Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ralu daca atitea fete au putut, tre sa pot si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

roxxy, mie-mi spui ca se mananca bine in italia? sunt fan mancare itaiana, greceasca, turceasca, adica mediteraneeana,atata de fan ca am 7kg in plus fata de acum 7 ani cand mi-am cunoscut sotul; el gateste si o face a naibii de buna (si pusesem 10 dar ma tot chinui sa dau jos, mai am 3 si merge al niabii de greu)

aaa si Italia este tara mea preferata, din 22+ tari in care am fost,Roma este cel mai frumos oras, iar Florenta e superba, in Napoli am mancat cele mai bune fructe de mare si as mai zice, scuzati de divagare de la subiect,dar nu m-am putut abtine

o cupa de cereale = o cupa de lapte din aia mica, adica 5g, deci putin, f putin, dar dc pun mai mult ramane la fundul biberonului si tot nu-l mananca

de o saptamana Ema-mi refuza mancarea seara, azi dimineata nu a vrut iar, abia pe la 11 a mancat, poate-i da alt dinte; iar Eva a ajuss sa manance noaptea pe la 4 un supliment de lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anna_a,ma gandeam dupa ce am postat mesajul ieri ca o sa fiu criticata ptr.faptul ca laud mancarea de aici,dar vad ca deocamdata am scapat;cu siguranta se mananca de mult timp in Italia acea supa,pastina,pentru ca eu am fost badante aici la o femeie de aproappe 80 ani si mancam cu dansa in fiecare seara aceasta supa,vreau sa spun ca si la pranz aici se mananca paste,au sute de feluri de paste,mai mici,mai mari,mai groase,mai subtiri si le condimenteaza aproape cu orice,cu legume,cu carne,cu peste,cu busuioc,sa nu mai vorbim de pizza,lasagna,focaccia,cate feluri de branzeturi si de carne au,iar asta incerc sa le dau si eu mai tarziu fetitelor,pas cu pas.
Si eu m-am ingrasat de 3 ani de cand sunt aici iar in sarcina am luat 21 kg,15 le-am dat jos imediat dar 6 nu mai vor sa plece.
Probabil ca Emei ii iese un dintisor,se va remedia situatia,asa sunt si eu,ma panichez imediat dar toata lumea mi-a spus ca ei(copiii)stiu sa se regolarizeze singuri cu mancarea.
Anna vroiam sa te intreb daca tu le dai mazare,fasole uscata sau linte si cum faci,eu le-am dat pana acum dat le-am trecut prin sita ca sa ramana cojile caci fetitele nu sunt inca in stare sa manance si cojile.
Eu dimineata cand le dau lapte alternez cerealele cu biscuitii,le dau de ex.3 zile cereale(sunt cate 5 cereale la cutie),pe urma 3 zile le dau biscuiti,dar raman mareu la fund si nu vor sa termine biberonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

scriu lista pe care mi-a dat-o pediatra in privinta diversificarii
zice asa:
-nu se incepe diversificarea inainte de 6 luni,oricum nu inainte de de zile de viata ale copilului
-se incepe in conditii de calm si seninatate,doar daca copilul este sanatos si sa nu fie in calatorie
-se face mai intai o supa dintr-un litru de apa cu un cartof,un morcov si un dovlecel,supa se strecoara,legumele nu se paseaza,se dau laoparte ptr.inceput.Se adauga in 150-180 ml supa 3-4 linguri faina de orez sau de malai si se amesteca foarte bine,apoi se adauga 1 lingurita ulei extravirgin de masline si 1 lingurita de parmigiano reggiano(se gaseste si la noi).
-incet-incet,cand copilul s-a obisnuit cu gustul,se poate adauga cate o leguma din cele fierte,apoi cealalta si tot asa,urmarindu-se mereu reactia copilului,sa nu fie alergic.
-pe urma se poate adauga in aceasta supa si carne,incepand cu carne de miel,apoi iepure,curcan,vita,vitel si pui,un 40 grame la inceput,apoi 80 grame.
-in jur de 7 luni in alternativa carnii-macar de 2 ori/saptamana se da peste,80 grame,platica,merluciu,pastrav;succesiv se trece la pestele proaspat,30-40 grame fiert la bain-marie,pasat.
-la copilul alimentat cu lapte artificial alternare laptele de dupa-amiaza cu iaurt proaspat,fara zahar,fructe sau miere.
-in jurul varstei de 8 luni se introduce in supa vegetala linte pasata rosie,fara coji,incepand cu 1 lingurita pana a ajunge la 2-3 lingurite.Lintea este in alternativa carnii.Aici fac o paranteza si spun si eu ca lintea este foarte buna,contine mai mult fier decat spanacul;
-in jurul vartei de 9 luni se introduce rosia proaspata,alte legume,mazare,fasole,naut,galbenusul de ou bine fiert,la inceput se da 1 lingurita de galbenus si crescand pana la a da tot;se incepe cu citricele(eu inca n-am inceput a le da citrice).
-in jurul varstei de 10 luni in loc de carne la borcanel speciala pentru bebe se da carne proaspata,20-30 grame,gatita la bain-marie si tocata.
-in jurul varstei de 12 luni se da albusul de ou bine fiert,incepand mereu cu cate 1 lingurita si crescand gradul;se dau si alte legume de sezon,spanac,salata.

