Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Eu le dau baietilor iaurt napolact "numa bun", nici pe asta nu scrie ca ar avea LP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, e drept ca eu am cumparat acum vreun an, doi iaurt de baut campina si continea lapte praf. probabil au imbunatatit formula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Ohohooooo, dragele mele! Tare ma bucur sa vad atata activitate si atatea mamici :P eeeh, cred ca unde se apropie martie cu semn de primavara (dejaaa???)

Am lipsit motivat :D pentru cateva zile la munte. Dupa chinul de la ulti a iesire, ne-am mai facut curaj sa mai plecam inca o data, de data asta la Busteni. A fost un suceeees! Cei mici parca au crescut cat altii-ntr-un an (vorba din poveste), au iesit de 2 ori la plimbare pe zi in aer curat si la zapada multa si le-a priit rosul in obraji :)

Ne adunam acum putin, sa ne reintram in ritm.
Maine mergem la control si revin cu vesti :) dar dupa obrajii dolofani credem noi ca sunt in limitele normale :D

@Brigit - felicitaaaari pentru premiu! Da, si la noi e taraboi la Dragos cu baloshit la greu si cu toate degetele in gura. Abia astept sa vad ce imi spune pediatra mea! Nu simt umflaturi, dar pare ca i s-a albit gingia.
@Anne - wooow! felicitari pentru Spiridushul-Dintishor din clanul Rostogol :D Deci tu ai castigat concursul de rontzait morcovi si mere, Brigit pe cel de rostogoliri prin iarba :)))) Mai inventam unul si pentru ai meeeei? :)))
Noi ne-am oprit cu rostogolitul din cate vad, am trecut la lumanare si la dat din picioare ca niste caluti nazdravani.

@Eva - bun venit! tinem pumnii pentru micuti!

@Balanta, @Irip si @Ralu - pe voi va pomeneau fetele la greu cand am intrat eu :P V-am prins mai mult internate, dar mi-a ramas in minte ca sunteti doua mamici iubite pe-aici! Asa ca ma tare bucur sa va recitesc! Mai ales ca sunteti cu putin inaintea noastra ca varsta :) Va citesc u interes mare pentru periada asta de diversificare.
@Balanta - tare multa putere iti trebuie pentru asa o aventura! Si mi se strange sufletul and ma gandesc la tioate grijile, luptele duse! Tare sper din suflet sa reusiti in Germania/Ausrtia si sa va auzim cu vesti bune! Cat va ajunge o investigatie si/sau interventie acolo?

@Dianaradoi - mult curaj si o calda imbratisare si de la mine!! Ieri am vorbit cu o prietena buna care pierduse o sarcina simpla si ea. Mi-a dat vestea ca e in 14 saptamani acum din nou si ca nu se mai gandeste la ce a fost, dar isi aduna toata energia pentru bobocul care infloreste acum la ea in burtica! Tare m-am bucurat si iti doresc putere pana la un nou inceput! Ma gandesc la tine cu mult drag!

@Adriana
- ma uit inapoi si nu stiu cum am facut sa ajung aici, dar mi se pare mai usor pe zi ce trece intr-un fel, cu toate provocarile noi. Cred ca unde am si mai mult curaj acum.

Noi trebuie sa ne cautam din nou bona si de maine reincepem telefoanele. Cred ca primul instinct este la fel, sa nu las pe nimeni sa se ocupe de ai mei! @Mammmarutza - te admir mult si tare mai vreau sa te intreb multe despre cum ai facut! Cum era cand plangeau amandoi? Dar la somnul de peste zi? Cu plimbarile afara cum te-ai descurcat singura? @Balanta - am aceleasi intrebari si tare multumesc de raspuns

@Roxxy
- curaj! Esti o femeie si o mama mai puternica decat iti imaginezi acum! Multa putere sa iei fraiele in mana si sa faci asa cum e mai bine pentru tine si mandrutele tale!!

