Fluturasi minunati 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Hello

Am ajuns si noi in Buc, din pacate putin mai devreme ca a murit un nchi de al meu
Ne-am acomodat repede, Teea e f incantata ca e acasa si eu la fel. Cel mai bine e acasa la tine.

Am citit outin din urma. Sa va zic si eu de teea: are imbracata cu body si pantaloni si pampers 12,8 kg si cred ca 86 cm. La picior are 23 la cizmulite cu o pereche subtire de sosete. Pana la vara ajunge sigur la 24! Traim pe picior mare:)

Incepand de azi a inceput sa vina si bona... Vad ca se intelege bine cu Teea. Nu m-a bagat deloc in seama fiimea de azi dimineata...a stat numai la joaca cu bona. I-a dat sa manance, a schimbat-o si acum e afara cu ea. Am vb cu mama la tel si m-a cam certat ca am lasat-o singura cu bina din orima zi,.... Dar daca am vazut ca se inteleg dc nu? Plus ca mi-e asa greu cu burtoiul la gura sa ma plimb prin zapada.... La noi aici in complex e zapada mare...nu s-a topit! Am procedat gresit?

Strumph- hai zii si noua de sugar sirop ala.....daca nu gasim in magazine il facem noi? Adica sitop de zahar? Eu stiu 100 ml apa la 350 gr zahar si se fierbe pana face bulbuci :) sau cum? Heeeelp

Somleac- faina supriza....sa stii ca noi varsatoaree in general stam prost cu rabdarea dar mail ales atunci cand vrem ceva...tb sa se intample atunci si sigur nu? Have fun la partyyy. Fa-te si tu ca nu stiai de surpriza:))

Mada- doamne felicitari pt Cata! Chiar e suoer matura pt varsta ei! Teea nu vb asa mult ....mai bine zis spune cateva cuvinte ...restul japaneeeeeseeee

Ma duc sa verific mancarea...am niste ciocanele la cuptor si piure. De ieri mai am ramas pui cu smantana

Aaaaa...sa va spun si de grasanul din burta... La 32 sapt si 4 zile are 2,5 kg si e frumos de mor dupa el. Am pus o poza pe fbk pe cine are cont. E dezvoltat normal pt varsta lui...ba mai mare cu o sapt! Misca de ma da jos din pat. Urmatorul control e peste 2 sapt apoi inca unul peste o sapt si stabilim data nasterii in functie de cicatricea de pe uter ( de la cealalta cezariana)! Am semnat si contractul cu Sanador o gramada de bani! E super frumos insa acolo...erau asa multi bebei noi nascuti....parca am si uitat cum e sa ai un bebe nou nascut in casa

Am fugit...va pup

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 29s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna ziua,

cam liniste pe aici, mai trebuie sa va mai pun vreo intrebare sa va aduc inapoi, sa fiti mai active ?

eu de dimineata sunt in priza, incerc sa rezolv ceva si e cam grele domle` cu o mie de email uri si telefoane

e frig rau afara, a fost ger azi noapte, nu stiu daca o sa ies sau daca ies o sa stau prea mult afara ca deja am 2 zile de neuroni inghetati si ma gandesc ca sa mai stau in casa sa mai salvez cati or mai fi ramas

Somleac, super distractie, pacat ca le-ai stricat surpriza prietenilor dar sunt sigura ca o sa se lase cu multa paranghelie

Miki, uite cum poti face sirop acasa : http://browncookieblog.blogspot.co.uk/2011/11/how-to-make-golden-syrup.html sper sa iti iasa si sa faci checul

Mada, ce fetita mare e Cata cand o sa o aud si eu pe a mea ca vorbeste si face atatea ? a mea abia daca le rastalmaceste in engleza, in romana nu zice nimic.. sau nu oi fi priceput io? ...si lui Nick ii place tare cum imi sta cu parul prins in coada sus cica ii place ca imi vede toata fata si imi ies ochii in evidenta si bla bla... uri de barbat

Yasmi, gata valizele ? si-a revenit Iasmina ? poze cu tine blonda nu ne pui ?

Ailed, iar esti cu Maria acasa? tot mai ninge ?

Roxy, cam rarut pe aici, te pregatesti de munci?

Madu81 sper ca sunteti bine si Adam e super ok la gradi. Si eu i-as mai da tzata piscoatei dar nu mai vrea, ieri a supt putin cand am pus-o la nani, dar in rest nu mai vrea suge o gura sau doua si apoi incepe efectiv a rade cu sfarcul in gura si se chicoteste de mama focului, desi eu nu ii spun nimic, ce o fi asa de ras nu stiu

tre` sa fug, ca mai am de rezolvat niste chestii si mancarea e pe foc, sper sa nu uit sa o ard




