Bulgarasi: LMA Miruna, Kariss si Codrin! (42)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

In afara de pate si biftec, radu mananca tot ce ai insirat acolo.

Cam asa mananca el:
- mic dejun (ou fiert, cascaval, castravete, ardei gras, omleta, iaurt cu cereale, pancakes, paine cu unt si gem, sau goala.)
- pranz. Adica pe la 15-16 cand se trezeste (ciorba de pui, ciorba de vita, ciorba de perisoare, supa de rosii, supa de galuste, supa de pui cu taitei)
- cina (de obicei e felul 2. Legume cu orez, brocolli cu carne la cuptor, ostropel, mazare, pilaf, budinca, mamaliga, paste)

Intre mese, fructe la liber, biscuiti (nu se omoara), covrigei. Paine (mai nou si zice pâ-neee). Placinta cu dovleac, mar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Salutare!

Imi era dor de DC, FB asta e ciudat rau. Nu ma simt in ;largul meu pe FB.

Georgia iti raspund eu:
bors de la 6 luni ca nu imi manca supa, si facut in casa si din comert
cascaval nu mananca ca atare, am facut chec aperitiv cu cascaval si sunca si mananca
mazare este fan si o mananca cu mana din castron, dar este in amestec de legume.
branza de vaci nu vrea deloc.
supa crema de conopida- yeahh nu a vrut
pate facut in casa- am incercat sa-i dau nu vrea
In rest nu am facut ca sa iti dau detalii.

A mea nu mananca piure de nici un fel, asa ca primeste orice bucati ca sa le simta in gurita, ce sa-i faci are domnita preferinte. Ficatel bucatele, carne la fel, pilaf fac numai cu legume- gen sarbesc, cartofei, totul asa cum este numai ca le fac bucatele mai mici.

Adeluta mea mai are preferinta la alimentele rosii, este fan chiar. Am uitat sa-i dau sfecla desi la Sara aveam succes cu ea.

O zi frumoasa si usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Offf Lexi chiar imi pare rau pentru noaptea prost dormita si Vlad se trezeste foarte des in ultima vreme, dar am noroc ca se culca la loc, azi noaptea s-a trezit de vreo 5 ori, la 3.30 l-am adormit si pus in patut si cand s-a trezit data viitoare am crezut ca abia am atipit si nu m-am uitat la ceas si m-am dus repede sa-l readorm, de fapt era 6.30 ceasul si copilului ii era foame.

Dr Anca si mie imi place mai mult DC-ul.

Georgia, Vlad a inceput sa manance cat de cat, dar mai avem si zile proaspte. Dimineata are fructe cu biscuite si branza calcica, mananca 2 biscuiti, 2 lingirite de branza, o banana si un alt fructe, eu zic ca e bine. La pranz baga piure un castronel si apoi cateva linguri de supa, uneori nu mai vrea supa ca e satul. Seara mananca cereale (humana cu biscuiti e mare fan si noi am incercat multe cereale dar numa cele de la humana le-a acceptat), iaurt cu fructe si biscuite, iaurt cu mamaliga, gris cu lapte, paine cu unt etc. Dupa fiecare masa il las in scaun pana adun eu si spal vasele si ii dau desert: biscuti, covrgei, fructe, chec, briose si intre mese nu-i mai dau nimic, seara mai rontaie cand mancam noi un alte. Cosul de sub scaun e plin de jucarii si le alternam tot timpul, fara nu deschide gura si daca am noroc sa-l prinda ceva...mananca tot castronul fara sa-si dea seama.

Despre ceea ce ai intrebat tu:
1 cascaval - i-am dat o singura data si mi-a regurgitat de la el, chiar a doau zi mergeam la control la gastroenterolog si mi-a zis sa mai astept putin pana sa-i dau
2 miere- ma gandesc sa incerc sa-i dau stiu ca dupa un an e voie
3 branza de vaci- eu am in permanenta in casa ca mananc eu, in speta branza Fagaras dar nu i-am dat ca el tre sa manance branza calcica pt fontanela ca o are mare inca
4 pateu- mananc f prost ficatul mai noi si nu am incercat pate-ul
5 bifetc- nu fac nici pt noi
7 bors- nu fac in casa si cumparat parca nu-mi vine
8 chec- fac si ii place la nebunie, pun mai putin zahar fata de ce scrie in reteta, chiar ieri mi-am luat tava de chec ca il coceam in tava de tort :d
9 supe creme - i-am mai dat dar f rar
10 mazare- nu i-am dat ca el e f sensibil la textura si ma tem ca daca ramane o coaja pe acolo nu mai mananca nimic.

PS: da-mi un PM cu adresa ta de mail sa-ti trimti retetele de pe facebook, sunt destul de multe si de faine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

pt raspunsuri
vroiam sa va mai intreb,dati un anume cascaval ,eu i-am luat emmental bio , smantana tot bio ...ma gandeam sa-i fac cascaval pane dar mi-e ca se intareste painea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

bunaaa!
la multi anisori! Alexa Micaela, Azra, Andreas Fabian!


Lexi si noi am avut o noapte nu prea frumoasa... Alex s-a trezit la 2 plangand, l-am luat langa mine si a readormit dupa care la 3 s-a pus pe un plans groaznic.... motive.. burtica (i-am dat o felie de portocala pe la ora 20 inainte sa il bag la somn si am uitat sa ii dau protectis plus maselutele... efectiv se musca de manute..), I-am dat o doza de nurofen si pana la 3.30 a adormit..

Georgia imi pare rau sa aud ca va chinuiti inca

Dar de ce bagi la cuptor fructele cu biscuite? nu le mananca crude? Din punctul meu de vedere iese o mancarica foarte calorica acolo si din care pierzi multe vitamine .
Ai incercat sa ii dai o banana intreaga in mana? cum reactioneaza?

Despre ceea ce ai intrebat tu:
1 cascaval - nu i-am dat
2 miere- mai asteptam sa facem un an
3 branza de vaci- aproape zilnic primeste branzica calcica sau branzica de vaci home made si am mai incercat mozzarela si ii place foarte mult si miez de lapte de la delaco
4 pateu- mananca ficatul foarte bine doar fiert;
5 bifetc- nu fac
7 bors- de doua ori pe saptamana are ciorbita acrita cu bors
8 chec- doar cateva bucatele cand si cand..
9 supe creme - i-am dat la inceputuri
10 mazare- da supa crema sau in ciorbita sau in piure combinata cu alte legume

Suzieq dupa ce blenduiesti mazarea o poti trece printr-o strecuratoare mai mare si cojitele raman acolo. Prima data cand i-am introdus-o asa am procedat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

La multi ani, Miruna, bulgarasa de Elenii!

Ce scrieti voi acolo despre mancare?
Din lista Georgiei noi am incercat doar branza de vaci si chec. In rest pauza. Bors? Mazare? Cascaval? Cum noi suntem agitatia intruchipata cu partuti frecvente astea ne sunt complet contraindicate. Mazarea pt ca baloneaza, iar borsul si cascavalul ca produse fermentate. Nu zic ca nu e ok, eu insa mai astept, de fapt nici nu cred ca ar vrea.

Miere? Da, cred ca se poate, nu am incercat inca, prajiturele de casa da, nu numai chec, tot ce e fara nuca, i-am mai dat si chestii care contin albus, in general tot ce e aluat dulce ii place.

Cristi mananca f bine cartof fiert sau copt, amestecat cu galbenusul de la un ou si cu iaurt ca sa omogenizam combinatia. Si pun putina sare la orice, asta de cateva luni bune pt ca imi refuza legumele si manca numai fructe.Stiu ce zic cartile, dar imediat dupa asta a inceput sa manance si piureurile de legume. Piticul meu diferentiaza gusturile, asta e clar. Il vad dupa cum plescaie sau se stramba

In continuare nu ii place carnea, o manaca doar blenduita si in amestec cu legume, altfel scoate bucatelele din gura cu mana. I-o amestec cu conopida, cartofi, morcov cu patrunjel, etc. Mai mananca brocoli si spanac, toate cu putina sare si spanacul cu iaurt.

Si am mai facut o greseala, de multe ori. Ex: cand vin cu lingurita spre el se fereste, intinzand mana dupa altceva. Mai incerc o data, la fel. Renunt. Copilul se agita. De fapt ii e foame, doar ca in momentul ala vrea sa ia nu stiu ce si nu se concentreaza pe mancare. Ei bine, mai nou il las putin, sa ia ce vrea, sa se linisteasca, mai umblu si dupa el prin casa cu lingurita, si mananca mai bine. Se mai intampla si sa nu-i fie foame, dar de cele mai multe ori era "setat" pe altceva si de asta ma respingea.

Nu zic sa faca cineva ca mine, doamne fereste, doar ca tarziu mi-am dat seama ca il lasam flamand si ma miram de ce cauta apoi sanul ca disperatul.

Georgia, desi e un copil mare, Cristi rar mananca mai mult de 150g din ceea ce am insirat pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

La multi ani, Miruna!

georgia cum fu tortul? deci fata o sa fie si cocheta, si desteapta si cu masina...buuuuunnnn!

1. cascaval - nu i-am dat
2. miere - nu i-am dat
3. branza de vaci - apropae zilnic, facuta de un vecin de la vacuta sau cumparata fagaras
4. pateu facut in casa - nu vrea ficat nici cum
5. biftec (la cuptor si f bine facut nu in sange) - nu i-am dat
6. bors - nu i-am dat
7. chiftele de peste nu vrea nici peste
8. chec - a papat asa putin
9. supe crème - baga la greu
10. mazare - i-am facut mazare cu vita si greu de tot a acceptat sa pape jumatate de portie

adc si filip manca bine cartof fiert cu galbenus si iaurt pana acum vreo 2 luni...de atunci nu mai vrea nici cum si nici ou in alta combinatie deic el manaca zilnic carne de curcan sau pui sau vita cu legume fierte...mananca ff bine asta si nu vrea nic peste nici ou...

lexi sper sa nu mai aveti nopti asa

filipin schimb nu mai mananca fructele pasate...doar cand vrea el banana direct in mana sau mango taiat bucatele mici de tot, mar nu vrea...el mai mananca un iaurt la trezire in afara de cerealele de seara, in rest cam la fel cu ce ziceti voi...

revin ca incep o sedinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Buna dimineata, fetelor!

O cafea? Eu cred ca in curand o sa am nevoie de a 2-a, sa nu adorm cu capul pe birou .

Am avut si noi o noapte cu plansete si multe treziri ...nu stiu exact cauza, evident banuiesc dintii sau burtica. Aseara a papat mamaliga cu iaurt, oare asta sa fi fost cauza?

Vladut inca mananca pireuri de fructe dimineata si de legume cu carnita de pui/vita/peste/galbenus la pranz, toate pasate dar papa si bucatele, iar seara cereale diverse cu lapte/mamaliga cu iaurt/sfecla coapta cu iaurt. Chiar ma gandeam zilele trecute daca ar fi momentul sa ii introduc 2 feluri de mancare la pranz, supa/ciorba si legume cu carne felul 2...dar nu cred ca o sa le manance pe ambele deodata.
Alice, ideea ta e buna, ciorbita la pranz si felul 2 seara... ceva de genul imi amintesc ca faceam la Emma, dar ea era destul de mofturoasa la legume si preferam sa ii fac ciorbita consistenta la pranz, fiindca asa papa legumele, iar seara o mai pacaleam cu pireuri cateodata.

La multi ani Alexa Micaela, Azra, Andreas Fabian!
La multi ani, Miruna!
Sa fiti sanatosi si fericti!!

Va . O zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

adc,dar cristi mai suge peste zi ?
alexa,altfel nu e mananca , decat la cuptor;iar banana ,ce vorbim noi aici ,cu mareeee greutate pune gura pe ea ; a mancat iaurt intr-o perioada si m-am gandit eu sa-i pun banana in el ...ce vorbesti am aruncat tot si i-am dat iaurt simplu ca nu punea gura

fetele ,stati nu ma intelegeti gresit ,eu nu vreau sa o fac o grasuna , neeee,doar ca mi-e teama ca va avea ceva carente daca nu papaceste cum trebuie;ca ex va spun ca ea la 1an+ nu merge singura si tinuta de manute se clatina;ma gandesc sa nu aiba vreo carenta care sa o tina pe loc ...dar vom vedea ca vine setul de analize de la 1 an



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Georgia, da, suge ca lumea cel putin de 2 ori peste zi inainte sa adoarma, si de n ori se joaca cu sanul atunci cand sunt cu el acasa, desi ala nu cred ca-l pot numi hranit.
Dar inainte sa adoarma simt ca trage bine... nu am insa nici cea mai vaga idee ce cantitate de LM se mai produce, iar lapte de alt fel nu bea neam... asa ca sunt in ceata, merg pe mana lui cu mancarea...

Mergi la inceput