Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Acum am pus poze.Le gasesti in albumul"Irina,a doua minune a noastra".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Alina, iti multumesc pt raspuns. Am vazut pozele si intr-adevar, nu seamana bubitele. A mea are mai degraba niste pete, s-ar zice ca a fost arsa- asa arata, si prin alte parti niste punctulete rosii, fara zeama, uscate. Maine pe lumina o sa o pozez si postez sa va arat. Ce bn ca i-au trecut Irinei, acum iti inteleg sentimentele pe care le-ai avut atunci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Offf fetelor cand aud cum adorm puii vostrii..al meu e treaz de la 8 dim si doarme numai cate 10min adormit in brate sau la san.
Ne-am chinuit toata ziua si eu si mami meu sa il adormim dar dormea putin de tot si se trezea.Nu pare sa-l doara nimic,nu are febra,nu a plans de burtica...doar ca nu doarme.
I-am dat mai multa completare,poate nu e satul si nimic.Acum astept sa se incalzeasca apa,poate baitza il doboara.
Plus ca azi noapte numai asa mi-a facut,adormea,il puneam in patut si iar maraia si iar sugea putin,iar adormea si tot asa pana dim la 8.Si acum sunt rupta,sa vedem ce o fi la noapte.
Oricum nu dormea el decat asa plimbat si cantat dar azi e ceva de groaza.

Elena cred ca e oribil cu acneea asta,ei sunt asa mici si delicati.
Azi am sunat pediatra ca a facut caca cu mucus si mi-a dat protectis,saracul copil ii dau si vigantol,colief,gripe water...prea multe pentru un bebe asa mic.Cred ca raman la vigantol si protectis,restul facem pauza.
Gata,fug


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Noi azi am fost la urgenta cu puiul ca avut scaun cu mucus roz si firisoare de sange de vreo 4 ori.M ia spus dr. ca nu stie exact cauza,e pe tratament cu ercefuryl,hidrasec si protectis si dau si mucilagiu de orez.Sper sa trecem cu bine peste aceasta incercareai
Mi a zis sa nu renunt la picaturile de colici ca o sa aibe crampe mai mari la burtica.Scuzati ca nu nominalizez dar am creierii prastie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

mesaj mai scurtutz si de la noi, desi tare as mai povesti, insa nu mai am timp!

Azi am facut si noi doua lunite, crestem! nu a mai apucat mami sa vina sa ofere bunatati, ca puiul a fost zapacit de colici ore in sir, tura de dimineata a inceput la 6 am si s-a terminat spre 11, a fost greu.am avut reprize si dupa amiaza si dimineata..greu.

dar: l-am cantarit azi, are 5.920kg, deci le face in ciuda colicilor si isi vede de drum.e un frumos si un dulce si un vesel! ahh si plin de energie, ca mami, nu ar dormi ziuaaaa..de-loc!

Angelique, eu am Espumisan din tara, cel in cutia de carton verde, nu?
pai uite, in prospectul lui scrie
"precautii: deoarece detine acid sorbic, poate provoca reactii cutanate locale-ex:dermatita de contact).

vreau sa iti mai spun ca o prietena de aici mi-a spus ca pediatra ei a mentionat ca atunci cand apare sange in kaki, poate fi cauzat si de la o intoleranta la lactoza.., ia si asta in consideratie.
Multa multa sanatate, sa vii cu vesti bune si foarte bune!
pentru puiul scump si drag

Eu ii mai dau Sab Simplex, din cand in cand, dar clar:pana nu se hotarasc sa plece, nu ne putem ajuta puii prea mult

Onutz, la noi ..el nu stie sa stea pe burtica, adica imediat ce il pun pe burtica pe pat, ridica repede capul si normal, in cateva min e rupt de obosit, el crede ca asta tre sa faca
Luci doarme ca un ingeras, pe burtica, ferice de voi!
Asa, pe burta mea, e ok, doarme, dar pe pat..nu.

