Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Felicitari Brigit! Chiar il meriti
Ralu ai mare dreptate,stiu, sigur vor veni zile mai bune
Brigit, Anne,Laura,Ioana,Roxy
Noi am fost azi la control la neonato la Polizu, fetele au luat f bine in greutate, cea mare de la 2730 gr la iesirea din maternitate acum la 10 zile diferenta are 3 kg, iar cea mica de la 2340 gr are 2.7 kg. In rest sunt bine sanatoase Asa ca dupa un somn azi noapte de 2 ore legat si inca vreo doua ore adunate pe ici pe colo, cu mai putini colici, azi am avut o zi buna plina de vesti bune
De azi le dau si Protectis, si dr neonatoloaga mi-a recomandat, plus Colief si sa speram ca vom dormi mai bine noptile toate trei. Aaaa plus am achizionat doua pernute cu samburi de cirese de incalzit si pus pe burtica. Asa ca sper si eu cu toate aceste mici "trucuri" sa avem parte de nopti mai bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Brigit, felicitari!
Adrianaady, cum spunea si Balanta, pe baietelul meu (un colicos inrait) cel mai mult l-a ajutat Sab Simplex. Protectisul nu mi s-a parut a fi avut niciun efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Irip incercam asa citeva zile , vedem cum merge, daca nu functioneaza incercam si Sab
Balanta nu stiam cit ai avut de tras si tu, dar ma bucur enorm sa descopar femeia puternica din tine care le-a facut fata la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

si eu continui sa va citesc...mi-e greu sa ma despart de voi...va multumesc ca inca va mai ganditi la mine, nici nu stiti cat ma ajuta! e tare greu, sa stiti...

va imbratisez cu mare drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna dimi!

DIANARADOI, sa stii ca si noua ne e drag de tine...De ce sa te desparti de noi? Cred ca impartasirea setimentelor cu noi iti va face bine. Te imbratisez cu drag si ma rog ca Dumnezeu sa te ocroteasca!

HELLEN, totusi cred ca al tau carut nu e mai mic/ingust ca cel de la primii pasi. Ma refer la cel tip "umbrela". Noi avem 2 din alea, pe care sotul meu le-a unit printr-un mecanism, cam subred. Cred ca este cel mai mic si ingust carut, dar ai mei incap fara probleme. Scrie-mi, te rog, pm cu pret.

ANNEMARY, ramasesem datoare cu un raspuns zilele trecute despre cum si cat "rezista" o mama, de una singura, cu 2 puiuti. Aici voi vorbi exclusiv din experienta proprie, fiind constienta ca n suntem toate din acelasi "aluat". Ptr. mine a fost ok pana pe la 1 an, cu psihicul meu, vorbind. Intr-adevar, venea sora-mea pe la mine in fiecare dupa-masa, dar rar plecam undeva s-o las singura cu ei. Asta nu ptr. ca nu s-ar fi descurcat ea, dimpotriva, ci ptr. ca venea si ea obosita de la serviciu, iar dupa ce pleca de la mine, avea zilnic inca o sedinta de kinetoterapie cu un copilas. Asadar,programul ei zilnic incepea la ora 7 dimi si se termina in jurul orei 20.30. Mi-era mila de ea, in unele zile, cand atipea pe canapea, in timp ce dormeau picii al 2-lea somn. Asa ca stateam si eu pe baricade. In jurul varstei de 1 an si 2-3 luni a copiilor, eram un pic "la pamant". Adica, eu care am fost obisnuita sa fiu mereu activa in campul muncii, sa mai merg in stanga si in dreapta dupa orele de serviciu, ma vedeam izolata oarecum. Bineinteles, imi iubesc copiii ca lumina ochilor, dar aveam nevoie sa ies, sa vorbesc cu lumea, sa mai vad ce se intampla in jurul meu. Da, pana la acel moment fusesem fara copii in 2 vacante, o data 4 zile (cand ei aveau 3 luni jumate) si o data 7 zile (cand ei aveau 10 luni), dar nu era ideea ca doream sa plec de acasa fara ei timp indelungat, ci imi lipseau cateva ore de respiro pe zi. Nu simtisem asta cand era multa munca, in primele lor 3 luni de viata, ci doar dupa ce au implinit vreo 1 an si 2-3 luni. Culmea, insa, nici ideea unei bone care sa-mi stea pe cap 8 ore/zi nu ma incanta. Asa ca, ajunsesem inclusiv la discutii/certuri cu sotul meu din te miri ce prostii.
Pana la un moment dat, prin august anul trecut, cand am zis ca o sa ma trezesc ca vorbesc sigura pe strazi si am incercat cu o bona. La inceput a venit vreo 2-3 ore, tot a 2-a zi, fara bani, sa vada daca o accepta copiii si daca-i place si ei. Asta a fost timp de vreo 3 saptamani. Din septembrie, a venit in fiecare zi cate 4-5 ore. Pana prin noiembrie, am stat tot timpul cu ea si copiii, acasa, cu pauza deo jumate de ora, daca aveam urgent de mers undeva. Din decembrie, am lasat-o si singura dimineata, iar incepand cu acest an, dat fiind ca momentul intoarcerii mele in campul muncii se apropie si trebuie sa ma pun la punct cu modificarile, sta singura cu ei de pe la 9.45-10.00 pana pe la 16.30. Sunt f. multumita din toate punctele de vedere.
Concluzie: da, imi iubesc copiii, sunt de acord ca asa cum ii cresc eu, n-o va face nimeni, dar am si eu nevoile mele, aspiratiile mele, care cred ca incep sa-si spuna cuvantul dupa ce fac picii 1 an. Eu nu am mai lucrat din decembrie 2010, de la 18 sapt. de sarcina si mi se pare ca a trecut o vesnicie de atunci. Stiu, o sa ma satur dupa o luna de la revenire, dar acum simt ca-mi lipseste. La inceput am dus dorul unor pauze de iesit un pic in oras, de stat la o cafea, iar acum imi lipseste serviciul.

