Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna.
Sper ca mai tin minte ce am citit aseara. Diana, daca bubitele sunt pe fata, atunci pot fi de la saliva. Daca sunt doar pe burta, atunci pot fi de la pampers, daca sunt pe tot corpul atunci pot fi de la hainute/detergent/sampon/ulei de masaj. La bbii mici, cu pielea f sensibila, apar bubite de genul asta. E un semn ca sunt alergici la ceva. Am avut si noi si cred ca a fost de la gelul de dus.

Noi azi facem vaccinul si caut sa cumpar tot infrarix. Am mari sanse sa nu-l gasesc in buzau sau sa-l gasesc la un super pret :))

Brigit, ai cumparat mop cu abur? Eu ieri am cumparat o matura electrica pt ca la aspirator ai mei plang iar matura simpla ridica mult praf. Oare o fi buna asta electrica? Astept sa vina sa o incerc. Este a 2=a oara cand ma tenteaza mopul cu abur si citesc pe forum-uri si apoi ma razgandesc. Dar tot as lua ceva pt canapea macar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

o sa scriu acest mesaj cu riscul de a ma transforma in papagalul vorbitor al topicului

Diancic, ritmul de crestere al copilasilor tai pe cand erau hraniti doar cu LM este unul absolut normal, perfect chiar, la limita superioara a curbei de crestere pentru prima luna a unui nou nascut. Spui ca de cand au fost hraniti cu LP au luat mai mult de 400 ml pe saptamana. E fff mult. Tu vrei sa iti transformi copiii in obezi? Mai ales ca ei au fost normoponderali la nastere, deci chiar nu vad niciun motiv de stres la tine. De fapt gresesc, vad unul care se va profila in aproximativ 2 luni, cand copiii vor avea 7 kg si acelasi pediatru care acum te-a sfatuit sa le dai LP seara iti va spune ca sunt grasi.

un copil gras NU ESTE UN COPIL MAI SANATOS. dimpotriva. copiii grasi sunt mai putin motrici, mai putin vioi si risca sa se transforme si in niste adulti obezi, in conditiile in care viata de astazi pune prea putin accentul pe activitatea fizica.

toate am trecut prin faza pe care o traiesti acum, cu dormit nu mai mult de o ora legat. da este greu. simti ca te prabusesti de oboseala, uneori simti ca nici nu gandesti limpede. dormi odata cu ei, nu conteaza zi sau noapte. au adormit ei te intinzi si tu. ia-ti ajutoare ziua. alapteaza noaptea. laptele praf dat noaptea face sa scada secretia de prolactina si automat iti scade si productia de lapte. sa dqai lp la jumatate de ora dupa ce au supt este f rau pt stomacel, pentru ca le perturba digestia si in curand te vei trezi ca fac copiii colici si plang neconsolat de nu mai stii ce sa le faci. Dupa fiecare masa incearca sa ii lasi sa digere , macar 2 ore nu le da nimik.
cam asta
da, stiu, mesajul e un pic mai laconic si tonul s-ar putea sa te supere acum
poate mai tarziu, peste vreo cateva luni, vei fi mai putin suparata gandindu-te la ce ti-am scris. sau poate nu. insa nu pot si nu vreau sa trec peste mesajul tau fara sa zic nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne,first of all- sa iti traiasca micutii crestini! nasoala faza cu furatul carutului, tare faza cu marturiile!infanrix gasesti la pret f bun la farmacia tei in bucuresti. ei au si posibilitatea sa trimita prin curier dar nu cred ca vor trimite vaccinul, nu stiu conditiile de pastrare. poti suna si incerca sa te intelegi cu ei, stiu ca exista niste gentute pt pastrare la temperatura.

