Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Buna fetelor!

Tonia, felicitari pentru grasunei! Deci chiar se poate

Brigit, m-am emotionat cand am citit povestea ta. Mi-am amintit ce inseamna viata la Polizu. Cred ca o stiu si pe "Dna" dr. Nu am nici un dubiu ca e aceeasi care mi-a zis mie ca copilul meu are virus de la mine. Virus care nu exista in spital, l-am adus eu de acasa. Eu nu am stiut ce are pana nu am iesit din spital si am vazut externarea (tot atunci m-am convins si ca virusul era din spital). Deci nu stiam ca 30% din cazuri de enterocolita sunt trecute cu succes. Noi am fost un caz fericit, pentru ca Stef a avut Enterobacter. El a stat in pauza digestiva foarte mult timp si efectele acestui bacil se vad si acum. La nastere, diferenta intre ei era de 100 gr. Acum este de 700. Si cu toate astea piticul e cel care suge mult mai bine la san.

Momentan sunt la etapa in care ma chinui sa trec de la biberon(muls) la alaptat la san. Nu am mereu succes, pentru ca ei nu sunt tot timpul dispusi la efort. Cel mai mult ma da inapoi ideea ca ei nu mananca suficient la san, si asta e o certitudine din moment ce urla de foame si accepta biberonul tot apoi. Imi doresc foarte mult sa reusesc, desi ma gandesc ca e destul de tarziu, dar sunt ambitioasa. Am incercat si cu amandoi, desi pe cel mic aproape ca il pierd pe la subsuoara.

Va las ca ma striga piticii. S-a terminat pauza!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

fetelor, eu ca sa nu ma dezmint, am chiar acum o enterocolita. faza e ca nu am febra si nici scaune multe (doar doua pe zi). nu-mi dau antibiotic, doar carbune medicinal si regim alimentar...

nu stiu ce sa fac. stiu ca sunt periculoase in sarcina...voi ati avut asa ceva?

pup

30 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna gemenistelor
Adriana cum esti ti ai intalnit comorile?

amalia tsakoniati
15+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

nefiind prea multa activitate pe forum, singur s-a mai intamplat cate ceva...ceva livrari de bebelusi?

30 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ziua buna dragelor
Dianaradoi cum te mai simti? A trecut?
Tonia felicitari pt bebicii mari si sanatosi Te mai asteptam cu vesti
Brigit, Anne, Ralu, Ioana, Diana, Anna,Monas cite un pt mamicile mele preferate.
Amalia
Noi suntem inca in aceasi formula,ieri am facut 37 de saptamini sper sa rezistam asa si saptamina asta; desi ma termina fizic si psihic durerile/contractiile.... parca imi e si rusine sa ma vait la cit de mult mi-am dorit acesti doi copilasi.... dar inca putin si gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Adrdy felicitari BRAVO!hai inca una macar mai fa un pic de rabdarica stiu ca e greu daca a inceput la mine dar la tine ca esti spre sfarsit cand ai nasterea programata?

amalia tsakoniati
15+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hai mai adriana, cat vrei sa le mai tii, le scoti zbarcite de atat stat in apa, glumesc :) oricum, deja esti la termen acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Alex, pupici pt luptatorii tai minunati! E super ca perseverezi cu alaptarea, sa nu te lasi!!!

Ady, am intrat special pt tine, sa iti transmit nastere usoara, refacere rapida si mult laptic. Stii cum se zice, de acum oricand doresc ele sa vina sunt binevenite! Ai facut o treaba grozava, te-ai si chinuit dar a meritat (cu prisosinta!) asteptam vestea cea buna de acum


Noi suntem destul de prinsi lately cu niste controale, asa ca ne-am cam dat peste cap rutina zilnica. Bbii sunt din ce in ce mai activi.

