Viata in Germania si Elvetia - cap. 84

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Acum am vazut bucataria de la Leicht pusa de cristoiu.Ma inebuniti cu bucatariile.eu sufar ca n-am bucataria mare.Imi doresc sa am una mare gen americana, cu plita in mijloc.Dar ma multumesc cu ce am.
Si noi ne tot gandim sa schimbam mai ales aparatura (cuptor si plita) ca deja au 13 ani.Numai ca noi vrem plita pe gaz si automat tb sa modific .
Masina de vase tb sa o schimb ca de la un timp vad ca da rateuri.orice detergent pun, la oricare program, imi scoate vasele cu dare, desi pun si extra lichid de luciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Cris, soacra mea are un Thermomix. IL foloseste numai pt cateva rezete, ca nu prea le are cu technica. Se merita luat daca vei gati acele retete. De regula odata cu aparatul primestei si niste carti foarte faine cu multe retete de gatit.

Iti recomand sa mergi la o prezentare Thermomix. Asa iti vei putea da mai bine seama daca se merita sa il iei.
Eu l-as lua de ex daca as face multa "cocaraie" in casa, adica paine, prajituri, budinci, creme pt torturi etc. Pt asta se merita 100%! Cum eu nu sunt cu dulciurile, nu ma tenteaza aparatul.
El face si legume la aburi, nu l-am vazut insa in actiune. Supe creme poti face cu el f.bine.

Dezavantaje: are un cutit si vas mare, drept pt care nu poti de ex.macina cantitati mici de nuci, sau sa faci zahar praf din 2 linguri zahar.

Revin insa la idea sa te duci la o prezentare de Thermomix.

Camay, mult succes la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta

Cris, soacra mea are un Thermomix. IL foloseste numai pt cateva rezete, ca nu prea le are cu technica. Se merita luat daca vei gati acele retete. De regula odata cu aparatul primestei si niste carti foarte faine cu multe retete de gatit.

Iti recomand sa mergi la o prezentare Thermomix. Asa iti vei putea da mai bine seama daca se merita sa il iei.
Eu l-as lua de ex daca as face multa "cocaraie" in casa, adica paine, prajituri, budinci, creme pt torturi etc. Pt asta se merita 100%! Cum eu nu sunt cu dulciurile, nu ma tenteaza aparatul.
El face si legume la aburi, nu l-am vazut insa in actiune. Supe creme poti face cu el f.bine.

Dezavantaje: are un cutit si vas mare, drept pt care nu poti de ex.macina cantitati mici de nuci, sau sa faci zahar praf din 2 linguri zahar.

Revin insa la idea sa te duci la o prezentare de Thermomix.

Camay, mult succes la scoala!


Eu nu-l recomand cuiva care face multa cocaraie.Initial si eu asta voiam,dar faptul ca are cutit nu e chiar ideal pt asa ceva.
Nici albusurile nu-mi place sa le fac acolo.Dar in schimb cand cineva are maioneza mai multa de facut , iese super in el.
Eu pt creme, albusuri batute bat, aluaturi folosesc Kitchen Aid-ul.
Odata cu aparatul vine doar o carticica.Sunt intr-adevar mai multe carti cu diverse retete,dar costa extra.
Plus ca difera carticelele de la o tara la alta.Reteta de vegeta eu o am dintr-o carte italiana.

Cristoiu, cand iti ajunge aparatul si vrei retete da de stire ca am o groaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Tumpi, merci frumos, cu siguranta o sa iti spun, il astept sa vina. Am fost la prezentare, adica la Messe in Hanovra de citeva ori plus ca am avut o studenta care l-a adus la ore si ne-a gatit de vreo doua ori cu el o masa cu trei feluri pentru toti studentii. Deci il stiu demult, acuma sa vedem ... De luat l-am luat. Dar cred ca poate sa macine nuci fara probleme, fiindca reuseste sa faca bucatele un catel de usturoi singur. Ceea ce mixerul meu normal nu reuseste. Nu mi-a dat prin cap cu zahar pudra ca nu prea folosesc, dar o sa va spun daca merge. Ah, Tumpi, exista un app cu retete, o sa il downloadez si pe ala. Si cred ca dupa ce capeti ceva experienta cu el poti face si ciorba in el la o adica, adica si alte retete, nu doar din carte.

Tumpi, daca va trebuie cuptor, aragaz etc. noi puteti sa va uitati si dupa ausstellungstücke, vezi ca pe ebay e unul care vinde numai de-astea si sunt mult mai ieftine. Si ai grija ce iti doresti cu bucataria, ca eu am vrut de aia pe model american, mare, cu insula, si uite ca de-aia ma costa cit 5 vacante in Caraibe. Probleme cu masina de spalat vase am avut si eu ... Un lucru de verificat e apa ... Pompa noastra se stricase si nu mai pompa apa proaspata, practic imi spala vasele cu zoaie. Am aruncat-o si noroc ca mai aveam una in pivnita. Si doi, iti recomand cu caldura Somat lichid, eu numai asta folosesc fiindca pastilele ma scot din minti, ba nu se dizolva complet, ba nu se spala calumea, ramin dire pe vase etc. Cu asta lichid nu ramine nimic, e cristal. Il gasesti ori la Rewe, ori la Edeka ori la DM si costa cam 5 euro sticla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:


Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Tumpi, merci frumos, cu siguranta o sa iti spun, il astept sa vina. Am fost la prezentare, adica la Messe in Hanovra de citeva ori plus ca am avut o studenta care l-a adus la ore si ne-a gatit de vreo doua ori cu el o masa cu trei feluri pentru toti studentii. Deci il stiu demult, acuma sa vedem ... De luat l-am luat. Dar cred ca poate sa macine nuci fara probleme, fiindca reuseste sa faca bucatele un catel de usturoi singur. Ceea ce mixerul meu normal nu reuseste. Nu mi-a dat prin cap cu zahar pudra ca nu prea folosesc, dar o sa va spun daca merge. Ah, Tumpi, exista un app cu retete, o sa il downloadez si pe ala. Si cred ca dupa ce capeti ceva experienta cu el poti face si ciorba in el la o adica, adica si alte retete, nu doar din carte.

