Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

lai multumesc la alaptat ma gandesc si eu dar vreau sa fiu pregatita pt orice am vazut aici la fete ca lapticul vine mai greu dupa cezariana acum cum ne o fi norocul

amalia tsakoniati
17+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

fetelor, va multumesc pt toate gandurile voastre bune...nu am mai scris pt ca am stat numai prin spitale. se pare ca am dezvoltat niste probleme in urma socului si acum sunt investigata cardiologic. off...mi se pare ca cosmarul asta nu se mai termina. in loc sa-mi plang fetitele, eu stau cu holter pe mine si nu pot sa ma agit pentru ca imi creste pulsul la 140.

sunt suspecta de un sindrom ciudat (POTS - in engleza) - sindromul tahicardiei ortostatice care mi-a aparut acum dupa nastere (cica poate aparea in urma unei operatii sau a unui soc puternic...).

va tin la curent si va pup pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Diana, draga de tine, numai asta iti mai lipsea Sanatate multa, multa, sa ii dea de cap medicii cat mai repede acestui sindrom ca sa poti macar fizic sa te refaci, si sa ai putere pentru partea psihica Noi suntem alaturi de tine si cu orice te putem ajuta, chiar si numai cu gandul, dar poate si mai concret, sa nu eziti sa ne spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Eu pentru fetite am cumparat la inceput biberoane mici Avent dar e bine sa cumperi din start biberoane de 250 ml pentru ca cele de 120 ml le poti folosi doar cateva luni.Eu acum le dau apa din biberoanele micute.
Biberoanele de la Avent sunt foarte bune,au insertie pentru anti-colici,eu am cumparat din plastic,nu stiu daca sunt si din sticla,dar e mai convenabil din plastic,nu ai mereu grija ca iti poate scapa din mana si ca se sparge.
Mie mi-a daruit o amica de aici un sterilizator la rece Chicco,am cumparat solutie speciala Chicco pentru sterilizare la rece,insa l-am folosit doar o data,nu imi place deloc mirosul care ramane in biberoane dupa sterilizat,chiar daca le-am clatit bine.
Asa ca m-am axat imediat pe sterilizarea biberoanelor cu apa clocotita(cand clocoteste apa,se pun toate componentele biberoanelor si se lasa sa fiarba 10 minute,fiind spalate in prealabil cu detergent de vase si clatite bine).
Pe urma mi-am cumparat asa cum a scris si Lai,servetele umede pentru spalat sanul inainte si dupa alaptat,protectoare pentru sani,creme ptr.sfarcuri,sutiene speciale ptr.alaptat si mi-am mai cumparat si pompa de muls tot de la Avent,este foarte buna,la inceput am luat manuala iar apoi electrica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Diana,suntem toate alaturi de tine cu sufletul,iti doresc insanatosire grabnica,of Doamne,asta mai trebuia sa ti se intample.
Doamne-Doamne va avea grija de tine,eu ma voi ruga in fiecare zi pentru sanatatea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Adriana, felicitari ! Sa creasca mari si sanatoase !

Diana, multa sanatate si intr-adevar, cand vei putea si eu zic sa cauti sa vezi daca nu a fost ceva medical care se putea face si se poate preintampina pe viitor.

Amalia, nu stiu cat de repede vine laptele dupa nastere naturala, dar mie si mai multor cunostinte, la 3-4 zile a venit. Eventual poti bea din a 2a zi dupa operatie ceai pentru lactatie. Nici eu nu am avut nimic de inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Adrianaa, bucurie multa in casa, bubuline sanatoase si mancacioase si somnoroase cand e timpul de dormit :D Sa te auzim cu povestiri de bine cand va intrati pe fagash cu activitatile mamicesti si taticesti :P

@Dianaradoi
- oh, cunosc holterul. L-am purtat si eu in sarcina si aratam ca un cyborg ambulant ca era vara si mi se vedeau toate firele si ventuzele alea... Dar macar m-a ajutat sa descopar extrasistolele alea atriale si ventriculare. Ce zic medicii despre tratament si durata pentru sindromul asta? O mare imbratisare, sunt sigura ca va trece cumva si asta, sa apara si soarele pe strada ta!

@Amalia - ne place, ne place rotunjoara de burtica! Tot asa sa te stim pana cand iti sosesc bobocutii!!


Pupcenkovicim mamici, bebici si burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Noi ne intram in ritm, maine astept una bucata mama personala, ca pe painea caldaa :) Vor fi 3 zile de huzur, cu ceva mai mult succes pentru actiunile pe care nu apuc veci sa le mai fac: spalat un geam, dezghetat frigider, schimbat pamant la planteeeeee :))) Nu mai pun mancarea gustoasa, plimbarile, povestile, uh-uh-uh!