Va pupcenkovicesc cu drag pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IOANA, cat erau mici-mici si plangeau deodata, de obicei de foame, era servit primul trezit, iar daca se trezeau deodata, in 90% din cazuri era servita domnisoara prima ptr. ca ea a fost mai mititica tot timpul si mi se rupea sufletul cand vedeam cu plange. El parca nu avea asa un plans care sa te scoata din minti.
Mai apoi, dupa ce au mai crescut si motivele plansului s-au inmultit, mereu am incercat si incerc sa-i consolez pe amandoi in acelasi timp, luandu-i in brate, stand pe pat/canapea impreuna...Chiar si acum, asa mari cum sunt, dupa somnul de pranz (morocanosi), cand coboram in living, trebuie sa-i iau pe amandoi in brate, desi nu sunt chiar asa de usori (13,2 kg si 12 kg)
Cu dormitul la pranz, nu am avut niciodata probleme, in sensul ca ai mei, de cand am venit din maternitate, au dormit intr-o camera separata de a noastra si au adormit intotdeauna singuri, fara a fi nevoie de leganat sau altele asemanatoare. As minti sa spun ca nu s-a mai intamplat sa mai planga cate unul, dar nu ceva iesit din comun. Am ales aceasta varianta ntrucat eu eram una singura, ei mancau la 3 ore, iar servitul mesei dura 1 ora jumate. Dupa fiecare masa a lor, eu puneam pompa electrica si operatiunea dura miim jumate de ora. Asadar, daca in ora ramasa eu stateam sa adorm copiii, cand mai ramanea timp ptr. odihna mea, ptr. a mai face una-alta prin casa? Am ales aceasta varianta si nu regret deloc ptr. ca nici acum nu avem probleme cu dormitul/adormitul.

Acum insa sunt alte probleme: sunt extrem de gelosi unul pe celalalt, fac crize cand nu li se face pe plac (urla, plang in hohote, se trantesc pe jos, arunca jucariile etc.), se mai si bat...Cand au cate o zi din asta amandoi, imi vine sa ma tot duc...... In alte zile, cum a fost si azi, nici nu stii ca ai copii in casa

Va dulce!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna dimineata!
@Brigit felicitari pentru premiu. Este binemeritat! Am citit si eu cartea lui Harvey Karp, in romana, de la editura Curtea Veche. Au functionat cele 5 tehnici de linistire a copiilor? Mie mi se pare ca deja toata lumea le foloseste, fara sa citeasca respectiva carte, dar poate ca, asa cum zice Harvey Karp nu le folosesc chiar corect. Oricum, cu siguranta o sa le testez si eu. Vreau sa imi comand woombie dar momentan nu il mai aveau pe cel organic (asta apropos de infasat, primul pas). Pozitionatorul pentru bebelusi se poate folosi de la nastere, sau mai incolo? Cat poti sa il tii pe o parte? White noise gasesc eu pe youtube. Ai si sezlong din acela cu vibratii pt copii? Merci!
@Dianaradoi Sper sa mai scrii, sa ne spui cum te mai simti. Ai grija de tine! Dzeu sa iti dea multa sanatate, putere si sa iti implinesti visul!
Tuturor mamicilor si viitoarelor mamici de gemenasi, toata admiratia!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

30+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irip

Laura, multumesc pt k ne-ai impartasit din experienta ta despre hranitul celor mici pe parcursul noptii. Cum ai scapat de biberon totusi dupa 2 ani? Eu iau in calcul si varianta asta cu hranitul noaptea pana la 2 ani. Ma antrenez :)


De biberon, definitiv, a scapat in ziua cand au implinit 4 ani. Am negociat din timp si le-au dat in schimb pt cadouri. Trezitul noapte pt lapte l-au rarit ei singuri, in timp. Nu a facut eu nimic special. A ramas portia de seara la culcare si un bibe dimineata pana l-am scos de tot. Incearca sa le dai cu canita sau sticla din aia cu pai. Daca accepta sa bea laptele asa, poate nu se mai trezesc noptea pt ca e mai dificl de baut de culcat din alea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Laura, multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

