Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Arianna, in privinta fierului e ceva ciudat si la mine. Eu sunt de cand ma stiu cu tulburari de tranzit de tipul contipatiei care la inceputul sarcinii mi-au dat mult de furca insa cu Lepicol (fibre) zilnic am rezolvat. Insa de cand iau fier, am culmea scaune mult mai moi si frecvente desi curios, pt ca fierul consipa. De multe ori ma apuca o durere lombara joasa, pe dreapta, cu crampe care cedeaza dupa ce am scaun. Hmmm....deja am vb prea mult de ceea ce se petrece in baie :) .

In privinta epilatului, eu cu lama ma irit f tare si momentan nici nu prea as ajunge in zonele cheie, chiar glumeam cu sotul sa ma anunte si pe mine cand e cazul de epilat pt ca de mult nu mai zaresc ce e sub burtica. Iar cealalta solutie, crema epilatoare mi se pare extrem de chimica. Asa ca sper sa fim in regula cu ceara, cosmeticiana e finuta si bebe sta cuminte la tratament, nu se teme sa ramana fara perisor pe caput.

Ramonika, esti de apreciat. Suntem alaturi de tine chiar daca nu iti putem oferi decat o vorba buna si un umar de sprijin.

30+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

multumesc tuturor pt suport...inca mai am momente in care ii spun prietenei mele care va fi si nasa... "eu chiar o sa am un bebe??" si ea rade de mine. mi-am dorit mult un bebe, fostul nu prea era curios, dar nu as fi vrut in conditiile date. visam si eu ca orice fata la nunta, mireasa, apoi bebe. dar cred ca stie Dumnezeu de ce mi l-a dat acum pe nepregatite si neplanuit.
in privinta tatalui, desi are 29 ani, e opusul a ce inseamna responsabilitate, prioritati in viata si mai ales pe plan financiar (pt el masina e "copilul lui" si in rest prefera sa i se taie abon la telefon decat sa renunte la vreun moft. nu vreau sa fie tata doar cu numele, asa cum am avut eu, sau sa vina doar cand isi aminteste pt ca poate in primii 2 ani nu constientizeaza copilul, dar dupa cum voi explica de ce tata vine doar cand are chef... iar financiar nu ma pot baza pe el deloc. imi spune ca isi va asuma responsabilitatea, dar nu are curaj sa vb cu mine in fata, ci imi trimite mesaj privat pe un forum de masini... si imi vorbeste mie sa ne purtam ca 2 adulti. apoi eu consider ca responsabil e de cand am ramas insarcinata, nu dupa ce se naste copilul. dar asta e alta poveste.
in final ideea e ca nu vreau sa ii poarte numele si atat, iar apoi pt orice, cum ar fi sa plec in concediu la matusa mea in germania sa ii cer imputernicire legala care mi-o da daca are chef si multe alte complicatii.
Arianna, da sunt din Tm si daca ne putem intalni cu mare placere!
In rest, eu cred ca am o sarcina usoara, asa zic multi, fara medicamente doar femibion 2 din doua in doua zile. nu am cunoscut greturile, poftele, vomele. dureri de cap si mult somn in primul trimestru si dureri lombare din saptamana 18 care apar la efort mic si frig. iar de la inceput pana acum dureri de burta, dar nu dese sau intense ca sa imi fac griji. Ah, si am pus 6 kg pana acum, mie mi se pare mult dar doar din cauza ca nu am fost prea slabuta nici inainte


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Mara-i durerea era peste tot,generala si de spate si de burta.Junghiuri cum zici u mai am si eu si parca ma doare si in col de multe ori dar nu cred ca au vreo legatura.dupa vreo sapt de astfel de dureri,cd am fost la dr colul era mai lung ca niciodata:)
Vevemara,am vb cu fratele meu care e dr si mi-a zis ca astea sunt reactiile adverse ale fierului la unele persoane asa incat nu-l mai iau si dc e musai o sa merg sa-mi faca o perfuzie cu fier periodic,sa nu fie probleme.De frica am facut azi injectabil si progesteron si no spa cu scobutil ca nu mai puteam de durere.....si a trecut:)

26+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Inca un lucru important despre fier,daca aveti dureri de burtica si luati fier e posibil sa aveti contractii tot din cauza lui. Am citit ca spasmele de la nivelul intestinelor,pot provoca contractii si implicit deschiderea colului la gravide.

26+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

gata am pus si eu 2 poze pe picasa

multumesc pt indrumari

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Hm, interesanta treaba cu fierul, nu stiam. Deci gata de acum pt mine cu Tardyferon, pt supliment de fier mai dau cate o limba pe fierul de calcat

30+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Hi-hi am schimbat si noi semnatura

31+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

VeveMara, si eu am reactii de-astea la fier, eu iau Maltofer.
Da tu nu dormi noaptea? ca vad ca la 4 scriai mesaje pe forum

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Mda..mai dorm din cand in cand . Glumesc, ma trezesc noaptea pt mers la baie si apoi, uneori gandurile si sforaiturile sotului ma impiedica sa ma adorm. Asa ca un film, citesc ceva si mai trag o repriza de somn dupa ce pleaca domnul la serviciu.

31+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Buna dimineata burtici!
Zic buna dimineata ca eu m-am trezit de 2 ore, e pare ca nevoia de somn e ceva mai mare de cand stau acasa si dorm bine, intr-un final. Ma mai trezesc noaptea cu dureririci de burta, ma foiesc, ma chinui sa-mi aranjez 4 perne, merg la baie si apoi spre dimineata dorm dusa :)

Ramonika, m-a emotionat povestea ta si ma bucur pt curajul tau si sunt convinsa ca Doamne Doamne o sa aibe grija de tine si bebelusul o sa te bucure si-o sa-ti fie averea cea mai de pret si implinirea ta.Indiferent de nunta, rochii si potriviri, fiecare femeie isi doreste sa dea viata, e minune suprema :) Cat despre tatic, eu cred ca deja incepuse sa-i para rau, din ce povestesti. Cu numele, faci cum crezi, ca-ti stii motivele...despre existenta lui in viata pruncului, cred ca ideal ar fi sa-ti dezvolti o toleranta la felul lui de-a fi, fara a avea asteptari(caci deja n-a trecut proba compatibilitatii, caci v-ati despartit) si sa-l lasi sa-l vada pe bebe si cand e sa fie in preajma, sa-i fie, sau poti pune niste reguli, obiceiuri...ai sa faci cum simti evident, dar sa-l lasi pe bebe sa stie de tata, sa nu se simta incomplet.

Si eu am ganduri ca as vrea sa fiu mamica pt mai multi copilasi, visul meu e de 3...cine stie, cum vrea Dumnezeu. Eu stiu ca e greu, adica inteleg din ceva experienta din familie si ma gandesc ca e dificil si financiar, insa vad si cazuri de familii mari, care cum necum, se descurca. Am avut si eu si sotul copilarie frumoasa, uneori mai diificila, ca nu aveam ca acum multe haine si posibilitati diverse,dar acele neajunsuri au fost compensate in fel si chip si m-au invatat sa apreciez ce conteaza. Sper copilului si copiilor mei sa le pot da de toate.Poate n-or sa aibe ifoane si haine din newest collection, dar va fi datoria mea sa-i invat sa se bucure de lucrurile marunte, de detaliile importante, care sa le bucure viata si sufletul.

Ah, cat m-am lungit.

Ecografia morfo fetala de trim 3 eu o fac in jur de 32 de saptamani, caci vedeam ca emilia o face la 28....

Va pupacesc!

Happy29+ cu o buburuza

Mergi la inceput