Bulgarasi: LMA Miruna, Kariss si Codrin! (42)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Suzieq da ce, Doamne iarta-ma, sa fie?! Eu ii dau din omleta noastra de vreo luna. Azi dimi am facut omleta astfel: 4 oua, lapte, piper, cascaval, ardei rosu. Am mancat toti 3 de-am spart. Si in tigaie am pus 3 stropi de ulei de masline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Georgia eu numai carne din comert i-am dat in Cipru, in Ro, de la maica-mea, deci asta s-a intamplat pt 6 sapt. acum 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Multumesc pt reteta Georgia tb sa o incerc chiar nu mi se pare greu de facut ...iti spun rezultatul dupa :))
O seara buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Salutare si de la noi!

La multi ani bulgarasilor:

Gruia Matei, Sara, Patricia Maria, Alexandra, Mihai, Rafael Ioan, Ioana-Andrada, Filip-Andrei, Stefan Matei, Ana Beatrice, Ilinca, Maria Elena, Mihai, Ananstasia Parascheva, Sebastian Ioan, Andrei, Andrei, Tudor, David Cristian, Ioana Teodora, Iulia, Alara, Tudor, Azra, Andreas Fabian, Miruna, Kariss Yasmin, Codrin Nicusor, Antonia-Cristiana, Tudor

Sa cresteti mari sanatosi, voiosi si o viata minunata va doresc!

Felicitari bulgarasilor plimbareti!

Am zis ca o sa intru mai des dar nu reusesc nicicum! Ne-au dat peste cap de tot renovarile, dar in rest suntem bine. Pe 18 ianuarie Sven a facut primii 2 pasi singur si acum merge binisor. Doar daca se grabeste se mai lasa in genunchi. Cu mancarea stam binisor, legumele merg fara problem, fructele …merg si ele dar cu joaca si distragerea atentiei. A avut 2 saptamani diaree dupa vaccinul de 1 an si atunci manca doar banana, musca din ea apoi n-a mai vrut nici banana. L-am lasat doua saptamani fara sa manance nici un fruct, ii faceam fructele, nu voria nu-i dadeam, dar pe urma am zis ca nu se poate chiar asa. Drept urmare ii pun jucarele si carticele pe masuta, el se joaca si eu ii indes lingurita. Se mai stramba dar e bine totusi ca deschide gurita.
Din lista:
1. cascaval - nu i-am dat inca
2. miere - nu i-am dat inca
3. branza de vaci –da cu malaliguta
4. pateu facut in casa - nu i-am facut, nici ficatel
5. biftec (la cuptor si f bine facut nu in sange) - nu
6. bors -nu.
7. chiftele de peste - nu am facut niciodata,
8. chec – da, facut de mine si mananca cu placere (cam la doua saptamani fac)
9. supe crème – da, dar cu taietei (litere, stelutze)
10. mazare – da, in supa sau cu legume

Omleta si eu i-am dat lui Sven dar asa cum face si Mihaela ca pt noi. De fapt acum mananca sa zic 70 % din mancarea pe care o fac pt noi.

La noi e cam asa:
- Dimineata ( ora 5-7): daca se trezeste urland de foame direct biberon cu lapte ( de vaca) si apoi cereal cerculete simple in castronel; daca nu plange atunci ii fac direct in castronas lapte cu cereale;
- Pranz ( in jur de 11): legume cu carne, peste, ou;
- Dupa –amiaza (in jur de 14) – fructe
- Seara ( in jur de 17) – iuart cu cereale, supa cu taietei, mamaliguta cu lapte de vaca, sau cu branza si un pic de smantana,paine unsa cu unt, gem
- Seara ( in jur de 20) – biberon cu lapte praf si somn

Insantosire grabnica bulgarasilor bolnaviori si o noapte linistita tuturor,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Georgia cu cea mai mare placere ne vedem la o cafea... (sa te plangi de mesele printesei)
Bulinuta cica mamaliguta ca la carte se pune o masura faina de porumb (malai) la trei masuri apa. eu pentru Alex, dar si pentru noi o fac din ochi si cum o simt la invartit.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Multumim fetelor pentru urari! Inca o luna si facem si noi 1anisor

Felicitari bulgarasilor umblatori!

O noapte linistita sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Buna dimineata!

Desi ne-am trezit devreme azi noapte am dormit bine asa ca dam cafeaua peste tot si pe DC si pe FB. Poftiti la cafea!!!!!!!!!!

La multi ani, Kariss!

Lexi, cum sunteti? ati dormit mai bine? Eu aseara nu am mai rezistat si i-am dat o doza de nurofen si am dormit toata noaptea, dimineata cand mi-a zis taica-sau ca e 7.30 nu-mi venea sa cred si poate mai dormeam amandoi daca nu incepea taica-sau sa misune prin casa.

Beatrix, imi pare bine ca din cand in cand ne mai povestesti despre Sven. Felicitari Sven pentru primii pasi!


Lali, sa ne spui cum a iesit ompleta, eu clar ii fac standard, dar astept sa vina bunica-sa cu ouale de casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

m'neataaaaa
felicitari la umblareata mica ,iris si dl vladut ca a dormit bine
alexa ,cand vrei tu iesim la o vorba (mie imi convine seara cand vin de la munca,insa poate nu ai cu cine lasa baiatul si atunci spui tu cand ) ,poate se mai lipesc si alte fete doritoare

ieri a mancat cupila ostropel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ian.feb2012 spune:

CAPITOL NOU

Mergi la inceput