Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Adriana felicitari pt minunile tale
Elyana discuta cu medicul si poate faci cerclaj pt siguranta ta eu am facut cerclaj la 12 saptamani fara sa fie nevoie preventiv

Noi azi am facut 4 lunici

amalia tsakoniati
18+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

buna fetelor,
Elyana eu am avut colul scurtat cu 3 cm si dupa o saptamana m-a chemat iar la control doctora si a stabilit ca sa mi se faca cerclaj,asa ca am facut cerclaj in saptamana 22 de sarcina daca imiaduc bine aminte,era tin minte in 19 septembrie iar pana in 14 decembrie cand mi s-a facut cezariana(la 36+6)am stat aproape numai in pat,doar un 10 minute iesit pe afara iar in casa faceam doar ce era mai usor.
Si cred ca o mai duceam inca o saptamana,insa asa a decis doctora mea.
Adriana,frumoase nume le-ai ales,tine-o tot asa cu alaptatul,nu te gandi la LP,doar daca e neaparat nevoie fa-le LP,iar cu cantaritul nu te nelinisti,iau in greutate,daca dupa ce mananca dorm 2-3 ore,uda scutecul,inseamna ca si mananca bine.
Amalia,tot inainte,eu tin minte cam in perioada asta,17-18 saptamani am inceput sa simt fluturasii in burtica.
Mmammarutza,ce dor imi e de voi,fetele mai vechi,ce nevoie am eu sa mai scrieti din cand in cand,ale mele pufete fac pe 14 luna asta 14 luni,ai vostri fac 2 ani in curand,am o mie de intrebari dar parca
cand vad ca nu mai scrieti nu imi vine nici sa pun intrebari,ma gandesc ca nu citeste nimeni.
Am inceput sa citesc din urma si recuperez incet-incet,am inceput de la capitolul 63 si acum sunt la capitolul 67,sunt la perioada cand erau gravidute Balanta_tm,Irip,Brigit,Salexa,Amary09,Anabel79.
Citesc noaptea ca nu stiu ce am dar nu ma ia somnul deloc,poate din cauza ca al meu a sters-o de acasa si ne-a abandonat,nu pot sa inchid un ochi de ganduri.
ies ca mi s-au trezit pufetele,s-au culcat la 14 iar acum sunt deja treze si mi se agata de picioare,le place tare calculatorul,mai ales cand le pun cantece cu Zecchino d'oro.
toate gemenistele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Roxxy2 multumim eu i am simntit pe la 15-16 saptamani nu in fiecare zi

Tie cu cat timp inainte de nastere ti a scos cerclaj ul?

amalia tsakoniati
18+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Roxxy2 , imi pare rau . Te putem ajuta cu ceva? Ai pe cineva aproape care sa te ajute, cu care sa mai stai de vorba, sa iti mai iei din grijile de pe suflet?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Roxxy2gandeste te ca DD nu va va parasi niciodata de la puiuti tai ai sa ai putere sa treci peste orice obstacol
Cand ai nevoie de o vorba sunt aici

amalia tsakoniati
18+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

doamne, roxxy, ce mai situatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ROXXY, imi pare chiar rau sa aud ca ai ramas singura cu fetele...Eu citesc zilnic forumul, insa recunosc ca sunt mai lenesa cand vine vorba de scris, poate din cauza oboselii de seara. Dupa ce se culca picii, seara, intru pe net, dar avand mai multe site-uri de consultat zilnic, trece repede timpul...
Te astept cu intrebarile si sper sa fie de folos raspunsurile mele...

