Piersicute de iulie august (22)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Multumim de urari fetelor va ma dau niste tortk eu sunt in a treia zi fara dulciuri :))) ei bine da, am declarat razboi dulciurilor k nu se mai poate! Imi e taaareee greu dar sper sa rezist!
Am prim o veste proast#259; acum pe seara :(( bunica lui sotzulache e pe duca :(( banuim k a fkt un accid vascular cerebral k a gasit-o socrella dimi in pat inconstienta si paralizata....au dus-o la spit dar a trimis-o inapoi aks k nu au ce sa-i faca...nici mkr nu le-a zis ce s-a intamplat...doar k "e batrana" :((( si colac peste pupaza mi-a zis mama k si bunicul meu se simte rau de 2 zile...uof, si noi tocmai ce pregateam o petrecere pt tata k face 60 de ani luni...nashpa :((
Laura - cum mai e Andreiu? S-a mai strans la burtik? Pup bolnaviorul :*
Delia - se vede efectul antibiotk la Jeff? Ceilalti ce fac? Pup gashk de pici!
Kimmy - voi cum sunteti? :*
Ioana - incerc sa aflu si iti dau de veste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Roxy, imi pare rau de vestile proaste. Multa putere sa aveti!

Laura, cum sunteti? Ii e mai bine lui bb?

Aruba, lm il bea din bibe? Daca da, incearca sa diluezi un pic de lm cu un ceai aromat, fenicul, chimen, ceva de genul asta, sa o obisnuiesti cu gustul, asa a sfatuit-o pediatra mea pe o pietena care inca alapteaza la 1,2 ani si copilul nu bea niciun alt lichid. Dc nu vrei, incearca sa ii indulcesti ceaiul cu o jum lingurita de glucoza, gasesti la farmacie (nu dati cu rosii!, ca functioneaza) si pe parcurs il des-dulcesti. In perioada cand bb nu manca nimic si nici ceai/apa nu voia, eu ii dadeam baby drink, o toxina oribila , pe care am diluat-o cate un pic, iar de cateva sapt bea ceiut simplu de plante sau apa.

Ioana, ti-am dat pm.

Ma gandeam acum, ca a zis Aruba de praz bio, de unde oare sa incerc si eu sa iau legume cat de cat bio. Ma duc eu la piata si incerc sa iau ce mi se pare mai natural,mai caut cate o batranica, dar nici asa nu mai am incredere. Toate sunt umflate si in cantitati industriale, imposibil sa fie fara pesticide. Luam cand eram gravida sfecla rosie de la o batranica amarata din obor si tot luam eu de la ea cate 5-6 kg in fiecare sapt si la un moment dat am intrebat-o cata sfecla a plantat. Credeti-ma ca m-am simtit cea mai proasta fiinta din lume cnd mi-a zis, in soapta, ca e angajata de niste tigani.....

Pe scurt, nu mai am incredere in piete. Voi de unde luati legume bio? Stiti pe cineva? Poate are cineva rude care se ocupa cu agric undeva langa bc si ne adunam mai ulte si platim o recolta cat de cat curata"... Hai ca imi trec prin cap tot felul de minuni, ma duc la culcare

Va pup, noapte huna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna fetelor,
Oricat as tine laptopul deschis ziua, tot nu reusesc sa citesc nimic. In schimb, ii pun Onutei muzica pt copii.
La noi nu sunt doua zile la fel sau doua nopti, in schimb si ieri si alaltaieri a dormit la pranz cate 4 ore din care 2 si eu. Vai, ce boierie! Si azi noapte a bagat somn de la 23 la 8dimineata, nu am mai dormit atat de cand eram gravida.
O mai monitorizez cateva zile cu tusea si ne apucam si noi de cereale!

Ada, noi nu am mai iesit din casa de 2 sapt. Ce mai face prietena ta cu amiocenteza? Cred ca o sa faca amio si cumnata mea, i-a iesit rau triplu test.

Fleur, noua pediatra ne-a zis sa stam in casa pana ne trece tusea. Eu nu l-as scoate pe Eric pana nu respita bine pe nasuc. Sanatate multa!

Delia, multa sanatate lui Jeff si intregii familii!

Vai cate piersicute racite!

Ana, succes cu diversificarea.

Iluli, multumim pt reteta de supa de linte!

Ioana, pup Anuta cinefila! Iar cu jobul, dute, oricum vroiai o schimbare!

Oli, pt mine marea si Grecia, in special, inseamna apa si scufundari si multi creveti!

