Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

VeveMara felicitari! ei inca un pic si aveti si voi 2,5 kg si apoi cat de cat mai scade sresul . VeveMara iti doresc sa ajungi la termen!
Noi aveam la cealalta odisee o mamica, ea era ferm convinsa ca va naste inainte de soroc si a ajuns la 41 de saptamani, fiind insarcinata cu fetita( se zice ca fetitele sunt mai harnicute).

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaionascu

Am o mare intrebare: care e treaba cu injectia asta pt maturarea plamanilor? Trebuie sa o faca toata lumea? e recomandata numai anumitor persoane? Mie medicul pana acum nu mi-a zis nimic...n-aveam nici cea mai mica idee

Happy29+ cu o buburuza

injectia asta se face gravidelor care au risc de nastere prematura sau in cazul sarcinii gemelare cu recomandare de nastere inainte de termen. substanta este in steroid din cate am inteles si ajuta plamanii insuficient dezvoltati sa-si sustina functia.















34 + Radu Tudor - AMR 5 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Multumim!

In privinta injectiilor pt maturarea plamanilor se fac intradevar doar in caz de suspiciune de nastere prematura si grabesc dezvoltarea pulmonara si ofera protec#539;ie cerebrala impotriva hemoragiilor cerebrale frecvente la prematuri. Se fac la gravidele cu membrane intacte, cam pana la 34 de saptamani (in caz de ruptura prematura a membranelor, comunicarea mediului intern cu exteriorul stimuleaza maturarea pulmonara rapida insa incompleta si steroizii nu isi mai fac efectul).

31+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Saru mana pt raspunsuri, ma gandeam eu ca se dau cu recomandare, insa tonul pe care l-am regasit cand se vorbea de injectia asta parea atat de natural incat m-am gandit ca mi-o fi scapat ceva!
VeveMara sa-ti fie bine, sa stai linistita si bravo pt bebe!Doamne ajuta sa creasca bebe si sa ajungi la termen cu bine!

Liza, ma bucur sa aflu ca iei de pe amazon, creste increderea si la mine. Ma pun pe urmarit oferte...singura chestie ar fi cu transportul, sa nu fie much too expensive.

Acum stau in dubii daca sa cer 1 an de zile sau 2 la indemnizatia de mame, dupa ce se termina postnatalul...fac socoteli peste socoteli...



Happy29+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Hello!!!!

Baby felicitari pt vestile bune de la eco
Veve felicitari pt bebe grasunel.Sunt sigura ca totul va fi bine si bebe v-a mai sta la caldurica.Ai grija de tine si odihnestete cat de mult poti.
Elena vad ca te-a lamurit fetele deja cu injectiile

Am venit si noi de la eco,bebe e maricel are aproape 1400gr,placenta gr 1(banuiesc ca e normal deja intrand in trim 3) si e cu caputul in jos(puteam sa bag mana-n foc ca nu-i intors inca dar se pare ca am gresit).Pe la sfarsitul luni ma duc sa-mi fac si analizele.

Va pup pe toate!!!!



Cosmi 28+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Katy eu am nascut ambele fetite la Elias, asistentele sunt dragute in general . In schimb bebelusii stau in neomatologie si mergi tu la alaptat, nu se mai dau bb in salon ca acum 8 ani. Eu am nascut acum 2 ani acolo si chiar nu as fi putut sa ma descurc cu bb in camera cu mine si cu cezariana care m-a lasat lata.

Azi mi-am recoltat analizele si pt prima oara in viata mea am simtit asa o stare de lesin ca m-am si speriat, noroc ca a trecut tot asa repede cum a venit.

Bebelusi voinici....deja peste 2 kg, asta e bine. Sper sa ajungem si noi la un 3,300 macar.



Danina 33 sapt. cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Dragi burtici de buburuze
am citit cu drag tot ce ati scris si de acum inainte voi fi si eu mai activa vreau sa stau acasa pe relaxare maxima ca ma misc din ce in ce mai greu, obosesc repede si imi este somn si foame in permanenta...parca as fi in trim I de sarcina
felicitari tuturor fetelor cu eco bune...incredibil ce repede trece timpul[:).... vom fi toate mamici in maxim 10 sapt...yuppie!!!
azi am fost si eu la eco 30 sapt si 3 zile: bebe A - 1.621 grame, bebe B - 1.515 grame...in rest totul ok...placente, lichid...toate masuratorile...mi-a masurat si colul intravaginal si este ok 3,60
si eu o sa fac injectiile cu dexa de miercuri ca atunci am programare la dr. mea...sa vedem ce imi mai spune despre nastere...etc...
am cumparat si eu tot pentru bebei...maine le spal si hainutele, prosopelele, lenjeria de patut...sa am totul pregatit in caz ca imi fac bebeii vreo surprizica si vin mai repede, desi eu ii astept peste 6 saptamani.
va pup pe toate cu drag, aveti grija de voi




30+ gemeni
Clexane 0,6 , Aspenter, Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaela86 spune:

Hello Burticute
Am fost si noi astazi la eco, bebita este bine, a crescut, are 1280g si este asezata deja cu caputul in jos.
Mi-au iesit bune si analizele ce le-am facut sapt trecuta (glicemie,sange, urina +test urocultura), doar tensiunea am avut-o azi prea mica 90/60.
De maine , mi-a zis doctorul sa trec pe fier, sa renunt la calciu si magneziu.
O noapte usoara sa aveti!
Pupici

