Copilasi iubiti de Sept-Oct 2010(18)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea88

Neata! Poftiti doamnelor la cafeluta / capucinno!!

Ce program aveti astazi? Eu de gatit,curat, spalat!
O zi frumoasa!!!

https://picasaweb.google.com/101222113583431248528/2Ani

Buna dimineata. Multumim de cafea!
Si eu am acelasi program pentru azi...
Am fost aseara la control cu Vlad si totul e ok, de luni mergem la cresa iar. Speram sa nu se imbolnaveasca iar intr-o saptamana ca sa putem face exudatul si antibiograma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Multumesc pt urari

Cine mai doreste cafeluta? a doua pe ziua de azi

Mai tarziu taiem si tortul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

'neata!
Ana, eu vreau a doua cafea, ca deja mi-e somn! Asteptam tort, macar in poza

Mari, ce bine ca sunteti OK! De data asta a trecut mai repede, nu-i asa? Si Tudor este mai bine, n-a mai facut febra si parca si starea generala este mai buna (adica obraznic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

CAMI, nu, nu a trecut mai repede ca de pe 28 ianuarie si pana joi acum am avut antibiotic, deci mult mai multe zile, ca nu ceda rosu-n gat deloc. Temperatura nu mi-a facut decat atunci cand am fost la urgente cu el. In schimb am trecut mai usor peste perioada asta deoarece Vlad a avut o mare pofta de mancare, a cerut chiar si la 10 seara ciorbita, iaurt, lapte, etc, si a baut foarte multe lichide.
Si sa ma plang: baiatul meu cel dulce si scump musca si scuipa!!! Cu muscatul e mostenire de familie (din familia mea) dar cu improscatul cu saliva de unde o fi invatat nu stiu, dar ma dispera. Plus ca ciupeste foarte tare, mai ales daca vede ca nu suntem atenti la el se repede si ne apuca de obraji, eu am o frumusete de zgarietura pe fata, daca ma prinde cu parul dezlegat e vai si amar de mine... si il tratam cu aceleasi metode, poate se dezvata daca il doare, ne prefacem ca plangem, il pedepsim punandu-l in pat si degeaba, mai rau face...mai nou, daca nu reactionam cand face cate una din cele spuse mai sus, se posteaza in fata noastra si tipa la noi: ,,plangi!''. Am un copil terorist, dar ii trece lui...sper...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Cami,mai am o felie de tort da click pe poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna dimineata,
Ana, acum savurez un cappuccino, cu felia de tort in fata. Cine mai doreste? fac si cafea, fresh putin mai incolo ca-i mai mult de lucru

dsmfhrdne je vkjr jd c vjd njdej ... asta v-a scris Tudor

Edit: legat de obraznicii, am citit ca varsta de 2,5 ani este numita si "prima adolescenta". Este varsta la care nimic nu-i convine, daca il ajuti se enerveaza ca-l ajuti, daca nu, se enerveaza ca nu l-ai ajutat, vrea sa mai fie bebelus, dar vrea sa fie si independent, incepe sa i se contureze personalitatea, dar continua sa vada in mama centrul universului sau ... (poate va ajuta sa va mai linistiti, eu am citit aseara din cartea Anei Savin si parca mi-a mai revenit "inima", dupa o zi de pedepse care n-au functionat, bineinteles). Doina, parca tu ai intrebat de pedepse? eu de cele mai multe ori ii aplic "pedeapsa cauza-efect": daca faci asta, se intampla asta, dar ieri n-am mai rezistat si l-am trimis la el in camera de cateva ori, in urlete bineinteles! Rezultatul a fost doar o calmare a nervilor mei, ca el nu s-a linistit, ba mai mult a fost si putin traumatizat ca "mama l-a lasat singur". Mari, si Tudor e foarte incantat daca te faci ca plangi, ba mai mult si spune "vreau sa planga mama", asa ca o luam doar ca pe o modalitate de joaca! Cat despre spcuipat, ia partea buna a lucrurilor, stie sa scuipe si pasta de dinti, ca noi abia reusim sa stropim putin! Ufff, e greu sa fii parinte bun, mai usor este sa dai sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea88 spune:

GOGOSI PUFOASEEEEE CU CIOCOLATA !!!!

Ingrediente :100 ml lapte, 350 g iaurt, 2 oua, 50 g zahar, 50 g unt, 10 g drojdie uscata,800 g faina, esenta de vanilie
Pt umplutura : crema de ciocolata,gem sau ce dorim noi !!!!!

Preparare :
Drojdia o dizolvam in laptele caldut. Ouale se bat bine cu zaharul si un praf de sare. Adaugam pe rand untul topit si racit, iaurtul si esenta.Se pune faina intr-un castron mai mare pt a se putea framanta putin ,se adauga amestecul de oua,apoi drojdia dizolvata in lapte,se framanta totul bine,bine...lasam cca 30 de minute aluatul sa se odihneasca la loc cald ,dupa care se rastoarna pe masa unde se pune putina faina si se imparte in 2, fiecare bucata o intindem intr-o foaie groasa de cca 0.5 cm grosime .Pe una din foi punem cate o lingurita de crema de ciocolata sau cum am facut acuma cate un patrat dintr-o ciocolata, din loc in loc,apoi acoperim cu cealalta foaie. Taiem cu o forma rotunda in asa fel incat sa prindem gramajoara de ciocolata in mijloc.Din nou se lasa 10-15 minute dupa care se pun la prajit in ulei incins, la foc mic.
Se scot pe un prosop absorbant, apoi se pudreaza cu zahar !!!!
Pofta buna!

Am facut ieri umplute cu fineti,nu a mai ramas niciuna....recomand,se fac foarte usor si ies pufoase si delicioase

Sa aveti o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopic spune:

Buna fetelor! servesc si eu un fresh, o gogosica/o felie de tort, ce-a mai ramas..multumim fetelor pt sugestii si retete
Ana arati f bine
Cami, legat de obraznicii si Larisa are momentele ei, nu-i convine nimic, nervisori cat cuprinde.. cat scrie-n carte ca dureaza aceasta "prima adolescenta"?
Legat de spalatul pe dinti, voi folositi si pasta de dinti? Larisei nu-i place, sa n-o vada..

La noi e o zi ploioasa, numai buna de trandavit..va si o duminica placuta!

Nico, mami Larisa 15/09/10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna ziua si de la noi.
NICOPIC, noi folosim pasta de dinti pentru copii, si nu o refuza, ii pun cate putin, cat un bob de mazare.
Si la noi e urat afara, ploua, asa ca am stat si stam in casa...
Am emotii pentru perioada ce urmeaza, mi-e frica sa nu se imbolnaveasca iar copilul...insa acasa nu il mai pot tine, deja e plictisit...vrea joaca multa, vrea la copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Buna seara!

Ne laudam cu noi cuvinte in vocabular.Ne alintam cu mami si tati( nu stiti de cand asteptam momentul asta)
Nu accepta sa plang, daca ma loveste si ma fac sa plang, vine si ma pupaceste de ma albeste.
Ne-am inscris la gradi cu program prelungit. Educatoarea m-a topit de la prima intalnire.

Mergi la inceput