Cellena grija, sunt f sensibili la aspriciuni, chestii care racaie, zgarie,inteapa, incomodeaza.,Noi am mai avut discutii despre asta aici, cand eu povesteam cum tai toate etichetele posibile si am descoperit ca tampitii pun uneori, la pijamalute, etichetele in talpite sau pe piciorusul cu fermoar..capse, well..

fug.sper sa mai apuc sa trec.
Multa sanatate voua si bebelusilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Citat:
citat din mesajul lui S.ellena

Alina, iti multumesc pt raspuns. Am vazut pozele si intr-adevar, nu seamana bubitele. A mea are mai degraba niste pete, s-ar zice ca a fost arsa- asa arata, si prin alte parti niste punctulete rosii, fara zeama, uscate. Maine pe lumina o sa o pozez si postez sa va arat. Ce bn ca i-au trecut Irinei, acum iti inteleg sentimentele pe care le-ai avut atunci!

Lavinia, mamica de bebelina Eva Maria (06.12.12)


Sa stii ca nu ne-au trecut in totalitate.Si acum inca ii mai apar,dar nu asa in cantitate mare.Cate una,ici colo si se usuca altele.probabil procesul asta de vindecare va dura ceva timp.La inceput am fost suspectati de dermatita buloasa.Nu-ti imaginezi ce era in sufletul meu.Citind pe net,ma lua groaza.Acum incep sa cred ca i s-a tras de la o infectie de-a mea netratata in timpul sarcinii.
Sanatate multa va dorim !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Buna dimineata!

De ieri suntem si noi singurele acasa. Sotul a inceput munca, baietii sunt la scoala/gradi. Eram un pic ingrijorata, dar vad ca e mult mai linistita numai cu mine.

S.elena, cu apa termala ai incercat? Avene Trixera am folosit si noi pentru dermatita atopica, e foarte buna, dar efectele se vad dupa mai multe aplicari.

La mine cel mic a avut un fel de cosulete cu varf alb care i-au disparut dupa 6 luni, dupa ce nu a mai mancat lapte de la mine. Dr mi-a zis ca hormonii mei sunt de vina si asa a fost.

Angelique
imi pare rau ca aveti probleme. Tu alaptezi exclusiv? Bei mult lapte? Si eu m-as gandi la o intoleranta (lactoza, proteina). Multa sanatate si sa ii dati de capat cat mai repede.

Botezul si noi il facem tot pe 9 februarie.

Nici eu nu am dat mai nimic jos din kilele in plus. A fost f deprimant cand am incercat in zadar sa gasesc o pereche din vechii blugi care sa intre pe mine...tot cu pantalonii de gravida ma imbrac. si tot sotul e de vina ca m-a pus sa mananc nonstop saptamanile astea cat a stat acasa. Deja de ieri parca sunt un pic mai supla ca nu mai am timp sa stau toata ziua prin bucatarie cautand mancare. Si eu am mare pofta de dulce, dar nu mai mananc decat biscuiti cu cereale sau cu fulgi de ovaz.

Bioana, ce fetita cuminte ai! A mea a fost linistita primele 2 sapt cat a avut icter, acum facem si noi ture cu ea prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Asa cred si eu ary,ca bubitele vor disparea abia dupa ce copilul nu va mai fi alaptat...Si la mine cred ca tot asta e...
Eu am ajuns la kg de dinainte de sarcina,m-am probat cu toate rochitele si imi vin super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Suntem cateva care facem botezul pe 9 februarie...Ce frumos!
Dar la servici cand va intoarceti?Mie duminica mi-au expirat cele 126 de zile si m-am apucat sa-mi fac dosarul pt.CIC. Am bifat pt.1 an,dar voi sta mai putin de 1 an,ma intorc la 1 sept la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui A.C

Suntem cateva care facem botezul pe 9 februarie...Ce frumos!
Dar la servici cand va intoarceti?Mie duminica mi-au expirat cele 126 de zile si m-am apucat sa-mi fac dosarul pt.CIC. Am bifat pt.1 an,dar voi sta mai putin de 1 an,ma intorc la 1 sept la scoala.

Alina mami de Delia-Amalia ( 6 ani)
si Irina ( 7.11.2012)


Alina, eu ma intorc la 1 aprilie. Stii ca vorbeam noi candva de titularizare, am luat post si nu pot sta decat cele 126 de zile. Nu vreau sa pierd postul si programul e pana la 12, sper sa fie bine. O problema va fi cu papa ca nu accepta suzeta si probabil nici biberonul, dar mai e pana atunci, gasim noi o solutie.

Mergi la inceput