Dannett, bine ca nu a patit nimic copilul.

Carmen, incet incet iti revi, bravo! Ce face un coafor!

Kimmy, si eu sunt constipata, nu am fost toata sarcina, dar acum ... o avea leg cu alaptarea?

La multi ani, Anto!

Va pup, noapte buna si sanatate piersicutelor bolnave!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Fetelor, clar. sunt paranoia.Am impresia a se plimba virusii la mine prin toata casa. Nu mai poate omul nici sa stranute, nici nimic. Acum sunt cu ochii ca pe butelie pe Tudor, sa nu faca ceva si sa-i dea lui NECTAREL.Clar, nu am fost nebuna asa, niciodata.
ARUBA, odihneste-te si tu, ca la cate ai de facut...
ROXY, imi pare rau.
LAURA, cum mai sunteti?
IIULI, ai fost tare simpatica cu batranica dar si cu tarlaua.Eu ma inscriu daca gasim. Cred ca ne inscriem toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

LORE,am scris in acelasi timp.Prietena mea a facut luni, la MEDLIFE la doctorul Radulescu Botica. A fost tare incantata de el.Am vorbit cu ea luni, dupa intervenie. Probabil a primit rezultatul de la testul fish, dar, nu am indraznit sa o sun.Astept sa ma sune ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

roxy - la multi ani Antoniei!
Imi pare rau pt vestile rele

ioana - unde ati stat la 2 mai? Eu caut apartament aproape de plaja, iar plaja sa fie cu nisip fin.
Nu stiu nimic de kazahstan, veti fi in siguranta acolo? De ce tocmai acolo, nu se poate in alta parte? :))
Daca pleci, presupun ca nu e definitiv, ci doar temporar

Laura, Delia, Ali, Fleur - sanatate puiutilor

Fleur - daca se ineaca cu muci, tine-i capul mai ridicat cumva, pune-i o perna sau inalta capatul patutului cu un prosop rulat sum saltea sau niste carti sub picioarele patului


Danett - vai de mine, bine ca nu ati patit ceva mai grav!!

Ana - eu am facut cel mai des reteta asta
http://www.cristelageorgescu.ro/retete-din-vacanta-ii-super-mancare-de-linte/07/2011/


valy - pai avocado e gras, se mananca cu lamaie si usturoi :))

Ada - sanatate multa, si sa nu ia si copiii gripa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ada, ai pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ioana, stiu ca in perioada colicilor la topicul nostru venise vorba de Debridat si au fost cateva mamici care au zis ca e f nasol pt bebei acest medicament. Sincer nu m-a interesat prea mult atunci, dar am zis ca nu iese fum fara foc si eu nu l-am folosit. Recent mai zicea o mamica ca i-ar fi spus o prietena doctor sa nu dea la bb Debridat ca poate provoca nu stiu ce probleme hepatice. Am cautat si eu acum putin si n-am gasit decat asta http://puppa.wordpress.com/2008/05/21/debridat-o-porcarie/

Acum nu stiu ce sa-ti zic, dar din toate remediile pt colici asta a fost singurul la care mai multr mamici au zis ca nu e ok pt bebei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata si de la noi ,

Voi sunteti niste dragute la maxim cu toatele

Andrei este mult mai bine , au trecut mancarimile , aseara l-am spalat numai cu ceai , i-am dat un pic pe la ceafa pe unde-l manca cu un putina mixtura . S-a mai linistit , a dormit de la 10 pana la 1 jumate , a mancat 60 ml de lp , hihihi acum am vazut si eu cat papa , faina chestie , asta imi place la faza de lp , bineinteles ca eu am pregatit niste biberoane mari , sa papa baiatul , dar cred ca a fost prea abosit , acum m-am trezit sa bag pompa ( habar nu aveam cum este ) , am spalat biberonul , am pregatit pe aici sa fiu pe faza cand scartie , ca la prima masa nu am fost si a urlat de la speriat pe tac-su ( aici cam nasol) buna tzatza la faza asta Eu nici nu vedeam pe unde merg la 1 , sa nu va spun ca am adormit cu bibe in mana si mi-a cazut , m-am si speriat am crezut ca am scapat copilul Cred ca am trecut de faza grea , acum astept sa treaca si petele de pe el si sa intram si noi in normal, daca nu o avea parte si de vre-o raceala pe parcurs , ca eu sunt cam racita
Mergem cu tratament pt kk , sa vedem cum il intarim si pe asta La mine este farmacie , fetele de la BellaDona ne cunosc ca un cal breaz . Radea sotul cu ele , ca daca se termina ceva in farm , sa trimita lumea la noi sa cumpere ca noi avem de toate in casa
Trebuie sa duc proba la spital si la Matei Bals si la Victor Babes .

