Viata in Germania si Elvetia - cap. 84

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ma tot gandeam daca sa va spun sau nu, sa nu sune altcumva :)
ma asteptam la ajutor, ca altfel nu scriam aici, dar zau ca m-ati impresionat terbil cat de faine si saritoare sunteti
adica, multumesc si mi-a facut asa o mare placere, grozav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buli,ma bucur mult ca ai rezolvat.

Distractie multa la asamblat avionul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Noi am avut ieri Schularzt Untersuchung. A fost compus din doua unitati:
- 1. test de ochi si auz, cantarit si masurat
- 2. test de "inteligenta" - ma rog, nu se cheama asa, insa a trebuit sa execute diverse exercitii (fizice si intelectuale) intr-un anumit timp.
A fost ceva lejer...apoi am mers amandoi acasa si ne-am uitat la desene animate.

Si azi, mi-e o lene de ma doare - cum spunea un catec din vremea studentiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Miri, pe mine nu ma doare nicodata lenea. Din pacate

Ati vazut vreodata coproductia asta? Cica a fost celebra in Germania: http://www.youtube.com/watch?v=Uwp-duML9bA . Sa va uitati la sfirsit cine joaca . Eu pina acu nu am auzit de ea (din pacate e cu mult departata de Verne, aproape nu mai are nimic in comun).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Am uitat intre timp, ca a trecut mult de atunci, care are un Rhermomix poreclit Ghitza?

Mi-am comandat azi unul, cica vine saptamina asta si sunt pe de o parte speriata ca poate am facut o prostie si pe de alta super excited sa il vad si pun in functiune. Asa ca voiam sa schimb pareri cu fata respectiva ... Dar nu mai stiu cine e.

Mai are careva porsche de-asta de bucatarie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camay spune:

Neatzaaa! Eu am vazut cum functioneaza un Thermomix, sau cam asa ceva , to ate masinile pt bucatarie sint ideale , daca le folosesti des ( pt smothies, mixat , tocat)

Vineri cind am luat fetita de la gradi, I-am spus ca mergem sa dam Paine la gaini si rate( cineva din apropiere are gradine si gaini, cal). Copilul foarte bucuros, merge la doamna educatoare( celalat pedagog se ocupa de alti copii ) sii ai spune , intr-o olandeza/germana ca are Paine si merge sa le dea la gaini, cal, la care doamna spune taios ca " tu trbuie sa inveti germana" si face stinga imprejur.....O mama care a assistant la scena, a raspuns Jasminei ca vrea sa Ne insoteasca cu fetita ei . Eu nu sint genul care sa am replici taioase, am lasat prea mult si mereu de la mine, m-am bucurat ca Mai sint si oameni sufletisti . Cit despre doamna educatoare, am aflat ca s-a schimbat mult de cind I-a murit singurul ei baiat.
Astazi merg la prima mea ora de germane. Si parca am emotii. Iata-ma la 40 de ani, in a 4a tara unde trebuie sa ma integrez
Va doresc o saptamina cu multa primavara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Buna dimineata din "cel mai frumos oras din lume" (cel putin asa zic astia la radio).

Noi am fost ieri la Cirque du Soleil - Corteo. A fost WAAAAW. Am dat o avere pe bilete insa a meritat fiecare cent si chiar mai mult. Insa nu e ceva pentru copiii mici. Henrik a zis ca asta nu e cel mai grozav circ din lume, poate doar cel mai plicticos circ.

Azi ma stradui sa nu trag matza de coada...ca iar ma doare lenea.

Va pup si va doresc o saptamana frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Camay, take it easy si nu te enerva. Spune-i doamnei educatoare ca (,) copilul tau vorbeste ceva mai multe limbi decit ea si esti foarte mindra de el si o poftesti sa o trateze cu blindete si sa ii ofere suport in a invata limba.

O poti reclama pentru atitudine la directia gradinitei, indiferent ce probleme are nu are voie sa se poarte asa cu un copil. Pe cuvint ca mie nu mi s-a intimpllat asta nicicind si a mea vorbeste tot trei limbi amestecate.

Despre Thermomix, eu sper sa il folosesc la gatit, nu doar tocat si mixat. Adica poti sa faci si dulceata cu el, e steamer, gateste, faci supe ... Gulas ... Nu stiu ce se mai poate. Astept sa vina prin posta. E chiar de ris ca am planificat bucataria pina ne-a iesit pe nas, suntem undeva pe la 17,000 ca pret si am zis ca mai asteptam un an doi ... Si atunci n-am mai rezistat si am innoit un coltisor ...

Apropo, vorbeati de curind de bucatarii ... Poate aveti sfaturi ... Noi pina acum suntem cum spuneam pe la 17,000 fara granit si alte minuni, dar e Leicht si cu multe sertare si lacuita, nu cu folie. Avem 9 m de bucatarie si cam toate ofertele se invirt tot pe acolo. Voi care ati mai cumparat bucatarii, de care ati luat si sunteti multumite de calitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


Apropo, vorbeati de curind de bucatarii ... Poate aveti sfaturi ... Noi pina acum suntem cum spuneam pe la 17,000 fara granit si alte minuni, dar e Leicht si cu multe sertare si lacuita, nu cu folie. Avem 9 m de bucatarie si cam toate ofertele se invirt tot pe acolo. Voi care ati mai cumparat bucatarii, de care ati luat si sunteti multumite de calitate?



noi am luat bucatarie anul trecut in vara, afost o intreaga aventura cumpararea ei. daca tin bine minte, pe la 4 magazine am cerut informatii si cu mici diferente de pret, ptr ce aveam noi nevoie se ridica la peste 12 mii euro. na, acuma una vezi la magazin, de ex ceva foarte asemanator cu ce am cumparat noi costa in magazin expusa cam 5 mii euro. iar cand o comanzi.... vine poleita cu aur.
sunt multumita, aparatele toate functioneaza perfect pana acuma. la noi cica lemnul a costat scump si sistemele de inchidere, dar jur ca nu-s poleite cu aur.
in costul de mai sus este inclus transportul si montajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Servus fetele

Mi se pare aiurea atitudinea educatoarei; eu una i-as spune cateva. Marcia cand a inceput gradi nu vorbea boaba germana, dar educatoarea a fost ft draguta si i-a rugat pe copii sa petreaca cat mai mult timp cu copila, pt a invata repede limba. Era bataie pe Marcia, care sa se joace cu ea Dupa o luna vorbea ft bine limba, ajungand ca la terminarea gradinitei sa fie cea mai buna la germana (majoritatea vorbind elvetiana).

Noi mergem pe 8 martie la concert Gheorghe Zamfir (Zurich), iar pe 6 aprilie la spectacol Florin Piersic (undeva langa Zurich). De-abia astept. Ar trebui sa vina si Corina Chiriac la noi prin martie. Sa vedem. Am mai fost la Ducu Bertzi (superb concertul), la Cotabita nu am reusit sa ajungem, fiind raciti (dar am inteles ca a fost tare fain).

Aici a nins de dimineata, se mergea la pas. Si eu conduc cu atentie cand ninge, mai ales daca e gheata sub zapada.

O saptamana frumoasa va doresc!

Mihaela

Mergi la inceput