Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrlh spune:

Buna!

Sa inteleg ca in cazul in care fetita mea implineste 5 ani in aprilie nu trebuie inca sa ma agit cu inscrierea la clasa 0? Ar avea 5 ani jumate in septembrie la inceputul clasei 0 si deci sase si jumatate cand intra in clasa intai. Ceea ce ar fi ok, ea fiind destul de bine dezvoltata. Problema mea este ca nu stiu unde ar trebui sa incerc sa o inscriu. Acum locuim in Dristor, dar din toamna vom locui in Otopeni. Nu poate sa faca naveta din Otopeni tocmai in Dristor in mod sigur. In Otopeni nu stiu care este nivelul scolii. Stie cineva? Aveti alte idei, recomandari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrlh

Buna!

Sa inteleg ca in cazul in care fetita mea implineste 5 ani in aprilie nu trebuie inca sa ma agit cu inscrierea la clasa 0? Ar avea 5 ani jumate in septembrie la inceputul clasei 0 si deci sase si jumatate cand intra in clasa intai. Ceea ce ar fi ok, ea fiind destul de bine dezvoltata. Problema mea este ca nu stiu unde ar trebui sa incerc sa o inscriu. Acum locuim in Dristor, dar din toamna vom locui in Otopeni. Nu poate sa faca naveta din Otopeni tocmai in Dristor in mod sigur. In Otopeni nu stiu care este nivelul scolii. Stie cineva? Aveti alte idei, recomandari?


daca se mentine sistemul actual, fetita ta va intra tot in clasa 0, in septembrie 2014. nu va mai exista varianta de a intra direct in clasa I, daca nu se modifica din nou legislatia/sistemul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Cu siguranta va trebui sa o duci la evaluare, daca pot participa si copiii care implinesc 6 ani dupa 1 ian 2014. Anul trecut s-a putut. Evaluarea nu este grea pentru un copil bine dezvoltat, iar acum la clasa 0 nu fac mai nimic care sa-i puna in vreo dificultate, deci, daca copila e ok, go for it.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Intreba cineva de uniforma...noua ne-au spus de pantaloni bleumarin (am cumparat cativa blugi mai inchisi la culoare), camasa alba (dar are si una bej deschis), vestuta si cravata facute de scoala. Nu e cine stie ce, doar ca ramane bietul cu multe haine aproape nepurtate. In timp, probabil vom cumpara mai putine. La afterschool n-am idee daca se schimba singur sau este ajutat, cred ca il ajuta, cu nasturii sigur nu se descurca. Dar sunt dragutze fetele de acolo, n-au mai avut copii asa de mici pana acum si i dragalesc pe astia noi (2 de clasa 0 s-au nimerit doar).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Corina, gradi iti da fisa medicala la sf. anului si o duci la scoala. La inscriere duci un aviz de la pediatru cu "apt de scoala" si apoi, dupa ce incepe scoala, alt aviz cu "apt de sport".

Ref. toalete: la noi e toaleta doar pt cei de la pregatitoare, langa clasa, dar asta nu inseamna ca nu intra si cei mari, ca nu sta nimeni sa-i controleze. Mi-a zis fiu-meu ca intr-o zi au intrat unii mari peste el si i-au zis sa faca pipi cu usa deschisa, ca-l omoara. S-a cam speriat copilul.

Ref cantina: la noi nu exista si nici n-am auzit pe la alte scoli. Ferice de cei care au. La noi se aduce catering la after. Slava domnului, noi avem bunica disponibila sa-l ia la 12....dar si bunicii imbatranesc, cat te poti baza? Cand s-a imbolnavit mama ar fi fost mare problema daca nu puteam eu sa-l iau, ca s-a potrivit asa incat chiar in acea luna nu am avut servici.

Ref uniforma: ea consta in camasa/bluza alba, vestuta, papion si pantaloni inchisi la culoare. Pe timpul iernii, nu prea ma uit la culoare, ii dau ce am, in functie de cum e vremea. In zilele in care au sportul, merg lejer (bluza, pantaloni trening).

Ref.evaluare: eu am inteles ca anul acesta nu se mai face si astfel, cei care implinesc 6 in 2014, raman inca un an in gradi, cum e si cazul nostru, care facem 6 in ian. Deci, ajungem la 6.8 in clasa 0 si la 7,8 in clasa I...foarte tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Normal ar fi sa se faca evaluare pentru clasa 0... pentru clasa 1 inteleg de ce nu - clasa pregatitoare e obligatorie
O sa vedem

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna ziua

fisa de la gradi este obligatorie??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu e obligatorie fisa de la gradi, nici nu i-am cerut-o, ce sa stie cei de la gradi de copil, nu ei mi-l trateaza, nu ei il vaccineaza, nu ei consulta. De la Dr de familie am cerut aviz medical pt inscrierea la scoala. Nici macar fisa psihopedagogica de la gradi nu mi-au cerut-o la scoala la inscriere. LA dosar au depus:
- cererea de inscriere la scoala si numele invatatorului pt care optam
- actele de identitate ale nopastre,
- certif nastere al copilului,
- fisa cu vaccinarile pe ani, de cand s-a nascut (copie) de la dr de familie si certificat medical ca e apt pt scoala, fara boli cronice, sau transmisibile. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Fisa de la gradi o cere scoala dupa inceperea anului scolar. Asa ca e bine s-o luati cand se termina gradi, ca sa nu mai alergati dupa aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru20 spune:

buna. si fiica mea face luna asta 5 ani. eu vreau sa o dau la clasa 0. are deja in spate trei ani de gradinita. nu ca as vrea neaparat sa mearga, as mai vrea un an in gradi dar la 7.8 ani in cl.1 e mare. pe cea mare am dat o la 7.4 ani in cl.1 si este printre cei mai mari din clasa ( a doua). am vb cu directorul unei scolii si mi a spus ca la cerere o pot da. si ca anul asta nu se mai fac evaluari. cred ca si cei care fac 6 ani dupa 01.09 tot la cerere. anul trecut parca asa a fost.
intreba cineva de scoala din otopeni. eu am copilu acolo la gradinita dar la scoala nu mergem acolo. e dotata, e frumoasa, e ordine si disciplina dar mai multe nu stiu. acum depinde de ce cauta fiecare parinte pt. copilu lui.

Mergi la inceput