Mop nu am luat ca nu am mai iesit deloc din casa de vreo 2 saptamani. As vrea sa ajung la un magazin cu electrocasnice sa vad si niste variante mai de firma, adica nu as lua faimosul h2o de la teleshop. ce ai mai citit pe forumuri de mopul asta. ai mei suporta f bine zgomotul aspiratorului as zice chiar ca e music to their ears.

ady, deci maine scoti comorile din marsupiu? bineeeeee, facem galerie. cum aflam si noi vesti?

ralu, ai mare dreptate cu mama relaxata. si eu am fost fff incordata cand am ajuns cu ei acasa, ma purtam cu ei de parca erau bibelouri. mi-a trecut si s-a simtit diferenta

violeta, bine ai venit! sarcina usoara si la termen! ai aflat ce ai in burtica?

pupici pt toate gemenistele ma reintorc la mamiceala, cred/sper ca revin , depinde cum mai merge si forumul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Ciao mamici si burtici,
ale mele papusele fac nani si profit un pic de timpul liber ca sa scriu cate ceva.
Brigit sustin si eu ceea ce ai scris ca raspuns pentru Anne,e foarte important laptele matern,este aur pentru copiii nostri.Este obositor,eu imi amintesc ca noaptea imi cadea capul de somn in timp ce alaptam pe una dintre fetite,dar incet-incet nu vor mai manca noaptea.
eu sunt zombie si acum cand ale mele au aproape 14 luni,le dau lapte seara inainte de culcare dar nu au somn,sau dorm 1-2 ore si apoi incep sa se foiasca,Laura aterizeaza ca de obicei pe patura si probabil de frig sau ca pierde suzeta plange,Francesca doarme cu mine si nu stiu ce ar putea avea si ea,foame in nici un caz.
O fi faptul ca le deranjeaza sforaitul omului meu,el sforaie toata noaptea,indiferent cum doarme.
Adrianaady,maine e ziua cea mare,roaga-te la Bunul Dumnezeu sa fie totul bine si mai ales incearca sa dormi(eu nu am putut sa dorm inainte de ziua cea mare).
Anne,ce chestie si cu furatul la noi in tara,e traditie,ce sa mai zic.
Eu imi las carutul afara,invelit intr-un plastic mare ca sa nu il ploua sau sa-l ninga.
daca am inteles bine,voi trebuie sa cumparati vaccinurile necesare?
Aici nu-i asa,nu platesc nici vizitele la pediatru,nici toata perioada cat am fost gravida nu am platit nimic fiind sarcina cu risc,nici la nastere nu am dat nimic la nimeni,aici nu exista asa ceva.
Violetai, bun venit intre noi,iti doresc sarcina usoara si sa ne povestesti cum decurg lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Fetele si eu sunt de acord ca lm e cel mai bun, aur pt copiii nostri, dar cand vezi ca copilul plange dupa ce sta la san, si constati ca ii este foame si tzatza e goala, ce faci? Ii dai copilului sa pape si lp, zilnic beau si ceai de lactatie dar nu pot lasa copiii sa planga de foame. Motiv pt care suplimentam.
Anne, nu mai are bubitze baiatu, asa e pigmentu ca aseara mi se parea ca sunt bubitze dar azi m-am uitat mai bine si nu sunt. In schimb tot oparit e baiatu, si de o saptamana il spal cu bicarbonat si betadina cu apa si tot nu a trecut, ma gandesc sa trec pe medicamente ceva...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

eu n-am vrut sa mai spun nimic ca sa nu mai dau unda verde la polemici, dar sunt de acord cu tot ce a spus brigit. In plus, e normal sa se trezeasca mai repede dupa ce au mancat lm pt ca lm se digera mai repede. De aceea ti-a zis pediatra sa le dai lp la culcare: stie ca se digera mai greu si automat bb doarme mai mult. Eu tin minte ca am atipit de cateva ori cu bb la san, eu fiind in fund (n-am putut niciodata sa alaptez culcat). Pur si simplu mi se inchideau ochii. Dar au trecut noptile alea. La 4 luni au 2 treziri pe noapte: la 1 si la 4 dar am prietene care de la 3 luni dorm toata noaptea. Cum ti-e norocul :)))

