Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Dianaradoi - ma tot gandesc cum trebuie sa-ti fi sarit inima de spaima!! Eu cred ca poti insista la medicul tau sa te interneze. E clar ca vrei ce e mai bine pentru tine si micutele tale. Nu as vedea de ce sa nu iti accepte. Si sa iti explice de ce crede ca e singular, fara sa faca mai multe monitorizari. (Cred ca stie ce zice, dar sa iti dea informatii si sa te ajute sa stai linistita, psihicul tau are nevoie sa fie puternic, chiar la o nastere normala).
Adica si eu as vedea ca macar cateva zile, 1-2? sa te puna la monitor si daca choiar nu mai apare niciun episod si va simtiti toate 3 bine, sa te lase acasa pana la ziua cea mare. Ai un cuvant greu de zis, trebuie sa te asculte. Cred ca va fi totul bine intr-un final si te astept cu drag sa ne dai vesti bune in continuare. Ziceai ca in rest totul a fost ok, corect? E cel mai important. Alte cele pe care nu le mai poti controla tu, lasa-le in grija Celui de Sus, cu incredere multa ca va fi numai bine. Biiig hug de la mine!


@Adriana
- cum esti, duamna, la gandul ca iti vei vedea minunileeee? :D Si eu am facut epidurala, nu e deloc nasol apropo de ce simti. Nici nu stii cand trece, vei fi usor ametita si in foarte putin timp de la incepere iti vor aduce pe rand gazele sa le vezi pentru cateva secunde. Eu am pishuiiit ochii cand i-am vazut, asa, stand pe masa :D Cred ca a fost cel mai emotionant si mai fericit moment cand i-am auzit si vazut fix langa mine! Tare astept sa ne povestesti! Hai, ca am pancardele sus pentru voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Ralu - deci suntem pe-aproape si cu tine cumva? :D Mi-a placut sa te citesc!

@Brigit - noi le dam vitamina C odata cu Fierul, sa se fixeze mai bine. Le-am pus un strop de lamaie zilnic, nu mai mult. Le-am dat o data sa simta pe limba o felie de lamaie, Mara parca gusta miere, Dragos s-a strambat haios (si noi ca 2 parinti denaturati, ne-am stricat de ras). Dar de atunci nu am insistat, tocmai pentru ca e acid. Mara mananca deja laptele cu faina de roscove :D deci e primul pas la diversificare. Nu ne grabim, 6 luni varsta cronologica - o sa incepem usurel, cum zice Anne, cu leguminoase zeama de radacinoase. Am gasit langa bucuresti o firma de produse bio si cred ca o sa mergem sa ii vizitam si sa facem abonament la ei. Si da, si io trebuie sa ma interesez de stocare. Un prieten i-a dat baiatului de la congelator, pasa legumele si le pastra in recipienti speciali, mici cat boranele HIPP. E o idee.

Manduca e buna, noi continuam cu wrapul. Plimbarea e cu amandoua extrem de placuta :) @Brigit - ce zici, ne intalnim in vreun parc intr-o buna zi? :D O somam pe Anne tocma din Buzau odata.

@Anne
- abia astept poze si vesti si despre botez!

@Adriana - si cum a fost la medic? ne lasi in asteptareee



@Monas - oaaarreee? adevarul e ca prea plange Dragos acum, verific maine gingiile, tu pregateste tastatura pentru listoaca aia :D Si noi am vrea sa incepem cu cresa devreme, un 4 ore ceva. Cautam sa vedem ce e prin zona.

@Hellen - imi si imaginez cum e cu masaa :D Te-am citit cu placere! Oh, ce-as vrea sa imi faca si mie rezerve micutzaaa!

O seara faina tare, merg sa incerc un spalat pe cap la ora asta, poate nu se trezesc micshunelele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Ah, uitam! Brigit, am citit pe nerasuflate link-ul! Da maaai, e foarte adevarat! Acum am dus azi probe de scaun sa vedem de ceva analize. Urechile sunt ok. O alaptez cu lumina mica-mica si acum, ziua mai are tendinta sa scoata sanul dar macar nu mai plange asa! Noaptea papa cel mai bine, iar azinoapte mi-a dormit 12 ore legat de m-am speriat la 7 dimineata si am trezit-o sa nu se deshidrateze iar. Era fericita si ok :)) probabil are si un miiic puseu de crestere.

Gata, acu ies :D Mi-am facut si eu de cap. Va pupcenkovicesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

m-a chemat maine...cred ca ma interneaza totusi. faza e ca fetita care a intrat in bradicardie se misca mai putin de cateva zile. si le-am zis...eu oricum nu ma simt bine deloc psihic, asa ca singura solutie e sa stau internata. oricum mai e doar o saptamana...ce mai conteaza?

ca si rezultate ale ecografiei: se vede clar plamanul celei de-a doua fetite. inima e pozitionata in centru (nu mai e la dreapta de tot) insa artera pulmonara e putin atipica. asta nu inseamna ca e neaparat in neregula. la cealalta (cu bradicardia) e un flux diferit prin artera ombilicala. poate fi o cauza pt bradicardie. deci nu e ok 100% nici ecografic, dar vom vedea...

va voi tine la curent. va pup

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Diana sa vii cu vesti bune maine
Ioana eu sunt curajoasa de fel, nu stiu ce ma apuca tocmai acum....
Eram pe fuga mai devreme , de aia am scris scurt asa . Deci : mare intilnire va fi marti vom avea 38 de sapt si 3 zile. Azi la eco cea mica avea aproximativ 2300 si cea mare 2900 gr; insa le masoara f greu din cauza pozitiei asa ca eu imi fac mari sperante sa aiba greutati mai mare... In fine om vedea
Ralu, Anne, Amalia,Brigit, Monas,Lai, Anna va multumesc mult pt toate sfaturile si urarile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diana, in primul rand e bine ca te-a chemat. esti mai in siguranta la spital. Desigur ca acasa ai un anumit grad de confort personal, niste tabieturi, dar e mai bine sa stii ca la orice ora poate veni un medic care sa te verifice.
optimism si te rugam sa ne dai vesti despre tine

Ioana, pai vorbim dincolo de intalnire, ca daca punem pe public cine mai stie cine vine la intalnire. vad ca v-au dat sperante zilele astea frumoase ca vine vine primavara si vi s-a facut dor sa iesiti din barlog.

Ralu, au crescut f bine dolofaneii tai. La voi nu prea s-ar putea vorbi de prematuritate, caci sunteti asa borderline. Inca 5-6 zile si erati la termen.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ady, pai stai asa ce sari cu multumirile ca la Oscar, pana marti mai e ....
unde crezi ca pleci, eeeeeeeeeeeeeee?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Ady ma bucur din suflet ca ati ajuns la final cu bine DD si Maica Domnului sa fie langa voi si sa va aiba in pauza, briosele au greutate ok avind in vedere gemenasi in general bine se putea si mai bine dar sa multumim lu DD pt ca nea dat darul cel mai dorit de noi

amalia tsakoniati
16+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit nu plec nicaieri reiau mesajele despre alaptare la rand iar, fac rezumate, trag concluzii.... sa ma duc la spital macar cu lectiile facute
Amalia eu cred ca in realitate au greutati mai bune, vedem la nastere sigur. Eu sunt multumita oricum, l-as mania pe Dzeu sa mai comentez ceva... Multumesc oricum pt gandurile bune, sa iti ajute si tie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Ady si Diana, va tin pumnii!!!

Anne, succes cu pregatirile de botez!

Eu am avut epidurala la nastere vaginala cu baietelul meu, nu stiu daca-i la fel cu epidurala de la cezariana, oricum experienta de dupa anestezie e diferita si inteleg ca tu la partea asta ai emotii mai mari, Ady. Insa epidurala in sine la mine a mers ca pe roate, asa ca te incurajez macar la partea asta ca se poate fara dureri semnificative si fara probleme (Anna, oribil comentariul anestezistei, cred ca m-ar fi apucat toti piticii).

Pe mine ma apuca groaza citind ce scrieti voi de bone, eu aveam impresia ca in Romania e mult mai simplu de gasit bona, apoi pentru aici cred ca pot deja sa ma iau cu mainele de cap Oricum iau inca serios in considerare varianta de a aduce o bona interna din Romania, daca aveti vreo recomandare (pt. august) va raman vesnic recunoscatoare

Mergi la inceput