Piersicute de iulie august (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Intru rapid sa va salut.Pitica doarme.
E in continuare foarte maraita.Gingia arata fix ca un sirag de margele.In plus,aseara cand o masam cu putin gel de gingii,am observat in lateral,putin mai in spate de locul in care o sa fie caninii,un punctulet alb,si o umflatura.M-am speriat groaznic,la palpare se simtea ca si cum ii iesise pe acolo un dinte foarte stramb.Nu ma prea lasa sa o vad.Am zis ca ii fac o cura de glicerina cu nistatin,sa vad daca nu e cumva o afta,desi nu a avut niciodata...

Va doresc multa sanatate,si la mamicile bolnave si la puiuti.Am patit-o si cu Timi cu febra foarte mare,e groaznic...simteam ca mor in fiecare minut.

Danette,dupa lungi cautari si experimente,noi am ajuns sa folosim scutece Libero in combinatie cu Bepanthen.Si ea face foarte moale,si din fiecare ii iesea la spate si uneori si la picior.Din astea nu iese nicaieri.Insa se irita putin...de aia trebuie si ceva sa o protejeze.Altfel,eu am dat-o foarte rar pe fundic pana la 5 luni.

Am uitat sa va zic,ca am fost la eco,soldurile sunt ok,ne-a certat dr ca de ce ne-am dus asa tarziu...
La mine durerile se datoreaza constipatiei...nici nu ma mir...acuma sunt pe laxative de 2 saptamani si tot foarte greu fac

Eu doar azi am desfacut bradul ,daca apuc pun si vreo poza.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

ile ms de raspuns si de linkuri, banuiesc ca alea sub presiune sunt mai ok, in sensul ca isi fac treaba mai repede decat celelalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ina, si eu cu timerul, ca altfel adio mancare. Tin minte ca odata il alaptam pe Eric, si pusesem la foc un orez cu lapte. AM pus timerul din 10 in 10 min sa mestec in oala. Noroc ca am un bebe intelegator, sau ma rog asa era pe vremea aia...

Kimmy, ma bucur ca e totul ok in urma eco. De ce a zis ca ai venit tarziu, cand trebuia?

AM tot uitat sa-i spun lui IIuli, ref la hipotonie. E posibil sa fie din cauza ca e marisor cu greutatea SAU, dovedit in cazul nostru, un fel de "efect al halatului alb" (desi doctorita nu poarta halat...). La dr. cand l-a tinut de subsuori pe Eric, nu se sprijinea pe talpi, se lasa moale (la 6 luni). Acasa, statea teapan in picioare. Asa ca, eu cred ca-i relativ si reversibil.

Iar maraie, a stranutat zdravan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

despre VACANTE:
daca vreti ceva cu excursii multe, vizitat, va recomand Tarile Nordice
daca vreti relaxare, ultra all inclusive, preturi f bune, istorie, civilizatie, dar si modernism (magazine ca la Londra), curse directe (chartere), aproape, mediterana, sistem medical etc, etc, va recomand MALTA. mie nu mi place Turcia. sudul Greciei e OK, insulele, dar sunt departe, nu ai legatura directa cu nimic... asa ca ptr mine ramane Malta...
http://supereva.ro/malta-pareri,16/valletta-sliema,102,1282/malta-taramul-cavalerilor,3405/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta17258.htm
cavalerii de Malta, Madona neagra, Isus, mauri, palmieri, plaje, o Mediterna albastraaa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna, fetelor,
Sper ca sunt mai bine bebelusii bolnaviori. Imi e si groaza de atatia virusi, cred ca practica bolului ne ajuta un pic .. Nu stiu cum e mai bine.

Azi am iesit la plimbare, am dat o tura de lac in tineretului si apoi ne-am oprit la mega image pt niste maruntisuri. A fost prima data cand am intrat cu bb intr-un magazin . In fine, el dormea tun. Dar bineinteles ca a trebuit sa il apar de doua cumetre din vecini care sarisera sa puna mana pe el. . La cum am facut, cred ca nici buna ziua n-o sa-mi mai dea de acum. Mare paguba!

Apropo de plimbare: voi la cate lunite ati trecut de la landou la scaun? Eu inca il tin in landou (5 luni si o sapt), dar nu mai incape deloc, sta stramb,mai ales dca pun si husa de iarna. O sa il testam in seara asta, sa vedem cum sta.

Legat de tv: la noi e piesa de mobilier. Nu ne uitam noi nici inainte, acum il mai deschid doar sa ma cantaresc. . Din ce in ce mai rar, ca nu imi place deloc ce vad.

Ioana, ma trec fiorii cand ma gandesc la hoti in casa. Am niste prieteni care stau in snagov si le-au spart casa anul trecut niste hoti, nu a fost coltisor in care sa nu scotoceasca ( ei erau in concediu). Pana si in dulapiorul copilului, in sertarele cu lenjerie, peste tot au umblat, au taiat saltelele, au spart geamuri de la mobila, groaznic! Poate nu trebuia sa povestesc asta, dar daca stati la casa trebuie avuta maxima grija si puse sisteme de alarma, poate sa aveti si caini etc.. Bine ca sunteti ok!

