Fluturasi minunati 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

catank pai si ce vrei sa zici?
ca ai alaptat-o iar?
stai calma
ca si eu am procedat la fel
trei zile m-am muls
a patra i-am dat iar sa suga
si apoi am incetat de tot
desi mi-a fost la fel de greu ca si tie emotional vb
deci nu te judeca nimeni
faci ce simti
sa nu cumva sa nu mai intrii
te iubim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

catank, hai nu fi supi..... nu e de condamnat....incearca sa-i dai doar seara, sau mai rar.... dc sa fie traumatizant... eu pe Maria am intarcat-o fortat ca tb sa fac un tratament pt gastrita si era de 7 luni nu constientiza, n-a avut niciun stres... eu am suferit emotional ingrozitor o saptamana...la Andra din cauza tot a tratamentului antiviral de data asta... n-am mai avut deloc la 5 luni ... si asa ma chinuisem cu pastile si ceaiuri de la 2 luni...
deci e oki... cica o sa deoache... sau cum se zice....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

revin, si sa stiti ca din punctul meu de vedere cele mai misto senzatii pt o femeie sunt cand ii misca bb in burta si cand alapteaza.... bine in ambele cazuri cand nu e dureros....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti, fetelor?

catank hai ca nu ai dezamagit pe nimeni. este greu, doar stim asta. acum trebuia tu sa fi tare si sa rezisti. caci este mai greu decat iti imaginezi. cine nu a trecut prin asta chiar nu poate intelege cred.
eu te sfatuiesc asa, este mai bine pentru voi sa o luati treptat. asculta-ma, este mult mai bine si nu asa traumatizant. sa renunti asa dintr-o data este prea dur.
eu de aceea am luat-o treptat. cu timpul, cand ii scoti cate o masa de titi, parca si ea mai uita, nu mai cere asa des....cere asa cand si cand, isi rareste singura mesele de titi. dar asa brusc....logic ca vrea si plange...
scoate-o prima data pe cea care ti se pare mai usoara, adica titi de care crezi ca se dezlipeste mai usor...cea de dimi, cea de pranz...
eu am scos-o pe cea de dimi prima pentru ca dimineata o luam repede cu altele ca si uita apoi seara si la urma pranzul ca la prnaz nu adormea altfel, de aia.
hai ca o sa reusiti, este greu dar reusiti. stiu ca te rupi cu greu de asa o perioada minunata...alaptarea. nimic nu se compara cu asta

ailed alea sunt doar superstitii, nu trebuie sa credem in ele. am auzit si eu atatea...dar asa ma enerveaza babismele astea cand incepe cineva sa-mi zica nu stiu ce ii zic sa schimbe subiectul sau schimb eu subiectul.

cami un la buburuzele dulci.

somleac dar de ce nu te-ai mai petrecut? cum se simt puiutii?

noi am venit de afara, am facut repede o supica cu legume si galusti pentru buburuza, a papat, nu tot dar a papat destul, apoi niste pufuleti.
sigur este vreo maseluta, dinte pentru ca si painea o molfaie ca o babuta fara dinti ar manca din ea ca haplea dar nu poate. asa a facut si cu covrigul din oras, care-i place la nebunie, il rade tot, tot cu pofta. acum s-a uitat la el, l-a bagat in gura, l-a molfait...abia dupa ce l-a inmuiat l-a mancat.
orcium, maine mergem la doctor, chiar daca se simte bine.

ce ma mira...pana acum stiti ca adormea rontaind in scaunul de masa de 2 zile, de cand cu moleseala asta pe ea, zice 'nani, nani' de cateva ori si apoi se duce in pat si adoarme singura. asa dulce este

vreau sa ma vopsesc putin in spate. cum m-am tuns, mi-a iesit la suprafata parul de dedesubt care nu este vopsit si merg sa-l blonzesc si pe ala.
mi-a facut sotul 2 poze azi in oras cu freza sa vedeti cum este nu-i cine stie ce si este muuult mai scurt. parca ma si oftic, ce par lung aveam. dar creste el la loc
si o sa fac poza si dupa ce-l vopsesc. hai ca le pun acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

am pus poze cu freza, sa vedeti ce inchis este la spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

revin, si sa stiti ca din punctul meu de vedere cele mai misto senzatii pt o femeie sunt cand ii misca bb in burta si cand alapteaza.... bine in ambele cazuri cand nu e dureros....

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Total de acord


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Ce faceti, mamici?
Eu am papat ca scroficela si acum zac cu burta in sus

Roxy mie imi place cum iti sta asa si nici nu mi se pare ca se vede asa rau diferenta de culoare sau cel putin nu arata rau deloc

