrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sunshine_me

Noutati nu am.
Am revenit doar sa va spun ca, dupa ce a fost de acord sa mergem, la unul din mediatori, a doua zi a revenit asupra deciziei, spunandu-mi ca s-a gandit mai bine si nu are sens sa mai pierdem timpul la mediator.
Sa mergem direct la notar( unul la care lucreaza matusa lui) si sa facem actele acolo.
A fost de acord sa ii lase copilului dreptul de uzufruct permanent asupra casei (sau cam asa ceva) si mie o suma de bani...foarte mica.
Astea-s conditiile lui...
Ma bate gandul sa accept si sa scap de toate astea...
Sunt tare bulversata...


si peste 1 an vinde casa.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

"Medierea nu a fost introdusa ca obligatie. Medierea va ramāne o optiune a celui care va apela la ea, numai ca instantele au introdus obligatia partilor de a merge la sedinta de informare la mediere, ceea ce este cu totul alt lucru. Acum, īn schimb, vom analiza din nou legea medierii sa vedem daca toate cauzele, īn special cele īn materie penala, sunt susceptibile de a fi solutionate prin mediere. Īn rest, medierea ramāne o optiune (...)", a spus Pivniceru.
http://www.romanialibera.ro/actualitate/justitie/pivniceru-medierea-nu-a-fost-introdusa-ca-obligatie-ea-va-ramane-o-optiune-291422.html

Deci si cu noua lege si fara tot aia e..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Iar ca sa ajungi la sedinta nu ajungi defapt obligatoriu la mediator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Ajung, ii informeaza, sotul ei zice "nu, mersi, nu ma intereseaza" si asta e tot, doar ca mediatorul da o foaie catre instanta ca au luat la cunostinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa este... cum la fel de bine se inatmpla.. ajung, se informeaza, devin interesati, fac economie masiva de bani, timp, stress si nu mai ajung in instanta decat sa inchida dosarul la primul termen.
Deja suna mai bine decat.. ajung, se informeaza, nu ma intereseaza, cauta avocat, plateste-l fa dosarul introdu dosarul plateste taxele asteapta prima infatisare peste 12 luni, revino peste 12 luni, cearta-te la usa cortului si sa stie toti si cand ai facut sex ultima data si in ce pozitie amanarea pronuntarii din motivul X, urmatorul termen peste 6 luni, vino inapoi peste inca 6 luni... alte certuri pentru furculita nespalata si camasa necalcata.... cu un pic de noroc poate ca se inchide procesul (sau poate ca nu) .... sa continui?
Alegeti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Asa este... cum la fel de bine se inatmpla.. ajung, se informeaza, devin interesati, fac economie masiva de bani, timp, stress si nu mai ajung in instanta decat sa inchida dosarul la primul termen.
Deja suna mai bine decat.. ajung, se informeaza, nu ma intereseaza, cauta avocat, plateste-l fa dosarul introdu dosarul plateste taxele asteapta prima infatisare peste 12 luni, revino peste 12 luni, cearta-te la usa cortului si sa stie toti si cand ai facut sex ultima data si in ce pozitie amanarea pronuntarii din motivul X, urmatorul termen peste 6 luni, vino inapoi peste inca 6 luni... alte certuri pentru furculita nespalata si camasa necalcata.... cu un pic de noroc poate ca se inchide procesul (sau poate ca nu) .... sa continui?
Alegeti!


Marius, mie mi-e clar ca Sunshine_me a ales medierea si a inteles avantajele insa nu ajunge sa vrea numai ea.
Iar sotul ei, cel care ar mai trebui convins nu cred ca citeste aici.
Mi se pare ca rasucesti cutitul spunandu-i ei "treaba voastra, timpul vostru, banii vostri...." atata timp ca ea e neputincioasa in fata alegerii sotului ei.
Poate ca ar trebui sfatuita ce sa faca in situatia asta in care e clar ca sotul nu vrea la mediator.
El a ales divortul la notar. Si in cazul asta e obligtorie sedinta informativa de mediere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

ca sa realizezi divortul amiabil la notar trebuie sa fie indeplinite toate dar absolut toate punctele de ambele parti. Si din pacate desigur fara sa fiu sigur ca nu am de unde sa fiu cred ca in cazul lor nu vor fi indeplinite aceste conditii integral. Asa incat opinia mea este ca NU se va realiza divortul amiabil prin notar.
Dar pot sa incerce, nu?
Desigur daca una din parti nu doreste ceva 100%, nu se va realiza divortul decat clasic pe bani timp si stress iar decizia nu va fi negociabila ci strict executabila indiferent de cheful cuiva.
Eu sunt insa convins ca sotul si chiar si sotia habar nu au defapt daca isi pot rezolva problema altfel decat certandu-se la usa cortului. Aici e problema societatii... (aproape)toata lumea stie si este convinsa ca singura modalitate de a-si rezolva problema est doar si numai doar in instanta cu avocat certuri si injuraturi. Din pacate.
Dar poate in viitor, pas cu pas, cine stie, mai descoperim si noi alternative mult mai avantajoase.

Mergi la inceput