Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza!
Dau cafelutza, cioco calda, ceai cu miere si lamaie..cine doreste.
Eu m.am trezit iar cu noaptea in cap, fac de mancare fetelor.

Lena - m.ai distrat teribil cu faza ref la educarea sotului :-):-):-):-)

Mihaela - daca vrei iti pot da pe pm detalii despre pers caee creste pui si conditiile in care ii ingrijeste. oate ne combinam la o comanda ;-)

Fetelor am uitat sa va spun, pt cele interesate de haine mai de birou, la Nissa au reduceri mari, mai multe modele am vazut in AFI. Mi.am luat sarafane reduse de la 300 la 95 lei.

Sa aveti o zi minunata. Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata, vin si eu la cafea Nanna

Imi doresc si eu niste haine office pentru noul meu gabarit , multumim de pont. Pacat ca nu pot ajunge in AFI in Bucuresti iar la noi in Mall nu exista firma asta. Din nefericire dupa sarcina am ramas cu 7 kg in plus si nu ma mai incap hainele vechi.Incerc mereu sa scap de ele insa e o batalie fff grea avand in vedere ca nu fac deloc miscare , dar asta este.......

Ma inscriu si eu pe lista de munte. As veni si cu o propunere initiala pentru locatie" Complex Bran " unde au multe vile si locuri de joaca pentru copii.

Lena ce fetita inimoasa ai . Edi nu are rabdare sa se joace cu jucarii, e tare pasionat de sculele lui taica'su, in special de surubelnite cu care toata ziua regleaza robinetii de la calorifere Am observat ca pe acestea le si strange si le pune la loc insa jucariile nu, probabil nu prezinta interes.

Noi avem norocul ca stam la tara si crestem cativa pui pentru bebe ca din pacate noua nu prea ne place carnea de curte. Avem si o mica gradina pentru zarzavaturi.....deci suntem asigurati cu mancarea bio . Acum mai ramane sa si manance ce-i preparam.

Dbunny poate ca a trecut de faza cu dintii si doarme mai bine. Ce cumintica este, astept si eu momentul cand o sa se joace singur, acum ne calareste pe toti din casa.

Pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
eu iau o cafea nanna, multumim de tratatie!
kora suntem aici oricand ai nevoie! la mine e invers cu mancarea. Stefan e marea sclifosenie iar cu Teodora n-am avut nici un fel de probleme.
chiar, Stefan mai nou adoarme pe la 8,30-9,00 cu un biberon de 240 de ml. noaptea nu se trezeste ira dimineata in jur de 8, cand se trezeste refuza cu indarjire laptele, indiferent din ce il dau. mai mananca gustarea la 5 din 2 iaurturi. oare e ok ca nu bea lapte si dimineata?
in rest ... are baterii la fund . nu sta locului o clipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Neata!

Ma inscriu si eu la cafea! Eu am inceput devreme munca azi si deci o sa termin mai devreme

Nanna bine ca nu a fost nimic grav! Multumim de pont, eu vreau sa ajung la cumparaturi in weekend, abia astept... nu am mai fost de mult timp

Si Danny are burtica... eu una nu-mi fac griji

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Si Eva are burtica.Slaba si cu burta, zici ca e somaleza.Imi aduc aminte ca asa a avut si Razvan.
Fetelor.........offf eu dupa paste la sf lunii mai plec in bulgaria si imediat la o saptamana la Roma.Ce ma fac ca vreau sa vin la intalnire .Ma gandesc totusi ca e cam frig in perioada aia.Nu e mai bine mai spre vara? Poate la sf lui iunie inceputul lui iulie. Offf,offf
Fetelor ai vostri copii se scarpina in cap?Eva parca are ciuda pe ea,asa se scarpina.Am zis sa-i schimb samponul.Folosim acum Chicco.Aveti vreo sugestie de sampon?
Nu se joaca singura niciun minut.In permanenta cauta companie si se maraie daca fac 2 pasi de langa ea.Tot timpul e agatata de noi.
Jade, la munte am fost fara Eva.Fetelor eu am copii cu programe de masa si somn total diferite.Daca as fi fost cu eva nici n-as fi ajuns bine pe partie ca trebuia sa manance, sa doarma si partia nu era langa cabana.ASa cu razvan plecam pe la 10 dimineata si ne intorceam pa la 18.Sa se faca mai mare si asa nu intelege ea mare lucru.
Lali tu ma intrebai o data cum se inteleg astia mici ai mei.Eva e o alintata si face ce vrea din Razvan.Razvan o iubeste de nu mai poate si e de la calutul ei pana la cel care ii da sa manance sau o adoarme.O iubeste mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata !!

Eu scrisesem in mesajul de ieri despre teama mea cu alimentele si inca vre-o cateva chestii,dar scriind de pe telefon nu ma uit mereu,si imi corecteaza aiurea. Ma chinuiam acum doua zile sa scriu Atoshik si imi scris Thomson ,si m-am lasat pagbasa,ca nu apucam sa corectez pana imi scria cuvantul in mesaj,apoi nu puteam sa corectez...

Acum reiau ,ca am sters partea aia, nu se intelegea decat jumatate de mesaj .

In mintea mea,eu cred ca omul s-a adaptat mereu la mediu,la conditiile de trai, ne-am adaptat de la pestera la casa, de la mancarea exclusiv raw la mancare aproape exclusiv gatita, la haine , la tot. Oganismul nostu s-a adaptat teptat,asa ca mie asta cu "sa revenim la origini,sa mancam ca stramosii nosti" nu mi se pupa cu ideea omului din ziua de azi,cu modificarile ce au avut oc in organismul nostru,pentu ca toate aceste modificari se pastreaza de la o generatie la alta si se adauga si unele noi.Eu nu am suferit ca nu am dat bio copiilor,ca nu mancam noi bio,mi se pare asa un trend sa spui "bio" la orice. M-am straduit ca totul sa aiba cat mai putini consevanti,cst msi putine chestii adaugate, dar ,noi romanii mancam legume si fructe ierbicidate si tratate de toate alea de cand a inceput colectivizarea,asa ca ceea ce credem noi ca mancau parintii nostri este exact asta , ingrasaminte puse peste toate. Fiecare om care lucra la CAP aducea cat si cum putea azotati si mai stiu eu ce saci cu ingrasaminte si bidoae cu ierbicide ,ca sa dea si acasa,pentu ca la camp se faceau toate culturile mai bune,mai multe si mai sanatoase ( in sensul de "fara daunatori") decat alea cu balegar de la animale, compost ce facea coropisnite si alti gandaci,ce stricau culturile la inceput pana se facea compost bun.Hai ca am luat-o pe aratura [D:]. Ce voiam eu sa spun este ca eu una imi asum ca dau copiilor carne de porc.de exemplu,in locul celei de pui din comert. Am carne de la tara,testata sa nu aiba trichineloza, de la porci crescuti cu porumb, tarate , coji de cartofi si alte resturi alimentare .Acea carne(fiind porcii de carne,nu de grasime) este mai slaba decat cea de pui din comert si nu are agentii aia de crestere fortata. Imi povestea cineva zilele astea ca degeaba sunt crescuti acei pui cu porumb,pentru ca in ultimele cateva zile de viata sunt bagate concentrate in ei sa ajunga de la un kg la doua,cum sunt in comert.
Ca sa povestesc experienta mea cu ouiul din magazin vs carne de porc... PAul avea la un moment dat par pe picioare prea mult pentru varsta lui,era vizibil,destul de gros , nu mai era pufulet,cum era pana acum un an de exemplu.Si asta s-a intamplat brusc,in momentul in care am consumat mai multa carne decat de obicei,cand nu mai aveam iepuri la tara . Apoi,de pe la inceputul lui decembrie nu am mai cumparat carne de pui deloc, am dat numai de porc si de iepure din nou . Surpriza Paul iar nu mai are par pe picioare ! in plus,mai conteaza si felul in care sunt gatite alimentele. Un cartof fiert are tot atatea calorii cat acelasi cartof ,dar prajit,numai ca substantele eliberate de gasime la prajit fac diferenta. Alea fac ravagii in ficat si stomac, alea si ingrasa,nu caloriile,sau nu doar caloriile.