In rest, Dragos nici nu mai sta pe burta in unele zile, cum il pun se rostogoleste pe spate :P Inapoi e grea poponeatza si ramane cu cate o talpitza in aer. Mandra e strict doar pe rostogolirea de pe burta si a inceput (in sfarsiiit) sa mai ganguresca si ea. Azi a si filmat-o papa :P Am revazut de vreo 6 ori video-ul de draga ce mi-e.

Am reusit sa il facem pe Dragos sa doarma si ziua ceva mai bine si e muuult mai simpla viata asa cu el nemarait :)
@Mamici - de vreo 2 zile am aceeasi problema: la ultima masa de seara am senzatia ca mi-s sanii goi. Azi am bagat si mai mult ceai pentru lactatie si am urmarit sa mananc ceva mai bine imediat ce i-am hranit la masa anterioara. Ei au 5 mese pe zi, 6 are Mara. Daca maresc intervalul, sunt maraiti de foame. Ce pot face in plus????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Diana este zeita intelepciunii deci DIanaradoi sunt convinsa ca vei trece cu bine peste hopul asta. Cum te ma simti? Tratamentul isi face efectul? Vezi vreo imbunatatire? Sfaturi... nu stiu ce sa spun pt ca numai cineva care a trecut prin ce treci tu stie ce simti. EU nu pot decat sa-mi imaginez. 2 zile am plans cand ma uitam la ai mei si imi aduceam aminte de tine. Nici acum nu pot spune ca ma simt foarte bine. Sambata i-am povestit si sotului pt ca simteam nevoia sa spun cu glas tare ce sentimente mi-ai trezit. Te pup si te imbratisez

Ioana, nu stiu ce sa spun despre senzatia cu sanii goi. Nu stiu cum se manifesta in sensul asta. Eu ma repet: nu am avut niciodata sanii pietroi. Sunt moi si tot scot 150-180 ml asa moi cum sunt.

Celui mic i-au dat dintii :(. La 4 luni si 4 zile i-a iesit primul dinte si 3 zile mai tarziu a spart si perechea lui. NU mi-a picat f bine pt ca am auzit teorii care spun ca dintii iesiti rapid, se cariaza mai repede :(. Dar eu ce pot sa fac acum? Ca inapoi nu-i pot da :)).
Tot cel mic se si rostogoleste dar nu o face din placere. il pun pe spate si el se agita si o da in plans si din toata agitatia aia ajunge pe burta. Observ ca de pe spate ajunge pe lateral cu usurinta si cea mai grea miscare este cea de pe lateral pe burta. Deci cel mic este si dintos si rostogolicios iar cel mare este.... doar mare :)))

ACum ma interesez ce si cum fac cu scaunul auto. Pe 11 am programare la pediatru sa vad cate kg mai au dar cel mare se apropie vertiginos de 9 kg si ar trebui sa schimb scoica. Dar ei nu stau inca in fund deci nu pot cumpara scaun de la 9-18 kg. Ma tenteaza scaunul care se pozitioneaza cu spatele la sensul de mers (este cea mai sigura pozitie pt copil) dar cu 2 scaune cum sa le asezi in masina? Daca il pun pe mijloc mi-e teama ca nu vede sotul in oglinda retrovizoare, daca il pun pe latel trebuie de fiecare data sa dau unul jos ca sa urc eu intre ei ca nu-i pot lasa singuri in spate cu spatele la noi. Nu stiu cum si ce sa fac cu scaunele astea. Oscilez intre Besafe si Cybex pt ca au rezultate bune ADAC.

got to go. revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

ioana, daca tot ramai cu mainile libere pt ca vine mama mea, te invit la mine sa iti bun un kinder in brate ca sa nu iti pierzi antrenamentul :D

Voiam sa mai spune ceva: lactatia nu are nicio legatura cu tipul de nastere. indiferent ca e naturala sau cezariana, lactatia se instaleaza la fel. La inceput colostru si apoi cu cat pui copilul ma des la san cu atat creste si productia. Lactatia e controlata de hormonul prolactina iar prolactina primeste unda verde pt producerea lapticului in momentul in care este indepartata placenta. Organismul nu stie tipul de nastere, el stie ca a disparut placenta, deci bb s-a nascut, deci ii "ordona" prolactinei sa inceapa sa produca lapte (se intelege ca nu hormonul produce laptele, dar el controleaza glandele responsabile de lactatie). Personal cred ca s-a ajuns la "nasterea prin cezariana intarzie lactatia" pt ca in urma operatiei mama se recupereaza mai greu si probabil multe mamici prefera sa se se odihneasca in loc sa pna copilul la san si de aceea lactatia se instaleaza mai tarziu. dar asta e doar parere mea

Mergi la inceput