roxxy, in romania se face vaccinul infanrix la 2 si la 6 luni iar la 4 si 8 (?) se face Pentax. Asta e schema gratuita de la stat. Eu nu am vrut sa le fac Pentax asa ca am cumparat Infanrix ca sa continui cu ce am inceput. E controversat subiectul dar eu stiu de la pediatra ca unul are la baza ou, eclalalt nu stiu ce, au tulpini diferite....deci nu e chiar asa ok sa faci acelasi vaccin (in fond urmaresc aceleasi boli) dar de la producatori diferiti. Nu am vrut sa fac nici Rotarix-ul dar cred ca v-am mai zis :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, ai zis foarte bine ce ai zis.
Ma uitam acum pe foile cu orele de masa pt. pici in primele saptamani ... haos total, sugea 5-10 min, plica de somn, se scula celalalt, dadeam 15min apoi iar la primul, am vazut ca am avut maxim 2 ore intre orele de inceput masa pt un bebe ... iti dai seama ca la mijloc era si celalalt ... eram rupta ca nici noaptea nu era mai bine. Apoi am facut mastita, niste dureri groaznice in masa sanului care era si rosu in pete, apoi febra 40, am fost pe augmentin 1 sapt. si trebuia sa ma mulg tot la 3 ore ca sa nu pierd laptele ct am avut peste 37.5 febra. Apoi iar am facut un episod de mastita la acelasi san, dar l-=am luat din pripa cu gheata si am scapat in 3 zile...
In prima sapt de viata a bebeilor nu am putut alapta ca eram pe 3 antibiotice si ma speriasera cei din spital sa ma mulg mereu, facusem si ceva febra legat de canale blocte asa ca ma mulgeau asistentele de 2-3 ori pe zi si-mi venea sa urlu de durere .. asa am dat la canal tot colostrul ...
Acum la 2.5 luni, cu mai multa relaxare, muls noaptea si ziua uneori pt a face portia pt bb2, cu bb1 alaptat, pot spune ca se scoala bb1 la 3-4 si bb2 la 5-6 (ultima masa de la 22-2230), si primesc LP ca sa ma pot mulge eu. bb2 mananca in jur de 750ml de la mine si 120 lp iar bb1 120 lp. Cand au primit LP seara, ai mei nu au dormit mai mult, dar nici nu a fost regula mai mult de cateva zile.
A... si sanii ma dor si acum de la supt, am pielea stravezie, usor umflata in zona sfarcului si areolei care s-a marit extraordinar de mult, dar iarasi, toate sunt normale si nu vin din poza aia idilica cu mama si copilul alaptat la san ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna dragelor
Am fost si noi la medic azi am crescut pitica are 162gr si baietelul 155 gr el isi baga manuta in gurita am luat o si pe buni (mama)cu noi azi pe 19 februarie cand ne ducem iar o luam pe buni(soacra) am avut asa emotii...ma topesc toata cand ii vad

amalia tsakoniati
16+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

fetelor, incepand cu 25 ianuarie, nu mai pot citi ce ati scris...sunt sigura ca multe mi-ati urat de bine...insa lucrurile nu au stat asa.

la sfatul lui brigit, m-am dus la spital si m-au operat de urgenta (copilasii erau din nou in bradicardie). din pacate, fetitele mele nu au supravietuit...

malpraxis, neglijenta, ghinion, voia Domnului...cam din toate au fost! totul mai putin vina mea (am facut tot ce am putut si voi stit asta)

voi mai scrie mai incolo...deocamdata mi-e foarte greu!

va pup si va urez tot binele din lume alaturi de copilasii vostri!

Dumnezeu sa va ajute!

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

dianaradoiDumnezeu sa fie alaturi de tine

amalia tsakoniati
16+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput