Nasterea in sistemul privat - modificari

Nasterea in sistemul privat - modificari | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj

De la 1 martie, "nasterea la privat" va costa dublu. Multumiti guvernului "liberal"!

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-13990875-1-martie-nasterea-privat-costa-dublu-multumiti-guvernului-liberal.htm

Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, afirma ca prin contractul-cadru care va intra in vigoare de la 1 martie va fi sistata finantarea din fondurile CNAS a unitatilor spitalicesti private si astfel spitalele publice vor avea un buget cu aproximativ 10% mai mare.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13989632-eugen-nicolaescu-vom-sista-finantarea-din-bani-publici-spitalelor-private.htm

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da' asta este o veste rea?

Mie mi se pare perfect normal sa nu se amestece serviviile de stat cu serviciile private,adica....nu vad de ce statul ar subventziona servicii private.

Ca atare,iaca ramine mai mult pentru gestionarea spitalelor de stat.

Personal nu vad de ce ar fi o veste rea.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

E o veste rea pentru cei care se gandeau sa apeleze la nasterea privata si sa le fie subventionata o parte din suma.

Ca una e sa platesti 3.000 de lei si alta 6.000 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si m-as mira ca suma astfel obtinuta sa fie cu adevarat dirijata acolo unde este nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Un articol care concretizeaza dezavantajele noii masuri:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13994916-sacrificat-ministrul-liberal-sanatatii.htm

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Selene, urmeaza sa nasti or what ?!


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pe mine ma intriga la maxim cum ambele articole,instiga la ura impotriva batrinilor,batrinii sunt cei care beneficiaza la maxim de contributzia clasei mijlocii actuale.

Bineintzeles ca situatzia asta este generala,in niciun caz specifica Romanieie,insa eu n-am vazut nicio tzara sa-si desconsidere in asemenea hal batrinii,sa-i impinga la marginea societazii,sa-i faca responsabili pentru actuala stare intr-un sistem sau altul

In rest,ramin la ce am spus anterior.nu vad d ece trebuie sa se amestece privatul cu statul,de ce trebuie sa deconteze statul la privat.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Bineinteles ca nu batranii sunt de vina pt dezastrul din economia noastra, dar escrocii care fura de peste tot, au gasit tapii ispasitori.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

din punctul meu de vedere, aceasta masura este o limitare a drepturilor pacientului.
Pana acum, daca o anume pacienta alegea sa nasca in sistemul privat, asigurarea medicala ii deconta o suma - convenita de casa de aigurari de sanatate - iar restul il platea acea pacienta care dorea sa nasca in conditii superioare sistemului de stat. De acum, nu va mai exista acea alegere. Adica, desi platesti asigurari de sanatate, nu mai poti alege intre stat si privat ci mergi direct in salonul comunist cu asistente obraznice si trebuie sa dai spagile de rigoare...

Daca e sa vorbim comparat cu alte tari - cu care Romania doreste sa se compare si nu alte tari cu care Romania nu vrea sa se compare - sa spunem ca si in Olanda de pilda, ai dreptul sa mergi la orice spital (regional guvernamental ) sau privat - iar serviciile se deconteaza in acelasi mod. O suma fixa pentru servicii standard - care se deconteaza + ce vrei tu sa platesti pentru lux (din banii tai)

Eu am vizitat de curand spitalul si maternitatea de la Regina Maria - sistem privat - si vreau sa spun ca NU exista termen de comparatie intre conditiile si grija de acolo vizavi un spital de stat. Masura aceasta - care culmea vine din partea unui ministru liberal - va da in cap si va lasa in coma sistemul privat de sanatate din Romania. Stiam ca liberalii din Romania nu au nici o tangenta cu doctrina liberal insa acum e clar ca cei de la putere sunt de orientare 100% populista. O intoarcere trista in trecut ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

andacos, nu e vorba ca statul finanteaza sistemul privat. pur si simplu, in virtutea asigurarii mele de sanatate, imi plateste mie nasterea. statul deconteaza X lei pentru o nastere, eu consider ca e dreptul meu sa o deconteze la stat sau la privat in functie de unde aleg eu, ca eu am cotizat, nu?

se duc naibii si putinele lucruri bune care se intamplau in tara asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Din articolul de pe Hotnews deduc ca nu e vorba doar de tariful pentru nastere la privat, ci si de tarifele la orice alte servicii medicale oferite de privati. (consultatii, analize...)

Citez:
"De la 1 martie CNAS nu va mai deconta servicii catre spitale private. Sub acest anunt sec se ascunde exact distrugerea rationamentului de mai sus. Nasterea la privat va fi platita integral de client - si nu doar nasterea, orice alte servicii."

Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-13990875-1-martie-nasterea-privat-costa-dublu-multumiti-guvernului-liberal.htm

Mergi la inceput