Tumpi, daca va trebuie cuptor, aragaz etc. noi puteti sa va uitati si dupa ausstellungstücke, vezi ca pe ebay e unul care vinde numai de-astea si sunt mult mai ieftine. Si ai grija ce iti doresti cu bucataria, ca eu am vrut de aia pe model american, mare, cu insula, si uite ca de-aia ma costa cit 5 vacante in Caraibe. Probleme cu masina de spalat vase am avut si eu ... Un lucru de verificat e apa ... Pompa noastra se stricase si nu mai pompa apa proaspata, practic imi spala vasele cu zoaie. Am aruncat-o si noroc ca mai aveam una in pivnita. Si doi, iti recomand cu caldura Somat lichid, eu numai asta folosesc fiindca pastilele ma scot din minti, ba nu se dizolva complet, ba nu se spala calumea, ramin dire pe vase etc. Cu asta lichid nu ramine nimic, e cristal. Il gasesti ori la Rewe, ori la Edeka ori la DM si costa cam 5 euro sticla.


dada, dupa un timp nu-ti mai trebuie carte, poti adapta orice reteta in el.
Interesant de stiut ce reteta ai, cand e timp pote imi dai si mie.Eu sunt oricum inscrisa pe un seite italian cu retetele lor pt Thermomix.
Zaharul pudra facut in casa eu nu-l recomand la orice, cel din comert are si amidon si pt anumite prajituri e mai bun.Daca daca odata se ramane fara merge si asta facut in casa.

Cat de detergentul lichid am avut si din ala,da tot la fel.Ar tb sa ma interesez de pomoa,desi habar n-am ce-i aia, unde e, chestii din astea.Oricum vreau sa schimb masina ca am una de 45 si vreau normala de 60.

Off,daca as avea spatiu in bucatarie,numai ca oricat mi-as dorii tot nu mi-ar intra una cu insula, ca bucataria mea are 5/2,asa ca no chance.N-am sa pricep deloc de ce nemtii construiesc case cu bucatarii asa mici:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Tumpi, ai mei barbati, adica sotul cu socrul au scos-o si i-au dat drumul sa mearga cu furtunul de scurgere decuplat si pus in chiuveta. Si apa nu iesea, adica nu curgea decit spārcāia un pic si era foarte scirboasa. Asa au ajuns la concluzia ca e pompa stricata si ca nu mai ia apa proaspata si nici nu o scoate pe aia murdara. Poti sa faci testul asta sa vezi. Daca si cu detergent lichid tot ai urme inseamna ca e ceva in neregula cu masina. Ai curatat sita aia de jos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Tumpi, ai mei barbati, adica sotul cu socrul au scos-o si i-au dat drumul sa mearga cu furtunul de scurgere decuplat si pus in chiuveta. Si apa nu iesea, adica nu curgea decit spārcāia un pic si era foarte scirboasa. Asa au ajuns la concluzia ca e pompa stricata si ca nu mai ia apa proaspata si nici nu o scoate pe aia murdara. Poti sa faci testul asta sa vezi. Daca si cu detergent lichid tot ai urme inseamna ca e ceva in neregula cu masina. Ai curatat sita aia de jos?


tu te referi la pomba masinii, credeam ca la vreo pomba de apa de la casa.Om sa-l pun pe sot azi sa faca proba.

Sita aia o curat tot timpul.Am facut si curatirea masinii cu solutie speciala, ca ma gandisem ca erau vreo 2 luni ca nu o facusem si cum am avut musafiri am spalat mai des cu ea.
Da sa vad azi cum e cu pompa.Oricum masina e pe lista inainte de cuptor si aragaz.Deja ma uitasem ca am vazut de la Siemens ceva.

In rest tot pe ebay ma uit si eu dupa aragaz si cuptor ca prin magazine plita pe gaz mai rar gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Buna!

am citit ca vorbeati de bucatarii - noi am luat de la Ikea, fara electrocasnice, si am montat-o eu :) la prinsul dulapurilor in perete, montat chiuveta, plita, etc s-a ocupat sotul meu, dar in rest am surubarit singura :)

E f faina, fronturile sunt din lemn masiv, ne-am ales de pe internet ce lectrocasnice am vrut si suntem f multumiti.

Nu e asa greu montajul, pt cata mobila aveam noi Ikea cerea 800 de euro sa o monteze dar m-am descurcat si eu fr bine, dupa ce faci 2-3 dulapuri nici nu tre sa te mai uiti pe manual, merg mainile singure. Si eu nu-s cine stie ce talent tehnic, dimptriva :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

mai fetelor, da voi chiar vreti sa stati 20 ani cu aceeasi bucatarie? ca la pretul asta cam asa ar tb sa fie . se mai schimba gusturile, eu as lua un complet diferita de cea pe care o am acum. imi place inca, dar as mai shimba ceva... si n-au trecut nici 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cristina, eu la pretul asta as las-o si ca mostenire la nepoti . Glumesc doar .

Dar daca as avea bani asa de multi de dat pe mobila, mi-as lua o mobila faina din lemn de cires pt biblioteca. Am vazut una de mi-au picat ochii, dar deh, scumpa maica!

Mergi la inceput