Miha 29+ Daria Raisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Dragele mele,
Desi va urmaresc de ceva vreme astazi m-am hotarat sa-mi scriu si eu povestea.Sa-mi incep odiseea.Incep prin a va spune ca astept o buburuza draguta la sfarsitul lui aprilie,dpv 27. Dar,eu am o sarcina cu risc sau mai bine spus cu riscuri. Dupa indelungi si costisitoare vizite la ginecologii si geneceticienii romani,dupa 4 sarcini oprite in evolutie,ultima la 4 luni,dupa o extrauterina cu extirpare de trompa in ianuarie 2009 minunea a venit,a venit fara nicio interventie medicala,dar a venit intr-un moment foarte dificil al vietii mele. Dificil din cauza sanatatii mele. Cosmarul a inceput in 2009 in ianuarie cu extrauterina,apoi in august dupa o perioada foarte dificila prin care a trebuit sa trec la serviciu mi s-a declansat astmul bronsic,recunosc ajungeam si la trei pachete de tigari pe zi,apoi a venit rinita alergica persistenta. Dupa cateva luni de investigatii,mi s-a spus ca sunt bolnav cronic si am fost luata in evidenta ca atare. Dar tocmai acest statut m-a dus in pragul mortii. Din cauza acestui statut de bolnav cronic in ianuarie 2010(se pare ca luna ianuarie nu prea ma iubeste)am fost obligata sa fac vaccinul impotriva gripei porcine,mai mult mi s-a administrat in acelasi timp si cel impotriva gripei sezoniere. La fix 6 zile post-vaccinare eu deja ma simteam foarte rau si toti ganglionii limfatici erau super umflati,am fost la Bals unde am fost internata de urgenta si unde in prima instanta diagnosticul a fost de 'reactie post-vaccinala',spun in prima instanta pentru ca a doua zi s-au dezis de acest diagnostic si am fost supusa la tot felul de teste pentru toate bolile care produc adenopatii,plus punctie la Fundeni pentru ca imi spuneau ca sunt supecta de cancer limfatic. Nu are rost sa dezvolt mai mult dar toate testele au iesit negative iar in acest caz au decis sa ma trimita la Malaxa sa fac niste teste alergologice ca dupa parerea lor eram alergica si din aceasta cauza am facut reactia la vaccin(oare de ce nu s-au gandit de la inceput avand in vedere ca eram/sunt bolnav cronic iar boala mea este pe fond alergic nu stiu),ma rog,aici in cursul testarii am facut o reactie super-pozitiva si am facut soc anafilactic. Reactia sistemului meu imunitar era complet atipica,dupa trei adrenaline,dupa resuscitare si oxigen Dumnezeu mi-a dovedit ca ma iubeste si am supravietuit,nu imi era frica,ma simteam doar vinovata fata de baietelul meu (atunci avea 14 ani,acum deja este un flacau de 17),nu il sarutasem si nu imi luasem la revedere inainte sa plec la spital,niciodata nu voi mai face greseala asta! Am supravietuit dar calvarul continua si astazi. Dupa aceasta poveste am decis sa plecam din Romania,sotul meu lucra in sistem iar eu din cauza lui nu puteam inteprinde sau spune nimic despre acest sistem de sanatate romanesc. Da,dragele mele,sotul meu este medic,ma gandesc daca nu era va mai povesteam eu acum toate astea? Din 2010 suntem in Franta iar in ianuarie 2012(ce ironie,tot ianuarie)am fost operata pentru 'maladie du vidal' de un profesor cu inima de aur la o clinica universitara din Montpellier. Tot la aceasta clinica am fost monitorizata si stabilizata de catre un alt profesor alergolog care insa nu a reusit sa afle exact ce se intampla cu mine,trebuia sa asteptam 1 an dupa interventia orl. Iar la Orl trebuia sa merg la fiecare trei luni pentru explorari sub anestezie locala,riscul ca tumorile(benigne)sa se refaca fiind enorm. Intre timp am mai facut reactii alergice si la medicamente,aspirina,antiinflamatoare,unele antibiotice.... Am spus ca trebuia pentru ca in august s-a intamplat minunea,fiind asigurata ca sansa de a mai avea copii este aproape zero nu mi-am luat niciun mijloc de protectie,a mers din nou pe mana medicilor si,si s-a intamplat ceea ce ne doream atat de mult. Acum sunt supravegheata de mai multi medici,ma aflu intro tara civilizata din toate punctele de vedere dar mai ales din punct de vedere medical dar tot imi este frica,o frica cumplita de moarte,o frica pe care desi incerc nu o pot controla. Am omis sa va spun ca sarcina mea este toxica,ca in primul trimestru am pierdut 20 de kg(noroc ca eram mai plinuta),am stat aproape trei luni internata in perfuzii,iar ca ultima solutie mi s-a administrat zophren(normal se administreaza bolnavilor de cancer care fac chimio)si zilnic injectii cu lovenox de 0.4,astea pe langa medicamentele pentru astm,alergie si nas. Cam asta ar fi sintetizata povestea mea,esper ca nu am deranjat prin dimensiunea ei.
Va pup pe toate si nasteri cat ma usoare va doresc! Si nu in ultimul randva doresc multa sanatate,sanatate pe care trebuie sa o pretuiti,eu am aflat asta abia dupa ce nu o mai am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Buna fetele!
Danina multumesc de informatii!
Iulia impresionanta povestea ta, sanatate multa, bebe sanatos si la termen.
Eu ma confrunt cu niste arsuri cumplite, pe care le resimt in gat, indiferent ce mananc.

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput