Viata in Germania si Elvetia - cap. 84

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Acum vreo trei saptamani am fost la controlul bianual pt nodulii din sanul stang si am descoperit ca au aparut niste noduli si la sanul drept. Azi am primit confirmarea dupa biopsie ca nu e de speriat.

Bine ca ai avut noroc! Eu tocmai ce am aflat saptamana trecuta ca o colega "apropiata" a mea (suntem vreo 170 profi, dar colega asta e una din cei 5 colegi care predam Informationsverarbeitung la gimnaziu, si lucram destul de strans impreuna) are cancer la san. Deocamdata e in concediu medical pana la vacanta de Paste, dar am auzit de la alte persoane de concedii medicale de 6-9 luni la diagnostic din asta. Am vorbit saptamana trecuta cu ea la telefon (nu stiam ce are cand am sunat-o, stiam doar ca e in concediu medical pana la vacanta) si imi spusese ca saptamana asta merge la clinica sa o opereze, si apoi ii face "preventiv" deja "Bestrahlung", nu sunt sigura daca si chimioterapie deja, paralel verifica si daca are cumva metastaze. Abia face 51 ani luna asta. Recunosc ca am fost cam blocata cand am aflat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Miriluta, ma bucur pentru tine de rezultat.

Vin si eu cu recomandarea sa va faceti Krebsvorsorgeuntersuchung, chit ca trebuie platit. Nu de alta dar soacra-mea s-a dus mai mult de gura unei prietene si a zis, hai, facem si ultraschall daca tot suntem aici. Si i-au gasit intai un chist la un ovar, cica incapsulat, dar sa il scoata. Dupa ce a ajuns la consultatie la spital si au bagat-o in teava aia pentru claustrofobi i-au mai descoperit inca citiva. Bun, la operatia de scos ovarele au mai descoperit un mic punct in una din trompe, iar azi o opereaza iar de cancer sa ii scoata si ce a mai ramas si nodulii limfatici si sa vada in ce stadiu e. Daca are noroc e in stadiul 2, daca nu, e nashpa. Si asta doar din intimplare, fara simptoame, doar de gura cunostintelor si soacra-mea e super fit, face sport, maninca sanatos, e o femeie cu o energie cit casa. Daca nu se ducea acum si ajungea la doctor cu simptoame era clar prea tirziu.

Saptamina viitoare ma duc si eu si il programez si pe sot la urolog. Si o sa trebuiasca sa ii fac si lu' fii-mea test sa vad daca are gena. Fir-ar sa fie ca familia sotului e plina de cazuri de cancer.

Iar cu bucataria acum m-am intors de la nenea cu bucatarii. Am ajuns inapoi la Leicht, fiindca diferenta e cam de 500-700 euro intre Nolte si Leicht. Dar am ajuns cu pretul la 14.900 - de la cei 25000 prima cotatie, e o diferenta ... Bine, e drept ca am scos granitul de pe lista, dar tot e o diferenta de vreo 6000. Amu ... Sa vedem, cred totusi ca o sa semnam pentru asta si sa terminam bilciul odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Cristoiu Krebsvorsorgeuntersuchung e gratis (e acoperit de casele de asigurari) si se face odata pe an la medicul ginecolog. De la 35 de ani, casele de asigurare de stat platesc si Ultraschalluntersuchung pentru san (de anul trecut am trecut si eu de varsta magica).

Eu ma tot tin de ceva timp (am ramas la stadiul de tinut ) sa renunt la carne. De trei ani ma lupt cu tot felul de tumori, mai mari sau mai mici, la ovare, ficat si san. De azi (Aschermittwoch) intru in post cu Madame (ea cica renunta la dulciuri) si sper sa reusesc de data asta.

La noi e in continuare vreme de Ritalin (cum ziceau la Radia HH) adica nu te lasa nici sa mor inici sa traiesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Cristoiu Krebsvorsorgeuntersuchung e gratis (e acoperit de casele de asigurari) si se face odata pe an la medicul ginecolog. De la 35 de ani, casele de asigurare de stat platesc si Ultraschalluntersuchung pentru san (de anul trecut am trecut si eu de varsta magica).

Eu ma tot tin de ceva timp (am ramas la stadiul de tinut ) sa renunt la carne. De trei ani ma lupt cu tot felul de tumori, mai mari sau mai mici, la ovare, ficat si san. De azi (Aschermittwoch) intru in post cu Madame (ea cica renunta la dulciuri) si sper sa reusesc de data asta.

La noi e in continuare vreme de Ritalin (cum ziceau la Radia HH) adica nu te lasa nici sa mor inici sa traiesti.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Miriluta sanatate si tie, de 3 ani in asemenea stres e groaznic. Imi pare rau.

Dar cica nu mai acopera casele de asigurari krebsvorsorge, soacra-mea a trebuit sa il plateasca. Si mai stiu si ca verisoarele sotului il fac anual fiindca mama lor a murit de cancer la sin si ele au gena si e musai sa il faca si fix de asta se plingeau, ca nu mai platesc casele de asigurari. Poate alea private, a sotului plateste sigur, dar e privata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Miriluta, bine ca esti ok si iti doresc sa nu mai ai probleme.

Si eu anul trecut mi-am facut eco la sani si mamografie(gratis, ca-s trecuta de 35), Krebsvorsorgeuntersuchung il fac anual, chiar sunt curioasa cand ma duc la dr daca platesc.Stiu ca eco se platese , anul trecut am facut eco si am platit 50€.

Si la noi in familie si la mine si la sot sunt cazuri de cancer si suntem mai tot timpul in priza.Ambii parinti ai sotului au murit de cancer, iar anul trecut cumnata mea a fost diagnosticata cu cancer,dar din fericire dupa sedintele de chimio in momentul de fata este ok si cu voia Domnului totul o sa fie ok si de acum in colo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Lamuriti-ma si pe mine, in ce consta acest Krebsvorsorgeuntersuchung ? Este testul Papanicolau? Am si eu programare la ginecolog si habar n-am cum se procedeaza aici. Ceri tu,(de exemplu ecograf, mamografie sau Papanicolau) sau ti se fac procedurile pe care le considera necesare medicul, in functie de simptome?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Miri, Woow ce mai vin belele astea la tine. Nu esti activa in Handy?
Renuntare usoara. am o cunostinta la fel a renuntzat la carne, si povesteste ca se simte excelent.

Ce coincidenta, am avut azi control la Dermatolog tot pt Krebs. mi-a luat toate alinitzele la lupa, si nu am nici putine.
Am o verisoara primara care in 8 luni a murit de la o alunita. tot la fel era pistruiata ca mine si avea 38 de ani.asa ca mi-a recomadat sa fac controlul anual Nu am platit nimik, nu am asigurare privata. si la ginecolog tot asa anul il fac, ultraschall e drept ca nu am facut, doar papanicolau. nu am platit l-am facut la inceput de ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Mianda, da vorbesti cu dr, de ex la Hautartz am spus la primul control ca am caz de cancer de piele in familie. Recunosc ca Monica de aici dupa DC m-a marcat profund.
Stiu ca am mai fost acu vreo 3 ani pt colon si l-a fel i-am alarmat si pe aia. la ginecolog iti face el. De fapt pana acu io ce am cerut am primit. dau pe la dr din ani in pasti, de obicei cand sunt speriata de ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

La dermstolog e gratis o data pe an. La ginecolog iti fac papanicolau si palpeaza sinii. Pentru ultasound se plateste si trebuie sa ceri, altfel nu il fac. Va spun cind ma duc data viitoare, dar eu cred ca papanicolau e minimul.

Si sotul a avut cancer de piele, din fericire doar in situ, dar merge anual la control si de cind cu Monica merg si eu.

Mergi la inceput