Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ralu multumesc domnita pt Swaddle si pt hainute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

de acord cu brigit, nu e nici o fericire sau placere in alaptare; eu ma simteam ca o vacuta, la fiecare 3h treb sa scot laptele ca daca nu dadea pe afara, faceam balta-n pat, dormeam cu prosop sub mine, cu unul in tricou pe sani, cu tampoane si tot asa

noi suntem ok, Ema merge singurica, Eva numai de manuta; tot mititele
Ema 8.2 kg si Eva numai 7.2 la aproape 1 an si 2 luni
tot ne chinuim cu masa, desi azi am avut snitel de pui si l-au cam mancat, partea buna e ca mai bagau si cu manuta lor in gura si cred ca de asta le placea. Dinstisori n-avem prea multi, Ema 4 sus, 2 jos, Eva numai 4, 2 sus, 2 jos si acum ii ies si ei cellati 2 de sus; tot sper sa le mai iasa dinti sa poate mesteca si ele chestii.

in rest destul de cumintele, dorm toata noaptea, mai merg si le mai dau apa dc se trezesc si mai plang, le mai iau uneori cu noi, dar de obicei dorm de la 22-23 la 8 dimineata

avem bona de la inceputul lui octombrie de la 12-18, dimineata vine mama de la 8-14; care face si curat, calcat si din astea
eu mai si muncesc, mai si cu ele, gramada toti aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

ady, eu ma simt bine...cu tahicardia mea, ce pisici sa fac...

va citesc cu mare interes pt cand va fi cazul si la mine. zici ca cea mica a ta nu are inca 2kg? ma ingrijoreaza...pai si ale mele cat vor avea la 32 de sapt cand vor sa le scoata? vor fi niste pisici...

cam cat iau in medie pe saptamana gemenii? aveti idee?



29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Diana si eu am tahicardie uneori cand iau gynripal, dr mea mi-a spus insa sa nu imi fac griji ca ar face bine la bebei
Acum imi dau seama cit de ingrata a fost afirmatia mea cu depasitul celor 2 kg, sa ma iertati dragi mamici si burtici.
Diana fata mea cea mare avea pe la 32 de sapt in jur de 2 kg; oricum fiecare bebelus are ritmul lui; cita vreme ai facut acele injectii pt plamanii piticelor, sunt sigura ca totul va decuege absolut perfect.
Cel mai bun exemplu sunt piticii lui Brigit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

anna v ati facut mari

si noi avem 2 ani si un pic
baietii mei au in jur de 97cm Razv si 95cm Robi si aproape 13 si 13.5 kg
nazdravani de nu se poate, fac prostii cat cuprinde
de mancat manca numai ce vor si dupa cum au chef, cand singuri, cand le dau eu, oricum ii supraveghez mareu
cu somnul iar s au defectat, dorm de seara de pa la maxim 9 jumatate, rar trec de 10, pana dimineata la 4 jumatate 5 cand vor lapte, apoi se trezec la 7 maxim 7 jumatate, asta in conditiile in care pana pe la mijlocul lui dec se trezeau la 8 jumatate 9, boiereala
cu vorbitul merg greoi
olita n o cunosc nici unul, cu toate ca stiu la ce sunt bune
lapte, beau formula milumil junior 2+

ady cand ai DNP? nastere usoara si lapte in rauri

pupi fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

da, s-au facut maricele pisicutele, nici ele nu vorbesc inca, decat iiiiiihhhhh, mama, tata, caca=catel,

lasa diana ca se fac mari si pisicutele tale, chiar dc vor fi micute la nastere, nu conteaza greutatea. Eva mea a avut 1.5kg la 36s si e bine mersi si parca e chiar mai rezistenta decat sora-sa; au acum 1 an 2 luni si n-am avut absolut nici o problema cu ele; numai 3 raceli mici, cu mucisori 2 zile, fara febra and stuff

ady te asteptam sa livrezi si tu fetitele, ai 36s, ce mai astepti? nastere usoara si intalnire placuta cu micutele tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

de acord cu brigit, nu e nici o fericire sau placere in alaptare; eu ma simteam ca o vacuta, la fiecare 3h treb sa scot laptele ca daca nu dadea pe afara, faceam balta-n pat, dormeam cu prosop sub mine, cu unul in tricou pe sani, cu tampoane si tot asa