mmammarutza, gelozii, certuri, batai .. vor tot avea. E normal, cred eu, chiar daca e teribil de frustrant pt parinte. Cat sunt mici (pana pe la 3 ani asa) functioneaza distrasul atentiei si separarea lor pt cateva minute cat se potolesc (si in colturi diferite de camera, fiecare cu 'treaba' lui e ok, nu e musai sa ii pui in camere diferite). Apoi explicatii, prevenirea conflictelor (cand simti ca o situatie va duce la conflicte, intervii si opresti lucrurile din timp), apoi cand sunt si mai mari un pic, ii mai lasi si sa isi managerieze singuri disputele. Eu am constata ca ma bagam repede sa impart dreptatea (chiar daca nu intotdeauna stiam motivatia fiecaruia) , ajungeau la suparari si la frustrari si mai mari. Nu zic sa ii lasi sa isi scoata ochii, dar nici nu trebuie sa te bagi de la primul schimb de replici. E firesc sa aiba tot felul de frecusuri prin care sa isi delimiteze teritoriul si raportul de forte, dar in general lucrurile se echilibreaza (de ex. unul e mai tare fizic, celalalt e mai shiret sau mai manipulator). E bine sa le spui inca de pe acum ca nu au voie sa se loveasca/sa loveasca (chiar daca o vor face, in ciuda faptului ca stiu ca nu e ok, e firesc si asta..), sa ii ajuti sa isi canalizeze frustrarile in alt fel. Eu sunt mai colerica din fire si am si eu izbucniri la nervi (mai tip, mai trantesc, mai izbesc usi ..) deci ii inteleg ca si lor , asa mici, le e greu sa isi stapaneasca de fiecare data emotiile si frustrarile. Totul e sa nu degenereze. Eu incerc sa nu ii pedepsesc cand se cearta (isi mai scapa si cate una din cand in cand) , pt ca fiecare vine cu argumentele si motivatia lui si cand ii asculti inclini sa spui ca au avut motiv. In prima faza ii pun separat pana se calmeaza (fiecare in camera lui, acum de cand au camere separat), le tin morala daca se pocnesc si le sugerez sa faca fiecare altceva daca impreuna nu le iese. In 80-90% din cazurui, in maxim 10 minute se joaca iar de parca nimic nu s-ar fi intamplat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dragi mamici si burtici
Raportez cu mare drag 3 nopti mai linistite, se pare ca Colieful isi face treaba , de ieri luam si Protectis ( pe care apropo voi cum l-ati dat bebeilor; eu incerc direct in gurita dar nu prea imi iese bine ), am inceput si Vigantolul ( aceasi intrebare : cum administrati)
Brigit nici nu iti inchipui cit de mult ma ajuta mesajele si sfaturile tale , nu am cuvinte sa iti multumesc. Aseara intre doua mese am vazut pe youtube recomandarile tale,excelente apropo si de un real ajutor. Asa ca aseara dupa baita, bagat copii in Swadle , hranit bine si uite asa am dormit toate 3 ore si ceva; nu a mai fost nevoie de nici un leganat si nici o perna, doar spre dimineatza am lasat una pe pat linga mine pe un scutecel de finet Trezit , hranit iar si iar somn, si uite asa pe apucate cred ca am adunat 5-6 ore de somn asa ca azi ma simt fresh Noi mergem la dr Paicu la Polizu pt moment, inca caut pediatru ....
Balanta asa tare mi-a placut mesajul in care imi spuneai cit de dor iti este de perioada cand ei erau mici si miroseau a laptic , asa ca mi-am propus sa savurez clipele petrecute cu ele in fiecare zi oricat de grea sau mai putin grea va fi. Sunt doua fetite asa de dragastoase si le place asa de mult atingerea mea, zambesc dupa ce maninca la san, cand le pup pe frunte sau pe obrajiori se intind de placere mititelele....
Roxy multumesc si tie de incurajari si o sa te rog sa imi dai si mie pe pm sau mail acele carti te rog. Multa putere si tie, sa iti cresti fetitele frumos ca si pina acum
Ioana ma bucur ca v-a priit iesirea la munte, presimt ca si noi vom merge des din sezonul urmator pt ca noi suntem amatori mari de snowboard
Irip multumesc de raspunsul cu pernele, o sa le folosesc in caz de nevoie
Ralu nu ai idee cit iti multumesc pt Swadle Si pt sfaturi. Cred ca a fost si o lupta hormonala, oboseala multa si aveam sentimentul ca clachez, ca nu ma voi descurca ; dar uite usurel asa invatam una de la alta, invat sa le cunosc nevoile si am avut 2-3 zile mai bune, asa sa ne ajute Dzeu.
Anne , Laura, Mmarutza va citesc cu mare interes ca am multe de invatat de la voi.
Inca o mica intrebare : cand credeti ca e ok sa ies cu ele pe afara? Pina acum am iesit doar luni cand am fost la control .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Adriana, am intrat ff repede sa-ti raspund la intrebarea cu iesitul afara: - m-am uitat in caietul in care ne noteaza pediatra noastra si ne-a zis ca noi sa iesim afara in noiembrie - la 3 sapt de la nastere (s 39 pt noi) cand afara erau atunci peste 0 (prima zi 15 min, apoi 30min), dar ziua de inainte de a-i scoate ne-a zis sa ii scoatem imbracati la geam 30-45 min. Apoi restrictia a fost de -5 grd C, pana la atat sa ii scoatem. Apoi dupa 1.5- 2 luni i-am scos si la -10C, dar nu am stat mult. Atunci ai mei aveau in jur de 2700g.
Deci pt. tine eu cred ca e ok sa le scoti la plimbarica pe fete deja.
orice vrei sa intrebi, dc nu-s aici, ai nr


Mergi la inceput