Va doresc un weekend splendid.

https://plus.google.com/photos/102893190872616247452/albums/5836314510792874625?authkey=CISP9aa_kPfIQA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy2

scriu lista pe care mi-a dat-o pediatra in privinta diversificarii
zice asa:
-nu se incepe diversificarea inainte de 6 luni,oricum nu inainte de de zile de viata ale copilului


Am vrut sa scriu ca oricum nu se incepe inainte de 120 zile ale copilului,dar se poate incepe cu fructe,de exemplu.

https://plus.google.com/photos/102893190872616247452/albums/5836314510792874625?authkey=CISP9aa_kPfIQA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

Roxy, eu am dat acuma linte, supa am facut, si spre surpronderea mea chiar au mancat bine si le a placut, mazare le am din vara dar nu exclusiv puneam cateva boabe in tocanitele de legume, chiar le place mult, ei sunt fani legume verzi spanac daca le as da zilnic ar manca, fasole nu le am dat ca nu am deunde , nu am rude la tara cea din magazin nu ma incanta, daca ar fi sa le iau as incerca cu cea neagra , naut vreau sa le fac cat de curand
Ce sa spun in privinta mancarii din italia nu pot decat sa te invidiez, eu sunt inebunita dupa peste si acolo aveti din belsug
Cu diversificarea nu va grabiti , e si mai sanatos si mai comod sa fie mai maricei, plus ca in perioada asta legume si fructe n
u chiar e f ofertant
La noi a mers f bine cartoful dulce, era baza pe langa adaugam ceva nou mereu, mare grija la.morcovi sunt legumele care inmagazineaza cel mai usor nitrati, deci de luat din sursa sigura, spanacul la fel , nu se consuma decat proaspat prin inghetare se fixeaza nitriti,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ale mele mananca destul de putine chestii, le-am mai incercat cu unele si n-au vrut
initial, pe la 6 luni cand am inceput, le-am dat borcanele din alea de supe/creme, dar nuami 2 luni asa, ca nu prea voiau;
apoi, le-am facut eu ciorbe, piureuri chestii nici din astea n-au vrut

acum, de 2 sapt mananca cam asa
-ciorba taraneasca de legume cu carne de pui sau ciorba a la grec
- snitel de piept curcan, sunca slaba de pui/curcan
- le-am mai facut fasole verde cu legume si carne sau spanac cu carne
- peste fie la cuptor (somon, crap, ce mancam noi), fie somon fumee (pe asta-l dau pe gat repede)
- ou, ficatei, piure de cartofi nu vor
- altceva nu prea le-am dat,au mai gustat 2 lingurite de cilli con carne de la noi (asta are fasole uscata) sau ce mai mancam noi
- nu le-am dat mazare ca nici noi nu mancam, o sa incerc cu linte cand voi face o supa crema pt noi; in rest cam atat, deci nu prea multe

si mananca fructe din borcanel, ca le mananca mai bine decat pe cele proaspete si macar alea sunt bio
si mananca iaurt grecesc 10% grasime, dar in curand cred ca trec pe cel de bivolita de la napolact care are si el cam 7%; mi-e putin teama sa nu le ingras de la atata iaurt gras si sa le afecteze pe termen lungi, chiar dc acum sunt slabute


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adi, one day left

noi am scapt de botez dar si de carucior :))). Cineva a considerat ca nu mai avem nevoie de el si l-a furat intr-o noapte saptamana trecuta. Abia sambata am vazut. Am facut comanda de altu si sper sa vina maine ca se incalzeste vremea si vreau sa-i plimb.

sunteti toate bine? bbeii sunt bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

wtf, ce nesimtiti, ce sa faca cu el ca nu ploua cu gemeni pe toate drumurile
unde-l tineai? si ce carut aveai? eu il tin pe al mej jos la uscatorie, si uneori stau si eu cu grija, dar totusi sunt 2 usi pana acolo, deci sper sa nu atenteze nimeni
oricum planul e ca prin iulie sa ne mutam la casa, deci nu cred ca ne va mai trebui carut, eventual am sa cumpar unul sport usurel si-l marit pe ABC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

anne daca poti sa intorci comanda iti trimit eu un cosatto , nu trebuie decat coviltirul de deasupra reparat ca l a inghesuit sotul in porbagaj si s a cam indoit, si un pic la un brat fixat il dau si cu protectiile de iarna, eu trebuie sa iau unul sport mai usor de manevrat

Mergi la inceput