Pupam toate gemenistele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna ziua si de la noi,
Tonia1,felicitari pentru bebelusii tai,greutati super,sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii.
Eu intru zilnic si citesc postarile noi dar am inceput sa citesc din urma,de pe la capitolul 63 ca nu am decat o ora la dispozitie,chiar azi am terminat de citit capitolul 64.
Ce de mamici si viitoare mamici au aparut,celor cu burtica le doresc o sarcina cat mai usoara si fara probleme,celor care sunt mamici le doresc sa le fie copiii sanatosi ca asta e cel mai important.
Nu vreau sa se inteleaga gresit,nu am absolut nimic cu fetele cele noi,dar imi e tare dor de fetele vechi,de Viss,Monas,Adipapazi,Sugubina,Gabitza35,Mmammarutza,Mary1975,Anahadasa[/b],Salmida,Alexa_H,Anna_a,nu vreau sa uit pe cineva,voi mi-ati ramas mai bine intiparite in minte iar acum citind din urma e asa de placut,sorb din priviri postarile voastre.
Anumite lucruri pe care le faceau puii vostri anul trecut cand implineau 1 anisor le fac acum fetele mele.
Si noi suntem acum la faza cu cablurile,telecomanda,telefonul,scamele de pe covor,deschis dulapuri,cutiile de carton,sticlele de plastic cu etichetele in dotare pe care Laura mea le rupe iar apoi le mananca,chiar aseara fara sa imi dau seama a furat o sticla de plastic goala cu etucheta aferenta,iar apoi mi-a vomitat.
A,le place la nebunie sa stea in baie,sa atinga tot,wc,bideu,masina de spalat,Laura a reusit sa imi scoata si filtrul de la dus cu manutele ei mici.
Au invatat amandoua sa se dea jos din patul nostru,mai intai Francesca,apoi Laura.
Ceea ce ne-a uimit a fost ca Laura desi a invatat ultima sa se dea jos din pat acum e prima care a invatat sa se si urce in pat,doamne ce draguta e cand se indarjeste ea sa se agate de patura si nu se lasa pana nu reuseste.
Laura,mai cu vreo luna in urma se arunca asupra sora-sii,o punea la pamant,o mai si musca,ce mai,era un circ.
Acum de vreo cateva zile Francesca i-a luat locul,o cauta ea pe Laura si se agata de ea,o priveste surazand in timp ce o bate pe spate si vrea sa o rastoarne(sau poate asa mi se pare mie,poate numai vrea sa se joace cu ea),iar Laura incearca sa fuga plangand sau maraind.
Francesca mea inca nu vrea sa puna mana pe nici un biscuite,paine.
Numai daca ii tin eu biscuitele mai musca putin din el,insa Laura(care la inceput arunca pe jos tot ce ii puneam in fata) mananca si biscuiti,focaccia,paine,a inceput sa mestece binisor.
Asa as dori sa stiu cum se descurca si Anahadasa si Alexa_H,am nascut la date apropiate.
Doar Anna_a mai vad ca scrie si ma bucur,intre fetele noastre sunt doar 3 saptamani diferenta.
Laura25,te rog frumos sa pui si fetitele mele in lista gemenilor,Laura si Francesca sunt nascute pe 14 decembrie 2011.
Ce sa mai zic,sunt multe de spus,de exemplu eu nu le-am taiat motul,ele sunt botezate in religia catolica si nu se practica obiceiul asta.
Am poze de la botez si daca reusesc sa mi le trimita nasii Laurei vi le atasez si poate reusesc sa pun si poze mai recente.
[b]Mmammmarutza
,Laura mea este ca si Luca al tau,urla daca nu-i facem pe plac,e foarte vorbareata si mai si canta,dar e foarte rezervata cu strainii.
Nu stiu ce sa fac ca Laura mea doarme singura dar se dezveleste mereu,ea nu se intoarce din stanga in dreapta,se intoarce din stanga patutului si aterizeaza in dreapta,peste paturica,asta de vreo 3-4 ori pe noapte.
maine o sa scriu si cum mananca ele caci din ce am citit e diferit,mai ales orarul meselor.
va pup si o noapte linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

ady, curaj! nu mai e mult.

nu stiu daca a fost enterocolita ca acum sunt gripata. se pare ca asa a inceput gripa asta sau ce-o fi. nu ma simt prea bine, ce-i drept. ma omoara tahicardia chiar si sub tratament. tensiunea a crescut mai nou (cu vreo 2 unitati peste media mea) si mai am si emotii referitor la eco de joi. atunci aflam ce si cum.

30 +

Mergi la inceput