Vera, sa ne povestesti!

Fleur, nici eu nu am timp sa mai fac nimic. Am incercat o praji zilele trecute, dar in graba am montat gresit tava si a curs tot siropul in cuptor. M-am lasat pagubasa.

Bb al meu a inceput sa strige dupa mine cand plec, striga "eeeiii" sau "baaaa", iar cand apar intinde manutele sa il iau in brate . Cand il ridic imi amintesc brusc de ce l-am pus jos, la cele peste 9 kg.. Mai nou, nu mai vrea jucariile pe care i le ofer, adica sa le ia din mana mea, daca le pun langa el se joaca cu ele.

Revin, s-a trezit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ina, i s-a facut mila piersicelului de mami si a lasat-o sa se odihneasca. Ce baietel cuminte!
Stii ca se zice ca fiecare bb are ritmul lui. Stai linistita ca o sa fie el interesat si de intoarceri si mers, de n-o sa poti sa te mai tii dupa el!

Aoleu, Ioana! Bine ca n-au reusit sa intre!

Fleur, si eu tot ca Ina. Numai chestii rapide. Azi am facut friptura la cuptor cu piure de cartofi, Carnea am pregatit-o in tura de dimineata si piureul dupa-amiaza, cand am pus-o pe Maya in scaunul de masina si am tinut-o langa mine in bucatarie ca in patut se plictisea si bazaia. A trebuie sa ma misc repede ca nici in scaun nu sta mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

a plecat politia. evident ca nuau rezolvat nimic. doar mi-au spus ca ei cred ca e o gasca eliberata recent din inchisoare ca i-au mai prins odata dar ca scapa repede ca asa e legea.
m-au spart! ah...si au zis ca sa imi pun alarma...
asa ca s-a rezolvat...nu se poate!

va dati seama ca astia AU incercat sa sparga cu noi in casa...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Ina,sa-ti fie de bine odihneala!pupam piersicuta cuminte ca te-a lasat sa dormi tocmai cand ti se terminasera bateriile.
Ioana,groaznic!si eu stau la parter si mi-e cam frica mai ales ca mai si las geamurile deschise..Data viitoare cand ne viziteaza tatal lui M i-am zis sa-mi aduca catelusa(s-asa mi-e dor de ea de mor)
Fleurmancarea si curatenia de care va povesteam acum cateva zile am reusit s-o fac in 2 zile..Nuuu mai reusesc sa mai fac mare lucru si uneori e frustrant dar..piciu e prioritatea nr 1 asa ca-mi trece repede
Kimmy,ma bucur ca sunteti bine cu soldurile.de cat timp va chinuiti deja cu gingiile?
Iuli,hahah,tare faza cu vecinele.si eu tot la fel zic,paguba-n ciuperci cu vecinii..
Ada,tu esti mai bine?

Noi azi am probat un pic de patrunjel,din 5 varfuri de ligurita si-a facut scarba de vreo 4, deci jale.Fructele(mar,para)le-am pus in safe feeder cu biscuit si le-a zapacit imediat,ii plac la greu..
Astazi a descoperit si marginea patului..se grabeste sa ajunga la margine si probabil ca ar sari daca n-as fi langa el

Ma duc sa platesc intretinerea si revin






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

IOANA de fapt asta i cel mai grav! ca erati acasa!!!
ca sfat ptr sistemul de alarma: important e sa fie legat la un telefon mobil, politie sau la vreo agentie de paza. ca daca e doar asa o sonerie simpla nu ati rezolvat nimc! sunt unele sisteme cu radiocomunicatie, care in momentul in care se declanseaza alarma suna la numarul pe care il are introdus in memorie. de asemenea sa puneti senzori la toate usile si la toate geamurile, ca daca puneti doar la usa de la intrare si la terasa si hotul intra pe la baie, nu ati rezolvat nimca...
take care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare,

Am facut si noi vaccinul astazi. Nu a plans aproape deloc. Am fost si la kineto.

Kimmy ai incercat cu ceaiul? Pune 2 lingurite jumate.

Noi avem tv in camera lui bb dar nu e asa impresionat de el...isi mai arunca ocazional cate un ochi.

Ioana, Doamne fereste, bine ca n-au intrat. Pune camere de luat vederi.

Eu cu gatitul sunt la pamant. Ieri am facut o mazare cu carne pe fuga, pusa pe foc inainte de a pleca la ortoped, am opeit focul si am reluat cand m-am intors. bona gateste execrabil, asa ca ma lipsesc.

Azi am fost la coafor 2 ore doar pt mine, ce bine a fost.

Laura ma bucur de vesti. Pupam Andreiutul.

Iuli poti sa-l pui in scaunul sport si sa ridici spatarul la prima treapta. Eu asa l-am pus.

Revin mar mar

Mergi la inceput