pe toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Roxy, imi pare rau ca ati ramas singurele, si eu citesc zilnic dar nu sunt la fel de pronpta cu raspunsul...cu toate ca nu am mare experienta inca...abia am facut o luna
Adriana, chiar ma gandeam la voi, bine ca sunteti acasa si sunteti ok. Noi dupa o luna de gemeneala am constatat ca in timp te obisnuiesti cu noptile nedormite si plansul la sincron e cateodata amuzant, dar cand ii vezi cum dorm, se intind, zambesc, uiti de tot greul si-i multumesti lui DD pt tot.
Noi am ajuns sa dormim noaptea toti 4 in acelasi pat, unul la tzatza, celalalt cu tati, si tot asa ne invartim. In rest, suntem mandri ca am pus cate 1 kg intr-o luna. Am inceput sa iesim si afara, unde ne place :), dupa care dormim bine, si o data chiar am adormit la san dupa o plimbare, ceea ce e premiera pt noi.
Cam asta pe la noi, pup gemenistele si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna dimineata mamici si burtici,
sunt matinala,nu dorm de la 4.30,Laura mi-a facut febra aseara la 22 de 38.8 grade,i-am dat Paracetamol,iar acum pe la 4.30 dimineata cand i-am masurat temperatura rectal avea 39.1 si i-am dat iar Paracetamol,respectand tot ce scrie in prospect,picaturi in functie de cat cantareste ea.
E asa de cuminte saracuta,nu zice nimic,doar respira mai des si se foieste in pat,acum vad ca de 30 minute doarme.
Ce sa fac daca transpira,sa o schimb imediat de hainute?
Am intrat imediat pe internet sa citesc cate ceva despre febra la copii asa mici caci pana acum nu m-am confuntat cu problema asta,doar o data dupa vaccin mi-a facut febra tot ea.
Am invelit-o doar cu o paturica,in camera sunt 21 grade si cica e bine sa aerisesc.
Oricum,de dimineata vreau sa sun pediatra sa vad ce imi zice,eu sunt panicoasa rau si mai sunt si singura pe deasupra.

Multumesc pentru ca sunteti alaturi de mine,eu nu am pe nimeni aici in Italia si nici in tara,am avut doar pe mama care a murit acum aproape 6 ani.
Nu vreau mila din partea nimanui,am scris asta ca sa ma descarc putin.
Problemele cu al meu au aparut imediat dupa nastere,am devenit frati si nimic mai mult si asta inca de cand am avut ccerclajul.
S-au racit lucrurile intre noi,poate a fost si vina mea ca l-am neglijat,m-am ocupat de fetite,fiind numai eu cu ele de dimineata si pana seara,iar si cand venea el tot nu ma ajuta,cu toate ca i-am spus mereu ca am nevoie si de ajutorul lui.
La inceput cand alaptam cadeam moarta de oboseala,cine se mai gandea la el,mai ales ca nici el nu se gandea la mine.Poate ca daca imi dadea o mana de ajutor treburile ar fi mers mai bine.
Si apoi sunt mereu discutii,ba s-au terminat pampersii,ba s-a terminat laptele,mereu e de cumparat cate ceva,el lucreaza mai putin ca si aici e criza economica,nu mai e ce-a fost odata,acum se intorc romanii in tara din Italia.
Nu stiu cum se va incheia totul,eu as putea sa ma intorc in tara cu fetitele,numai ca sunt trecute pe numele lui si trebuie sa am semnatura de la el sa ies din Italia,iar casa mea acum e inchiriata(asta s-ar putea rezolva la o adica,pot vorbi cu chiriasul).
Rudele lui nici nu vor sa auda sa plec in tara,mai bine vin eu la ei cu fetitele,asa se gandesc.
Sa vedem ce va fi,el mai imi spune cateodata sa plec,dar eu fara fetite nu pot pleca nicaieri,as muri fara ele.

Amalia,mie mi-au scos cerclajul exact in ziua cand mi-au facut cezariana,mi l-au scos dimineata iar pe urma trebuia sa intru in operatie,insa de abia seara la 18 m-au bagat in sala de oparatie,neavand contractii sau dureri,pentru ca erau alte fete care nasteau natural sau erau altele cu cezariene de urgenta si a trebuit sa astept.La un moment dat am inceput sa si plang,pentru ca eram prgatita in pat pentru cezariana,cu ciorapi din aceia speciali si cu tot dichisul,al meu era in culmea disperarii.

Mmammarutza o sa pun ceva intrebari,dar acum mi-e gandul doar la Laura,cu febra ei,sa vedem cum o scot la capat.
si va multumesc,va am doar pe voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Roxy, poti sa ii pui Laurei sosestele umezite cu otete indoit cu un pic de apa. Si compresa pe frunte, daca te lasa, tot asa cu apa cu otet. Daca creste temperatura mult si nu cedeaza cu paracetamol, poti sa iif aci impachetari intr-un cearsaf ud sau o baita cu apa calduta pe care sa o tot racesti cat e ea in cada, pana ajunge calaie.

Sanatate si putere multa!

Mergi la inceput