Sincer sunt ft dezamagita de sistemul sanitar de la noi . Efectiv ma uimeste ca nu mai sunt medici , toti au plecat . Deci cand am vazut-o pe duduia de la Marie Curie ca da din umeri si nu stie ce are copilul , m-am gandit ca este mai bine ca sotul a ramas afara , ca sigur ii zice vre-o doua Oricum el este disperat , pana la copil . Eu mai inghit in sec , dar el NU . S-a uitat asa de urat la asist care i-a luat sange lui Andrei de am crezut ca intra aia sub pat , in halul in care la chinuit . A zis ca-i grasun si ca nu-i gaseste vena . Doamne cum facea cu acul in mana lui fereasca D-zeu si asta urla , cred ca putin zis urla ...zbiera de se invinetise , la un momentat dat i se inclestase gura de la tipat . A zis ca-i normal sa planga , cred si eu ca-i normal DAR nu asa
Poti sa mori linistit in fata usei la doctor , de fapt se vede de la stiri ca se moare "lejer" in fata usii la dr in ziua de azi . Habar nu au sa-ti ia sange , sa-ti puna o branula , ce sa mai zic de o injectie , ca te umple de galme . Pacat ca am avut super doctori

Vada ca baiatul meu nu da semne de trezire , mai ma bag langa el . Va



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Toata casa-mi doarme, mai putin eu.

Olivette, te-a trezit pitica?

Aruba, aceeasi spaima o am si eu: "Ce va manca/bea Eric?" La noi la cresa se va pune problema asta, in 2 sapt. Nu agreaza biberonul DAR singura data recenta cand l-a ras (vreo 100 ml) a fost cand i-am pus suc de fructe (mandarine) indoit cu apa (poate fi diluat si mai mult). Deci cum a zis si Iuli, cred ca merge cu ceva irezistibil (dulce sau acrisor, ce prefera ea) de bun acolo. In rest, n-avem incotro decat sa mizam pe foamea si setea lor.
In timp o mai poti antrena cu canita cu cioc (al meu bea apa din ea, doar pt ca ii place sa suga din ciocul ala) sau cu paharelul f mic ("capacul" de la biberon -asta-i favoritul lui Eric, l-ar insfaca si bea: apa, suc, medicament...cu tot cu pahar, dar nu i-l dau prea des ca se ineaca daca nu-s pe faza).
Ceai eu evit sa ii dau de cand am citit ca interfera cu absorbtia de fier la bebei, dar presupun ca in cantitate mica nu are de ce sa strice. Succes!

Ada, stranuta in incheietura dintre brat si antebrat cand nu-i servetel la indemana. Si dezinfectant din ala lichid pt maini. Moarte virusilor!

Ana, sa ne tii la curent cum merge (auto)diversificarea. Ce o sa faci daca nu e interesat de bucatelele de fructe, cred ca te adaptezi pe parcurs, nu? Cateodata ma gandesc cate luni/ani va mai manca al meu piureuri, dar sunt tare fricoasa sa-i dau bucati. I-am mai dat biscuiti din orez speciali pt bb (Mum Mum) si cam odata la 5 inghitituri se ineaca...noroc ca-s f moi, mie tot imi sta inima in loc.

Ali, sper ca aveti o noapte mai buna. Felicitari pt dinte!

Kimmy, la voi a mai iesit vreun dintoc? Spuneai ca are gingia ca un sir de margele, umflaturi presupun. La Eric e asa de 2 luni si suntem tot la 2 dinti.

Sper sa treaca odata si la noi mucii astia, raceala sa nu fie mai grava de atat la Eric, ca eu, "donatoarea" , ma simt mai bine.

Roxy, imi pare rau si iti doresc sa te intareasca D-zeu.

Ilenuta, ce mai fac scolarii si dintzoasa mica?

Mamicile de piersicute cu dinti, ati inceput sa ii spalati pe dinti? Eu da, dar ma enerveaza ca uit des. Eu am avut dantura f proasta, din copilarie, si vreau sa fiu f atenta la copil si sper sa nu imi semene. O sa-mi pun un post-it la baie: "Spala copilul pe dinti!".

Va pup.

Mergi la inceput