Catank sunt total de acord cu Roxy
Daca te hotarasti sa o intarci, adica daca-i musai sa te operezi si e clar ca trebuie intarcata I pana atunci, atunci ia-o treptat, pentru ca la tine I papa des san, L mai avea doar 2 mese de san cand am intarcat-o, masa de dimineata o saream de obicei cand reuseam, uneori nu puteam sa o pacalesc si atunci sugea de maxim 3 ori pe zi. Asa zic si eu ca Roxy sa reduci numarul meselor si apoi sa le scoti pe rand una cate una si toata procedura sa dureze o luna jumatate sau doua. E clar ca nu erai pregatita acum, a fost prea brusca schimbarea, insa daca tu vrei sa o alaptezi in continuare si nu te preseaza timpul cu operatia de varice atunci nu vad de ce sa te chinui cu intarcatul de pe acum, alapteaza linistita!
Si mie mi-a fost greu sa iau decizia corecta, as fi vrut sa o alaptez in continuare ca Somleac pana in luna 5-6, insa timpul ma presa teribil si trebuia sa ma gandesc si la bb din burtica, are si el nevoile lui si am luat decizia de a o intarca luand in considerare toate aspectele, m-am gandit si cum se va simti ea vazandu-l pe bb la san in locul ei dupa ce nasc daca as fi continuat s-o alaptez pana mai tarziu in sarcina si poate ca nu uita de tot de tzitzi pana atunci (cum bine se vede ca n-a uitat dupa aproape 2 luni si inca imi mai cere) etc.

Pentru noi asta a fost varianta cea mai buna si asa a luat sfarsit acest capitol frumos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna ziua si de la noi, unde ninge ca-n povesti de dimineata continuu o cerne

acum am pus si eu piscoata la nani, dupa ce a papat bine, am obosit-o cu o sesiune foto, poze pe FB ...si acum nani, sa mai stau si eu pe laptop ca weekendul asta nu prea am avut timp, ieri gatit si bucatareala toata ziua, azi la fel... nu stiu cand a trecut timpul

Roxy, ti-am admirat pletele, eu zic ca te prinde bine lungimea asta de par, dar stiu cum e dupa ce il tai, ii simti lipa, daca ai fost obisnuita mult timp cu el lung sa ne pui poze si dupa ce te "blondesti" azi!

Miki, eu abia acum am vazut pozele voastre cu andra murdara de cioco de la eugenie si cu Vlad cu dinozaurii au amandoi niste ochi negri superbi cu gene lungi si dese cum se mai simte Vlad? Andra chiar nu a vrut deloc sa paseasca pe zapada ? sophia e innebunita dupa ea

Somleac, sanatate la pui deci nu te-ai petrecut azi, poate marti, pe 22, char de ziua ta! imi place ca nu esti panicoaa si i-ai lasat pe copii sa se joace in zapada si sa se ude pana la piele

Yvyana, am vazut motata mica , ce a crescut si ce par lung si des are e o scumpa, parca s-a mai si inaltat, nu? ca tot vorbeam sapt trecuta de greutati si inaltimi

catank nu fi suparata, nu te judeca nimeni.. eu as mai alapta daca ar mai vrea mandra, dar s-a cam intarcat singura.. mai suge numai o data pe zi si numai 2-3 guri

Mada, a venit primavara la voi in gradina? frumoa abia astept si eu ghioceii, zambilele, lalelele... freziile... florile mele preferate

yasmi e inca la munte, vazusi poze cu ea si Iasmina pe schiuri foarte tare, eu una sigur mi-as rupe gatul pe asa ceva

ailed, cum e cu sinuzita? te mai doare capul? a stat ninsoarea? nu cumva ai trimis-o toata in directia Londra ?

ramo, vezi de ce nu tin eu usa deschisa si de ce nu i-am dat jos lateralele la patut piscoatei ? ca ar veni si ea peste noi la o bucata de noapte plus ca mi-e frica de scari, nu care cumva sa o apuca plimbarile in miez de noapte

cami, ai aflta reteta de cioco de casa, da ? sa-ti mai fac pofta cu ceva ?


apropo de mancare, ieri am facut o ciorbita de perisoare, cum alta nu am mai facut eu vreodata am dat barbatul pe spate si numa ca un urs facea ...mmm mm ce buna e, asta e cea mai buna supa facuta de tine vreodata de cand te stiu eu .... pe seara i-am facut rice pudding, varianta englezeasca si iar mmm bunaaaa buna, the best! ...azi i-am facut chiftele din carne de vita amestecat cu curcan si s-a lins pe degete numa bine musca din prima chiftea i zice : cele mai bune facute de tine vreodata, ce bune sunt...mmmmm .. your cooking lately is getting even better, not that this was your new year resolution ?! na, poftim cultura! ce sa-i (mai) fac eu la barbatu1 asta a meu ?

gata, ma duc sus in pod, cat ddoarme piscoata, ca am de sortat si triat cativa saci cu haine, vreau sa trimit un pachet in Ro cu hainute de donat pentru cazuri umanitare si am multe noi cu eticheta si decat sa stea in pod, mai bine sa mearga pentru o cauza nobila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Waw strumph ce mi-as dori sa am un bebe mai mic, sa-mi trimiti si mie din ce ai in pod, ma gandesc ca-s delicioase hainutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_b spune:

Strumph ai dreptate dar eu stau la ap asa ca nu are ce scari sa coboare, deci nu am de ce sa imi fac griji, parintii mei stau la casa si au scari dar David a invatat sa le coboare in patru labe si vine cu spatele si de urcat urca cu fata dar tot asa ca un catel. mi drag de mor cand il vad...

Mergi la inceput