Camady, eu propusesem luna mai pentru ca in iunie naste Anca . Ancaaaa, propune tu alta luna,in care ai putea sa vii. Nu ar fi la fel fara voi . Facem si o lista? Am emotiii , mie mi-a placut mult intalneala noastra . Ma bucur tare ca se inteleg. Astia ai mei au o zi calda una rece ,dar in general se iubesc. Nici nu stii la ce sa te astepti de la ei. Uneori cand sunt tristi,de exemplu,le place ca celalalt sa il mangaie pe cel supaat, alteori nu suporta sa fie atinsi ... Eu nu merg nicaieri fara Teodora ,dar ai mei au acelasi program. Dimineata cand se trezesc mananca amandoi imediat,la pranz mananca iar Teodora, APul mananca la gradinita, seara mananca impreuna cand vine Paul de la gradinita. In zilele libere la fel,mananca impreuna. Teodora are si gustari,ca rontaie toata ziua cate ceva , Paul la gradinita nu, dar acasa face ca sora-sa .

Kora cum mami sa crezi ca scrii prostii ? Am tot zis ca te sun ,dar nu gaseam momentul potivit ... Ati mai mers la psiholog cu Iannis? Poate i-a placut perioada in care ai stat doar cu el,chiar daca era bolnavior, poate e inca gelos pe Dimitris ?

Raluca, Paul imi spune ca e obosit cand vine vorba de strans jucarii,dar le strange daca ii spun ca vine Alexandra (vecina si colega lui de grupa la gradinita) sa se joace cu el, iar Teodora face tot ce fac eu,deci daca ma apuc de strans sigur pune si ea cateva jucarii. Daca ii spun doar ei face " ooooof" si se aseaza unde apuca,semn ca a rins si ea "oboseala" de la Paul .

Eu va pup,a adormit mandra asa ca imi fac si eu o cafea si fug sa arunc gunoiul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nanna: Astept PM-ul :) Sunt foarte interesata. Apropos, eu am remarcat diferente foarte mari intre puii din comert si pasarile de curte. O pasare de curte are oase mai lungi, mai subtiri si mai dure ca un pui din comert de dimensiune comparabila. Cred ca indica o varsta mai mare. Adica a ajuns la greutatea respectiva in timp mai indelungat, nu brusc, fortata prin diferite mijloace. Deci as lua un pui sa vad cum sunt oasele lui. Daca imi inspira incredere, as mai lua (periodic adica si mai mult).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Buna fetele,


Am o rugaminte la voi vreau sa va am pe toate care aveti facebook in lista mea de prieteni asa k,care dintre voi vrea sa fie prietena cu mine sa dea add frend la Lavinia Si Ciprian Dumbrava

Cat despre intalnirea la munte am vrea sa venim si noi ...daca ma anuntati din timp sa vad cum imi iau liber?Sau e vorba despre un week-end?

Mie imi place mult la Valiug - Vila Avocatilor - nu este mare daca ne strangem mai multe o putem inchiria toata,are curte,etc...ca la tara

Va pupacesc

P.S:O sa incerc sa fac un grup pe facebook denumindu-l strugurasi2011
P.S:Klaudia nu te-am uitat ----ajunge si setul la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Mai am o intrebare ...la munte vin doar mamele cu strugurasii sau au voie si taticii?????

P.S:si noi avem burtica dupa ce mancam dar apoi suntem trasi printr-un inel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Lali oau ce autostrada ai scris .
Ce bine cand sunt doi copii in familie si se ajuta, se joaca... intre ei. Poza de la avatar e emotionanta

Camady si Edi are perioada cand se scarpina in cap insa am observat ca face asta cand nu-i convine ceva sau e nervos. Noi nu avem un anumit tip de sampon pe care-l folosim, depinde ce gasesc cand merg la cumparaturi.

Burtica si Edi are si inca mare si mereu il tachinez pe taica'su ca seamana cu el

Mergi la inceput