WIZZ AIR-opinii

WIZZ AIR-opinii | Autor: Marox

Link direct la acest mesaj

Recunosc, am un fix, mi-e frica in avion. Si pt ca mi-e frica, inca n-am avut curajul sa incerc companiile low cost. Si nici mamei, cind vine la noi, nu i-am luat niciodata bilete la o astfel de companie. Acuma, insa se pare ca va trebui s-o fac. Mama a venit aici pe 8 decembrie, cursa TAROM. Biletul de intoarcere este pe 26 ianuarie. Insa, din anumite motive, am hotarit sa prelungeasca sejurul si sa schimbe biletul pt 9 martie.

Eh, acuma incep cheltuielile: 150 euro daca ma duc sa schimb biletul la agentia TAROM din Paris, 150+50 daca o fac prin card, sau echivalentul in lei daca se duce cineva in Bucuresti la agentie.

Si atunci ne-am gindit sa renunte pur si simplu la biletul asta si sa mai luam unul doar dus. Mare surpriza, un zbor dus Paris-Bucuresti, in 9 martie, 560 € (dus intors fusese 260 €!).

Asa se face ca ne-am uitat si la zborurile low cost si am gasit un bilet Wizz Air, dus cu 50 €. Intrebarea mea este: ce alte taxe se mai adauga? Am citit pe site 20 € pe bagaj/pers. Exista o limita la numarul de kg pe bagaj, ca la cursele Tarom/Air France? Este acceptata o valijoara ca bagaj de mina sau se plateste si asta?

Cum sint cursele Wizz Air, respecta orarul sau au intirzieri repetate? Se serveste o gustare sau nu si daca nu, se poate lua un sandwich in geanta?

Tot pe site am citit ca sint si taxiuri WIZZ care te asteapta la aeroport. Le-a luat cineva?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

La wizz ai voie bagaj de mana 10 kilograme gratuit, dar pe site-ul lor sunt afisate dimensiunile adica degeaba ai 10 kilograme daca nu are anumite dimensiuni( lungime, latime...etc.)
Bagajul de de cala sa nu depaseasca 32 kilograme si geanta sa nu fie foarte burdusita ca iarasi se iau de dimensiuni si trebuie sa rearanjezi lucrurile sau sa renunti la ele.Te sfatuiesc sa ai un troller care sa nu aiba prea multe buzunare laterale, sau daca are sa nu indesi foarte multe in ele.In privinta intarzierilor mie personal mi s-a intamplat ca din 3 zboruri cu ei, toate 3 sa aiba intarziere de peste 40 de minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Marox,eu am mers o singura data cu Wizza Air-ul.

Bagajul se plateste separat,am avut bagaj de mina(altul decit cel la cala),ai voie insa ori laptop,ori bagaj de mina,chiar si poseta e considerata bagaj de mina,deci ea trebuie dosita.

N-am avut probleme cu intirzieri,nu se da mincare pe avion,trebuie sa-tzi cumperi tu totul.

Ca sa vezi costul final al biletului,fa si tu o simulare,mergi pina la "forma de plata"si ai sa vezi cit costa.

Maximum la cala nu mai stiu ,stiu ca Wizz Air are mai multe kilograme decit GermanWings,care are doar 20.

Sper sa-tzi fie de folos.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Noi am zburat cu Wizzair pe ruta Tg. Mures-Londra si in afara de cozile enorme din aeroportul din Londra-Luton (rezolvate prin scoaterea pasagerilor pe o linie speciala pt a ajunge la timp la zborul respectiv) nu am avut nicio problema, nu au intarziat. Regulile cu bagajele sunt cele de pe site, de asemenea, a mai fost obligatoriu check-inul online pt a fi gratuit, pt check-in la aeroport se platea o taxa. Nu servesc gratuit mancare si bauturi, acestea se pot cumpara din avion, dar se poate lua un sandvis sau un pachet de biscuiti sau orice mancare, lichide insa nu, doar din aeroport sau din avion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

si atentie: poseta + un bagaj de mana = 2 bagaje, ceea ce nu se accepta (sau platesti pentru al doilea - nu mai stiu exact fiindca eu mi-am bagat poseta in bagajul de mana cand am calatorit cu ei).


de taxiurile wizz nu stiu nimic, n-am vazut niciodata un astfel de taxi - poate-s microbuze, nu stiu cum si unde merg.

daca ia taxi normal in aeroport (de Bucuresti vorbesc) sa aiba grija sa fie chiar de-alea normale, nu excrocii cu 3.5 ron/km. spune daca vrei mai multe detalii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Mie nici nu mi-au bagat-o in seama poseta.....
N-am mirat si noi,or fii mai in afara regulilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Marox,eu am mers o singura data cu Wizza Air-ul.

Bagajul se plateste separat,am avut bagaj de mina(altul decit cel la cala),ai voie insa ori laptop,ori bagaj de mina,chiar si poseta e considerata bagaj de mina,deci ea trebuie dosita.

N-am avut probleme cu intirzieri,nu se da mincare pe avion,trebuie sa-tzi cumperi tu totul.