ADDE, ce mai faci? Ce face bebe?

Va pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Multumesc tare mult pt premiu, nu ma asteptam
Adevarul este ca mi-a facut bine sa ma descarc povestindu-va, anumite lucruri legate de nasterea lor si de primele zile de dupa le-am reprimat undeva intr-un coltisor al sufletului meu si un timp nu am fost in stare sa vorbesc despre ele. Acum ca m-am mai linistit reusesc sa vorbesc despre ele, e un fel de terapie.
Diana, sa stii ca sunteti mereu in gandurile si rugaciunile mele. Sper din tot sufletul sa te refaci fizic cat mai repede. Stiu ca durerea din suflet nu o sa ti-o poata alina nimeni si nimik...Cum te mai simti? Eu am avut postoperator niste complicatii si un timp a trebuit sa iau metroprolol, avem hipertensiune. Culmea este ca eu nu simteam nimik in neregula cu mine, zburdam pe holuri, pe scari dupa operatie de se inchinau aia. Doar ca tensiunea era fff sus, aveam 16, 17...vreo trei saptamani m-au tot monitorizat, iar eu vazand ca tot nu scade m-am linistit, imi dozam efortul, ma odihneam cat mai mult intre alaptari. Cu timpul a inceput sa scada, acum am iarasi 9, 10 ca inainte.
Trimit si revin



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ady, felicitari pt rezultatele f bune de la control.cine e neonato al vostru?
Ca tot se vorbea despre leganat si linistit bebeii mici, sa pun aici cateva lucruri care m-au ajutat pe mine cand erau ei mici de tot

In primul inclina patul la 30 grade, previi refluxul care poate deveni o cauza a plansului lor. Asigura-te ca eructeaza dupa fiecare supt. Inainte de alaptare fa cu ele un pic de masaj ca sa elimine gazele, masezi stomacelul in sensul acelor de ceas si ridici piciorusele
http://m.youtube.com/#/watch?v=aq2X8uoTA5I&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3Daq2X8uoTA5I&gl=RO

Cand ai timp uita-te la interviul cu Harvey Karp de pe youtube, e cel ce a scris cartea the happiest baby in the world, acum cred ca nu ai tu timp sa citesti carti. Mie mi-a placut f mult viziunea lui despre primele trei luni de viata ale bbilor, pe care le numeste al patrulea trimestru, si despre cei 5s care ii ajuta pe bbi sa se calmeze : swaddling ( infasatul) , swinging (leganatul) shusshing ( sssitul), side stomach position (sa ii pui in pat pe o parte folosind un pozitionator de ex) si sucking (suptul)

http://m.youtube.com/#/watch?v=iu0TtxO-ocY&feature=related

Pe ai mei ii ajuta f mult sa aiba white noise in camera. Eu am descarcat o aplicatie pt tablta/smartphone, se numeste Relax and sleep. Le puneam o combinatie de sunete - heartbeat, water pouring si air conditioning. Si acum mai apelez la ea cand sunt fff agitati, ii calmeaza.