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna fetele!
Strumph eu cred ca asta a fost cu alaptarea. Ai fata mare deja, de acum poti sa o treci pe lp sau lapte de consum. A mea de o luna e pe lapte de vaca, ocazional ii dau lp.Ne aduce o doamna lapte de la vacuta de 2 ori pe saptamana.Daca as gasi si cineva cu lapte de capra ar fi ideal.
Necesarul de fier incerc sa il acopar din niste vitamine speciale de copii date 1 data 2-3 zile, rodii, spanac, acuma vreau sa pun si grau la incoltit, pentru o vitaminizare mai puternica mai ales pentru primavara.
Alexina marisor baietelul. Suntem aproape ca si saptamani,numai ca la mine poate o sa mai dureze un pic pentru ca vreau sa nasc natural, dar nu se stie niciodata ca a mea e fetita si e destul de mare si ea are 2 kg la 30 saptamani, cu doua saptamani mai mare biometric decat calendaristic, deci ma mir sa ajung saptamana 39.
Super ca Teea s-a acomodat asa repede. Si mie mi-e deja greu cu Miriam, noroc ca se duce la cresa. Afara e dezastru, noi nu avem zapada, insa mi se suie pe topogane inalte si mi frica sa nu fiu nevoita sa ma sui si eu pe ele.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Mada super domnisoara Cata, si a mea e cu dichis. Nu se pune in scaun la masa pana nu-si ia tacamuri, babetica si prosopel pe piciorute sa nu ne patam.
Se descalta singura de cizmulite si se incalta singura in 70 % din cazuri, chiar daca de multe ori invers.
Cand venim de la cresa se dezbraca aproape singura, spune de foarte multe ori mesc(multumesc) cand este cazul.
Va fi o perfectionista si cu personalitate, nu se lasa pana nu face cum stie ca trebuie facut( se vede ca e fata lui tata).

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

...iar eu, ca mi-am adus aminte ca am uitat sa o urez pe Antonia lui Cami La multi ani si sa cresti mare sanatoasa!!!

Alexina, am dat reteta de sirop, eu nu am facut niciodata ca eu il cumpar, fa si tu si imi spui daca a iesit sau vii sa ma fugaresti cat despre bona nu stiu ce sa zic, dar daca s-au inteles bine, de ce nu ? sper ca ai cerut referinte de la joburile anterioare

felicitas, da..cam gata cu tziti si mi-e dor deja si vreau sa mai suga, dar ce pot face eu daca ea nu mai vrea ?! la urmatorul sper sa pot si sa am laptic sa alaptez la fel de mult

Mary, deci ti-ai luat laptop pana la urma astept sa ne pui poze noi cu chiscoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Hello,

N-am apucat sa intru de ieri ca-s cam agitata cu asta micu. Iritatia de pe fata nu i-a trecut si azi dimi pediatra de la cresa a zis ca e suspect de scarlatina.L-a adus acasa si am fugit urgent la pediatrul lui, l-au vazut 2 medici si nici vorba de scarlatina, ca nu are nici un semn, nici o eruptie pe corp, nici febra, nici rosu in gat, nimic, doar afurisitele de bubite de pe fata si gatut. Mi-au dat hartie ca e copilu ok si poate intra in colectivitate si o trimitere la dermatolog. Am sunat la cresa si le-am spus si mi s-a zis ca totusi sa nu-l duc pana nu fac analizele recomandate de pediatrul cresei(exudat, coprocultura, hemoleucograma).Eu oricum o sa-i fac analizele respective asa pt linistea mea si ca oricum nu i-am facut analize de sange de la nastere, si ca are muci intr-adevar da nu ceva de speriat, dar mi se pare cam deplasata atitudinea cresei sa nu-l primeasca atata vreme cat nu are nimic contagios, este afebril si vioi.M-am cam enervat dar asta e
Maine dimineata duc copilu la intepat si sper sa iasa analizele ok.



fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Cami La multi ani Antoniei!!!!
Chiar ieri mi-a povestit mami de pelerinajul in Egipt din octombrie.
A fost la chilia SF. Antonie cel Mare si la manastirea Sf. Pavel tebeul. Mari sfinti, Antonia e fericita ca poarta un asa nume. Sfantul sa o ocroteasca!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

heelloo
scurt, scurt asa 2 vorbe ca sunt pe fuga si am vazut ca strumf a intrebat de noi de 2 ori. sar'mana mami!! da sunt cu bagajele, acum vreau sa merg cu amandoi la dr apoi sa il duc pe L la buni. I e tot racita, dar nu tare rau.

va pupic si ne auzim pe seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Buna!
Strumphy tocmai ce ma pregateam de o sedinta foto la chiscoasa cand vad ca nu am cardul la aparatul foto, l-a luat sotul acum maine sau duminica sedinta foto.
LA MULTI ANI ANTONIA!!! CAMI SA ITI ADUCA DOAR BUCURII PRINTESA TA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua!!!

Intru pe fuga ca nu prea am timp....

Strumpitz, iti multumesc inca o data pt reteta de praji. Nu am executat-o ca nu sunt bananale destul de coapte(am retinut de la tine ca treb sa fie fffff coapte) si le mai las in camara 1-2 zile sa devina maro. Puuuup mult!

Somleac, am primit emailul cu poza. Dar, am nevoie de mai multe detalii. Ceva gen pt cand iti trebuie? Sunt de la o firma anume? Cate sa fie la numar? Cum le trimit? Eu vreau din suflet sa va ajut si sper sa si pot! Sambata merg sa le caut desii acel model nu l-am vazut la magazinele pt copii, sau poate nu mi-au luat ochiul.

Mergi la inceput