Ca sa vezi costul final al biletului,fa si tu o simulare,mergi pina la "forma de plata"si ai sa vezi cit costa.

Maximum la cala nu mai stiu ,stiu ca Wizz Air are mai multe kilograme decit GermanWings,care are doar 20.

Sper sa-tzi fie de folos.

Dana

Eu ultima data am zburat cu ei ...ieri. Ai voie bagaj de mana , laptopul NU este considerat bagaj de mana ca atare.Il pui in bagaj de mana si este ok.Nu se da nimic de mancare, dar ai voie sa ai in bagajul de mana ceva sa mananci, dar nimic de baut, nici apa.Poseta nu mai ai voie daca ai alt bagaj de mana, deci mai bine o geanta mare (dar care sa se inscrie in cerintele lor)in care pui tot ce ai in poseta plus altele in limita a 10 kilograme.Eu am avut un rucsac.Bagajul de cala m-a costat 17 lire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sunny,eu am spus ca laptopul in sine este considerat bagaj de mina,deci nu mai ai voie altceva.

La fel si poseta,trebuie "dosita"ca altfel nu mai ai voie la alt bagaj d emina ,in afara ei.

edit sa fiu si mai epxlicita.nu ai voie laptop SI bagaj de mina,sau laptop SI poseta,sau poseta SI bagaj de mina.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noi am fost de mai multe ori cu ei. Foarte Ok ca si amabilitate, conditii, tot. Ce am patit o data, s-a mutat data unui zbor cu o zi, ne-au dat optiunea sa acceptam modificarea sau sa primim banii inapoi. Nu puteam modifica data, deci am cerut banii inapoi si i-am primit, nicio problema. Banuiesc ca pt mama ta, daca e pensioneara, o zi sau doua la o adica nu e mare problema.

Vezi ca zborul e din Beauvais, nu din CDG.

Bagajul -citeste cu atentie regulile de pe site-ul lor. Rcent au introdus plata la bagajul de mana daca depaseste anumite dimensiuni scrise acolo. Bagajul de cala se plateste in momentul rezerrvarii. Sau ulterior, online, la acelasi pret. Orice bagaj pe car il p,atesti la aeroport e mult mai scump. Sa se incadreze cu bagajele la dimensiuni ca sa nu aiba probleme.

Check-in-ul trebuie facut online ca sa fie gratis. E un fel de a spune pt ca oricum te duci la biroul de check in din aeroport cu pasaportul / buletinul si bagajul de cala dar trebuie sa duci si asa zis-ul boarding pass printat de acasa. Cred ca nu e o tragedie daca nu l-ai printat, oricum iti mai dau ei unul pt imbarcare.

Mancare: ai voie cu mancare de acasa in avion. Ai voie cu bautura daca ai cumparat-o dupa ce ai trecut de security check. Restrictiile de bauturi sunt cele de la security. In avion ti se ofera sandwich-uri, bauturi, rontaiele, contra cost. Preturile sunt in genul 2 euro o sticla de apa la 500 ml maxim 3 euro, nu mai retin exact, oricum nu sunt cu mult diferite de preturile din aeroport.

La pretul afit initial se mai adauga taxa de plata cu cardul sau transfer online, bagajele si cam atat.

Inca ceva: preturile la low cost se modifica, in principiu cresc pe masura ce se umple avionul, asa ca ar fi bine sa te hotarasti repede.

Sper ca ti-am fost de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Sunny,eu am spus ca laptopul in sine este considerat bagaj de mina,deci nu mai ai voie altceva.

La fel si poseta,trebuie "dosita"ca altfel nu mai ai voie la alt bagaj d emina ,in afara ei.

edit sa fiu si mai epxlicita.nu ai voie laptop SI bagaj de mina,sau laptop SI poseta,sau poseta SI bagaj de mina.

Dana
o
Laptopul il pui in bagajul de mana si cu el bagajul poate depasi cele 10 kilograme.Cel putin la mine a depasit putin si nu mi-a zis nimeni nimic.Si la verificare este pus separat, deci 2 ladite din alea si am plecat cu el separat de bagajul de mana catre avion.Asta s-a intamplat ieri, cand am stat si 45 de minute sa plece avionul fara sa fim anuntati de ce este amanat zborul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu am mers cu Wizzul pana in Dortmund si inapoi, am avut un bagaj mare de cala, ai voie pana la 32 de kg, nu conteaza cat e de burdusit, un bagaj de mana pana in 10 kg (dimensiunile sunt cele normale pt bagajele de mana, eu am avut un troller), plus laptopul. Geanta de mana mi-am bagat-o in bagajul de mana pt ca nu ai voie si geanta si bagaj.
Cu laptopul a fost amuzant, eu il aveam in mana, bagat in husa lui, o colega avea poseta de umar si laptop, dar laptop-ul avea o husa cu maner, gen poseta (din material ca supraelasticul), si nu au lasat-o. Ma rog, au lasat-o ca am spus ca e laptop, nu poseta, dar i-a zis doamna nemtoaica sa fie atenta ca nu are voie cu asa ceva in mod normal. Taxa daca ai ceva in plus la imbarcare este de doar 90 de euro


Mergi la inceput