Si iarasi de vazut pe youtube, s-ar putea sa iti placa- 5 words baby use.
http://m.youtube.com/#/watch?v=yO-BcSL2ecM&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DyO-BcSL2ecM&gl=RO

Si acum imi amintesc cum strigam prin casa la barbate-miu neeeeh si el deja stia ca e ora mesei. Doamne, cum a trecut timoul asta, parca mai ieri ziceau doar neeeh si acum e o vorbaraie pe ei. .. Cel putin pitica atunci cand ii e foame face ca indienii:ibaibaibaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, felicitari pt premiu!
ai mei fac terapie le metayer. initial dr de npi a zis sa faca vojta, dar cum terapeuta ce face vojta era in concediu, a zis sa nu pierdem timpul si sa incepem cu cealalta terapeuta. fiindca le-a mers bine, nu au mai trecut pe vojta. ne-a recomandat kineto fiidca i-a vazut cam puturosi plus ca parerea lui este ca oricum prematurii au nevoie de putina stimulare.
legat de rinichi, da, asa este, sunt o multime de persoane care traiesc fara probleme cu un singur rinichi. important insa este sa fie sanatos acel rinichi. cum ziceam, la eric pare a avea o obstructie ce trebuie rezolvata chirurgical. ce mai putem face noi ca parinti pt el acuma cat este mic, este sa il ferim cat putem de infectii de orice fel (orice infectie ajunge si la rinichi) - asta inseamna si sa il ducem mai tarziu in colectivitati, nu de la 2 ani, sa il hranim corect, fara multe proteine, hiposodat, cu multe lichide, sa avem grija sa nu se loveasca la spate, sa nu dezvolte hipertensiune arteriala, etc. pt asta eu vreau sa stau cat mai mult acasa cu ei doi. am inteles ca pt boala lui de rinichi am dreptul sa stau 3 ani acasa, iar de la 3 la 7 ani pot lucra part time; doar ca sunt niste formalitati pe care trebuie sa le fac. bineinteles ca am sa fac ce este bine pt eric si orice altceva (de gen job) devine secundar.
irip, mie 2 mese de lapte pe zi la 7-8 luni mi se par extrem de putine. unde mai pui si faptul ca ei la varsta asta nu sunt capabili sa digere toata mancarea solida/semisolida si deci mai si elimina din ea. nu stiu daca am zis, ai mei beau 1000-1200 ml lapte/zi. plus pireuri de fructe si legume, dar nu mai mult de 100 ml din fiecare. le mai dau 1-2 masuri de cereale in 60 ml lapte la prima ora.
adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Mmamarutza , chiar voiam sa te intreb daca bona ta se descurca cu amandoi copiii, intrucat incerc sa ma proiectez in viitor si sa identific solutii pt momentul in care ma voi reintoarce la serviciu. Bunica lor are temeri ca nu se va descurca singura cu ei, 8 ore pe zi. Ma gandesc k pe la 2 ani lucrurile se vor schimba si poate o singura persoana se va descurca cu ei. In prezent, eu nu ma descurc singura cu ei mai mult de 3 ore, in contextul diversificarii si al noilor achizitii psihomotorii.
Imi aduc perfect aminte cand spuneai anul trecut ca ai vrea sa te reintorci la serviciu. Iata k se apropie si momentul. Pana acum, nu pot sa afirm k a existat vreun moment in care sa spun k m-am plictisit acasa si ca vreau la serviciu. Dar cum spuneai si tu, probabil k dupa vreun an si cateva luni o sa imi doresc si altceva.
Balanta, se presupune k pana la 8 luni au fost diversificate 2 sau chiar 3 mese pe zi. Astfel k la prima ora copilul ar avea o masa de lp sau lm cam de 180-210 ml, masa de fructe, masa de legume cu carne/ou, gustarea 2 de dupa amiaza si biberonul de seara in aceeasi cantitate ca si dimineata. In schema asta, hranirea de pe parcursul noptii nu ar treb sa existe. Cum am mentionat anterior, eu nu am reusit sa ajung la 5 mese pe parcursul a 24 ore, cu doar 2 mese de lapte.
Ceea ce am reusit a fost sa reduc mesele de lp de 8 la 5-6, uneori. Cu toate astea, dr mi-au spus k sunt prea multe mese de lp. Imi doresc f mult sa elimin biberoanele de pe parcursul noptii, in ideea de a se odihni si ei mai bine si a avea timp sa se digere hrana. Abia de cateva zile mananca mai bine solide, dar incomparabil mai prost decat altii de varsta lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ai mei de pe la 4 luni si-au scos mesele de noapte. ultima masa de lapte este la 12-1 noaptea (mananca oarecum in somn - de la 9 seara ei dorm, dar noi le mai dam o masa de lapte), iar urmatoarea masa este la 7-8 dimineata.

Mergi la inceput