Daca reusesti sa treci peste neplacerile si greutatile primelor saptamani, e foarte multa placere si fericire in alaptat. Si e mare pacat sa te plangi ca aveai lapte de faceai balta in pat. Laptele ala era comoara pt copiii tai.
Nu zice nimeni ca e usor si ca e totul roz si minunat. Dar disconfortul personal ar trebui sa treaca pe locul 'tz'-shpe si sa primeze binele copilului. Usor-usor lucurile se aseaza si alaptatul devine ceva natural si firesc, ca nu am inventat noi alaptatul in ultimii ani, copii se nasc si sug la san de cand lumea si pamantul.
Dar odata cu tehnologia si confortul ne-am facut toti mai alintati si mai sclifositi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Bonsoir mamici si burtici,
Ioana: ce sa spun? Cat am stat singura cu ei aveam parte de urlete la greu. Luam unul urla alalatl. Exact ceata lu" pitigoi era la noi. Nu dadeam in niciunul dar tipau doi. Eram turbata rau de oboseala. Noaptea cum scancea unul dadeam fuga, il inhatam, fugeam cu el in dormitor sa-i dau lapte si in timp ce manca ma rugam sa nu inceapa si al doilea sa urle. Cand cel de sus nu-mi asculta ruga, impingeam cu picioru pe ta-su sa se duca sa-l alimenteze si ep al doiale urlator. Pe la 3 luni a sosit mama la noi si cand a vazut ce razboi era, a ramas in linia intai. A continuat razbelul dar eram mai organizati de data asta. Eram 3 care eram zombie:). Ce sa-ti mai spun? Ca pana pe la 8 luni ale lor am stat atarnate cu ei in brate? Nu vreau sa va inspaimant prea tare:).
Anne: eu una te sfatuiesc sus si tare sa pleci la sora ta cele 5 zile. O sa-ti prinda bine si tie sa schimbi locul, si moral iti va fi mai bine, nu doar cu ajutorul ei. Nu recomand sa stai singura, nu pt motivul ca nu te-ai descurca. Sigur te descurci insa nu lasa ocazia de a iesi, pt orice motiv, dinrutina asta. prinde bine.
Roxxy: cum sa nu imi amintesc? Mi-a luat-o Camelia inainte, dar tot asa vroaim sa-ti spun si eu. E cam devreme cu mestecatu;l Acum cred ca le ies si dintii si din cazua asta e posibil sa nu se inghesoiae la mestecat. Eu una le-am dat manacrea pasata pana hat un an si ceva. Abia de curand , dupa un an jumate, le-am pus bicuiti in mana, si aceia specaili pt bebe. Las-o in pace si vei vedea ca incepe ea cand va sti mai bine.
Mamici, io-s in plin proces de cautare bona si deja ma isterizez. Sunt un stres toata, nu ma inteleg nici eu, ca doar va fi cu mama tot timpul.
In rest vorbim in propozitii, mai ales Eva. fabian o urmeaza indeaproape. Ne spun daca mancarea nu le place, daca vor afara, cu ce sa-i imbracam si cu ce nu. Incepe sa fie din ce in ce mai misto
Va pupezam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

eu, fara sa fi alaptat vreodata pana acum, cred ca fiecare femeie e diferita. unele sunt mai sensibile, mai slabite, au mai multa sau mai putina rabdare, iar altele se descurca mult mai usor. la fel de diferiti sunt si copiii...

asa ca, oricate sfaturi am primi sau am da, cred ca situatia trebuie analizata de la caz la caz...

oricum, m-a distrat comentariu cu mama anemica vs. lp...eu, in sarcina, am un deficit foarte sever de vitamina d si evident, nu fixez calciu deloc. si nici magneziu ca cica ar fi in legatura. de unde si tahicardia mare (130 bpm) si crizele de hipocalcemie...tare sunt curioasa ce lapte bun o sa am eu pt ca cred ca va fi evident ca le voi suplimenta Ca si vit D cred ca de la nastere. se pare ca deficitul de vit D al mamei in timpul sarcinii e primul semn de rahitism la copii asa ca sunt sigura ca vor primi suplimente la greu...

29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianaradoi

eu, fara sa fi alaptat vreodata pana acum, cred ca fiecare femeie e diferita. unele sunt mai sensibile, mai slabite, au mai multa sau mai putina rabdare, iar altele se descurca mult mai usor. la fel de diferiti sunt si copiii...

asa ca, oricate sfaturi am primi sau am da, cred ca situatia trebuie analizata de la caz la caz...



Sunt perfect de acord! De asta, daca ana_a ar fi spus " pentru mine, alaptatul nu a fost nici o fericire si nici o placere", zau ca nu interveneam si nu scriam nici un cuvant. I-as fi respectat parerea si sentimentele. Dar cand faci astfel de afirmatii la modul general si cu convingerea ca detii adevarul suprem, mai ales la un subiect atat de serios si intr-o discutie unde sunt multe gravidute si proaspete mamici, nu pot sa tac si sa aprob.


Mergi la inceput