Piersicute de iulie august (22)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Laura, bine ca Andrei e mult mai bine. Ar trebui sa te odohnesti si tu acum cu el.

Nasol cu virozele astea acum. A mea nu a luat inca nimic desi am fost amandoi raciti. Spre sa treaca iarna si sa nu ia nimic.
Azi am avut succes cu piure de morcov, pastarnac si dovlecel. A mancat cam 30-40 ml.
Acum incearca sa se intoarca. Nu reuseste decat pe jumatate dar persevereaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor!
In sfarsit am facut si noi 6 kg

Olivette - m-ai omorat cu Debridatul! Si eu i-am dat o luna cate 2 ml zilnic. Noroc ca i-am dat doar jumate din cat a zis doctora. Sper ca nu patzeste ceva fata ca innebunesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Natza fetelor!

Laura -- Bine ca e mai bine Andrei, sper sa te odihnesti si tu.

Jeff e mai bine, deja de azi dimineata, dupa doua doze de antibiotic date ieri, se vedea diferenta. Deja nu mai are asa secretii nasoale, respira mai bine, nu a mai facut febra...

Saptamana viitoare pleaca iar Coleman, merge in Europa 10 zile (Elvetia, Franta si Germania) ce m-as mai duce si eu... Invartindu-ma haha.

Va pup, sa auzim vesti bune de la bolnaviori si nici un bolnavior nou...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olivette

Ioana, stiu ca in perioada colicilor la topicul nostru venise vorba de Debridat si au fost cateva mamici care au zis ca e f nasol pt bebei acest medicament. Sincer nu m-a interesat prea mult atunci, dar am zis ca nu iese fum fara foc si eu nu l-am folosit. Recent mai zicea o mamica ca i-ar fi spus o prietena doctor sa nu dea la bb Debridat ca poate provoca nu stiu ce probleme hepatice. Am cautat si eu acum putin si n-am gasit decat asta http://puppa.wordpress.com/2008/05/21/debridat-o-porcarie/

Acum nu stiu ce sa-ti zic, dar din toate remediile pt colici asta a fost singurul la care mai multr mamici au zis ca nu e ok pt bebei.

Mami de Maya Cristina (06.09.2012)


mie pediatra mi l-a recomandat;
i-am dat o sapt parca
nu mi-a zis ca ar fi naspa si ea e genul care da tot felul de chestii naturiste sau daca nu mai light

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Auzisem si eu ca Debridatul e controversat. Noi nu l-am folosit ca nu a fost cazul, dar multe mamici l-au folosit cu succes. Nu cred ca e cazul sa intri in panica, Ioana. Foarte multi bebei au fost bine mersi cu el. Pana la urma, ce nu e controversat?
Greu cu sursele de hrana bio. Oricum, dupa ce mai creste Aurora eu nu o sa ma mai chinui sa caut alimente bio. Pana la urma tot cu dinastea "ne-bio" se va hrani o viata intreaga, deci trebuie sa se adapteze.
Valy, recunosc ca la dezinfectarea aerului nu m-am gandit niciodata. Aerisesc des, dezinfectez obiectele prin casa periodic, mai des daca e cineva racit, dar aerul....Nu vreau sa redeschid discutii controversate despre boluri de cristal, dar daca ii tinem in casa in aer dezinfectat ce se fac cand ies in mediul normal? Pana si cea mai mica problema se va lega de ei, sistemul lor imunitar nefiid invatat cu absolut nimic. Oricum, in alta ordine de idee, stiu ca uleiul de tree tea e un dezinfectant natural chiar bun. Tu de unde cumperi?
Sper ca toate piersicutele bolnavioare sunt mai bine.
Kimmy, odihna placuta la mama ta.
Laura, profita de somnul lui Andrei si baga si tu.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

laura bine ca e mai bine Andrei
sincer eu le fac analizele la sanador si asistentele de acolo se poarta ireprosabil

cand am avut urgente am fost doar la Gomoiu dar am nimerit doar asistente ok

fleur voi ati scapat de muci?

kimmi apa de mare; pivalone

roxy

valy am inteles corect, prepari spreyurile alea?
eu nu pot accesa mailul comun, nu inteleg de ce

ada cum mai e sotul?

dannet bine ca nu s-a lovit bb

vera tu cum te descurci cu cumparaturile? mergi cu pici dupa tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare. Ma bucur, ca incepem sa ne revenim. Ma refer la noi cat si la piersicute.
VERA, parca esti mama. Ai mancat?Da, bineinteles ca nu.Dar, azi chiar am mancat.
Acum sa va povestesc. NECTAREL, are 7200 de grame 8 luni cronologice si 5 luni jumate corectate. Ne-a spus profa ca e batran. Sa incepem sa-l punem la olita si in scaunel. Intr-o luna de zile trebuie sa manance si branzica, pe care s-o amestecam cu mar ras.LAURA, cand ai timp sa-mi pui si mie reteta de branzica sau cine stie, pls.
IOANA, tot o sun pe doamna, dar, nu raspunde.Mai incerc.
Va pup pe toate si revin. Mi-a intrat o mamaie care care ma innebuneste de o luna dezile cu un act.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu azi am fost cu amandoi pana la sanador ca sa ii fac celui mare analizele de sange (mama si sotul la munca asa ca a trebuit sa il iau si pe victor )

bun, am facut o ora jumate un drum care in mod normal dureaza maxim 40 de min
da macar am avut bafta sa gasesc loc de parcare...
mereu sunt streasata cu parcarea...eu sunt sofer de drumuri scurte si bine stiute

am fost f mandra de Robert ca doar un pic de tot a plans cand a intrat acul apoi a stat exemplar (l am tinut eu in brate)
pe Victor l-am tinut in scoica

bun, apoi l-am dus pe robert la gradinita si am plecat vitejeste pana la decathlon ; ideea era sa cumpar minge din aia de gimnastica sa pot face si acasa exerciitiile de kineto care cer minge
si vroia sa fac si cumparaturile din real

dar... ploaua de rupea si eu desteapta nu eram pregatita pt ploaie cum trebuie
asa ca am pus geaca mea peste scoica sa intru inauntru in dechtilon si am renuntat la ideea de cumparaturi
il trimit pe sot maine ca dupa o sa fie plecat iar 2 zile

si m-a luat filozofia gandindu ma la vera si alte mamici care nu au ajutor, poate nici masina...
multe multe pt ele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Porumbita,eu si Mattia suntem ca timbru si scrisoarea..nedezlipiti.n-am cu cine sa-l las nici macar un minut asa ca unde's eu e si el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

dezinfectez aerul de prin casa-cand vin mai multe persoane in vizita...cand a fost sotul racit si stranuta prin toata casa-
nu dau in fiece zi.

tee tree am luat de la o farmacie banala-costa vreo 11 ron,am cautat si arbore de ceai(care nu e acelasi lucru cu tee tree cica) ,dar n-am gasit.

intr-o sticluta de D&P am pus apa si cate 10 pic din uleiurile respective. mai dau cu ele si prin baie, pe wc, pe intrerupatoare.



Mergi la inceput